Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita

8,9/10  (17 Oy) · 
66 okunma  · 
15 beğeni  · 
2.459 gösterim
"İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık."
Bu kitap Ece Temelkuran’ın Venezüella’da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil...
Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlığa uğramanın ve dövülmenin önüne geçmeyi denemesinin öyküsüdür. Bu kitap, Latin Amerika’da yaşanan bir devrim deneyiminin sorgulanışı, tüm dünyada güçlenmeye başlayan antikapitalist oluşumun izinin sürülmesidir. Yüzyılın ilk devriminin notları..
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita yapılmakta olan bir devrime dair gözlemler.. Mutlak doğruların yerini sorulan soruların ve aranan yanıtların aldığı bir devrimin günlüğü...
Bundan böyle dünyayı büyük sözlerin değil küçük insanların değiştireceğine dair bir işaret..
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9752892903
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Peyroux 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olan Latin Amerika ülkesi Venezuella'nın, siyasi,ekonomik ve kültürel durumunun gazeteci gözüyle araştırmacı ve belgesel tadında anlatıldığı bir kitap.
Sevilen, hatta büyük bir çoğunluğun hayranlığını kazanmış, ABD'ye kafa tutan, yoksulların yanında bir lider; Chavez. Başarısız darbe girişiminden, seçilerek başa gelişine ve devrimin ayrıntılarına kadar yoksullara nasıl sahip çıktığı inceleniyor.
Eğitim, toprak reformları, sağlık ve sosyal projeler kapsamında yapılan toplumun gelişimine katkıları olan daha pek çok devrim adımları teknik ayrıntılara inilerek verilmiş.

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küba Devrimi'nin ardından ülkenin durumuna gazeteci gözüyle güzel zevkli bir bakış olmuş. Hem de Ece Temelkuran'ın kaleminden... Ben çok zevk aldım okuyanların da benim kadar zevk alacağını düşünüyorum.

Kitaptan 10 Alıntı

seher 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir halkın televizyonlar ve gazeteler tarafından nasıl düpedüz aldatıldığını, özel sermayenin elindeki medyanın bir halkın kaderini o halkın aleyhine değiştirmek için neler yapabileceğini, ne kadar ileri gidebileceğini göreceğiz

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düzenin bozulmalı. Evden çıkmak budur aslında. Yolculuk, bir düşmek ve kalkmak meselesidir. Eve yaralarla dönülmüyorsa hiç gidilmemiştir.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dille konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan, soru'nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece uzaklardan gelenler bilirler evlerinin kokusunu. Yollara, evlerimizi anlamak için çıkılır. Fakat yolda bulduğun cevaplar eve geldiğinde, yakalanmış kelebeğin renklerinin sönmesi gibi parça parça dağılır. Yola ait cümleler, yazıktır ki hep yolda kalır. Onlar, yolun cevaplarıdır. Döndüğünde anlatacağın hep biraz renksiz bir hikayedir. Cevaplar, suyun altında çok renkli görünen ama sudan çıkıp kuruduğunda renkleri sönen çakıl taşları gibidir. Bu, sana böyle gelir. Oysa yeni çocukların yeni yollara çıkması için o çakıl taşlarını getirmek, sözün büyülü suyuyla yeniden ıslatmak, renklerini yeniden canlandırmak gerekir

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 2)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 2)
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğum ve ölümün aynı anda gerçekleştiği bir zamanı yaşıyoruz. Denenmiş, yorulmuş ve tüketilmiş bir sistemin ölümü ve bütün insanların umutlarını taşıyan yeni, farklı bir politik düzenin doğumu. Eski düzen nicedir can çekişiyordu. Yenisinin de kendi zorlukları var; ama bu kriz yeni bir devrimi doğuruyor.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece TemelkuranBiz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göz doyar mı? Ne kadar görse doyar? Bazı gözlerin ne görse öğüten bir bakışı vardır ; doymaz kapanana kadar. Akıl kaç soruyu cevapladığında soru sormaz artık? Belki akıl, cevapladıkça çoğaltır soruları. Kaç yüz gördüğünde görmüş olursun bütün yüzleri? Kaç tanışma sona erdirir şaşırmayı? Göğüs ne zaman sonuna kadar dolmuş olur aldığın nefeslerden? Son nefesini verdiğinde mi?”

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçoğumuz yoksulluğu kesintisiz bir trajedi olarak tahayyül ederiz herhalde. Oysa yeryüzünün yoksulları kendi dünyaları içinde neşeli ve hatta mutludurlar bir bakıma. Latin Amerika’ya gelince, en canlı, en renkli fotoğrafları kesinlikle yoksullar verir burada. Hayatla boğuşmanın hareketli bir dansa dönüştüğü bir estetik üretilir yoksul mahallelerde.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 189)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 189)
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinyorita , ben iyi niyete inanırım. Bu ülkenin bütün dünyaya kendini anlatmaya ihtiyacı var. Bu devrimin bütün yeryüzüne bu işin başarılabileceğini göstermeye ihtiyacı var.Bu yüzden benim insanlarımı ve ülkemi kendi ülkenizde gerektiği gibi anlatacağınıza inanıyorum.’

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 16)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 16)

Sen bir rota çizmiş olsan da kesinkes, yolun hep bir planı vardır senin hakkında. Yolları yolculuk , yola çıkanı yolcu yapan budur. Aldanmazsan , kapılmaz ve yanılmazsan varamazsın yolun gideceği yere. Yolculuğun gizi budur. Kaybetmezsen yolunu bulamazsın aslında.
Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın , kimsenin anlamadığı bir dilde konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap, başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan , soru'nu kaybetmekten korkmuşsan , hiçbir yere gitmemişsindir aslında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece TemelkuranBiz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman, kitlelerin taarruzunun, mücadelenin ve savaşın zamanıdır. Bu , şimdi sahip olduğumuz yeni bir andır ve daha sonra başka bir anımız, yeterli zamanımız olacak mı, bilemiyoruz. Emperyalizme, emperyalist hegemonyaya karşı küresel bir mücadelede ilerlemek, yeni yollar yaratmak, yeni yollar açmak için böylesine avantajlı olabilecek bir an daha yakalamak için elli yıl daha bekleyecek kadar vaktimiz yok.’

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 113)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 113)