Bizanslı Gözüyle Türkler

7,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
22 gösterim
Türk kavimleri ile Bizans İmparatorluğu arasındaki ilk yakın ilişkiler Avrupa Hunları döneminde başlamış ve Bizans’ın yıkılışına kadar çeşitli Türk topluluklarıyla devam etmiştir. Tüm bu zaman sürecinde Bizans İmparatorluğu bir şekilde topraklarını korumayı başarmış, ancak XI. Yüzyıldan itibaren bu durum değişmiş ve Bizans’ın hâkimiyeti altında olan Anadolu, aynı yüzyılda Türklerin eline geçmeye başlamıştır.
Bizans’ın son dönemi, kuşkusuz Türk tarihinin aydınlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Anadolu'daki Türk varlığı ve Osmanlı Devletinin kuruluşunu başka bir gözle görebilmek için, bir Bizanslının anılarıyla döneme yolculuk etmek gerekir. Bu yolculukta ihtiyacımız olan en iyi rehberlerden biri ise kuşkusuz Georges Pachymeres'dir!
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  130
 • ISBN:
  9789944978552
 • Çeviri:
  İlcan Bihter Barlas
 • Yayınevi:
  İlgi Kültür Yayınevi
 • Kitabın Türü:
İsmail Aldemir 
 29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Osmanlı'nın kuruluşu sırasında çevresinde gerçekleşen olayların çağdaşı bir tarihçi tarafından anlatıldığı ve konuları itibariyle ilkleri barındıran, bir çok olayda temel başvuru kitabı sayılabilecek bir eser.. Pachymeres'in eserinden Türkler için önemli olan bölümlerin toplandığı bu çalışmada Doğu Roma İmparatorluğu'nun çoğu tarihçiler tarafından asıl yıkılışı kabul edilen, İstanbul'un Latinlerin eline geçtiği 1204 yılından 1453 İstanbul'un fethine kadar olan zaman dilimindeki gelişmeler ele alınmıştır.. Kitap okunduktan sonra kaynak kitap olarak kütüphanemizde mutlaka bulunması gereken eserlerden biri olarak nitelendirilebilecek bir çalışmadır..