Bizi "Biz Yapan" Hayallerimiz Vardı

·
Okunma
·
Beğeni
·
70
Gösterim
Adı:
Bizi "Biz Yapan" Hayallerimiz Vardı
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
551
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257049283
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Berikan Yayınevi
551 syf.
·Puan vermedi
Yazar Kenan Eroğlu bizzat görüp şahit olduğu İhtilal öncesi Yozgat siyasetinden bahsettiği güzel bir kitap yazmış. Kitap içindeki bir çok isim bazıları bilinen tanınmış kişiler bazıları ile ise bizzat tanıdığım insanlar.
551 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kenan Eroğlu / Bizi Biz Yapan Hayallerimiz Vardı.
1950 yılında Yozgat'ta doğan Kenan Eroğlu, ilk, ortaokul ve liseyi Yozgat'ta okudu. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde tamamladı. Bir süre memuriyet yaptıktan sonra, 1980 askeri darbesinin ardından istifa ederek ticari hayata başladı. Yozgat'ta çeşitli dernek ve Ocaklar'da başkan ve yönetici sıfatıyla aktif görevler aldı. Erken yaşlardan itibaren resim yaptı, yaptığı resim ve desenleri Töre, Türk edebiyatı, Doğuş, Kardeş Kalemler gibi çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde yayımlandı. Yozgat, Ankara ve Beypazarı'nda 20 kişisel sergi açtı, pek çok karma sergiye katıldı. Türk Ocaklarının, Dr. Hasan Ferit Cansever sanat armağanına layık görüldü.
1980 öncesi ülkemizdeki siyasi olaylar, tam olarak araştırılmamış üzerinde durulamamıştır. O dönemde, medyada etkin olan solcu köşe yazarlarının, ileri sürmüş olduğu fikirler, Türkiye gerçeği olarak kabul edilmiş ama bu ifadeler hiçbir zaman gerçeklerle ilgili olmamıştır. Komünist teoride yer alan, kurtarılmış bölgeler, mahalleler, şehirler ne yazık ki ülkemizde de uygulanmaya çalışılmıştır. Kendilerine kurtarılmış bölge kurma amacında olan örgütler, insanlar tarafından kabul görmedikleri yerleri de karşı tarafın kurtarılmış bölgeleri olarak isimlendirmek yoluna gitmişlerdir. Solun, karşı kurtarılmış bölge, şehir olarak gördüğü yerlerden birisi de Yozgat ilimizdir, bir dönem MHP'nin kalesi olarak görülmüştür.
Yozgat'ta doğan, küçük yaşta yetim kalan yokluk ve çaresizlikler içerisinde hem çalışarak ailesini geçimini sağlayan hem de okumaya çalışan bir çocuk ve genç Kenan Eroğlu, ailesinden almış olduğu eğitim sayesinde kendisini ülkücü hareketin içerisinde bulmuştur. Zor şartlar altında, hem kendisinin hem de çevresindeki arkadaşlarının eğitimini gerçekleştirmeye çalışarak, zamanla ülkücü harekette İl Başkanlığı hatta eğitimciliğe kadar yükselmiştir.
Kitap Kenan Eroğlu'nun çocukluğundan başlayarak hayat hikayesi ile beraber Yozgat ülkücü hareket içerisindeki faaliyetleri anlatan, anılardan meydana gelmektedir. Yazar yaptıkları, yapamadıkları, düşündükleri, olması gerekenleri, müthiş bir samimiyetle bir anlamda içini dökerek kaleme almıştır. Herhangi bir grup veya kitleyi yönetmek isteyenler için de kitabın satırları arasında, pek çok ipuçları vardır.
Kitap samimi duygularla yazılmış, tek eksik, editoryal bir yardımın alınmaması nedeniyle, yer yer tekrarların olmasına ve sayfa sayısının fazla olmasına sebep olmuştur.
#Kitapşuuruinsanlıkşuurudur.
Bazı arkadaşlar, belki de bir özenti olarak kendi yayınlarımızdan çok, sol gazete ve yayınları okurlar, orada yazılanları merak ederler, ona göre fikir oluştururladı. Akılları sıra o fikirler üzerinden eleştiri yaparlardı. zamanla o gazetelerin kendilerinde bir bakış açısı ve mantık meydana getirdiği nin farkına varamazlardı.
Eğitim ve seminerlere çok önem verdiğimiz için, belki kavgadan ve dövüşten medet umanların beklentilerine cevap veremiyorduk! Biz aslında yatırımı insanımıza yapıyorduk.
1974 yılında genelkurmay başkanı Semih Sancar'dı. Milletimiz tarafından çok sevilirdi. Onun zamanında TSK nın Mete Han'ın tahta çıktığı milattan önce 209 yılı ilk daimi ordunun kuruluş tarihi olarak kabul edildi.
Derneğe gelen insanlar, huşu içinde olmalıdır. Nasıl insanlar bir mabede girerken kendilerine çekidüzen verirlerse derneğe giren insanlar da, başta yöneticiler olmak üzere kendilerine çeki düzen vermelidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bizi "Biz Yapan" Hayallerimiz Vardı
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
551
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257049283
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Berikan Yayınevi

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Mustafa Parlatan
  • Mehmet ÖSKAN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0