Biz Kimden Kaçıyorduk Anne

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.071
Gösterim
Adı:
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne
182 syf.
·Puan vermedi
Daha önce okumadığım, bir insanın aklına nasıl böyle bir hikaye gelebilir diye okuru hayretten hayrete sürükleyen bir anne kızın hikayesi. Hele bir de yazan Perihan Mağden oldu mu bir solukta okuyor insan.
182 syf.
·2 günde·7/10
Bir anne ile kızının kaçış öyküsü.Bu cümleyle başladım ama,"Kızım Olmadan Asla" tarzı bir kaçış romanı gelmesin aklınıza.Görünmeyen,kimliği bilinmeyen bir düşmandan kaçan;hatta kaçmaktan bile kaçan bir roman bu.
İlk birkaç bölüm boyu -aynen kitabın isminde olduğu gibi- neden,kimden kaçtıklarını anlamaya çalışıyorsunuz. Aileden mi,eski eşten mi,saplantılı sevgiliden mi,polisten mi,alacaklılardan mı derken;satır aralarına sıkıştırılan ayrıntılarla,bölüm bölüm aydınlanıyor olay örgüsü,çözüyorsunuz.Köklerinden kaçan;insanı insana,insanı şehrine, evine,kanepesine bile bağlayan alışkanlıklar üzerine örülmüş yerleşiklikten kaçan,korkularından kaçan,en nihayetinde kendinden kaçan ve kızını hayatın kirlerinden korumaya çalışarak soyutladığı hayatlardan kaçan;hatta dozu biraz paranoyaya kaçan bir kaçışın romanını buluyorsunuz.
Bir kız çocuğunun gözünden anlatılan roman;depresif üslubuyla da trajik sonuyla da insanı kendine kilitliyor.Anne-evlat bağı üzerinden ilerlediği için de illa ki bir yerinizden yakalayıp çarpıyor. Melankolik günlerinizde okumamanız önerisi ile tavsiye edebilirim.
182 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10
Bitti !!!
Hikayenin baş karakterleri bir anne ve kız. Kontrol manyağı, psikopat, hareketleri ve sözleri ile insanın tüylerini diken diken eden, deliler gibi sevdiği kızına zarar gelecek diye çevreye zarar veren bir anne. Ve Bambi öyküsünü seven masum ve güzeller güzeli kızı.
Bu bir kaçış öyküsü. Kadın geçmişinden annesinden babasından kaçıyor. Ama neden kaçıyor kitap boyunca bunu anlamak imkansız. O yüzden kitap çok ortada bitmiş bir sonuca bağlanmadan. Ne yazık ki çok beğendim diyemem bir sonuca bağlansaydı evet güzel diyebilirdim. 5/10
182 syf.
·8/10
Mükemmel. Tek kelimeyle şahane. İnanılmaz etkilendim, özellikle sonunda. Şuana kadar okuduğum kitaplardan çok farklı bir konusu ve işleniş tarzı vardı. Kitap her sayfada içine çekti beni ve çok kısa denebilecek bir sürede bitti. Okuyunuz, okutunuz.
Kendime Not: Beril Hoca'dan güzellikler vol 5.
Bazen zaman çok yavaş akıyor.
Yapışkan bir şeye dönüşüyor zaman.
Ruhumuza yapışıyor pençelerini geçirip.
"Herhalde mutlak bağımlılık böyle bir şeydir. Kendini tam istediğin dozun içinde yitirme halidir."
Perihan Mağden
Sayfa 146 - İlk Baskı, Haziran 2007, Can Yayınları
"Gözümüzün önünden akıp giden görüntülerden ibaret başkaları. Akıp gittiklerinde onlara dair hiçbir şey hatırlamamız gerekmiyor. Hatırlamayacağız."
Yani bu dünya kimilerimizin nasırına basıyor işte. Kimilerimizin canı yanıyor, kabalıklardan, hainliklerden.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • selen
  • Derya gükten
  • zeynep
  • Halil Levent Kabay
  • Meltek
  • Selman Ç.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0