Bloomberg Businessweek (1 Aralık 2019)

·
Okunma
·
Beğeni
·
52
Gösterim
Adı:
Bloomberg Businessweek
Alt başlık:
1 Aralık 2019
Baskı tarihi:
1 Aralık 2019
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Infomag Yayıncılık
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
OECD, Beceriler Önemlidir araştırmasını yayımladı. Sonuçlara göre Türkiye, sayısal, sözel ve problem çözümü yetkinliklerinde OECD ortalamasının altında!

İstihdam pazarı özellikle dijital dönüşüm, küreselleşme ve demografik değişim gibi unsurların etkisi altında. Bir yalda kendilerini hedefledikleri noktaya ulaştırabilecek çalışanları bulup istihdam etmeye çalışan işverenler var, diğer yanda ise kariyer hedeflerine uygun işi arayanlar. İşte bu noktada yetkinlikler devreye giriyor. Şirketler, kendilerine en uygun personeli bulabilmek için adayların farklı alanlardaki becerilerine bakyor.

Yani, istihdam edilelek adayın işi yapabilme becerisi bir kurum için çok önemli.

OECD’nin Beceriler Önemlidir raporu da Türkiye dahil 39 ülkeden katılımcıların, sayısal sözel ve problem çözümü alanlarındaki becerilerini ölçüyor. Ancak Türkiye her üç kategoride de OECD ortalamasının altında.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye dâhil 39 ülkede 16-65 yaş aralığındaki kişilerin sayısal, sözel ve problem çözümü alanlarndaki becerilerini ölçmek için bir araştırma yapmış. Skills Matter (Beceriler Önemlidir) araştırması, 'Uluslararası Yetişkin Becerilerinin Ölçülmesi Programı' (PIAAC) kapsamında yapılmış. 500 puan üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda 39 ülkenin OECD ortalamaları sözelde 266, sayısalda 262 olarak belirlenmiş. Ayrıca, en basiti birinci seviye olmak üzere toplam beş seviyeden oluşan problem çözümü kategorisinde katılımcıların yüzde 30'unun ikinci veya üçüncü seviyede olduğu ortaya çıkmış.

Araştırmaya Türkiye özelinde bakıldığında ise katılımcıların performanslarının her üç kategoride de OECD ortalamasının altında kaldığı görülüyor. Sözelde 227, sayısalda 219 puan alan katılımcıların yalnızca yüzde 8'i problem çözümü alanlarında ikinci veya üçüncü seviyeye ulaşmış.

OECD'nin çalışmasında yetkinlik ölçümü dışında bu becerilerin günlük hayatta ve iş yaşamında ne oranda kullanıldığı da araştırılmış. Verilen cevaplar şunu gösteriyor: özellikle sayısal becerilerin kullanım oranı günlük yaşamla ve iş yaşamıyla doğru orantılı gidiyor. Yani eğer bir ülkedeki sayısal becerilerin günlük yaşamdaki kullanım oranı düşükse, o ülkede bu oran çalışma yaşamında da düşük kalıyor. Örneğin Türkiye, Kazakistan'la beraber sayısal yetkinliklerin hem iş yaşamında hem de günlük hayatta en kısıtlı kullanıldığı ülkeler arasında. Ayrıca Türkiye'de bu konuda kadınlar ve erkekler arasındaki fark da çok yüksek. Türkiye'de erkekler, sayısal becerileri günlük hayatta kadınlara göre yüzde 40 daha fazla kullanıyor. Bu fark iş hayatında ise yüzde 10'un biraz üstünde.

........

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bloomberg Businessweek
Alt başlık:
1 Aralık 2019
Baskı tarihi:
1 Aralık 2019
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Infomag Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Mehmet ali Baysal
  • lazcuk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0