Biz Böyle Güzeliz

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
500 gösterim
"Hakkını inkâr etmek istemem, ara-sıra ev işlerine yardım ettiği de olurdu; ucundan-kenarından da olsa yemeğe, bulaşığa, çamaşıra, çay ve kahve hizmetlerine emeği geçmiştir ama onun en iyi tarafı, aile kavramına verdiği önem ve bütün aile fertlerini etrafında toplanmış görmekten duyduğu hazdı galiba. Onun yapısında aile üyelerini birbirine doğru yaklaştıran ve herkesin birbirini farketmesini, hatta konuşmasını teşvik eden bir tabiat vardı. Şimdi o hususiyetini biraz da hasretle hatırlıyor ve günün birinde onu apansız terkediverişimizden ötürü suçluluk duyuyorum. Aradan geçen on sene zarfında yokluğunu hep hissettirdi; şimdi herbirimiz evin bir tarafında kendi meşgalesiyle uğraşırken, aynı çatı altında olsak bile bir buketin dağılmış çiçeklerini andırıyoruz. Onun yokluğunda evlerimiz daha geniş ama biz biraz daha yalnızız." ... "Biz böyle güzeliz", gündelik hayatın akışında hep dokunup geçtiğimiz sıradanlıkları hikâye ediyor; hani, "tam dilimin ucunda, söyleyecektim; ağzımdan aldın" dedirten şeyler...-Tanıtım Yazısı’ndan-
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789754375503
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Turan Hoca'nın Zaman'ın pazar eki Turkuaz'da yazdığı denemelerin toplandığı bir kitapla karşı karşıyayız. Yazıların bir bölümünü zaten hatırlıyordum ama kaçırdıklarım da olmuştu. Hepsini bir arada görmek büyük bir keyif doğrusu. Sayın Alkan yine kalem erbablığını konuşturmuş! Yazılar çok iyidi ama esela, Urfalıların isot tarlası hikayesi bir harikaydı. Ya da şu üçüncü tekil şahıs ve biz münasebeti... O yazıdan sonra dikkat ettim de bu tür megalomanlardan ziyadesiyle var etrafımızda.
Aslında söylenecek çok şey var ama soba yazısının da muhteşemliğiyle mevzua son noktayı koyalım. Şayet Türkçe'nin güzel bir örneğini görmek isterseniz hiç düşünmeden alabilirsiniz.