Bizans Altınları

7,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
2 beğeni  · 
479 gösterim
Kutsal Hazineler

Yahudilerin inanç sembolü, som altın menora -kutsal şamdan- kent son kez talan edilirken Kudüs'ün kutsal tapınağından çalınır.

Tarihi Sembol

Dünyadaki insanlara ve inançlara hiç saygı duymayan acımasız imparator, fetihlerinin simgesi olarak ganimetleri Roma sokaklarında zaferle dolaştırılmasını emreder. Roma İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'e (İstanbul) taşınınca menora da oraya gider...

Son Haçlılar

...fakat 1204'te kenti talan eden gözü dönmüş Haçlılar tarafından çalınır. Ve bugüne dek hiç kimse nerede olduğunu bilmiyor.
Günümüz Türkiye'si: İstanbul açıklarında bir keşif dalışı yapan arkeolog Jack Howard, Haçlı Seferleri sırasında kaybolan menora dahil ünlü hazinelerin bazılarını ortaya çıkaracağını ummaktadır. Ancak Howard, bu dalışlar sırasında bambaşka bir şey keşfeder. Bu arada İngiltere'de bir kilisenin tozlu kütüphanesinde birisi uzun süredir unutulmuş bir dünya haritası bulur. Bu iki keşif, bilinen tarihin akışını değiştirebilecek kadar önemlidir. Ve birdenbire saat çalışmaya başlar: altını ele geçirmek için her türlü acımasızlığı göze alanlarla mücadele etmek gerekecektir...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789752108554
 • Orijinal Adı:
  Crusader Gold
 • Çeviri:
  Pınar Öcal
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
27 May 16:21 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Kitap kötü değildi ancak gözüme güzel de gelmedi çünkü tanıtım İstanbul ile ilgili yazdığını söylüyor, biraz başında biraz da sonunda birkaç kelime ile İstanbul geçiyor ama kitap reklamına göre oldukça yetersiz.
Kitabın konusundan değinecek olursak, 350 sayfanın oldukça tatsız, heyecandan yoksun olduğunu düşünüyorum. Bu sefer ne yazık ki olmamış ..

Kitaptan 1 Alıntı

Sadık Kocak 
25 May 14:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

"Bunu hayatın pahasına koru," dedi. Kimseye tek bir kelime bile etme. Kendisi de Bede'yi aldı ve bir yandan cep telefonunu çıkararak hızla duvara doğru yürüdü. Tam eğilirken Jeremy heyecanla seslendi.
"Şu harf," dedi. "Bunu daha önce bir yerde gördüğümü biliyordum. Harf filan değil. Burada ne işi olduğunu katiyen bilmiyorum ama sadece tek bir şey olabilir. Yahudi Menora'sının simgesi bu."

Bizans Altınları, David Gibbins (Sayfa 47)Bizans Altınları, David Gibbins (Sayfa 47)