Bizim Diyar

9,5/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
821 gösterim
Sevinç Çokum, Balkan coğrafyasına Yahya Kemal'in imlediği gibi bakıyor.

Yazarlık hayatının ikinci romanı olan bu metinde Çokum, bir göç hikâyesi anlatıyor. Bu göç, bizim aslında çok yakından bildiğimiz bir mecburi göç. Sürgün elbette: Osmanlı'nın kaybettiği Balkanlar'dan ayrılmak zorunda kalan bir ailenin çeşitli bireyleri üzerinden bütün göçlerin o temel duygusuna, o büyük hüzne varıyor. Bir yanda ölümler, bitmeyen zorlu yolculuklar, kendi toprağından ayrılmanın derin üzüntüsü; öte yanda dirayet, kenetlenme, öfke ve yan yanalık.

Bizim Diyarın en belirgin duygusu, bu kenetlenme olmalıdır. İstanbul'da son bulan bu göçü, herkes başka yerlerde, başka zamanlarda yaşamış ve sonunda yerleşik olabilmiştir. Ama hep o inatla. Ve elbette "geçse de hiç unutulmayacak" bir hafızayla.
"Hangi birini anlatayım? Gece ışıldaklar karayı yalayıp geçiyor. Patlamalar, alevler, açılan gedikler, sessizce ölen askerler... İnleyen yaralılar... Bu bir imtihandır ana. Burada kendimizi öğreniyoruz. Yaşamaya hakkımız olduğunu, düşmanımızı öğreniyoruz... Telefonlar... Tayyarelerin gelip geçişi... Sudaki günün parıltılarına, gece yıldızlara bakmaya zaman yok. Otlar nemli, böcekler kuşlar öter durur. Siperler, dikenli hatlar... Askerlerden biri incir toplayıp getirmiş. Geceleri türkü okuyorlar. Yıllardır böyle birlik olunması için uğraşıp durmuştuk. Yeniden toparlandık. Yeniden doğduk."
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9786055257057
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülsüm Yalçın 
13 Mar 16:37 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın ilk, benimse okuduğum ikinci kitabı.Eğer tarihte Osmanlının son dönemleri, meşrutiyet yıllarındaki Balkanları görmek istiyorsanız iyi bir başlangıç olabilir.
Bir yanda İttihatçılar, diğer yanda Abdülhamitçiler.Memleket yangın yerine dönmede.Kurtuluş kimdedir bilinmez.Bilinen bir şey varsa hürriyet aşkıdır.Ve göçler...Yitirilmiş topraklardan yapılan göçler.Nerelerdir peki o tapraklar derseniz 'Bizim Diyarlar'dır, Balkanlardır.Balkanlar bir feryad, bir ağıt yeri yüreklerde.Bulgarı, Sırbı, Yunanı birleşmiş Türkleri sürmeye çalışır topraklarından.Ve biz bu sürgünü bir ailenin üzerinden okuyoruz.Öyle bir aile ki köklü, güçlü, bulunduğu yerde nam salmış bir aile.Tıpkı Osmanlı gibi.Yavaş yavaş dağılmaya başlar bu aile.Usturumca'dan Selanik'e oradan Anadoluya.
Genel olarak sevdim ben bu eseri, yaşanılan acılara ortak oldum.Ama bir yandan da yarım kaldım.Çünkü yazar benim en çok merak ettiğim kısımları çok hızlı geçmiş.Ben isterdim ki romandaki bazı karakterlerin duygu dünyalarına girelim, hislerine ortak olalım, sonları nasıl olmuş bilelim.Ortadan kaybolanlar nerelere gitti, bazı ölümler nasıl gerçekleşti, ihanet içinde olanların sebepleri nelerdi?Sanırım şahıs kadrosunun yoğunluğundan bu yarım kalışlar.Kitap için tek eksik bulduğum kısımlar bu.
Son olarak Balkanlar bir zamanlar bizimdi, ve biz oralardan kendi isteğimizle değil zorla göçle gönderildik.Bu göçlerin yıkımı, acıları, yaşanılan işkenceler yaşayanlarda koca bir yaradır.Yaşananları bir nebze olsun merak ediyorsanız buyrun Bizim Diyarlara.Keyifli okumalar.

Aykut 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle şunu söylemeliyim ki popüler kültürde fazla açığa çıkmadığından fazlaca bilinen bir kitap değil Bizim Diyar. Romanın güzelliğine bakacak olursanız gösterilen ilgi ile ters orantılı oluyor. Romanda Osmanlı'nın dağılmadan önceki zamanlarındaki Selanik'teki bir ailenin öyküsü anlatılıyor. Osmanlı dağılmaya başlıyor, Balkanlar elden gitmeye başlıyor. Dolayısıyla aile de göç etmek zorunda kalıyor. Bu göç, tüm göçlerde olduğu gibi zorluklarla geçiyor. Bu zorluklar öyle iyi anlatılmış ki. Kitabı okurken sanki siz de o ailenin bir üyesi gibi hissediyorsunuz. Üstelik kitapta öyle güzel yerler var ki bu göç boyunca. Altını çizecek cümle oldukça fazla. Okumayı düşünüyorsanız eğer kesinlikle okuyun. Yaşanılan zorlukları unutuyoruz, zorlukları ve onları çekenleri anımsamak ve düşünmek için harika bir fırsat.

Kitaptan 5 Alıntı

Gülsüm Yalçın 
10 Mar 13:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tuhaf bir kıpırtı var içimde.Türklüğümü hiç böylesine derinden hissetmemiştim.Kendimize dönelim, kendimizi tanıyalım diyorum.Hürriyet önce kendimizi tanımakla başlıyor.

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 36 - Cönk yayınevi)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 36 - Cönk yayınevi)
Gülsüm Yalçın 
11 Mar 00:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kırılsın varsın hayalleri.Pek çabuk kırılan hayal de zaten barınmamalı insanda.

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 88 - Cönk yayinevi)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 88 - Cönk yayinevi)
Gülsüm Yalçın 
11 Mar 21:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir Bulgar'ın ölümü yüz Bulgar'ın ölümü gibi feryat koparır Balkanlarda.Bizim ölümümüz pencerede ezilen bir sinek...Niye kalkılmaz ayağa?..

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 111 - Cönk yayınevi)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 111 - Cönk yayınevi)
Gülsüm Yalçın 
12 Mar 11:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aradaki uzaklık, gideni rüyaya döndürür.

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 186 - Cönk yayınevi)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 186 - Cönk yayınevi)
Aykut 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Memleket
Kar sıklaştı. Öndeki arabalar bir sis ardında kayboldu.
"Ellerin donmuş olmalı" dedi adam. "Açıklıklayız şimdi soğuğu daha çok hissederiz. İleride bir köy var. Oraya ulaştık mı, dinleniriz biraz."
Birden kar sisinin içinde atlılar belirdi. Cemil Bey dizginleri çekip atları durdurdu. Atlılar tez gelip kuşattı çevrelerini.
"Kesildi yolumuz!" dedi Mükerrem.
Sacide Hala'ya sokuldu. Ellerini tuttu. Elleri ürkütücü bir soğukluktaydı.
Sabırsız atlıların göğüslerine sığmaz nefeslerini işitiyor... Sonra Cemil Bey'in öfkeli, karşı çıkan sesini...
"Bre yolumuzdan çekilin! Memleketi bıraktık size, çekilin."
"Altın... Altın isteriz diyor birisi..."
"Memleket bıraktık size. Elmas ve altın nedir ki onun yanında? Çekilin, savulun dedim size!"
Mükerrem muşambayı aralayıp baktı. Bir süngü parladı, hızla indi. Cemil Bey yığılıp düştü. Mükerrem'in çığlığı göğsüne sığmadı. Can verecek gibi art arda titreyerek haykırdı.

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 207 - Kapı Yayınları)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 207 - Kapı Yayınları)