Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü Beni Unutma Dörtlemesi 1

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
632 gösterim
Bizi Çağanoz Diye Biri Öldürdü, yazarın önceki çalışmalarında da olduğu gibi, okuru alabildiğine özgün bir dil eşliğinde gerçeküstünün atmosferine sokan, karanlık kahramanların karanlık dünyalarda soluk alıp verdiği ya da son nefeslerini verdiği öykülerden oluşan bir kitap. Bora Abdo, edebiyatımızda örneğine pek rastlanmayan zorlu bir kurguyla, olaylar, nesneler ve canlılar arasında sıra dışı bir yolculuğa çıkıyor. Hayli sarsıntılı, herkesin kolayca göze alamayacağı, uçurumu bol bir yolculuk bu.

Varoluşlarından sıyrılmış sağır papağanlar, denizkızları, çeyiz sandıklı travestiler, kuklalar, kötü rüyalar gören ayı oynatıcıları, çarmıha gerilmiş karakalem kediler, hayvan ölülerinden ilaç yapan kardeş katili, ensest yaşlı kız kardeşler, çiğdeci kuşlarının âşık olduğu on iki yaşındaki kambur korkuluk kız, keskin bir çürüme sürecindeki devinimleriyle çıkıyorlar okurun karşısına.

"Bora Abdo, öykücülüğümüzde yeni, benzersiz ve güçlü bir ses. Bundan sonra neler yazacağını merak ettiriyor."
-Cemil Kavukçu-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786050919912
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir hikaye kitabı. İnsanları öldüren diğer insanları anlatan bir hikaye. İçinde Kirkor, Çağanoz, Denizkızı, komutan gibi pek çok karakteri barındıran bazı hikayelerin birbiri ile ilgili olduğu bir kitap. Özellikle Ğığ adlı hikaye beni çok etkiledi. Her ne kadar aşırı derecede betimleme yapmış olsa da yazarın tarzı fena değil. Hoşuma gitti diyebilirim ama diğer kitaplarını yana yakıla arar mıyım? Bilemiyorum. Yine de farklı türde bir şeyler okumak isteyenler için ideal bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı