Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk? / Suriye ve Filistin Anıları

Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk?

Selahattin Günay

Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk? Konusu

Casus Lawrence, Dürzi aşiretleri, Arap göçerler, aşiret reisleri, Teşkilat-ı Mahsusa, İttihatçılar, bu kitabın baş aktörlerinden. Birinci Dünya Savaşı boyunca için için kaynayan Ortadoğu kazanının mütevazı tanığı Selahattin Günay, ilk kez yayımlanan anılarıyla yakın tarihimizin gözden uzak kalmış bölümlerine dikkat çekiyor. Lawrence'ın rüşvet teklifleri ile Batılı tarihçilerin de şüpheyle yaklaştığı yakalanma hikayesi... Aşiretlerin kan davasını durdurmak için yaylım ateşinin içine giren Türk subayına gösterilen dostluk... Savaşın sonuna doğru Arap aşiretleri arasında beliriveren 'bilir, iş bilir Lübnanlı' kisvesi altındaki İngiliz ve Fransızlar... Genç bir Arap'ın, çekilen Türklerin ardından, "Bizi kimlerin eline bırakıp gidiyorsunuz?" diye ağlaması... Bunlar, Günay'ın yer yer macera filmleriyle boy ölçüşen anılarından sadece bazıları.
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 18 dk.Sayfa Sayısı: 152Yayınlanma Tarihi: 2006Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları
ISBN: 9754587272Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.810 üzerinden
15 Puan · 4 İnceleme

Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk? Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Gürkan

Gürkan

@Grkngrkn3435
·
15 Temmuz 13:35
Puan vermedi
1912-1918 yılları arasında Filistin ve Suriyede subay olarak görev yapan Selahattin Günay’ın anılarını yazdığı kitap, o dönemde bölgedeki insanların davranışları ve dönemin olayları ile ilgili birinci ağızdan bilgiler içeriyor. Özellikle Arapların Türklere bakış açılarının nasıl önyargılı olduğu ve yanlış tanıdıkları anlaşılıyor. Hatıra sahibi bölgede Osmanlı hakimiyetinin devamı için elinden geleni yapıyor. Beni şaşırtan kısım ise kitabin sonunda Lawrence'i yakaladığını anlatır bunu Lawrenceda "Bilgeligin yedi sütünü" kitabında doğrular hatta kitapta Selahattin Günay'a iftira atar. İskence yaptığını söyler. Bu olay ayrıca 1960larda çekilen "Arabistanli Lawrence" filminde yansıtilmıştır izlemek isteyenler için linki aşağıda bırakıyorum youtu.be/kLXB55ATiDA Anı kitaplarından hoşlananlar için tavsiye edilebilir...Sadece okurken biraz zorlanabilirsiniz eski Türkçe çok terim
1 etkileşim
ars.40

ars.40

@ars40
·
05 Mart 2022 15:24
Puan vermedi
Selahattin Günay Birinci Dünya Savaşı yıllarında Suriye ve Filistin’de görev yapan genç bir subay olarak, tanık olduğu olaylara ilişkin kaleme aldığı anı kitabıdır. Lawrence ile karşılaşması, isyanlar, yerel halkla kurduğu diyalog, esir düşmesi ve bir tarihi geride bırakıp geri çekilirken duyduğu cümle; “bizi kimlere bırakıp gidiyorsun türk?”
5 etkileşim
İçtihat ve Telakki Azası

İçtihat ve Telakki Azası

@HerDevrinMenkubu
·
21 Eylül 11:31
Puan vermedi
Osmanlı İmparatorluğunun çöküş devresi bir güneşin batarken bulutların yanar gibi görünüp, suyun üzerine bir kızıllık düşürerek görsel bir şölen yansıtması gibi sahnelere tanık olmuştur. Namık Kemal, Hürriyet Kasidesi'nde 'Biz ol al-i himem erbab-ı cidd ü içtihadız kim, Cihangirane bir
2 etkileşim
Halil İbrahim

Halil İbrahim

@h_ibrahim
·
05 Kasım 2018 13:46
Puan vermedi
Kitap, bugünkü Suriye sınırları içinde kalan Havran'da Jandarma konutanı olarak görev yapan Selahattin Günay (1890-1956)'ın anılarından oluşuyor. Ünlü casus Lawrence'ın Eski Şam'dan çekilmesi halinde kendisine 15000 İngiliz altın teklif ettiğini ve Selahattin Komutan da " Ben Faysal ve Abdullah değilim.Vatanımı ve şerefimi İngiliz altınına satmam" diye cevap verdiğini söylüyor. Kitabın ekler kısmında Lawrence'ı yakaladığını anlatılıyor. Arap İsyanına dair bilgiler de veriyor. Kitaptan isyana aşiretlerin bazısının destek verdiği bazısının ise Osmanlı'dan yana olduğunu anlıyoruz. Osmanlı bölgeden yavaş yavaş çekilmeye başlayınca İsyan Osmanlı aleyhine hızla büyüyor...
5 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 16.1
Erkek% 83.9
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk? Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Öğretmenin Notları

Öğretmenin Notları

@ogretmeninnotlari
·
07 Aralık 2022 16:24
(Babamın) Henüz baba kucağında iken bana verdiği en mühim derslerden biri, "Sakın elini kana bulama"dır. Yaşlandıkça, "Oğlum sen yalnız olarak öleceksin. Kimseye bağlanma ve kimseye güvenme. Allah'a kalbinle bağlan ve ondan yardım iste. Hacı olsun, hoca olsun görünüşe aldanma. Arkadaşlarınla laubali olma, daima ciddi görüş. Lüzumsuz hiddet, şiddet gösterme. Zulüm iyi değildir, zalimler çabuk cezalarını görürler. Nasibini Allah'tan iste, vazife dolayısıyla kimseden beş para alma." gibi daha birçok nasihat aldım.
18 etkileşim
R.Yaman

R.Yaman

@_yamtar
·
29 Ocak 17:25
"'Ah siz ve siz Türkler bizi kimlere bırakıp böyle gidiyorsunuz ya Selahattin?'"
7 etkileşim
Öktem bey

Öktem bey

@Oktembey
·
25 Mayıs 16:01
Büyük Cemal Paşa'nın emir ve komutası hususunda söz söylemek rütbe ve mevkiim itibarıyla haddim değildir. İdarecilik bakımından, dışarıdan yapılan onca tenkitlere rağmen, diyebilirim ki çok yüksek evsaftadır. Değerli valilerimiz kendi yanlarında ancak ikmali tahsile muhtaç talebe halinde bulunabilir, dürüst, her türlü ahlaki bozukluğundan aridir ve çok yüksek vasıflı vatanperverdir. Mizacı sert, bununla beraber hakkı daima teslim eder ve vicdanını bilerek suiistimal etmez.
5 etkileşim
Öktem bey

Öktem bey

@Oktembey
·
26 Mayıs 17:14
Askeri yerleştirmiş olduğum küçük bir tepeye geldiğimde devriyeden gelen erlerimizin Hüveytat aşiretinden beş kişiyi getirmiş olduklarını gördüm. "Bunları niye getirdiniz" dedim. "Ekinleri harap ederken bizzat gördük, halkın şikâyeti üzerine de yakaladık” dediler. Fena halde öfkelenmiş, içlerinden tam karşımda duranına, "Niçin ekinleri harap ediyorsunuz? Siz ne vahşi insanlarsınız" diyerek bir iki tokat attım. Kaçmak isterken Arap jandarmalar yakaladı. Bu Arap jandarmalara, "Siz ne biçim Müslümansınız, bu Türk kâfirine dövdürmek için beni tutarsınız? Türkler gâvur oğlu gâvurdur. Nasıl olur da siz evlad-ı Arap bunlarla beraber olursunuz?" dedi. Arap jandarmalar da, "Sen Müslüman olsan evvela halkın yiyeceğini harap etmezsin. Sonra bu gâvur dediğin Türk kumandan kadar biz evlad-ı Arap Müslüman olamayız. Müslümanlığı bizden daha iyi bilir ve bize Müslümanlık öğretir. Kimsenin ırz ve namusuna, mal ve canına dokunmaz. Dokunanları da çok ağır ceza eder. Sen bunun yanında Müslümanlık iddia edemezsin" dedi.
4 etkileşim
R.Yaman

R.Yaman

@_yamtar
·
29 Ocak 15:18
"Kitle halinde firarlar, küçük müfrezelere taarruz ve cinayetler o derece artmıştı ki soğukkanlılıkla bunları karşılamak her zaman mümkün değildi."
6 etkileşim

Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk? İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok