Bob'un Dünyası Bob The Cat Serisi 2

8,5/10  (24 Oy) · 
57 okunma  · 
21 beğeni  · 
989 gösterim
Sokak Kedisi Bob'un macerası devam ediyor!

"Bob'la tanışmadan önce dünya gözüme haşin, kalpsiz ve evet, umutsuz bir yer gibi görünürdü. Onun gözlerinden görmeyi öğrendiğim dünyaysa bambaşka bir yer. Bir zamanlar bir günü diğerinden ayıramazdım. Oysa şimdi her birini neşeyle karşılıyorum. Hayatımda hiç olmadığım kadar mutlu, sağlıklı ve başarılıyım."

Sokak Kedisi Bob ile James Bowen'ın tanışma hikâyesini okuduğumuz ilk kitapta yazar, hayata yeniden tutunmanın yollarını arıyordu. Yeni arkadaşı Bob ise, en yakın dostuna sadakat, güven ve mutluluktan geçen yolları gösteriyordu.

Bob'un Dünyası'nda, birbirlerinin koruyucu meleği olan bu iki dost yine yan yana ve en tehlikeli zamanlarda bile hayatın zorluklarına göğüs germeyi başarıyorlar.

Tıpkı Sokak Kedisi Bob'da olduğu gibi, Bob'un Dünyası'nda da gözyaşlarınızı tutamayacaksınız! Unutmayın; bu sayfalarda anlatılanlar gerçek!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786056370885
 • Orijinal Adı:
  The World According To Bob
 • Çeviri:
  Seda Çıngay
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Uğur D. 
 17 Mar 11:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

“Kedilerle geçirilen zaman asla ziyan edilmiş olmaz” demiş Sigmund Freud ve kesinlikle de çok doğru bir söz söylemiş, hele ki o kediniz sabah akşam sırtının, kafasının kaşınmasını seven sevgi arsızı, sevgiye doyumsuz bir kedi ise. Çok kedim var ama başımda bir tane baş belası Bob var ki tek istediği kaşınmak diyebilirim ve bunun zevki ise kaşınırken filan mırlamalarını, pırrrfffff diye çıkardığı sesleri duymaktır.

James Bowen, bu kitabında sadık yoldaşı Bob ile birinci kitabının kaldığı yerden yaşadıklarını anlatıyor, gördüğü metadon tedavisinde artık sonlara geliyor, Bob ile Youtube üzerinde oldukları ilk şöhretin etkilerini görmeye başlıyorlar ve artık zaman geçtikçe de “The Big Issue” satışlarında bu ufak çaplı başlayan şöhretlerinin faydasını daha çok görmeye başlıyorlar. James biliyoruz ki fazlası ile çok büyük zorluklar yaşamış, her türlü talihsizliği yaşamış bir kaçış yolu olarak da kendini eroinde bulmuştur, kitap içinde kısa kısa o günlere gittiğimiz bölümlerde James’in bize aslında tek anlattığı şey eroinin pençeleri altındayken, “hasarlı mal” olduğu zamanlardaki görmezden gelinmeye alışmış biri olarak sadece yalvaran birisi olduğunu bizlere anlatıyor ama böyle biri de düzelmeye çalışırken düzelmesine ise en büyük desteği bir hayvandan görüyor, Bob tabii ki de geçip karşısına “Hey James eroini bırakmalısın bu seni hızlı bir şekilde ölüme götürüyor” demiyor, görmezden gelinen James’i görmezden gelenlerin aksine görüyor, çoğu kişi James’ten kaçarken Bob ise James’e yaklaşıyor ve onu sevdiğini onunla beraber yaşamak istediğini James’e hissettiriyor. Bob’un bu tavırları ise James’in daha mantıklı şekilde düşünmesine katkı sağlıyor, beni seven biri var ve benim ona bakmam da lazım düşüncesinde olduğu için ve onun üstünde olan sorumluluklarının farkında oluyor. Bu durumu kitap içinde James de bize çok güzel anlatıyor. Uyuşturucu batağında ve dik kafalı bir genç iken anne ve babasının “ebeveynlerin çocuklarını ne derece önemsediklerini, merak ettiklerini bilmiyor musun” tarzındaki yakarışlarına o zamanlarda hiç önemsemeyip sadece dik başlılık ile cevap veren James hayatına Bob girdikten sonra ise kendisini artık bir ebeveyn olarak görüp, belki de annesinin babasının kendisini düşündüklerinden daha çok Bob'u düşünür oluyor ve hayatını birçok noktada da düzene koyuyor. Bob’un James’a ihtiyacı varken James’in ise Bob’a daha fazla ihtiyacı vardı, bu karşılaşmaları ise ikisinin hayatını her bakımdan olumlu yönde geliştirmiştir ama her bir gelişime giderken de bir o kadar zorluk çekmeleri de kaçınılmazdı ve bu zorluğun en büyüğü de açlıktı. Açlık mücadelesi aslında kesinlikle bu serinin ana konusu da diyebiliriz.

James bu sefer ilk kitaba göre kedilerin o manyak hareketlerine, şapşallıklarına daha fazla yer vermiş, günümün çoğunu kedilerle geçiren ben ve kedilerin o hareketlerine hasta olan ben Bob’un yaptıklarını James’in güzel yazımı ile okudukça bazı yerlerde gerçekten de kahkaha attım, herhangi bir durum karşısında Bob’un bakışlarını cümlelendirmesi ise kitabın en keyifli yerleriydi. Kitap içindeki güzel sahnelerin de resimlendirilmesi ve çizimler çok başarılıydı. Kitabı okudukça Youtube üzerinden videolarını izlemek, Bob’un imza günlerinde patisinin kitaplara basılmasını izlemek ise kitabın ayrı bir güzelliğini oluşturuyor, bir kitap, bir biyografi okuyorsunuz, o kişileri çok seviyorsunuz ve onları izleyebiliyorsunuz çok güzel bence. Her okuyanın dediği gibi kesinlikle okuyanın içini ısıtacak bir hikâye. Okuması ise son derece kolay olan, 10 dakika içinde filan çok rahat bir şekilde en az 20 sayfanın okunabildiği bir dili var yani kimse edebi bir eser beklemesin kitaptan zaten kimse de bu kitabı edebi bir eser olarak satmıyor ama birçok edebi esere göre içinde daha çok alınması gereken mesajların olduğu da bir gerçek. Kitabı yazar hayatını evsizlere ve zor durumdaki hayvanlara yardımcı olmaya adamış bütün insanlara ithaf etmiş ve bu kimselerin arasında olmak çok güzel bir duygu. Kitabı ise yazarın doğum gününde, kitabın ise içindeki konu gereği gerçekte bittiği bir tarihte bitirmek de güzel bir his ama maalesef bir gün gecikmeli oldu ben de bu his.

“İnsanı kediyle melezlemek mümkün olsaydı, insan gelişir ama kedi bozulurdu” Mark Twain

İrem Nur 
26 Mar 13:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk biyografi kitabı veya otobiyografi mi desem?!
Kedileri küçüklüğümden beri severim. Kendimi görürüm onlarda. Bu kitabı okuduktan sonra daha da sevdim kedileri.
Sımsıcasık bir öykü. Yakın zamanlarda filmi de çıktı fakat filmi kitabı kadar güzel olduğu söylenemez.
Kitabı bir arkadaşımın ani tavsiyesi üzerine TÜYAP'tan almıştım. Başta bir kedinin gözünden yazılan kitap diye düşündüm fakat öyle değilmiş.
Her şeye rağmen umutsuzluğa kapılmamamızın ve hayatın küçük sürprizleriyle bile hayatımızın ne kadar değişebileceğini anlatıyor kitap.
Bu kediyi kesinlikle seviceksiniz.
Bu arada kitabı okuduktan sonra Youtube'ds videolarını da izlemenizi tavsiye ederim :)

ceren bilacan 
26 Mar 13:44 · Kitabı okudu · 67 günde · 8/10 puan

Bob'un dünyası Sokak Kedisi Bob'a göre saran bir kitap değil çünkü olaylar biraz tekrarlanıyor. Sonlara doğru biraz sıkılsam güzel bir kitap

Thalia Semiramis 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birincisini bitirir bitirmez hemen aldığım bu kitapta da pişmanlık duymadım ve yine James ve kedisi Bob'un samimiyetini hissettim. Londra' ya gidip onları görmek isterdim :((

Mehmet 
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk kitabın devamı niteliğindeki bu kitap da eğer ilk kitabı sevdiyseniz mutlaka okunmalı.

Kitaptan 21 Alıntı

Uğur D. 
13 Mar 23:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımın bu anında, şükran duymam gereken o kadar güzel bir şey vardı ki.

Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 15)Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 15)
Uğur D. 
14 Mar 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mithrandir
Uzun saçlarım, taranmamış sakalımla bir çeşit günümüz Merlin'ine veya Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gandalf'a benziyordum herhâlde.

Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 83)Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 83)
Nesli 
14 Mar 00:10 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yanıma gelip mırlayarak bana sürtünür,kulaklarının arkasını kaşımam için başını eğerek yüzünü ellerime sürer.Hayvan davranış bilimcileri ve zoologlar kendi görüşlerinde haklılar tabii ki,ama benim için bu hareketler Bob'un beni sevdiğini anlatma biçimi

Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 41)Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 41)
Nesli 
14 Mar 00:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatta her şeyi gördüm artık, diye düşündüm.Aslında görmemiştim.

Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 54)Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 54)
Nesli 
14 Mar 21:28 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Doktor her defasında yapacağı iğnenin canımı yakmayacağı konusunda beni temin ederdi ''Yalnızca bir batma hissedeceksin'' derdi ama daima daha fazlasını hissederdim.

Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 147)Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 147)
Nesli 
14 Mar 21:34 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bütün hataları kendi özgür irademle yapmıştım.Hayatımın içine etmek için kimsenin yardımına ihtiyacım yoktu,bunu kendi başıma gayet güzel başarmıştım.

Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 149)Bob'un Dünyası, James Bowen (Sayfa 149)
3 /