Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler

9,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
617 gösterim
"Yaşamımız boyunca edinmek, kazanmak istediğimiz hiçbir kimlik, bize sunulmaz ya da armağan edilmez. Sunulsa ya da edilse bile öyle bir kimlik, koşullarını kendimizde gerçekleştiremediğimiz sürece, ancak geçici olarak taşıyabileceğimiz ve başkalarını yine geçici olarak inandırabileceğimiz bir kimlik olabilir. Amaçladığımız bir kimliği elde edebilmenin, ardından da dünyanın önüne böyle bir kimlikle çıkabilmenin ve dünyadan, öteki insanlardan bu kimliğimize saygı duymalarını talep etmekte haklı olmamızın tek yolu, öyle bir kimliği taşıyabilmenin koşullarını önce kendimizde gerçekleştirmemizdir."

Yaşamdan Notlar, Okuma Notları ve Okuyan Gençliğe Mektuplar adlı üç bölümden oluşan bu denemelerinde Ahmet Cemal, bir kültür adamı olarak yılların birikiminden, deneyimi ve yoğun çalışmalarından yararlanarak tiyatrodan edebiyata, estetikten özgürlüğe, Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Oscar Wilde'a, çeşitli konular, olaylar ve kişiler üzerine düşüncelerini, değerlendirmelerini, her zamanki akıcı, kıvrak üslubu, kusursuz Türkçe'siyle veriyor. Tanık olduklarını aydın sorumluluğuyla irdelerken okurlarına da doyumsuz hayat dersleri sunuyor. Kültürle yoğrulmuş, bilgece yaşanmış, almak değil vermek üzerine kurulmuş hayat dersleri.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  271
 • ISBN:
  9789750702631
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Cemal bana göre ülkemizde henüz değeri anlaşılamamış bir insandır. Müthiş çevirileri, denemeleri, köşe yazıları vardır. Bu eserindeki denemeler, bizim hayat , gündelik olaylar, sanat, edebiyat, televizyon, siyaset, insan ilişkileri vs. üzerine farklı bakış açıları sunuyor. Ayrıca kendine entelektüel diyen pek çok kişinin aksine sade ve akıcı üslubu kitabı başucu kitaplarımdan biri yapıyor. Kitapsever ve düşünen, kafa yoran insanlar, darbeler tarihi ülkemizi daha iyi analiz etmek isteyen okurlar bu kitabı es geçmemeli diye düşünüyorum.

Kitaptan 15 Alıntı

sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Haldun Taner
O sabah kafam, evden çıkmadan önce bir köşe yazarının söylediklerine takılmıştı. Haldun Taner'e şöyle bir soru yönelttim: "Bunlar üstelik okuyan insanlar; o zaman nasıl oluyor da böyle düşünüp yazabiliyorlar?" Haldun Taner'in bu soruma hiç duraklamadan verdiği yanıt şöyleydi: "Haklısınız Ahmet Bey, bu insanlar okuyan insanlar; ama ne yazık ki böyleleri ya hep aynı şeyleri okurlar, ya da farklı şeyler okusalar bile okuduklarından hep aynı şeyi anlarlar."
Bu yanıtın içerdiği dersi hiçbir zaman unutmadım.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet CemalBizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal
sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cahillik
Tam cehalet, boş bir sayfa gibidir; o sayfa doğru doldurulduğunda, artık cehalet olmaktan çıkar. Buna karşılık yarı cahillik, tehlikeli ve sakıncalıdır. Çünkü doğru bilgilendiğini sanan veya buna inandırılan yarı cahil, tam cahilin cehaletinin bilinciyle asla kalkışamayacağı ataklara yarım yamalak bilgi temelinden aldığı cesaretle gözü kapalı girişir.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet CemalBizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal
sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Okuma Mirası
Okuma alışkanlığının kökleşmiş olduğu iklimlerde düşünsel bunalımlar, her zaman daha az bunalımla atlatılır.
Okuma, araştırma, tartışma ve eleştirme arasındaki bağları da yeterince kuramadık. Eleştiriyoruz ya da tartışıyoruz derken, çoğu zaman havanda su dövmemiz işte bundandır!

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet CemalBizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal
sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Okuma Üzerine
Hiç unutmamamız gereken bir nokta daha var: Okumanın hiçbir türü, hemen yarına ait somut getiriler vaat etmez. Okuma eylemi, yanlışlara karşı yaşamımız boyunca vereceğimiz bir savaşın hazırlık aşamasından başka bir şey değildir.
Yıllar önce okunmuş bir kitaptan edinilmiş bir gücün, şimdinin hiç beklenmedik bir anında bizi zafere götürmesi- bu, her şeye karşın okumaktan vazgeçmeyenlerin sıkça yaşadıkları bir deneyimdir!

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 158)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 158)
sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nerede karşıma iyi konuşabilen ve iyi yazabilen bir öğrenci çıksa, kısa bir sohbet o öğrencinin güçlü bir okuma arka planına sahip bulunduğunu da gösteriyor.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 177)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 177)
sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizi yaşatan sevgilerin artık onca az olduğu bir dünyada, sözcükleri cinayet aletine dönüştürmenin lüksünü kavrayabilmek, gerçekten güç!

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 83)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 83)
sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dilde Zenginlik ve Yoksulluk
Günlük konuşmalarda pek sık karşımıza çıkan; "Edebiyat yapma!" tarzındaki söylem, dilimiz açısından belki de en tehlikeli söylemlerden biridir. Çünkü tam tersine, bugüne kadar eğer biraz daha çok "edebiyat yapabilseydik", yani biraz daha edebiyat okuyup, okuduklarımızdan edindiğimiz dili kullanma merakında olsaydık, yetmiş beş bin sözcükten oluşma dilimizi en fazlasından bin sözcükle sınırlamak gibi bir dil batağına hiç kuşkusuz böyle saplanmayacaktık.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 156)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 156)
sezen 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Darbe
12 Eylül darbesinin yol açtığı büyük kıyım, hem sözünü ettiğimiz tartışma ortamının ve iletişimin sonunu hazırladı hem de özellikle gençlere "Apolitik" bir yolun, kendileri için en hayırlı (!) yol olacağı gibi bir yanılsamayı yaşattı.
Burada bir karşılaştırma yapmakta yarar var. Yetmişli yılların gençliği, önemli filmleri, kitapları ve sanat olaylarını kaçırmamayı, kaçırmamakla kalmayıp bunlar üzerine tartışmayı, kişilik oluşumunun olmazsa olmaz bir parçası sayan bir gençlikti. Bir başka deyişle, genelde hangi alanda olursa olsun, ülkesine ve içindeki yaşadığı topluma ait bir meselesi olan bir gençlikti.
Bugünle karşılaştırdığımızda bir anlamda "altın çağ" diye nitelendirebileceğimiz bu dönem, 12 Eylül'le birlikte öldürücü darbeyi yedi.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 24)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 24)
sezen 
30 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kendi yaşamı karşısında seyirci konumu almak, insana her şeyden önce tüm yerleşik yargılarını, kökleşmiş düşüncelerini yeniden sınama fırsatı verir.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 28)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 28)
sezen 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eleştiri
... bilgiyle temellendirilmemiş eleştiri gibi, bilgi temeline oturtulmamış bir tartışmanın da herhangi bir hedefe götürmesi beklenemez. Eleştirmenin de, tartışmanın da öncesinde "araştırma eylemi" yatar; araştırılmamış bir konuyu ne eleştirmenin ne de tartışmanın bir yararı olabilir.

Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 199)Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler, Ahmet Cemal (Sayfa 199)
2 /