·
Okunma
·
Beğeni
·
3.649
Gösterim
Adı:
Bitkilerin Gizli Yaşamı
Baskı tarihi:
1983
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
The Secret Life of Plants (1973)
Çeviri:
Sulhi Dölek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sungur Yayınları
480 syf.
yaşama ve bütün varlıklara ' özne' - 'nesne' ayrımını dayatan pozitivist bilimin yarattığı algı-vicdan ve zihniyet oldukça sorunlu bir hal aldı. özellikle de doğaya ve heyvanlara yaklaşırken.. bu insan merkezli yaklaşım pozitif bilim tarafından ötelenen tanrının yerine geçme arayışıdır. en korkunç putçuluktur. iğdiş edemeyeceği, kulanım değeri biçemeyeceği tek bir şey yoktur. her şey özne ve nesne ayrımına tabi tutulur.
insanın ilk düşünme biçimi olan animistik yaklaşım 'ilkel' olmasına rağmen daha bütünseldi. animistik düşünceye sahip insan doğadaki her şeyi ' kendi'si gibi görürdü. bu zihniyet biçimi 'tahakküm kültürü' ne izin vermiyordu. kendin gibi gördüğün bir varlığa tahakküm edemezsin çünkü. günümüzde sıkça bahsedilen 'empati' işte bu bu zihniyet ( animistik) biçiminin yokluğundan kaynaklanıyor. insanda bir biçimde direnen yaşam EMPATİ kur diyor.
bu kitap beni çok heyecanlandırdı. pozitivist zihniyetin bende kısmende olsa çatırdamasına neden oldu. 'bilmek' ve 'empati' kurmak için bir öncülük yapabilir.
kitap daha çok deneylere yer vermiş. yani pozitivist bilimin dayattığı " özne-nesne " kuralından vazgeçmemiş. ve yine 'insan merkezlli' bir yaklaşım sergilemiş. bunlsr gözününde bulundururak heyecanla okunacak bir kitap.
bilim adamları bitkiler arasındaki dayanışmayı da ortaya çıkarmışlardı. Sulanan bitki, bir yolunu bulup, susuz kalmış komşusuyla paylaşabiliyordu bu suyu. Bir araştırma enstitüsünde cam bir kaba dikilen mısır, haftalarca susuz bırakılmasına karşın ölmedi. Çevresinde bulunan ve normal koşullar altında tutulan öteki mısır bitkileri kadar sağlıklı kaldı. Sovyet botanikçilerine göre, sağlıklı bitkiler bir yolunu bulup kavanozdaki «tutsağa» su aktarıyorlardı. Bunun nasıl gerçekleştiğini kestirmekse, şimdilik olanaksızdı.
Vogel, gereksinme duydukça ormana gitmekteydi Kızılderililer. Kollarını iki yana açıp sırtlarını bir çama dayarlar, kendilerini ağacın gücüyle tazelerlerdi.
Güzel havada ve bulutsuz bir günde yeryüzü negatif ve atmosfer pozitif bir yüke sahip olduğundan, elektron akışı topraktan ve bitkilerden gökyüzüne doğrudur. Fırtınalar sırasında bu kutuplar tersine döner. Yeryüzü pozitif, bulut katmanlanın alt yüzeyi negatif olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bitkilerin Gizli Yaşamı
Baskı tarihi:
1983
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
The Secret Life of Plants (1973)
Çeviri:
Sulhi Dölek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sungur Yayınları

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • Bülent SENYÜCEL
  • Betül ÖZ
  • Cansu
  • Deniz
  • Gökhan
  • Efe Bayraktar
  • basınç
  • Ali Efe
  • Ali murat aydın
  • arez

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%87.5 (7)
9
%12.5 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0