Adı:
Bize Göre
Baskı tarihi:
Ağustos 2005
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759147402
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Kitabevi
216 syf.
·95 günde·9/10 puan
Ahmet Haşim ile tanışma kitabım oldu.. Fakat ne tanışma. Diline, üslubunun akıcılığına, kelimelerdeki sihre bayıldım. Ağızda tat bırakan cinsten bir okuma oldu benim için.

**
İçeriğine gelecek olursak, "Bize Göre" , "Gurebahane-i Laklakan" , "Frankfurt Seyahatnamesi" kitaplarının bir araya getirilmesiyle oluşan bu eserde dolu dolu bir okuma doyumu yaşıyor insan..
Kitaptaki yazılardan biri olan "Esnemek" adlı yazıya ayrıca hayran kaldım, bizim basit bir görüşle "Esniyor!" diye nitelendirdiğimiz bir eylemi bu denli dikkate değer bir nazarla inceleyip de anlatmış diye düşünüyor insan.

Dikkatimi çeken diğer noktalar da;
-Kadın-erkek kıyasında (yazarında bir erkek olmasından ötürü olsa gerek) "kadın" ın bir yönüyle övülüyormuş gibi yaparak nasıl inceden inceye yerildiği, hakir görüldüğünü okumak, yakamıza yapışmış "kadını küçük görmenin" asırlardır bir hastalık gibi zihinlerimizdeki gelişiminide göz önüne seriyordu.
-Doğu-Batı kıyasında ise, Batının Doğuyu hakir görerek, Doğuluları insan dışı ve çok geride kalmış ilkel insanlar topluluğu olarak nitelendirmesi yazarın da gururuna dokunmuş olacak ki, Batıyı bu yönle ince bir eleştirirken Doğunun da gelişmelerden habersiz kalması konusunda eleştirmiş.

***
Katıldığım ve katılmadığım görüşleriyle harika bir yazarla tanışmanın mutluluğu ve bu denli bir yazarı kendi içimizden çıkarmış olmamızım verdiği gururla kesinlikle tavsiye ettiğim bir eser oldu.


İyi okumalar dilerim, Humre Gazale
224 syf.
·1 günde·8/10 puan
1887-1933 yılları arasında yaşayan yazar/şair Ahmet Haşim’in denemelerinden oluşan eser “Bize Göre”.

Şahsına münhasır bir yazar Ahmet Haşim. Bunu denemelerindeki düşüncelerinden anlıyoruz elbette. Zaten çoğu önemli insanın, yazarın veya sanatçının; çok normal, sıradan insanlar olmasını bekleyemeyiz, diye düşünüyorum. Ahmet Haşim de enteresan duygu ve düşüncelerini korkusuz ve çekinmeden, “kendine göre” dile getiriyor. Bir deneme eseri için çok başarılı bir isim: “Bize Göre”. Baştan kabul ediyor yazar, söylediklerinin tamamen kesin net gerçekler olmadığını. Bize göre böyle diyerek işin içinden sıyrılıveriyor.

Bu bağlamda Haşim’in bazı düşüncelerine katılmayabilir, karşı çıkabilirsiniz, bu çok doğal. Karşınızda enteresan bir yazar var çünkü. Leylekleri, "ay"ı, akşamı çok seven; buna karşın köpeklerden, kargalardan, bahardan, güneşten nefret eden; bir tahtakurusundan cümlelerce “müthiş bir böcek” diye bahsedip, tahtakurusunu yere göğe sığdıramayan, başparmağı en önemli organımız olarak anlatan ve sayamadığım türlü değişik fikirlere sahip bir yazar Ahmet Haşim. Bu kitap, bu değişik düşünceleri bize aktaran bir eser.

Karşıt düşünceler duyduğunuzda “hadi oradan” deyip kestirip atan bir okur değilseniz, ki bir okur asla böyle olmamalıdır diye düşünüyorum, bize yazarının yaşadığı dönemi çok güzel anlatan bu kitabı keyif olarak bir çırpıda okuyacaksınız…
 • Karabibik
  6.4/10 (801 Oy)446 beğeni3.501 okunma1.053 alıntı14,6bin gösterim
 • Kendi Gök Kubbemiz
  8.5/10 (514 Oy)542 beğeni1.978 okunma3.951 alıntı12,4bin gösterim
 • Zehra
  7.5/10 (1.229 Oy)886 beğeni5,4bin okunma2.703 alıntı28,6bin gösterim
 • Gülistan
  8.3/10 (670 Oy)800 beğeni3.004 okunma8,4bin alıntı29,6bin gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (3.721 Oy)3.649 beğeni14,5bin okunma17,8bin alıntı106,6bin gösterim
 • Cezmi
  7.7/10 (526 Oy)501 beğeni2.716 okunma1.583 alıntı18,8bin gösterim
 • Değirmenimden Mektuplar
  7.1/10 (386 Oy)322 beğeni1.740 okunma662 alıntı12,8bin gösterim
 • Dörtlükler
  8.6/10 (3.500 Oy)3.505 beğeni12,7bin okunma40,9bin alıntı71,5bin gösterim
 • Kutadgu Bilig
  8.7/10 (575 Oy)654 beğeni2.051 okunma5,5bin alıntı26bin gösterim
 • Kelile ve Dimne
  8.2/10 (796 Oy)751 beğeni4.033 okunma3.607 alıntı23,9bin gösterim
216 syf.
·4 günde·4/10 puan
Ahmet Haşim çoğunlukla şiirleriyle bilinir. Deneme yazılarının da olduğunu bilmiyordum, kitap kulübünde Mart ayı kitabı seçilince haberim oldu. Kitaba büyük bir beklentiyle başladım ancak maalesef beklediğimi bulamadım. Düşüncelerinin büyük bir kısmının benimle uyuşmadığını fark ettim ve ne yazık ki biraz sığ buldum. Kadınlar hakkında söyledikleri beni hüsrana uğrattı. Resmen kadınlardan nefret ediyor ve onları alt bir sınıf olarak değerlendiriyordu.
* * *
Görüşleri benimle uyuşmayan her kitabı beğenmemezlik yapan birisi değilim, farklı fikirlere açığım ama bu kitap; okuma grubumuzda genel olarak sevilmedi diyebilirim.
224 syf.
·3 günde·3/10 puan
Ahmet Haşim'in gözlemlerini aktardığı, bir gazetenin köşe yazılarını andıran türde bir kitap olmuş. Açıkçası beğenmedim. Ve hatta zaman kaybı olarak görüyorum.
104 syf.
1920 li yılları anlatan güzel bir deneme. Kitapta en çokta dikkatimi çeken konu 1928'lerde arabaların yolları doldurması kargaşaya sebebiyet vermesi, Haşim şimdi yaşasa ne derdi acaba? Keyifli okumalar.
156 syf.
·3 günde·7/10 puan
Ahmet Haşim'in gözlemlerini aktardığı, bir gazatenin köşe yazılarını andıran türde bir kitap..
Ahmet Haşim bu yazılarında o dönemde ki arkadaşlarıyla geçen konuşmalardan tahliller yapıyor, seyahat ettiği ve gezip gördüğü yerlerin yapısına ilişkin bilgiler veriyor.Toplumda gördüğü ve kendine vazife çıkardığı konularda yorumlarda bulunuyor.Her bir konuyla ilgili birer ikişer sayfada meseleyi çözüyor ve okuyucuyu da sıkmıyor.
156 syf.
·2 günde·8/10 puan
Eser, Haşim'in İkdam gazetesinde 1928 yılı boyunca sanat ve edebiyat sütunlarında kaleme aldığı köşe yazılarından mürekkep. Yayına hazırlayan Mustafa Çiçekler'in, kitabın ön sözünde söylediğine göre sadeleştirmede aşırıya kaçılmamış fakat ben buna rağmen oldukça anlaşılır buldum. Ya Haşim nesirde çok açık bir dil kullanıyor ya da Çiçekler'in aşırıya bakışı biraz farklı.

Eserin dili ve üslubunu bir kenara bırakacak olursak, editöryal işçilik bakımından dağınık buldum. Kitabın ikinci kısmı olan seyahat bölümünde bu durum gözlenmese de kitaba ismini veren "Bize Göre" kısmında, daldan dala atlanmış gibi duruyor. Kronolojik sıralama yerine içerik bakımından birbirine daha benzer nitelikte köşe yazıları birbiri ardına sıralanabilirdi bana kalırsa. (Gazi başlıklı yazı hariç. O diğerlerine göre daha geç bir tarihte yazılmış olmasına rağmen, önemi bakımından girişten hemen sonraya yerleştirilmiş.)

Haşim, köşe yazılarının konularını günlük hayatta karşılaştığı durumlardan ve edebiyattan alıyor. Edebiyat ve sanattan bahsederken (özellikle şiirden) sızlanmayı andıran bir öfkeyle eleştiriler savuruyor. Ama Haşim'in onu haklı kılacak bir özelliği var: O, mevcut durumu eleştirirken durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmayanlardan değil. Özellikle "Mecmua" ve "Münekkit" başlıklı yazılarına katılmamak elde değil.

Edebiyatta yeniliğin ve diriliğin yanında yer alan Haşim, toplumsal değişiklikleri hazmedebilmiş görünmüyor. Arada bir kendini tutamayıp serpiştirdiği kadın karşıtı yazıları önce 19. asırın son demlerinde yetişmiş bir adamın bu kadar modern olabileceği düşüncesiyle hoş görülebilir geldi. Fakat seyahat yazılarının yer aldığı bölümde Fransız kadınını pervasızca övüşüyle kafamı karıştırdı ve epey de kızdırdı. Özellikle "Erkekleşme", "Kürk", "Cazibe", başlıklı yazılarında açıkça kadın düşmanı bir tavır sergiliyor.

"Erkekleşme"de, yaygın intiharları dahi kadının ekonomik özgürlüğünü ele almasına, iş hayatına karışmasına bağlayıp bilime, siyasete vb. erkek alanı görülen alanlara ayak basan güçlü kadını, "Binlerce asırlık erkek medeniyetini anlamak ve benimsemek için işe pek geç koyulan kadın, şimdi müthiş bir gayrete mahkumdur. Er geç, zihin yorgunluğu, dünya yüzünü, saçı vaktinden evvel dökülmüş, cascavlak düşünür kadın başlarıyla da dolduracaktır." şeklinde tanımlıyor.

"Cazibe"de ise artık tamamen sınırını aşarak, kadına çekicilik tavsiyeleri veriyor. Tavsiyeleri, kadının çok konuşmaması ve yılışmaması yönünde. "Bazı kadın başları, gerçekte, altın, elmas ve yakuttan yapılmış tiksindirici birer alıklık deposudur." diyerek bize söylenecek hiçbir söz bırakmıyor.

Neticede, Haşim çağdaşı sanatçılara öfkeli, kadınlara mesafeli, bir yandan çocuksu bir yandan karamsar kişiliğini yaşadıklarıyla, yaşadıklarının düşündürdükleriyle bir gazete yazıları silsilesiyle açıkça ortaya koymuştur. Kimi yönleriyle okunası, kimi yönleriyle bir koliye kaldırılası bir eser.
216 syf.
·8/10 puan
Ahmet Haşim ile tanışmak isteyen okurların uğraması gereken ilk nokta bu kitap olabilir.

Can Yayınları tek kitap içerisinde ‘üç eseri’ bizlerin okumasına sunuyor:

- Bize Göre (1928)
- Gurebahane-i Laklakan (1928)
- Frankfurt Seyahatnamesi (1933)

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları başlıklı diğer bir baskı için İş Bankası imzalı şu kitaba da bakabilirsiniz: #k:196555.

Bize Göre’de Ahmet Haşim’in İkdam gazetesindeki köşe yazılarından yapılan seçmeler yer alıyor.

Gurebahane-i Laklakan’da Bursa’da tanışmış olduğu Türk kültürü hayranı Gregoire Baille ile başlattığı yazıları yer alırken,

Frankfurt Seyahatnamesi’nde ise rahatsızlığı sebebiyle gitmiş olduğu Almanya’daki gözlemleri yer almakta.

Bu yazılarda muazzam bir üslup mevcut. Bu etkileyici üslupla yeri gelecek ‘kadından’ yeri gelecek ‘ilişkilerden’ yeri gelecek ‘canlılardan’ bahsedecek.

Yakup Kadri, Recaizade, Abdülhak Hamit ve Süleyman Nazif gibi Türk sanatçıları bulacağınız gibi Darwin, Freud, Bergson, Jacques Lacan ve Goethe gibi birçok bilim ve edebiyat insanını da bulacaksınız.

Yani sizleri sadece üslubuyla etkisi altına almayacak Ahmet Haşim. Bilgisi, gözlemleri ve tanışıklıkları ile süslüyor olacak dimağlarınızı.

Buyurun.
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Efendim şimdi Ahmet Haşim Beyciğim ile Bize Göre üzerine uzun uzun tartıştık... Zira kitapla konuşmalarım onunla konuşmuşum hissi verdi bana... Tamam sıkıntı yok ruh sağlığım yerinde...
.
Kitabı ben okumuş gibi değilim de yazar bana anlatmış gibi geliyor şu an... Öyle garip hisler içerisindeyim ki nasıl tarif edeyim bilemiyorum... Kitaba başlar başlamaz anlatımına vuruldum... Şair kimliği kelimeleri dans ettiriyor... Alıyor parmağında döndürüyor, başın dönüyor, o sarhoşlukta öyle bir yere vuruyor ki ne olduğunu şaşırıyorsun... Daha kendine gelemeden tekrar alıyor seni uçuruyor... Kendi içinde yazara savaş açıyorsun ama yazarın umrunda değil... Seni orada bırakıp öyle bir yere gidiyor ki ardından bakakalıyorsun... Uzun uzun bakıyor dalıp gittiği yere... Masal gibi anlatıyor bir şeyler ama senin aklın hâlâ seni vurduğu yerde...
.
Hadi diyorsun tamam unutmadım bunu ama bakalım daha neler yapacaksın meraktayım... Sinsi bir gülüşle tırnaklarını çıkarıp batırıyor hayatın akışına... Deli oluyorsun bu hallerine ama bırakıp da gidemiyorsun... Çünkü bazı söylemleri sinirini tavan yapsa da, hak veriyorsun başka çıkarımlarına... Bazen ağırdan gidiyor bunaltıyor seni bazen de merakla okuyorsun her hareketini...
.
İşte böyle bir şey... Bilmem anlatabildim mi hislerimi?.. Bol inişli çıkışlı bir okumaydı... Okudukça bitmiyordu sanki kitap... Cidden bitmeyecek sandım... Okuduğuma pişman değilim gerçekten detay konusunda çok iyi ve ben çok severim... Güzel şeyler anlattı kesinlikle bu denemesinde, güldürdü de... Ama bir yerde de sabır sınırlarını da denedi yazar... Kadınlar hakkındaki yazıları insanı çileden çıkartacak cinsten ama şairane anlatımı takdire şayan... Yalnız bir süre kendisini görmek istemiyorum... Biraz sakinleşmem lazım ... Ve sanırım Ahmet Haşim için şu atasözü çok yerinde olacaktır....
"Yiğidi öldür hakkını yeme"
135 syf.
·Puan vermedi
Beklediğimden çok daha iyi buldum Ahmet Haşim'i.Kendisi gerçekten muazzam bir şair olmakla beraber harikulade bir yazar.Yıllarca tecrübe ettiği olaylardan gazetede yayımlanan yazılarından oluşan kitabı kendisine göre yazdığı kadar çoğu yerde bize göredir de. Bize Göre Ahmet Haşim
Son yılların ağlanacak, sahte mimarisi yüzünden değil midir ki, ruhumuzun estetik yeteneğine delil aramak için geçmiş sanatkârların eserlerine başvurmaktan başka çare bulamıyoruz.,,
Daha dünkü şair, üslubuna sürdüğü alacalı renklerle bir hafta içinde, soluk bir eski elbise zavallılığına düşerken; sıfatsız, benzetmesiz, eğretilemesiz Homeros, saf bir billur piramidi gibi, hâlâ güneşin ışıklarını güneşe yansıtıp duruyor.,,
Hâlbuki her fikir otlağından, topal ve yaralı bir hayvan gibi sopayla, taşla, tekmeyle uzaklaştırılan eleştirmen, gerçekte, insan zekâsının en etkili hizmetkârlarından biridir. Gelecek şafaklara doğru yürüyen kafilenin ta önünde, umudun bayraklarını dalgalandıran, onun koludur.,,
Aşk, yabani bir hayvandır. Kanunlar dışında, isyan ve ihtilal dağlarında yaşar. Ancak gece, karanlıklar basınca, gizli yollardan şehre girer ve bahçelerin tarhını, ağaçlı caddelerin kanepelerini altüst eder.,,
Tepkiler, hiddetler, kinler ve hınçların durduğu bir fikir âlemi içinde, artık yeni hiçbir eserin ortaya çıkmadığında, zerre kadar şüphemiz olmamalıdır.,,
Fen, yağmur gerektiği zaman yağdırma imkânını bulmadıkça ya da suyun yerini tutacak bir madde keşfetmedikçe, dünyanın mutlak hâkimleri, şu kızıl ufuklar üzerinde sıra sıra yürüyen ve gürleyen kara bulutlar olacak!,,
”Fikrin şekilden evvel hazırlandığı hissini veren eserlerde şiir mucizesinin oluşmasına imkan yoktur. Ahenk ve kafiyenin tesadüflerinden doğmayan fikirler sanata mal edilemez.”
Ahmet Haşim
Sayfa 100 - Alkım Yayınları - 1. Baskı 2006

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bize Göre
Baskı tarihi:
Ağustos 2005
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759147402
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Kitabevi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları