Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü

·
Okunma
·
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü
Baskı tarihi:
7 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751040930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Inkılâp Kitabevi
“Evet Albay. Şanslısınız. Gördüğüm kadarıyla insan türü bir varlıkla direkt iletişime geçme hakkı verilmiş size... Bakalım… Bu bir dişi. Yirmili yaşlarının sonunda… Üstelik bu kadının sana evini açacağı da yazılmış. Biliyorsun senin gibi Dünya gezegenine ışınlanma hakkı kazanan pek çok kardeşimizin atandığı özel bir insan olmuyor. Genelde bu zorlu gezegende kendi başlarına hayatta kalıp evrimleşme mücadelesi veriyorlar. Dünya gezegeni buraya benzemez Algor. Orası tahmin ettiğinden daha tehlikeli bir yer.”

Albay Algor, Havtor gezegeninden insanını bulmak üzere Dünya’ya gönderilir. Kendini kahverengi küçük bir köpek bedeniyle Şişli Cami’nin avlusunda bulur… İnsanını bulana kadar geçecek olan süre tam bir serüvenler silsilesidir.
Arzu Birol’dan fantastik bir roman.

(Tanıtım Bülteninden)
216 syf.
·3 günde
İnsanın içini ısıtırken bir diğer yandan da sorgulatan bir kitap okudum yakın zamanda. Biz insanların dünyasını hayvanların bakış açısından değerlendirip kritik yaparken bizlere de kendimizi irdelememiz için fırsat sunuyor. Tabii ki bunun yanı sıra hayvanların doğasını da anlamamızı sağlıyor.

Fantastik bir atmosferi olan bu kitapta insanların gezegeni dünyaya bir başka gezegenden bir köpek gönderiliyor. Gönderilme amacı ve görevleri var. Bunu gerçekleştirebilmek için dünyadaki sahibini bulması gerekiyor.

Tabii ki dünyada her şey o kadar kolay değil. Sahibiyle bir araya gelene kadar bir süre karşısına çıkan sebeplerle mücadele etmesi lazım. İşte kitabımız da o mücadelenin sürecini bize anlatıyor.

Bu sürece hayvanların konuşturulması vesilesiyle şahit oluyoruz. Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü, fabl niteliğinde bir romanken alegorik metin kategorisine de koyabiliriz.

Çünkü... Bobby'den önce dünyaya gelen türdeşleri ve diğer hayvanlarda insansı özellikler görülmekte.

[Kaynak: https://www.instagram.com/...igshid=3ytcv4oh8f85]
216 syf.
·7/10 puan
Albay Algor, dünyadaki ismiyle Bobby Brown, Havtor gezegeninden evrimine yardımcı olması ve insanını bulmak için dünyaya ışınlandığında, küçük kahverengi bir köpek olarak Şişli Cami'nin avusunda buluyor kendini.
İnsanını bulmak için aldığı iki talimat var; insanı yirmili yaşlarında bir dişi ve yanında beyaz bir köpek var.
Ne kadar büyük bir ipucu degil mi?
Girdiği her sokakta beyaz bir köpek, yürüdüğü her caddede yirmili yaşlarının sonunda bir dişi var!
Acaba nasılsın bulacak insanını bu hiç tanıdık olmayan karmaşanın içinde?
Bir de işin içine Orion'lu kediler, Sirius'lu kargalar, köpek çeteleri girince başlıyor bir cümbüş.
Ama hiç yılmıyor Bobby, soğuk zeminlerde yatıp, küçük çocukların işkencelerine maruz kalıyor.
İnsanını bulunca biliyor ki sevgi her yarayı iyileştirecek..

Peki insanını bulabilecek mi? diye sorduğunuzu duyar gibiyim onun için de kitabı okumalısınız

Kitabın sonuna gelince sevgili yazarımızın şahane notuna hayran kaldım o zaman daha iyi anladım "Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü" adının güzelliğini, diyor ki ;
"Size bu hikayeyi anlattım; çünkü olağan gibi gözüken her şeyin üstü olduğunu bilin istedim.
Sonuçta neyi bilmediğinizi bilemezsiniz öyle değil mi?"

Sevgiye,kitapla kalın dostlarım
Pınar
Pınar Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü'ü inceledi.
216 syf.
·Puan vermedi
“Biliyorum henüz beni tanımıyorsunuz ama normal şartlarda işini ciddiyetle yapan, görev bilinci yüksek, kontrollü bir karakter olduğumu bilmenizi isterim.”

İşte size bir havhav hikayesi...

Havtor gezegeninin Albayı Algor, gezegenler arası görevde Dünya’ya, üstelik İstanbul’a gelir. Amaç kendi insanını bulmak ve onunla bütün olmak. Bu süre zarfında minnoş Algor neler yaşar, neler görür bir bilseniz.

Doğayı kendi çıkarları doğrultusunda en kötü amaçlarla kullanan insanoğlu, çoğunlukla empati yeteneğinin sağaltıcı etkisini kaybediyor zaman içerisinde. Böylelikle kendisinden başkasını düşünmeyen bencil varlıklara dönüşebiliyor.

Tüm insanlık böyle mi?
Elbette hayır.
Umut var.
Sevgi var.
Emek var.

Sevgiyle harmanlanan iki kalbin evrilerek bir bütün olmasını anlatırken, minnoş bir havhavın gözünden insanlığı en ön sıradan izleme imkanı veriyor bu kitap

“ Kimilerinin karma, kimilerinin etme bulma dünyası dedikleri şeyi anladım ki eninde sonunda tecelli etmek zorundaydı.”
216 syf.
Ben Havtor'luları çok severim. Bina yönetimi izin vermediği için evimizde Siriuslu Ponçik'imiz olsa da "Hamtor'dan gelen hemstır ailemiz de var. Ne diyorum ben?Kitaba fazla kaptırdım sanırım :D Albay Algor ile harika bir macera yaşadık dün gece.Dostluğu,vefayı,sevgiyi ve sevgisiz insanları, farklı türde olsalar da hayvanlar arasındaki bağlılığı gördük.
.
Havtor gezegeninden,kendine atanan insanına kavuşmak için İstanbul'a gelen Algor bu hayata pekte iyi başlamamıştı. Ufacık bir yavruya nakil olan Algor,alıştığı bedenden farklı bir bedende olsa da zekası ve bilgileri sağlamdı. İnsanı hakkında bildikleri beyaz bir köpeğin onu koruduğu ve evinde bir Sirius'lu olan aksi,sinsi Sulpi'nin yaşadığıydı. İstanbul'un çok büyük olduğunu ve insanını çekim gücüne girmeden bulamayacağını öğrenen Algor için macera başlıyordu. Vicdansız çocukların eline düşen. diğer köpekler tarafından sürekli tartaklanan minicik bir yavru. Çeteye kabulünü sağlamaya çalışırken kendini barınakta bulan ve oradan kurtulup Arzu'ya dönmeye çalışan vefalı BOBBY BROWN... Ve sonunda vazgeçip,kaderine razı gelen,uzaktan sevmeyi de öğrenen minik bedende ki koca yürek.

Algor insanına kavuşabildi mi?

Vicdansız insanlar ne yazık ki halâ çevremizde. 1 kap su,biraz mama,mamanız yoksa süt-ekmek lapası ya da haşlanmış az sulu makarna ile onlara bir günlük daha yaşama şansı vermek zor mu? Sevginizi,ilginizi gösterdikçe sevgilerini kazanırsınız.

Biraz fantastik,biraz fabl,birazcık da bilim kurgu ve bolca aksiyon.Harika bir yolculuktu,azıcık argo vardı ama öyle güzel yerlerde "tam da yerli yerinde" kullanılmış ki gülmemek elde değildi.
@inkilapkitabevi 'nden çıkan @arzu1ol 'un BOBBY BROWN'UN OLAĞAN VE ÜSTÜ ÖYKÜSÜ 'nu herkese tavsiye ediyorum.
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Havtor gezegeninin Albayı Algor, gezegenler arası bir görev ile Dünya’ya gönderilir hem de sevimli, küçük, kahverengi bir köpek bedeninde ... Kendisini Şişli Cami'nin avlusunda bulur.

Amacı kendi insanını bulmak ve onunla bir bütün olmaktır. Bilmediği bu gezegende bir havcan olarak çıktığı bu zorlu yolculukta, bizlere insan olmanın değerini aynı zamanda bedelini de hatırlatır.

Algor'un bu olağan ve üstü hikayesi ile empatiyi, umudu, sevgiyi, aşkı yeniden keşfederken empatinin önemini bir kez daha idrak ediyoruz.

#bobybrownunolaganveustuhikayesi ile dünyayı haycanların gözünden okumak, insanlara onların gözlerinden bakmak isterseniz #arzubirol’ün bu sıcak fantastik romanına okumalarınızda yer açabilirsiniz.
216 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Havtorlu Albay Algor'un Dünya'ya evrimi gerçekleştirmek ve insanını bulması için gezegenler arası bir yolculuk gerçekleştirmesi gerekir. Peki onun bu olağan ve üstü hikayesini okumaya hazır mısınız?

Öncelikle kahramanımız bir köpek. Evet, yanlış okumadınız kahramanımız Algor, Dünya'ya sevimli, küçük, kahverengi bir köpek bedeninde gelir.Üstelik kendini Şişli Cami'nin avlusunda bulur. Bilmediği, kocaman İstanbul'da insanını bulabilecek midir?

Kitapta beni etkileyen ilk durum kahramanın bir köpek olması oldu. Dünya'yı bir hayvanın gözünden okumak, insanları onunla yeniden tanımak ve en önemlisi kendimi onun yolculuğunda yeniden bulmak...
Bu kitabı sadece onun olağan ve üstü öyküsü olarak okumayın. Bu kitabı okurken kendi duygularınızı -sakladığınız veya unutmak istediğiniz duyguları- çıkarıp Algor ile kendi evriminize doğru içsel bir yolculuk yapın. Ben kitabı okurken hayatımı, yaşadıklarımı, yaptığım şeyleri düşünerek kendimi yeniden keşfettim. Belki de yaşamın gizli kutusunu içinizden Algor'un yaşadıkları ile tekrardan açacaksınız.

"Yaşam sürekli değişerek dönüşen sonsuz bir enerji portalı. Var olan hiçbir şeyin aynı kalması mümkün değil. Bunu içsel olarak kabullendiğin zaman hayatı bu denli sihirli kılan şeyin de yine bu değişimin ta kendisi olduğunu kavrayabiliyorsun."

Algor'un bu olağan ve üstü hikayesi ile sevgiyi, aşkı, empati duygusunu, umudu, birinin sizin için önemli olmasının güzelliğini yeniden keşfederken aynı zamanda bazı kişilerin empati duygusundan yoksun olduğunu, çıkarlarına önem verdiklerini yeniden göreceksiniz. Bir de hayvan ve çocuk yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu yeniden fark edeceksiniz. Dünya ne kadar tehlikeli ve bazen çıkarılarına düşkün insanlarla karşılaşsak da sevgi ve umut içimizde filizlenip büyümeli. Çünkü hayata nasıl bakarsanız hayat da size o şekilde gözükür.

"Sen değiştikçe hedeflerin de değişebilir. Körü körüne bir şeyleri saplantı haline getirmektense zamanın ruhuyla hareket etmek en iyisidir."

Yazarın dilini çok sevdim. Ayrıca hayvanlar hakkında bilgisini kitabında yansıtmış. Bir köpeğin gözünden dünyayı okumak gerçekten keyifliydi. Umarım kendi yolculuğunuzu yaparken Albay Algor'un olağan ve üstü hikayesini hatırlayıp yüzünde güzel bir gülümseme olur.

Keyif alarak okudum bu kitabı. Eğer bu tarz kitaplardan hoşlanıyorsanız bu kitaba mutlaka bakmalısınız.
216 syf.
·Puan vermedi
Bobby Brown’un Olağan ve Üstü Öyküsü #alıntı

“Tamam dostum, ne yapmaya çalıştığının farkındayım. Beni cesaretlendirmeye çalışıyorsun ama...”
Kastor hemen ciddi bir tavırla sözümü kesti.
“Hayır komutanım, niyetim sizi cesaretlendirmek değil, size hatırlatmak. Köpek içgüdülerinizle insanınızı bulabilirsiniz.”
“Ama nasıl?”
“Komutanım sonuçta siz birbiriniz için atandınız. Yani aranızda doğuştan bir bağlantı var. Onu bilmeseniz de bu bağlantıyı kullanarak onu hissedebilirsiniz. Cesaretinizi kaybetmeyin. Talihin cesurlardan yana olduğunu unutmayın.”

#kitapyorumu
Albay Algor, Havtor gezegeninden insanını bulmak üzere Dünya’ya gönderilir. Kendini kahverengi küçük bir köpek bedeniyle Şişli Cami’nin avlusunda bulur…
İnsanını bulana kadar geçecek olan süre tam bir serüvenler silsilesidir.
Albay Algor, görev insanını bulmak için, aldığı eğitimlerinden sonra sırası gelmiş ve dünyaya gidecektir.
Görev insanını bulmak için görev kağıdında nasıl olduğunu, özellikleri yazıyordu da nasıl bulacağı! İşte o konuda bir bilgi yoktu.
Dünyaya gittiğinde ise kendisini kahverengi olarak bulur Albay Algor. Peki insanını nasıl bulacak?
İnsanlar için bile oldukça tehlikeli bir hale gelmiş bir dünya da hayvanlar için daha da acımasız bir dünya. Daha zor!
Algor insanını nasıl bulacak? Olaylar nasıl sonuçlanacak ? Fantastik bir esere imza atan @arzu1ol dan güzel bir eser
Her gün her an bir yerlerde gördüğümüz, insanların, hemcinslerinden önce sevmesi gerek varlıklar hayvanların yaşadıklarını belki biz insanlar olarak bilemeyiz ama Albay Algor yaşayarak görüyor.
Yazarımız kitabı konusu ve kurgusu olarak çok güzel harmanlamış ve bizlere sunmuş
Farklı bir fantastik roman okumak isterseniz tavsiye ederim
Yazarımız @arzu1ol ve yayınevi @inkilapkitapevi ne çok teşekkür ederim
#bobbybrownunolağanveüstüöyküsü #arzubirol #inkilapkitapevi
Ela
Ela Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü'ü inceledi.
216 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim.
.
.
“Evet Albay. Şanslısınız. Gördüğüm kadarıyla insan türü bir varlıkla direkt iletişime geçme hakkı verilmiş size. Bakalım.Bu bir dişi.Yirmili yaşlarının sonunda.Üstelik bu kadının sana evini açacağı da yazılmış.Biliyorsun senin gibi Dünya gezegenine ışınlanma hakkı kazanan pek çok kardeşimizin atandığı özel bir insan olmuyor.Genelde bu zorlu gezegende kendi başlarına hayatta kalıp evrimleşme mücadelesi veriyorlar.Dünya gezegeni buraya benzemez Algor.Orası tahmin ettiğinden daha tehlikeli bir yer.”Albay Algor, Havtor gezegeninden insanını bulmak üzere Dünya’ya gönderilir.Kendini kahverengi küçük bir köpek bedeniyle Şişli Cami’nin avlusunda bulur.İnsanını bulana kadar geçecek olan süre tam bir serüvenler silsilesidir.
.
.
Hayvanların konuşturulmasına şahit oluyoruz.Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsüne.Havtor gezegeninin Albayı Algor, gezegenler arası görevde Dünya’ya, üstelik İstanbul’a gelir.Amaç kendi insanını bulmak.Bu süre zarfında Algor neler yaşar, neler görür hadi onuda kitabımızda öğrenelim.
216 syf.
·Beğendi·10/10 puan
"Bütün soruların cevabı bir köpeğin bakışında gizlidir." demiş, canım Kafka...
Sorularınızın cevabını herhangi bir canlının gözlerinden alabilmeniz dileğimle.

Havtor gezegenin de yaşayan Albay Algor'a insan türü ile iletişime geçme hakkı verilir ve kendi insanını bulmak için dünyaya gönderilir. Lakin dünyaya gelebilmesi için bir bedende hayat bulması gerekmektedir. Ve kendini Bobby Brown adında küçük kahverengi bir köpek bedeninde Şişli Cami'sinin avlusunda bulur. O andan itibaren dünya ve insanlarla mücadelesi başlar.
Bobby Brown, bu zorlu mücadelesinde bizlere insan olmanın hem değerini hem de bedelini sorgulatır.

Fantastik türü kitapları sevmem tercih etmem bana saçma gelen bir tür tabi zevk meselesi ama bu kitap onlar gibi değildi, çok başkaydı. Her sayfasında, hayatın içinden bizlerden bir parça gibiydi. Köpek türü konu alınsa da sadece bir köpeğin değil, tüm hayvan türünün gözünden, dünyaya insanlara bakmak ve onları anlamak açısından empati duygumu devreye geçiren ve hatta insanlara insan gözüyle baktırıp insanları, insanlığımı sorgulatan, düşündüren bir yolculuktu benim için.
Kısa ama anlamı çok derin bu fantastik roman, tüm insan türüne tavsiyemdir.
"Kendi içinde güven duygusunu inşa etmenin olmazsa olmazı dengede olmaktır. Kendi iç dengenizi bulmalı, sadece kriz anlarında değil her an merkezinizde kalmayı öğrenmelisiniz."
"İyi ve kötü hakkında keskin köşeleri vardı insanların. Sevmek iyidir, acımak kötü. Oysa evreni oluşturan hiçbir şey köşeli değildi. Her şey daireseldi. Ve karşımızdaki kişinin ruhuna ancak ona şefkat duyduğunuzda dokunabilirdiniz. İnsanların pek çoğu bunun farkında değildi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bobby Brown'un Olağan ve Üstü Öyküsü
Baskı tarihi:
7 Ocak 2021
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751040930
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Inkılâp Kitabevi
“Evet Albay. Şanslısınız. Gördüğüm kadarıyla insan türü bir varlıkla direkt iletişime geçme hakkı verilmiş size... Bakalım… Bu bir dişi. Yirmili yaşlarının sonunda… Üstelik bu kadının sana evini açacağı da yazılmış. Biliyorsun senin gibi Dünya gezegenine ışınlanma hakkı kazanan pek çok kardeşimizin atandığı özel bir insan olmuyor. Genelde bu zorlu gezegende kendi başlarına hayatta kalıp evrimleşme mücadelesi veriyorlar. Dünya gezegeni buraya benzemez Algor. Orası tahmin ettiğinden daha tehlikeli bir yer.”

Albay Algor, Havtor gezegeninden insanını bulmak üzere Dünya’ya gönderilir. Kendini kahverengi küçük bir köpek bedeniyle Şişli Cami’nin avlusunda bulur… İnsanını bulana kadar geçecek olan süre tam bir serüvenler silsilesidir.
Arzu Birol’dan fantastik bir roman.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • cadininnkazani
  • Ela
  • Gizem
  • Vadideki Okurlar
  • Duygu Deniz Karabal
  • @kahve_kitap_aski
  • Meltem Bige
  • fulden ufacık
  • Esra Kfeci
  • kitabimkahvem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60 (3)
9
%20 (1)
8
%0
7
%20 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0