9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
403 gösterim
Bizans otokrasiyle idare ediliyordu, baştaki imparator Havarilere eş, Tanrının yeryüzündeki temsilcisi, tüm tebaasının hayatını avucunda tutan yarı ilahi bir varlıktı. Bu imparatorlardan bazıları kahramandı, bazıları da canavar; fakat asla silik değillerdi. Sadece bundan ötürü bile bu kitabı yazmak sürekli bir zevkti, fakat mütevazı anlamda, bir borcun ödenmesiydi aynı zamanda. Bizim medeniyetimiz Doğu İmparatorluğuna ne kadar çok şey borçlu olduğunu asla yeterince değerlendiremedi. Hıristiyanlığın bu Doğu Kalesi olmasaydı, Avrupanın VII. yüzyılda Sasani ordularına, VIII. yüzyılda Bağdat Halifesinin ordusuna karşı şansı olur muydu Bugün hangi dili konuşuyor ve hangi tanrıya tapıyor olurduk Kültürel alandaki borcumuz da çok büyüktür. Barbar istilaları ve Romadaki imparatorun düşüşünden sonra, Batı Avrupadaki öğrenme ışığı, tek tük manastırdaki titrek alevler dışında, sönmüştü. Alev alev yanmayı sürdürdüğü ve klasik mirası koruduğu yer Bosphoros kıyılarıydı. Antik Çağ hakkındaki bilgilerimizin çoğu -özellikle Yunan ve Latin edebiyatı ve Roma hukuku- Constantinopolisin âlimleri ve yazmanları olmasaydı sonsuza değin kaybolacaktı.

JOHN JULIUS NORWICH
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  3
 • ISBN:
  9786055093013
 • Çeviri:
  Hamide Koyukan
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tigin Özmen 
07 Tem 17:47 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap Büyük Constantinus'dan Irene'ye kadar yaklaşık 500 yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Batıdaki Got, Hun, Vandal, Hazar akınları ve bunların sonuçları, Hristiyanlığın İmparatorluk içindeki yayılması, Doğu Roma'nın Persler ve Müslümanlar ile ilişkileri kitapta ele alınmıştır. Diğer taraftan Piskopos ve Papa'nın topluma etkisi, ikonoklastik düşünce ve Ariusculuk gibi akımlar da kitapta kendine yer bulmuştur. Procopius ve diğer başka vakanuvislerin anlatilarindan da faydalanilmistir. Norwich, Gibbon vd. yazarlardan yaptığı alintilara elestirel bir bakış açısıyla yaklaşmıştır. Bu anlamda kitabın tarafsız bir dille yazıldığı ifade edilebilir. Geç Roma, Bizans ve Erken Hristiyanlık tarihine meraklı olanlara tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

Tigin Özmen 
04 Tem 13:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Alarich
Bütün Got liderlerinin en azametlisi olan Alarich V.yüzyılın ilk yıllarına hükmeder.Yüzyılın başında henüz 30 yaşındaydı ve 25 yaşından beri Vizigotlarin reisiydi. Konstantinopolis surlarından Güney Peloponnessos'a terör saçarak, dostlarını da düşmanlarını da mizacı konusunda kuşkuda bırakmadı; fakat magister militium unvanı teklif edildiğinde kabul etmekte gösterdiği aşikar gönüllülükle bir şeyi daha göstermiş oldu: Temelde Roma İmparatorluğu'na düşman değildi. Aslında hakikat tam tersiydi.Alarich imparatorluğu yıkmak için değil, kendi halkına imparatorluk içinde kalıcı bir yurt kurmak için savaşmıştı; reisleri olarak o yüksek imparatorluk rütbesiyle imtiyazlı bir yer edinirken, halkı da yerel özerkliklerden yararlanabilirlerdi. Batı İmparatorluğu ve Roma Senatosu bu basit gerçeği anlayabilmiş olsaydı, son felaketi engelleme şansları olabilirdi.Kıt anlayışları bunu kaçınılmaz hale getirdi.

Bizans 1, John Julius Norwich (Sayfa 108 - Kabalcı Yayınevi)Bizans 1, John Julius Norwich (Sayfa 108 - Kabalcı Yayınevi)