Bitlis - Muş Yörelerinde Halk Kültürü, Atatürk ve Kuvayımilliye Hareketleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Bitlis - Muş Yörelerinde Halk Kültürü, Atatürk ve Kuvayımilliye Hareketleri
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kemalist Atılım Birliği Yayınları
109 syf.
·1 günde
Bitlis'in coğrafi özelliklerinden detaylıca bahsettikten sonra,Birinci Dünya Savaşı sırasında bir dizi Doğu Cephesi savaşlarından bahsederek Rusların Bitlis,Muş,Van ve Toroslara doğru Ermeni Devleti kurma çabalarından bahsediyor.Ve 1916 yıllarına kadar ki oradaki direniş ve mücadele sonrasında buraların elde çıkması ve cepheye paşalığa terfi ettirilerek atanan Mustafa Kemal'in buraları tekrardan Ruslardan almasını ve 5 ay 10 gün işgal altında kalan bu bölgelerin önce ermeniler tarafından sonrada destekçileri Ruslar tarafından nasıl harap hale getirildiğini anlatıyor.Eserde o bölgede görev almış komutanların ve daha sonraki safhalarda milis kuvvetlerinin başında bulunmuş kişilerin ya da onların çocuklarının anlatımları ile sürdürülüyor. Son bölümlerde savaş sonrası durum ve aradan geçen 70 sene sonrasında ki durum ele alınıyor ve sonuç kısmı ile eser bitiriliyor.En son kısım da ise burada her türlü zorluğa rağmen görev almış komutanların resimleri ve o bölgede ki savaşlarda ve çatışmalarda ele geçirilen rus esirlerin fotoğrafları yer alıyor.
Bu yorgun on binlerin bir cepheden bir başka cepheye soğuk iklimden sıcak iklime gidişleri Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiirinde ne güzel anlatılır.
.....................................
Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün,
Kızıllığında ısındık,
Dağlardan çöllere düşürdüğü gün,
Gölgene sığındık.
....................................
Bitlis'in yeryüzündeki konumu ilgi çekicidir.Kuzeyde Aras vadisinden,kuzeydoğuda İran'dan gelen,Suriye ve Akdeniz'e giden yollar buradan geçer.Kuzeydoğu veya güneybatı hattında yapılacak her sefer veya sevk edilecek her türlü ticari mal,Bitlis'ten geçmek zorundadır.Bağdat'tan Erzurum'a oradan da Trabzon'a gideceklerin kaderi,bu bölgede hakim olanların ellerindedir.
Redif askeri sınıfı II.Mahmud zamanında kurulmuş,1912 yılında ise kaldırılmıştır.

1896 tarihli Bitlis salnamesinde(yıllık) o günkü askeri kapasitesi etraflıca verilmiş,görev yapan her rütbeden subayın,komutanın isimleri bile zikredilmiştir.Örnek olarak Bitlis'teki tugay komutanı Ali Paşa isminde bir zattır.Osmanlı nişanı,Karadağ ve Rusya muharebe madalyalarına sahiptir.

Gene söz konusu yıllıklardan anlaşıldığı üzere Bitlis'te askeri rüştiye bulunmaktadır. 1896 yılında müdürü kol ağası Mustafa Şerafeddin Efendi'dir. Ders öğretmenlerinin isimleri verilirken derslerin adı da zikredilmektedir.Bu rüştiyede Arapça, Türkçe, Matematik,İmla okutulduğu anlaşılmaktadır.
Ermenilerle ilgili bir başka açıklamayı Rus generali Maslofski'den dinleyelim.Birinci Dünya Harbinde Kafkas Cephesi adıyla yayınladığı ve dilimize emekli kaymakam Nazmi Bey tarafından çevrilen bu eserde şöyle denilmektedir. ''1896 senesine kadar Türkiye'de bir Ermeni meselesi mevcut değildir.Türkler kendileri ile Ermeniler arasında hiç bir fark gözetmezler ve asla muhalif bir his beslemezlerdi. Ermeniler Türklere nisbetle çok daha rahat bir hayat geçirmekteydiler.Ermeniler doğuştan ticarete yatkın insanlar olduğundan onların büyük bir kısmı şehirlerde oturur,ticaret ve bazı sanayi kollarıyla ilgili işler yaparlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bitlis - Muş Yörelerinde Halk Kültürü, Atatürk ve Kuvayımilliye Hareketleri
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kemalist Atılım Birliği Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Burak CAN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0