Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita

8,9/10  (20 Oy) · 
83 okunma  · 
19 beğeni  · 
2.510 gösterim
"İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık."
Bu kitap Ece Temelkuran’ın Venezüella’da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil...
Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlığa uğramanın ve dövülmenin önüne geçmeyi denemesinin öyküsüdür. Bu kitap, Latin Amerika’da yaşanan bir devrim deneyiminin sorgulanışı, tüm dünyada güçlenmeye başlayan antikapitalist oluşumun izinin sürülmesidir. Yüzyılın ilk devriminin notları..
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita yapılmakta olan bir devrime dair gözlemler.. Mutlak doğruların yerini sorulan soruların ve aranan yanıtların aldığı bir devrimin günlüğü...
Bundan böyle dünyayı büyük sözlerin değil küçük insanların değiştireceğine dair bir işaret..
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9752892903
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Naciye Yılmaz 
19 Haz 17:39 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Venezuela'nın yaşamış olduğu değişimi anlatırken aslında dünyadaki çirkin düzenini de gözler önüne seriyor. Bambaşka bir hayatın olabileceğine inandıran Ece Temelkuran'ın gözlemlerinin anlatıldığı güzel bir kitap.

Peyroux 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olan Latin Amerika ülkesi Venezuella'nın, siyasi,ekonomik ve kültürel durumunun gazeteci gözüyle araştırmacı ve belgesel tadında anlatıldığı bir kitap.
Sevilen, hatta büyük bir çoğunluğun hayranlığını kazanmış, ABD'ye kafa tutan, yoksulların yanında bir lider; Chavez. Başarısız darbe girişiminden, seçilerek başa gelişine ve devrimin ayrıntılarına kadar yoksullara nasıl sahip çıktığı inceleniyor.
Eğitim, toprak reformları, sağlık ve sosyal projeler kapsamında yapılan toplumun gelişimine katkıları olan daha pek çok devrim adımları teknik ayrıntılara inilerek verilmiş.

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küba Devrimi'nin ardından ülkenin durumuna gazeteci gözüyle güzel zevkli bir bakış olmuş. Hem de Ece Temelkuran'ın kaleminden... Ben çok zevk aldım okuyanların da benim kadar zevk alacağını düşünüyorum.

Kitaptan 14 Alıntı

seher 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir halkın televizyonlar ve gazeteler tarafından nasıl düpedüz aldatıldığını, özel sermayenin elindeki medyanın bir halkın kaderini o halkın aleyhine değiştirmek için neler yapabileceğini, ne kadar ileri gidebileceğini göreceğiz

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düzenin bozulmalı. Evden çıkmak budur aslında. Yolculuk, bir düşmek ve kalkmak meselesidir. Eve yaralarla dönülmüyorsa hiç gidilmemiştir.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
Naciye Yılmaz 
13 Haz 19:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oysa hepimiz biliyoruz, öyle büyük bir haksızlık var ki bu topraklarda, bir gün, er ya da geç, ama mutlaka bir gün patlak verecek üzerinde oturduğumuz yalan

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 4)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 4)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dille konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan, soru'nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece uzaklardan gelenler bilirler evlerinin kokusunu. Yollara, evlerimizi anlamak için çıkılır. Fakat yolda bulduğun cevaplar eve geldiğinde, yakalanmış kelebeğin renklerinin sönmesi gibi parça parça dağılır. Yola ait cümleler, yazıktır ki hep yolda kalır. Onlar, yolun cevaplarıdır. Döndüğünde anlatacağın hep biraz renksiz bir hikayedir. Cevaplar, suyun altında çok renkli görünen ama sudan çıkıp kuruduğunda renkleri sönen çakıl taşları gibidir. Bu, sana böyle gelir. Oysa yeni çocukların yeni yollara çıkması için o çakıl taşlarını getirmek, sözün büyülü suyuyla yeniden ıslatmak, renklerini yeniden canlandırmak gerekir

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 2)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 2)
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğum ve ölümün aynı anda gerçekleştiği bir zamanı yaşıyoruz. Denenmiş, yorulmuş ve tüketilmiş bir sistemin ölümü ve bütün insanların umutlarını taşıyan yeni, farklı bir politik düzenin doğumu. Eski düzen nicedir can çekişiyordu. Yenisinin de kendi zorlukları var; ama bu kriz yeni bir devrimi doğuruyor.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece TemelkuranBiz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran
Naciye Yılmaz 
13 Haz 19:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan nasıl sevmeli ülkesini, o ülkeyi sevmek zorlaştığında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 3)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 3)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göz doyar mı? Ne kadar görse doyar? Bazı gözlerin ne görse öğüten bir bakışı vardır ; doymaz kapanana kadar. Akıl kaç soruyu cevapladığında soru sormaz artık? Belki akıl, cevapladıkça çoğaltır soruları. Kaç yüz gördüğünde görmüş olursun bütün yüzleri? Kaç tanışma sona erdirir şaşırmayı? Göğüs ne zaman sonuna kadar dolmuş olur aldığın nefeslerden? Son nefesini verdiğinde mi?”

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçoğumuz yoksulluğu kesintisiz bir trajedi olarak tahayyül ederiz herhalde. Oysa yeryüzünün yoksulları kendi dünyaları içinde neşeli ve hatta mutludurlar bir bakıma. Latin Amerika’ya gelince, en canlı, en renkli fotoğrafları kesinlikle yoksullar verir burada. Hayatla boğuşmanın hareketli bir dansa dönüştüğü bir estetik üretilir yoksul mahallelerde.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 189)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 189)
2 /