·
Okunma
·
Beğeni
·
179
Gösterim
Adı:
Bitkilerin Gizli Yaşamı
Baskı tarihi:
1983
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
The Secret Life of Plants (1973)
Çeviri:
Sulhi Dölek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sungur Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Goethe sarsılmış ve biraz kızmıştı. Kendini deneterek şöyle konuştu: Hiç bilmeksizin düşünülere sahip olmam ve bunları gözlerimin önünde görebilmem pek hoş!» Tartışma sonucunda Goethe bir-felsefe kavramıyla başbaşa kaldı: Deneyim zaman ve mekanla sınırlıyken, düşünüler zaman ve mekândan açıkça bağımsız olmalıydılar. Dolayısıyla, eş zamanlı olan şeylerle birbirini izleyen şeyler, deneyimde her zaman birbirlerinden ayrılırken, düşünüde birbirlerine sımsıkı bağlıydılar.»
Pierrakos’un düşünceleri; mucit, matematikçi ve düşünür Arthur M. Young’ın görüşlerinden pek uzak sayılmaz. Bilinen ve bilinmeyen bütün etkin enerjilerin güç ya da rütbe sıralamasının gerisinde «istenç»ya da «niyet» yetisinin bulunabileceğini vurgulamaktadır Young. «İçeriğin bir özü bulunmalıdır.» demektedir. Gerçek fiziksel nesneler konu edildiğinde de böyledir bu, insanın duyguları ya da ruhsal durumları konu edildiğinde de. Sözcüğün yapısının da çağrıştırdığı gibi öz (1). fiziksel dünyanın etkileşimlerinin altında gizli olan şeydir. Fizikçi için öz, «enerjidir ». İnsan için ise «dürtüdür»

«Dürtü» ya da «niyet», ya da başka bir istenç öğesi aracılığıyla canlı varlıkların kendi fiziksel sistemlerinde değişiklikler oluşturabilmeleri olanaklı mıdır? Öldüklerinde şu kadar gübre, sabun ya da kimyasal madde eden insanlar ve bitkilerin, kendi istedikleri biçimde büyüyüp gelişmeleri olanaklı mıdır?
(1) «Öz» olarak çevirdiğiniz sözcük, özgün metinde (substance)dır . Gerek İngilizcedeki sözcük (sub-stance) ve gerekse bunun latince kökeni (sub-stare). «altında durmak» anlamını taşımaktadır.
Anime : https://m.imdb.com/title/tt2309320/

«Böylece sevme sanatını öğrenebilirler.» demektedir. «Ve kafalarından bir düşünce geçirdiklerinde çok büyük bir gücü ya da enerjiyi dışarı saldıklarını kavrayabilirler. Bunların kendi düşünceleri olduğunu bilince de; ruhsal, duygusal ve zihinsel gelişim sağlamak için düşünceyi nasıl kullanabileceklerini anlayabilirler. »

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bitkilerin Gizli Yaşamı
Baskı tarihi:
1983
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
The Secret Life of Plants (1973)
Çeviri:
Sulhi Dölek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sungur Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • RedSonja

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0