Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita

8,8/10  (31 Oy) · 
117 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.874 gösterim
İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık.

Venezuela’da yıllar önce bir şeyler oldu.Büyük sözlerle, yüksek seslerle konuşanların karşısına dünyayı değiştirmeye aday, gerçek boyutlardaki insanlar dikildi.Görmezden gelinebilecek bir deney değildi.İşte o deney yaşanırken Ece Temelkuran oradaydı.

Bu bir Venezuela gezi kitabı değil, bir devrim deneyi güzellemesi de değil. Bu kitap bir devrim denemesinin, dünya kadar büyük bir düşün yaşama geçirilirken kendisi kadar büyük sorun ve sorularla giriştiği hesaplaşmanın gözlemleri... Bugün hâlâ tartışılan bu devrim girişiminin nereden ve nasıl ortaya çıktığını ve ilk günden beri hangi sorunlarla karşı karşıya olduğunu anlamak için ilk elden bir tanıklık.
Serap Oluc 
25 Oca 11:03 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Ece Temelkuran , Devir kitabıyla tanıştığım ve o kitapla birlikte tüm eserlerini okumaya karar verdiğim bir kadın. Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita kitabıyla da ne kadar doğru bir karar verdiğimi bu gün anladım. Bu kadın beni bu gün aldı taaa Venezuela topraklarına götürdü. Bir ülkenin yoksul ve fakir olarak net çizgilerle ayrıldığında ve fakirin görünmez kılınmaya çalışıldığında nasıl bir hareket başlatabileceğini anlattı bana . Öyle bir yoksulluk ki hayatlarında bir kez bile hastaneye gitmemiş insanlar var . Sonra bi adam tanıdım Châvez... bir ülkede eğitimin sağlık harcamalarının barınmanın yiceyecek giyecek ihtiyaçlarının nasıl ücretsiz hale getirilebileceğini öğrendim. Ve bu adam diyorki artık kaybedecek zaman yok . Önümüzde yüzyıllar yok belki sadece on yıllar var. Ya bu toplumsal ve ekonomik düzeni derhal değiştirir , sosyalizme gerçek bir biçim yaşama kapasitesi açarız ya da gezegendeki hayatın son bulmasına karar veririz . Ve Marx tan bir alıntı yapıyor “Sosyalizm ya da barbarlık.”Lafın kısası artık savunmak değil savaşmak vaktidir diyor bu adam. Ve ben kitabı okurken bir kez daha büyüleniyorum . Okuyun arkadaşlar bu kitabı bu kadını okuyun.

behram dilasan 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi henüz yazılırken okumak isteyenler buraya! Ece Temelkuran ortaya sadece Venezüella'daki devrime, sınıf çatışmalarına, Hugo Chavez'e dair bir kitap çıkarmakla yetinmemiş aynı zamanda Latin Amerika'nın bir köşesinde hiç haberimiz olmaksızın bu milenyumun ilk devrimi sessizce gerçekleşirken, satır aralarında bizlere dünyayı nasıl daha güzel bir yer haline getirebileceğimize dair ipuçları vermiş.
Haberiniz olsun kitap istatistiklerden ve sıkıcı bilgilerden uzak; eğlenceli bir dille yazılmış, bu da her yaştan ve kesimden okuyucu kitlesinin bu güncel konu hakkında bilgilenmesine olanak sağlıyor.
Bambaşka bir kültürü tanımak, bir ülkenin devrmini sorgulamak ve en sonunda da peki ben kendi ülkem için neler yapabilirim sorusunun beyninizi meşgul etmesine izin vermek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.

Mert Demiröz 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Venezuela"da gerçekleşen devrimi anlatan oldukça sade bir kitap. Uluslararası basın bu ülkede olan biteni yıllarca neo-liberal bir bakış açısıyla anlattığından dolayı, bizden birisinin oraya gidip olan bitenleri böyle güzel bir dille anlatması bence çok önemli. Kitap ülkedeki sosyalizmi çok derinlemesine anlatmıyor ancak ülkedeki sosyalist politikaların neler olduğu, uygulanış şekli ve yoksullar üzerindeki etkisini güzel izah etmiş. Bize çok yakın bir bölge olmadığından bölge hakkında bilgi edinmek bakımından da okunabilecek bir kitap, kitabı okuduktan aynı reformlar Türkiye"de uygulansa neler olurdu diye düşünmeden edemiyorum :)

Naciye Yılmaz 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Venezuela'nın yaşamış olduğu değişimi anlatırken aslında dünyadaki çirkin düzenini de gözler önüne seriyor. Bambaşka bir hayatın olabileceğine inandıran Ece Temelkuran'ın gözlemlerinin anlatıldığı güzel bir kitap.

Peyroux 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olan Latin Amerika ülkesi Venezuella'nın, siyasi,ekonomik ve kültürel durumunun gazeteci gözüyle araştırmacı ve belgesel tadında anlatıldığı bir kitap.
Sevilen, hatta büyük bir çoğunluğun hayranlığını kazanmış, ABD'ye kafa tutan, yoksulların yanında bir lider; Chavez. Başarısız darbe girişiminden, seçilerek başa gelişine ve devrimin ayrıntılarına kadar yoksullara nasıl sahip çıktığı inceleniyor.
Eğitim, toprak reformları, sağlık ve sosyal projeler kapsamında yapılan toplumun gelişimine katkıları olan daha pek çok devrim adımları teknik ayrıntılara inilerek verilmiş.

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Küba Devrimi'nin ardından ülkenin durumuna gazeteci gözüyle güzel zevkli bir bakış olmuş. Hem de Ece Temelkuran'ın kaleminden... Ben çok zevk aldım okuyanların da benim kadar zevk alacağını düşünüyorum.

Deniz ATAÇ 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Venezüela gezi notları gibi düşünenler için kitap büyük bir şok etkisi yaratıyor :) Ece Temelkuran, Chavez öncesi ve sonrası olmak üzere iki ana başlık üzerinden ilerliyor. Çöl ortasında bir vahanın nasıl inşa edildiğine tanıklık etmenizi sağlayan eser son derece başarılı. Bana göre Ece Temelkuran'ın başarısı gördüğünü en uygun şekilde aktarabilmesinden kaynaklanıyor. Tabi ne kadar etkilenseniz ve takdir etseniz de kitabın sonunda aha lan işte bizim ülke diyerek birden kitap şimdi çok gerçekçi olmaya başladı dediğiniz noktada yazarın size gol attığını fark ediyorsunuz ;)

Ece Temelkuran'ın Venezuella'daki devrimi dünyanın öbür ucundaki insanlara anlattığı, Chavez'in Venezuella'sını anlamak ve anlatmak isteyen herkesin okuması gereken, devrimin heyecanını insanın yüreğine akıtan bir eser...

Kitaptan 17 Alıntı

seher 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir halkın televizyonlar ve gazeteler tarafından nasıl düpedüz aldatıldığını, özel sermayenin elindeki medyanın bir halkın kaderini o halkın aleyhine değiştirmek için neler yapabileceğini, ne kadar ileri gidebileceğini göreceğiz

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 65)

"insanlık son yüzyılda en az tanrı kadar iyi bir masal daha üretti: neo liberalizmin yeryüzünün yapabileceği en iyi şey olduğuna dair bir masal bu. başka hangi yüzyılda krallar daha az kişinin daha çok yiyeceği, daha çok kişinin aç kalarak öleceğini ve herkes için en iyisinin bu olduğunu söylese bu kadar geniş bir tebayı inandırabilirdi kendine? hangi kral "gökyüzünün ve yer yüzünün tüm renkleri yok olana kadar somuracağız maviyi ve yeşili. doğanın kusmuklarından ciklet ve deodorant yapacağız" dese hangi çılgın teba sevinçle koşardı cikletlerle deodorantları almaya? "asyalı çocukları tuvalete bile gitmelerini yasaklayarak çalıştıracağız ve onların küçük elleri ile yaptıkları plastik oyuncakları hazır yemek zincirlerinde dünyanın dört bir yerinde hediye olarak, zehirli çocuk menüleriyle birlikte başka çocuklara vereceğiz. böylece doğudaki ve batıdaki çocukların aynı anda canına okuyacağız" dese krallar, hangi cahil orta çağ insanı inanırdı buna?"

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece TemelkuranBiz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düzenin bozulmalı. Evden çıkmak budur aslında. Yolculuk, bir düşmek ve kalkmak meselesidir. Eve yaralarla dönülmüyorsa hiç gidilmemiştir.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
Naciye Yılmaz 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oysa hepimiz biliyoruz, öyle büyük bir haksızlık var ki bu topraklarda, bir gün, er ya da geç, ama mutlaka bir gün patlak verecek üzerinde oturduğumuz yalan

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 4)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 4)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dille konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan, soru'nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sadece uzaklardan gelenler bilirler evlerinin kokusunu. Yollara, evlerimizi anlamak için çıkılır. Fakat yolda bulduğun cevaplar eve geldiğinde, yakalanmış kelebeğin renklerinin sönmesi gibi parça parça dağılır. Yola ait cümleler, yazıktır ki hep yolda kalır. Onlar, yolun cevaplarıdır. Döndüğünde anlatacağın hep biraz renksiz bir hikayedir. Cevaplar, suyun altında çok renkli görünen ama sudan çıkıp kuruduğunda renkleri sönen çakıl taşları gibidir. Bu, sana böyle gelir. Oysa yeni çocukların yeni yollara çıkması için o çakıl taşlarını getirmek, sözün büyülü suyuyla yeniden ıslatmak, renklerini yeniden canlandırmak gerekir

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 2)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 2)
seher 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğum ve ölümün aynı anda gerçekleştiği bir zamanı yaşıyoruz. Denenmiş, yorulmuş ve tüketilmiş bir sistemin ölümü ve bütün insanların umutlarını taşıyan yeni, farklı bir politik düzenin doğumu. Eski düzen nicedir can çekişiyordu. Yenisinin de kendi zorlukları var; ama bu kriz yeni bir devrimi doğuruyor.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece TemelkuranBiz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran
Naciye Yılmaz 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan nasıl sevmeli ülkesini, o ülkeyi sevmek zorlaştığında.

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 3)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 3)
seher 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göz doyar mı? Ne kadar görse doyar? Bazı gözlerin ne görse öğüten bir bakışı vardır ; doymaz kapanana kadar. Akıl kaç soruyu cevapladığında soru sormaz artık? Belki akıl, cevapladıkça çoğaltır soruları. Kaç yüz gördüğünde görmüş olursun bütün yüzleri? Kaç tanışma sona erdirir şaşırmayı? Göğüs ne zaman sonuna kadar dolmuş olur aldığın nefeslerden? Son nefesini verdiğinde mi?”

Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Ece Temelkuran (Sayfa 1)
2 /