Biz Osmanlıyız

·
Okunma
·
Beğeni
·
7139
Gösterim
Adı:
Biz Osmanlıyız
Baskı tarihi:
Şubat 2006
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752691452
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Osmanlı toplumu, bir "sevgi, şefkat ve yardım toplumu"ydu. Devlet, "hayat ve hayrat devleti", insan "hayrat ve hasenat insanı"ydı. 

Osmanlı'da hayat ahirete dönüktü. Ahirete dönük olduğu için de hayatta fuzuli şeylere yer yoktu. 

Osmanlı İnsanı "kıble yürekli"ydi. Faziletliydi, dürüsttü çevreciydi, medeniydi, nazikti; cihana örnekti. Hedef ve gayret sahibiydi. Zaferler ve başarılar hayatın bir parçasıydı. 

Osmanlı'da, insan hakları gözetilirdi. Herkes ibadetinde, kıyafetinde, seyahatinde, ticaretinde özgürdü. 

Osmanlı'da "güçlü olan haklı" değil, "haklı olan güçlü"ydü. Adalet duygusu, hayatın her alanını kaplamıştı. 

Devlet milletle bütünleşmişti. Farklı kültürler, asırlarca barış içinde bir arada yaşamıştı. 

Osmanlı, yetiştirdiği "cevher insan"larla dünyaya nam salmıştı. 

* * *
Tarih gerçek bir "ibret aynası" ve tam bir "tecrübe tahtası"dır. Ve boşuna yaşanmış bir tecrübeler yığını değildir. 

Bugün, geçmişimizden ders almanın ve "yeniden Osmanlı" demenin tam zamanı.
(Arka Kapak)
 
224 syf.
·10/10
Selâmün Aleyküm,

'Biz Osmanlıyız' isimli kitabını tek bir cümle ile özetlemem gerekirse, 'Osmanlı'nın hayât nizâmına dâir çok kıymetli bir eser,' diye özetleyebilirim.

Kitabın içeriğinde; Osmanlı'nın adâlet anlayışına, kültür anlayışına, eğlence anlayışına, yemek âdâbına, adam yetiştirme husûsuna, sevgi, şefkat, yardımlaşma, saygı, sadâkat gibi mânevî değerlere yer verilmiş. İmânlı bir Müslüman olarak Âhiret'e dönük hayâtımızın içerisinde, nasıl bir nizâm ile yaşamamız gerektiği konusuna da değinilmiştir. Fazîlet, dürüstlük, çevrecilik, medeniyet, kültür, nezâket, dayanışma, İmân, hedef, başarı, zafer gibi birçok inceliklerin yer aldığı bu kitap, 'imkânsızlıklar içinde imkânı bulmak' ve İmân dolu yüreklerin cesâreti ile elde edilen zaferlerinden de bahsediyor. Ayrıca Osmanlı Târihinde yetiştirilmiş olan "Cevher İnsanlar'a da yer verilmiş; Mîmâr Sinan gibi..

Osmanlı devletinin büyüklüğü, önderliği, örnekliği ve başarıları..

İşte tüm hakîkatleri ile Osmanlı Târihi.. Unutturulmaya çalışılan gerçekler.. "Hiç bitmeseydi.." dediğim bir eser.

"Bir kez daha Osmanlı Târihine hayrân kaldım," desem yeridir.

Kesinlikle okunmasını tavsiye eder, hayırlı okumalar dilerim.
224 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Ne zamandır incelemesini girmek istediğim bir kitap bana tarihi okumayı sevdiren yazarın en sevdiğim kitabı olabilir belki de.

Okurken biz neymişiz be dedim, Türkler neymiş. Avrupa'nın özendiği Türkler şimdi Avrupa'ya özenir, onları taklit eder oldu. Sadece Türk demek belki de Müslüman ya da Türk soyundan olanları, çerkezi, lazı, kürdü bizden ayırmak bizden olanı ötekileştirmek demek. Biz Müslüman olarak bir bütün olmalıyız o zaman bütün dünyaya kafa tutabiliriz işte.

Kitap o kadar güzeldi ki hiç sıkmayan bir anlatıma sahip, bir sürü yerin altını çizdim ve post-it 'ledim. Tarihimizi ve ecdadımız Osmanlıyı kısa hikayelerle dile getiren bir eser. Tarihimiz dizilerde veya okulda anlatılan derslerle ibaret değil. İşte bu kitap da Osmanlı'nın mükemmel yüzünü anlatmış. Dünyadan yazarların, gazetecilerin müslümanlar hakkında yazıları da yer alıyor kitapta ve bunları okumak da ayrı keyifliydi. Okurken geçmişe özlem duyduğum anlar oldu, gerçekten 'neymişiz, ne olmuşuz'. Bazı yerlerde gözlerim doldu bazen yüzümde tebessümle okudum bazen de kızdım, şu an bulunduğumuz, bizi getirdikleri duruma kızdım. Ben ecdadımızı bilmek adına herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. / Ufkunuz da ne varsa o olursunuz... Ve ancak hayalinizle hedefiniz kadar varsınız.
224 syf.
·Beğendi·9/10
Tarihimizin altın sayfası Osmanlımızı kısa hikayelerle dile getiren eserde yazarın uslubundaki akıcılık ve olaylardaki bütünlük tarihimizi severek okumumızı sağlıyor.Tarih şuuru için okunmalı....
224 syf.
Osmanlı'nın sadece savaştan ibaret olmadığını, aslında monarşi gibi gözüken devlet yönetiminin adı konulmamış yarı Cumhuriyet olduğunu, bilinmeyen, görülmek istemeyen Osmanlı'nın derin ve mükemmel yüzünü anlatmış.

Zaten bir zaman makinem olsa o döneme gidip sonsuza kadar orda o derin anlayış içinde yaşamak isteyen biriydim. Kitabı okuduktan sonra bu isteğimin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördüm.

Kitap fazlasıyla sade bir dille yazılmış. Okumak oldukça kolay ve hızlı olabiliyor böylelikle. Konu başlıkları oldukça iyiydi. Şu anki toplum olarak "dikkat edersek" alacağımız dersler var. Neyse ben çok anlatmayayım size iyi okumalar..
224 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Sevdiğim ve beğendiğim yazarlardan biri olan Yavuz Bahadıroğlu, bu kitabında da şaşırtmıyor. Uzun süredir okumayı düşünüp de bir türlü nasip olmayan kitabı okumak ve okuduğum her yeni bilgide şaşırmak beni mutlu etti.

Osmanlı toplumu tarihde savaşlarıyla, yaşanmışlıklarıyla, anlaşmalarıyla ve padişahlarıyla ne kadar çok anılsada aslında temel anlayışın hoşgörü olması ve insan yaşarsa devlet yaşar ilkesinin bize kitaplarda ve toplumda gösterilememesi üzücü. Halbuki bu yönlerinin daha çok toplumda açığa vurulması, insanın kendi kültürünü bilmesi
açısından daha verimli olacaktır.

Kitapda insanla devlet arasındaki anlayış, islama olan yöneliş, hoşgörü, iyi niyet, bir çocuğun yetiştirilmesi ilkeleri, muhabbet, saygı, dürüstlük, medeniyet ve Osmanlı halkının yaşamlarında ahirete dönük bir yaşam seçtiği anlatılıyor.

624 yıllık bir imparatorluğun, "güçlü olan haklı" değil, "haklı olan güçlü" ilkesini adalet anlayışında kullanması neden bu kadar ayakta kalabildiğini açıklayan nitelikte.
Temel ilkenin insan olması ve insan yetiştirmeden insanlığın olamayacağını anlatan nacizane bir kitap. Kısacası okumanızı isterim, çünkü Osmanlı İmparatorluğuna şaşırmamak ve hayran kalmamak imkansız.(:
224 syf.
·Puan vermedi
Bir zamanlar süper güç olan Osmanlı Devleti hakkında geniş bir bilgiye sahip olabileceğiniz, gayet akıcı ve basit bir dille yazılmış bu kitabı özellikle gençlerin okumasını tavsiye ederim.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhabaaa!

Uzun bir aradan sonra tekrar tarih kitapları okumaya başladım. Biz Osmanlıyız adlı eserde yazar bizlere geçmişimize objektif bir bakış açısıyla bakmamızı sağlıyor. Yazar Osmanlı hakkında bilinen yanlış düşünceleri o dönemde yaşanmış olaylarla ilgili örnekler göstererek ikna edici, kolay anlaşılır ve akıcı bir üslupla biz okuyuculara aktarıyor. Kitabı çok beğenerek, severek okudum. Fakat okurken ara ara “neymişiz, ne olmuşuz” diye düşünüp geçmişe biraz daha özlem duyduğum zamanlarda oldu. Osmanlı tarihimiz hakkında bilgi almak isteyen herkese tavsiye ederim.
207 syf.
·6 günde·9/10
Eski Türklerin bir dini hayatları vardı,dini hayatları olduğu için de çok şeyleri vardı; yeni Türklerin de dini hayatları olduğunda çok şeyleri olacak.
224 syf.
·Puan vermedi
gerçekten tarihimizi, tarihimizin inceliklerini sıkıcı olmayan anlaşılır bir dille anlatan harika bi kitap...
224 syf.
·10/10
Kesinlikle çok güzel bir kitaptı, yazar Osmanlı'yı ve kültürünü çok iyi anlatmış.
224 syf.
·10/10
Son zamanlarda okuduğum en guzel kitaplardan birisidir diyebilirim. Tarihten kisa kisa anekdotlar paylasilmis. Olaylara objektif bakis acisiyla yaklasilmis. Duyguyu etkili bir sekilde verebilmis. Tavsiye edecegim kitaplardan birisi oldu. Tesekkurler.
207 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Biz osmanlıyız kitabını Yavuz Bahadıroğlu'nun bir konferansında imzalı almak nasip olmuştu. İyikide almışım ve okumuşum dedigim köşe yazısı tadında, sanki yavuz bahadıroğlunu konferansında, sohbet ortamında dinler gibi okuduğum, tarihi, osmanlıyı ve ecdadı gayet gerçekci ve sağlam delillerle anlatan bu güzel ve önemli eseri bir solukta okuyup bitirdim ve hemen hemen her sayfadan notlar alarak ilerledim. Kitabı okurken "keşke okullarda gerçek tarihi anlatma niyetinde olan hocalarımız ögrencilerine okusa veya okumaları için tavsiyede bulunsa ve şimdilerde ecdadı hiç tanımayan yada yanlış tanıyan nesil, büyük medeniyet osmanlının ve ecdadın bütün güzelliklerini ve inceliklerini görebilse diye içimden geçmedi degil. Osmanlı medeniyetinin devlet yapısını, eglence kültürünü, aile yapısını, o büyük padişahların nasıl bir aile ortamında yetiştigini ve osmanlıyla ilgili bir çok inceligi anlatan bu sağlam eseri ecdadı gerçekten tanımak isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim.Ben çok keyif aldım okurken sizlerede tavsiyemdir. ;)
"Osmanlı insanı" dediğimiz zaman hem bir şefkat manzumesini hatırlamalıyız, hem de bir cesaret âbidesini... Onların hepsini olmasa bile, bir çoğunu "yürek adam" olarak tanımlamak mümkündür!
... anne babaların en çok dikkat etmeleri gereken hususlardan biri, hatalarını, kusurlarını aleniyete dökmemek, açık açık kavga etmemek, dedikodu yapmamak, yani hatalarını çocuklarına yansıtmamaktır.
Artık nezaketi bile boş verdik. Eşlerimizden bahsederken "hanımefendi", ya da en azından "hanım" diyeceğimize, son derece kaba bir üslupla "bizim karı", "bizim evdeki", "bizim kaşık düşmanı" diyoruz. İslâm'ın öngördüğü nezaket içinde birbirimize "rica" etmeyi unutmuş, eşimize ve çocuklarımıza neredeyse hizmetçi muamelesi yapmaya başlamışız.
Hiç şüphesiz, Şehzade Mehmed'in kulağına Peygamber (a.s.m.) müjdesini ilk fısıldayan annesidir. Mukaddes hedefini ve aslî vazifesini dem dem ruhuna nakşedenlerin başında yine o gelir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Biz Osmanlıyız
Baskı tarihi:
Şubat 2006
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752691452
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Osmanlı toplumu, bir "sevgi, şefkat ve yardım toplumu"ydu. Devlet, "hayat ve hayrat devleti", insan "hayrat ve hasenat insanı"ydı. 

Osmanlı'da hayat ahirete dönüktü. Ahirete dönük olduğu için de hayatta fuzuli şeylere yer yoktu. 

Osmanlı İnsanı "kıble yürekli"ydi. Faziletliydi, dürüsttü çevreciydi, medeniydi, nazikti; cihana örnekti. Hedef ve gayret sahibiydi. Zaferler ve başarılar hayatın bir parçasıydı. 

Osmanlı'da, insan hakları gözetilirdi. Herkes ibadetinde, kıyafetinde, seyahatinde, ticaretinde özgürdü. 

Osmanlı'da "güçlü olan haklı" değil, "haklı olan güçlü"ydü. Adalet duygusu, hayatın her alanını kaplamıştı. 

Devlet milletle bütünleşmişti. Farklı kültürler, asırlarca barış içinde bir arada yaşamıştı. 

Osmanlı, yetiştirdiği "cevher insan"larla dünyaya nam salmıştı. 

* * *
Tarih gerçek bir "ibret aynası" ve tam bir "tecrübe tahtası"dır. Ve boşuna yaşanmış bir tecrübeler yığını değildir. 

Bugün, geçmişimizden ders almanın ve "yeniden Osmanlı" demenin tam zamanı.
(Arka Kapak)
 

Kitabı okuyanlar 1.004 okur

  • Banu Yüce
  • Ruveyda Kaya
  • Gonca
  • Cihangir KILIÇ
  • safiye Alaca
  • Sena Ayg
  • Savaş Arslan
  • Fatma Yıldız
  • Esra ÇAKIR
  • FIRAT DOLMA

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%31.3
25-34 Yaş
%34.3
35-44 Yaş
%16.4
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.7
Erkek
%42.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.7 (97)
9
%20.6 (53)
8
%17.1 (44)
7
%10.1 (26)
6
%4.3 (11)
5
%3.5 (9)
4
%0.4 (1)
3
%0.8 (2)
2
%0.4 (1)
1
%5.1 (13)