Bize Nasıl KıydınızEmine Şenlikoğlu

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.880
Gösterim
Adı:
Bize Nasıl Kıydınız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
264
ISBN:
9756717035
Kitabın türü:
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Binlerce gül gördüm koparılmış atılmış.
Laleler de gördüm ki çok ucuza satılmış.
Gençler, yaşlılar gördüm hep aldatılmış.
Manen soruyorlardı, bize nasıl kıydınız?

Karanlıkta ışık vurmuş bir çift gamli göz
Adeta göz yaşları fışkırmıştı göz göz.
Garipler ovasından geçerken duyduğum söz.
Hepsi birden diyordu, bize nasıl kıydınız?
Bu sefer eskilerden bir kitap okumak istedim ve tesadüfen bu eser geçti elime. Kitap başlarda çok akıcı geliyor. Ama daha sonra sürekli diyalog şeklinde ilerlemesi sıkıyor biraz. Üslup olarak daha çok ilkokul ya da lise çağlarına hitap ettiğini düşünüyorum. Konu olarak da kısmen güncel diyebilirim çünkü dinden uzaklaşmış avrupai bir gençlikten söz ediyor. Tesettürlü bayanlara nine gözüyle bakılıyor. (Şuan çok şükür öyle bir sorunumuz kalmadı.) Olay akışı ise şu şekilde: Başrolde Rabia adlı bir kız var. Annesi dinine düşkün bir bayan babası onun kadar değil malesef. Babası İhsan bey amcasının eşiyle yasak aşk yaşıyor ve buna oğlu İsmail şahit oluyor. Bunun üzerine baba oğlunu susturmaya çalışırken malesef onu öldürüyor. Buna da anne şahit oluyor ve aklını yitiriyor. Ismail'in ölümü annenin üstüne kalıyor. Bu da yetmiyormuş gibi sevgilisinin olduğu iddiaları yayılıyor. Tesettürlü bir bayan olduğu için zaten tüm kapalılar böyle imajı veriliyor. Başlarda Rabia bakıyor annesine ama sonra dayanamıyor onu bir akıl hastanesine yatırıyorlar. Bir süre sonra vefat ediyor. Vefatından sonra Rabia babasının yasak ilişkisine şahit oluyor ve tüm mahalleli önünde babasını tutuklattırıyor...
Bundan sonraki olaylar Rabia'nın Hüseyin abiyle tanışması ondan dini bilgiler öğrenmesi ve çevresindeki insanları hep dine davet etmesi şeklinde gelişiyor..
Kitap için ne çok iyi ne de çok kötü diyebilirim. Bence siz de okuyup Emine Şenlikoğlu'nun üslubuyla tanışmalısınız. İyi okumalar
Kitabın tanıtımında yazar Emine Şenlikoğlu'nun da belirttiği gibi ; konu olarak üç kişinin hayatını bir hayatta toplamış ve yapılan o günün tartışmalarını ki ( islami hayat yaşamaya çalışanlara karşı önyargı ) ve ( islamı yaşadığını zannedenlerin tavırları ) bu romanda dikkat çekiyor.
Akıcı ve bir solukta okunabilen bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Benzer kitaplar

Kitabın gidisati beni sasirrti ben huseyin ve rabia evlencek diye beklerken ramazan rabiayi istemeye geldi ve rabiayla ramazan evlendi tavsiye ederim bu kitabi cok muhtesem bir kitap
Otuz yıl öncesi yazılmış olsada, günümüzde daha da artan düşünceyi, Müslüman olduğunu söyleyip konu islamın ilkelerine gelince gericilik yobazlık diye islamı kötüleyen insanlarla İnancı arasında kalan bir kızın, Rabia'nın hikayesi.. Kendi adıma dinimi daha iyi öğrenmeye çalıştığım şu dönemde tamda okumam gereken kitaplardan biriydi sanırım.. Rabia islamla coştukça benim içimde de oluşan coşku anlatılmaz.. Kesinlikle okunmaya değer bir hikaye.. Alabileceğiniz bir sürü ders ve iman hakikatı var satırlarında..
Şahsen emine şenlikoğlunun kitapları daha çok orta okul ve lise çağına uygun diye düşünüyorum eserlerinde çok fazla ayni cümleleri kullanmış kitaplarını pek akıcı bulamadım.
Sorarlar : Allah 'a niçin inanıyoruz ?
Cevap şudur : Var da onun için inanıyoruz .
Başka cevap arama hepsi aynı cevapta .
Kaç boyut bakarsan bak hepsi aynı ebatta .
Aklı olmayan balık suda, suyu sorarken ,
Benzemekmi istiyorsun o balığa sen?
GÖRDÜĞÜN HER ŞEYE BAK; SANAT NASIL İŞLENMİŞ ?
İŞLEMELER ORTADA , İŞLEYENSENSE , GİZLENMİŞ .Kitaptan alıntıdır
Yeni yeni okuma serüvenine başladığım dönemler. Evde bulunan kitaplıktan edindiğim bir kitaptı. O zaman için beni hayli etkilemişti. Bu kitabı okuduktan sonra okumak bende bir tutku oldu. Başlangıç için iyi ki okumuşum
Ortaokulda öğretmenim hediye etmişti. Çok onur vericiydi benim için ve hala aklıma gelince çok mutlu oluyorum. O hevesle kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum bile.
Gayri meşru yaşanan bir ilişkinin bir ailenin sonunu getirmesi anlatılmıştı. Bir çok yerinde gözyaşlarıma hakim olamamıştım. İlk okuduğum romanlardan. Çok beğenmiştim.
Bir solukta okunacak kitaplardan birisi. okunmasını tavsiye ederim. Başarılı bir eser.................................................................
Rabia annesinin attığı kahkahalardan korkarak babasına seslenir. Odaya girdiklerinde annesini perişan ve delirmiş halde görür Rabia. Ney yapacaklarını bilemez ikisi de. Ayrıca Rabia’nın küçük kardeşi İsmail de ortalarda yoktur. Polis bunun araştırmasını da yapmaktadır. Annesi Hacer Hanım dindar bir kadındır. İffetini koruyan bu kadın hakkında ise kocasını aldattığı onu gören küçük oğlu İsmail’i öldürdüğü yönünde iftiralar çıkmış, bu durum Rabia’yı bir hayli üzmüştür. İlk başta çok diretir, bakımını yapar fakat artık dayanamayan Rabia annesinin akıl hastanesine gönderilmesine razı olur. Fakat aklı hep annesindedir. Ona orada nasıl bakacaklarını düşünmektedir. Sık sık annesini ziyarete giden Rabia bu sırada bir tekstil fabrikasında işe başlar. Orada aklını çelmek isteyen birçok insan çıkar. Herkes onu bildiğinden şaşırtmaya, dinden uzaklaştırmaya sürükler. Burada çalışan bir de Hüseyin adında bir adam vardır. Hüseyin ise Rabia’ya doğruyu ve gerçeği anlatmaktadır. Hüseyin, bu anlattıklarından dolayı bazıları tarafından sevilmez, yobaz olarak karşılanır ancak dinleyenlerin sayısı hayli fazladır. Sık sık bu çelişkilerin içinde kalan Rabia’nın kafası karışır. Giyimi bile değişmiştir. Her gün biraz daha açık kıyafetlerle gelir. Bu durum Hüseyin’i üzer. Nihayetinde Rabia, Hüseyin’i dinler ve doğru yolu bulur. Bu sırada Rabia’nın annesi ölür. Ve Hacer Hanım için camide mevlit hazırlıkları yapılır. Rabia annesinin ölümünden sonra çok düşünmüş ve olan biteni çözmüştür. Herkes camiye toplanınca ayağa kalkarak bu durumun sanıldığı gibi olmadığını, aslında babasının annesini amcasının eşi ile aldattığını, ikisini beraberken gören İsmail’i babasının öldürüp kömürlüğe attığını söyler. Polis araştırmasını tamamlar ve Rabia’yı da haklı görüp babasını hapse atar. Anasız babasız kalan Rabia’yı mahalledekiler Hüseyin ile evlendirmek isterler. Ancak ikisi de birbirini kardeş gibi gördüklerinden mümkün olmaz. Aslında Hüseyin nişanlıdır. Hüseyin dini propaganda yapıp, hapse girince nişanlısı beklemez ve nişanı atar. Nihayetinde Hüseyin hapisten çıkar ve Rabia’yı ziyarete gider. Fakat öğrendiği şeye şaşırmıştır. Rabia evlenmiştir.
Çocukluk çağımda okudum ve halen aklıma geldikçe olumsuz etkisini yaşıyorum. Bu tür romanların amaçı nedir o yıllardan beridir merak ediyorum. Toplumu sapkınlaştırarak ötekileştirmek sonrada kınamakmı!!!!
" Eğer müslümanlar inancını yaşasaydı,bugün batının inancı dünyaya hakim olmaz,İslam inancı hakim olurdu. "
- Çocuğunu döven hanım bakar mısınız?
Kadın sesin geldiği yöne baktı.
-Ne var ,ne istiyorsun?
- Sadece insanlık . Evet sadece insanlık.
Aysel'e Aygül'e gün var Allah'a gün yok. Olacak iş mi bu? Allahın verdiği günü Allaha vermekten mi kaçınıyoruz ben pek anlamadım..
Kapıcıyım ya. Biraz önce bana '' siz'' diye hitap ettiniz. Kapıcı olduğumu öğrenince ''sen'' demeye başladınız. Farkındasınız değil mi? İnsanlığa göre değer vermiyor, mesleğe göre değer veriyorsunuz..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bize Nasıl Kıydınız
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
264
ISBN:
9756717035
Kitabın türü:
Yayınevi:
Mektup Yayınları
Binlerce gül gördüm koparılmış atılmış.
Laleler de gördüm ki çok ucuza satılmış.
Gençler, yaşlılar gördüm hep aldatılmış.
Manen soruyorlardı, bize nasıl kıydınız?

Karanlıkta ışık vurmuş bir çift gamli göz
Adeta göz yaşları fışkırmıştı göz göz.
Garipler ovasından geçerken duyduğum söz.
Hepsi birden diyordu, bize nasıl kıydınız?

Kitabı okuyanlar 780 okur

  • Çirkin Konçuy
  • Dementor Dementorski
  • Rumeysa Doğan
  • Ercan Koçak
  • Neslihan Alıcıoğlu
  • Tuğba AYDOĞAN
  • M. Kadri AKAY
  • İlknur S.
  • *《ElifLİVÂ》*
  • ~

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%25.5
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.4
Erkek
%21.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.8 (48)
9
%11.6 (16)
8
%14.5 (20)
7
%10.9 (15)
6
%7.2 (10)
5
%4.3 (6)
4
%9.4 (13)
3
%2.2 (3)
2
%1.4 (2)
1
%3.6 (5)

Kitabın sıralamaları