Bitanem

8,7/10  (15 Oy) · 
39 okunma  · 
21 beğeni  · 
852 gösterim
Adım Leyla. Bu benim romanım. İstanbullu diplomat bir çiftin, arkadaşsız, kurallarla biçimlendirilmiş, aynı yerde yaşıyor olmasına rağmen annesinin yüzüne hasret, babasını sadece resmi bayramlarda görebilen, babaannesiyle Ankara'da büyümüş bir kızıyım. Amacım; kendimi, eksikliklerim ve yanlışlıklarımla çırılçıplak soymaktı. Bu bir anlamda çirkinliklerimin, acılarımın, özlemlerimin, pişmanlık duyup utandığım, hatta neden yaptığımı bile anlayamadığım davranışlarımın bir dışa taşması, itirafı. Belki de ölmeden önce sırtımdaki yükleri atmanın bir yolu...

Adım Yücel. Bu romanı Bitanem yazmış. Gerçekten de o benim bitanemdi; onu ilk kez gördüğüm günden, gözlerimi bu dünyaya yumuncaya kadar. Ben yaşamaya onun gözlerinde başladım ve hayata veda etmeden gördüğüm son şey, yine onun gözleriydi.

Okulun ilk haftasında tanıdım onu; o da benim gibi çelimsiz bir kızdı. Konuşmaya başlayınca onun da Türkçesinin benden daha iyi olmadığını anladım. Aylül, Mardinli bir Süryani kızıydı. Elimi ilk tutan kişiydi bu tanımadığım yeni dünyada, ilk arkadaşımdı, yıllarca hayatımdaki en değerli yeri tutan ve hasretinden öldüğüm dostumdu.

...Hayır, annemle babamın öldüklerini öğrendiğimde ağlamadım. Onlara öyle öfkeliydim ki; kucaklarının tadını bile bilmediğim, kokularını hatırlamadığım ve çocukluğumu onlarsızlığa mahkûm ettikleri ve beni bırakıp gittikleri için...

...Sonra burnumun ucunu öpüp, bir de teşekkür ederek arkasını döndü. Bir dakika bile geçmeden uyumuştu. Kocamın temasıyla kutsadığı kadınlığım, kendine destek yaptığı omuzlarım ve burnumun ucuyla üşüdüm.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786054401833
 • Yayınevi:
  Panama Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
handan sarıcaoglu 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gayet iyi ama biraz kendini tekrarlayan bir aşk romanıydi yinede okuma konusunda rahat ilerliyo bazı kısımları merak bile ettirdi denilebilir az okunma oranına bakilirsa bence şans vermeye degebilir.

Nejla GÜNEŞ 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok güzel bir aşkı konu alan bir romandı. Ancak anlatımı biraz sıkıcı ve tekrar bakımından okuyucuyu yoruyor. Kitabın bölümleri farklı zamanları anlattığından zaman zaman hikayeden kopmalara neden oluyor. Genel olarak yürek burkan hazin bir sonla biten aşk romanı..

nurcan arslan 
22 Eyl 2014 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Süper bi kitaptı baya ağlattı

Kitaptan 5 Alıntı

(Y) 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu

"Bu kez de sen gülüyordun. Ama seni birazcık tanımaya çalışsalar bu gülmelerin senin isyan çığlıkların olduğunu anlarlardı."

Bitanem, Candan Özer (Sayfa 96)Bitanem, Candan Özer (Sayfa 96)
(Y) 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Sakın söylemek istediğiniz güzel şeyleri ertelemeyin. Belki de bu, o insanı ne kadar sevdiğinizi söyleyebileceğiniz son şansınızdır.

Bitanem, Candan Özer (Sayfa 20)Bitanem, Candan Özer (Sayfa 20)
(Y) 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Ama galiba o anda ihtiyacım olan tek şey başımı sokacak bir dam altı yerine sırtımı sıvazlayacak ve bana bir kırıntı kadar bile olsa kaybettiğim güveni verecek bir yürekti.

Bitanem, Candan Özer (Sayfa 44)Bitanem, Candan Özer (Sayfa 44)
(Y) 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu

"uzun kirpiklerinden sular damlayan o kocaman kahverengi gözlerini düşünüyordu, o ufak, enik gibi çelimsiz şey'in."

Bitanem, Candan Özer (Sayfa 52)Bitanem, Candan Özer (Sayfa 52)