Bize Nasıl Kıydınız

8,0/10  (80 Oy) · 
455 okunma  · 
74 beğeni  · 
4.623 gösterim
Binlerce gül gördüm koparılmış atılmış.
Laleler de gördüm ki çok ucuza satılmış.
Gençler, yaşlılar gördüm hep aldatılmış.
Manen soruyorlardı, bize nasıl kıydınız?

Karanlıkta ışık vurmuş bir çift gamli göz
Adeta göz yaşları fışkırmıştı göz göz.
Garipler ovasından geçerken duyduğum söz.
Hepsi birden diyordu, bize nasıl kıydınız?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9756717035
 • Yayınevi:
  Mektup Yayınları
 • Kitabın Türü:

Benim anneannemin evinde büyük, eski annemin söylediğine göre zamanında herkesin almak isteyip de alamadığı bir vitrin vardı. Vitrin bayağı viran olmuş durumdaydı ve bir parçasında sadece dayımın kitapları vardı. Dayımın kitaplarının hepsi dini kitaplardır. Farklı farklı siyer kitapları, hadis kitapları arasından bunu bulmuş her gün zaten annemden dinlediğim konulardan daha farklı bir şey olacağına inanıp eski divanın bir köşesinde oturup okumaya başlamıştım.

Çok yıkıcı, sarsıcı bir olayla başlayan bu roman yanlış hatırlamıyorsam Rabia adında bir kızın yaşadıklarını anlatıyor. Yaşananlar sıradan hadiseler değil ve bu hadiseler neticesinde Rabia dine yönelmeye başlıyor. Belki de o yaşta okumamam gereken bu kitap bana çok kafa karıştırıcı gelmişti. Bariz bir şekilde hatırladığım şey evcil hayvanlarla ilgili Rabia'nın bir adamla tartışması ve Evrim teorisiyle ilgili eleştiriydi. Evrim teorisini bu kitap yüzünden uzun bir zaman ortaya çıkaranların da yalan olduğunu kabul ettiği bir safsata olduğunu sandım. Hoş değil.

Dini zorlaştıran bir kalabalık var toplumumuzda. Bana göre onlardan birinin kaleminden çıkmış, okunması çok da lazım gelmeyen bir kitaptır. Okuduğumda yaşım ya 10 ya da 9'du, tam olarak hatırlamıyorum ama 13 yaşımdayken Türkçe öğretmenimle bu yazarı konuşmuştuk. Türkçe öğretmenim dindar bir adam olmasına rağmen Emine Şenlikoğlu'nun her şeyi dine bağlamasını eleştiriyordu. Zihninde, kurguları için dinden başka konu edinecek bir şeyi olmayan bir insan olduğunu söyleyerek konuyu kapatmıştı.

Bu arada kitap çok yıprandığından son sayfaları yoktu ve okuyamamış, nasıl bittiğini öğrenememiştim. O da ayrı bir acı vermişti bana ama konumuz bu değil.

Okuyor'ilh 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emine şenlikoğlu'nun eski kitaplarından; çok güzeldi ! İslami düşünceler gençliğe kazandırılmak adına güzel bir hayat hikayesi
okunulması gerekiyor.Okuyucuya düşünceler güzel bir yolla kazandırılıyor
okunması gereken kitap listesi,''dostumuz,düşmanımız kim ? '' ve daha bir çok bilgi mevcut..

ziya çoban 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir solukta okunacak kitaplardan birisi. okunmasını tavsiye ederim. Başarılı bir eser.................................................................

nurettin atıcı 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rabia annesinin attığı kahkahalardan korkarak babasına seslenir. Odaya girdiklerinde annesini perişan ve delirmiş halde görür Rabia. Ney yapacaklarını bilemez ikisi de. Ayrıca Rabia’nın küçük kardeşi İsmail de ortalarda yoktur. Polis bunun araştırmasını da yapmaktadır. Annesi Hacer Hanım dindar bir kadındır. İffetini koruyan bu kadın hakkında ise kocasını aldattığı onu gören küçük oğlu İsmail’i öldürdüğü yönünde iftiralar çıkmış, bu durum Rabia’yı bir hayli üzmüştür. İlk başta çok diretir, bakımını yapar fakat artık dayanamayan Rabia annesinin akıl hastanesine gönderilmesine razı olur. Fakat aklı hep annesindedir. Ona orada nasıl bakacaklarını düşünmektedir. Sık sık annesini ziyarete giden Rabia bu sırada bir tekstil fabrikasında işe başlar. Orada aklını çelmek isteyen birçok insan çıkar. Herkes onu bildiğinden şaşırtmaya, dinden uzaklaştırmaya sürükler. Burada çalışan bir de Hüseyin adında bir adam vardır. Hüseyin ise Rabia’ya doğruyu ve gerçeği anlatmaktadır. Hüseyin, bu anlattıklarından dolayı bazıları tarafından sevilmez, yobaz olarak karşılanır ancak dinleyenlerin sayısı hayli fazladır. Sık sık bu çelişkilerin içinde kalan Rabia’nın kafası karışır. Giyimi bile değişmiştir. Her gün biraz daha açık kıyafetlerle gelir. Bu durum Hüseyin’i üzer. Nihayetinde Rabia, Hüseyin’i dinler ve doğru yolu bulur. Bu sırada Rabia’nın annesi ölür. Ve Hacer Hanım için camide mevlit hazırlıkları yapılır. Rabia annesinin ölümünden sonra çok düşünmüş ve olan biteni çözmüştür. Herkes camiye toplanınca ayağa kalkarak bu durumun sanıldığı gibi olmadığını, aslında babasının annesini amcasının eşi ile aldattığını, ikisini beraberken gören İsmail’i babasının öldürüp kömürlüğe attığını söyler. Polis araştırmasını tamamlar ve Rabia’yı da haklı görüp babasını hapse atar. Anasız babasız kalan Rabia’yı mahalledekiler Hüseyin ile evlendirmek isterler. Ancak ikisi de birbirini kardeş gibi gördüklerinden mümkün olmaz. Aslında Hüseyin nişanlıdır. Hüseyin dini propaganda yapıp, hapse girince nişanlısı beklemez ve nişanı atar. Nihayetinde Hüseyin hapisten çıkar ve Rabia’yı ziyarete gider. Fakat öğrendiği şeye şaşırmıştır. Rabia evlenmiştir.

Derya Aslan 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluk çağımda okudum ve halen aklıma geldikçe olumsuz etkisini yaşıyorum. Bu tür romanların amaçı nedir o yıllardan beridir merak ediyorum. Toplumu sapkınlaştırarak ötekileştirmek sonrada kınamakmı!!!!

Kitaptan 1 Alıntı

Tunahan Ceyran 
 09 May 09:22 · Kitabı okudu · 7/10 puan

bize nasıl kıydınızz?
Binlerce gül gördüm koparılmış atılmış.
Laleler de gördüm ki çok ucuza satılmış.
Gençler, yaşlılar gördüm hep aldatılmış.
Manen soruyorlardı, bize nasıl kıydınız?

Karanlıkta ışık vurmuş bir çift gamli göz
Adeta göz yaşları fışkırmıştı göz göz.
Garipler ovasından geçerken duyduğum söz.
Hepsi birden diyordu, bize nasıl kıydınız?

Bize Nasıl Kıydınız, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 1 - mektup yayınevi)Bize Nasıl Kıydınız, Emine Şenlikoğlu (Sayfa 1 - mektup yayınevi)