Boğuntulu Masallar

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
382 gösterim
Boğuntulu Masallar'da; sular altında şehirler, odalarda yağan yağmurlar, yataklarda beliren okyanuslar, aynalarda kaybolan yüzler, saçlarıyla boğulan kadınlar kendilerini gösterirken aslında hepimizin içindeki karanlığı görünür kılıyorlar. Bu aykırı, kısa ve kirli hikâyelerin içimizdeki o habis, kötücül düşgücünü aynaya taşımaktan başka derdi yok.
Norman Lock da, elinizdeki kitaba Grim Tales adını verirken, kuşkusuz, apaçık bir sözcük oyunuyla, Grimm Kardeşler'e gönderme yapıyor. Ama Lock'un bu kitaptaki öykücükleri, başka bir deyişle "en aza indirgenmiş" anlatıları, Grimm Kardeşler'in geleneksel kaynaklara dayalı masallarının tersine, günümüzün bilebildiğimiz dünyasına, bilebildiğimiz dünyanın olağan, durağan sınırlarına bir "müdahale", dahası bir "saldırı" niteliği taşıyor.
- Celâl Üster
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  67
 • ISBN:
  9786055904760
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:
Nurdan Atay 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öykücükler ya da en aza indirgenmiş anlatılar diyor çevirmen Celal Üster bu masallara. Kısa ama derin, kısa ama vurucu, kısa ama delici bu öyküler.
İnsanların içindeki karanlığa ışık tutmuyor tam aksine karanlığın içine itiyor sizi. Sizi avucunuzun içine alıyor, evirip çeviriyor, duvara fırlatıyor, oradan bir kuyun içine atıyor bu da yetmiyor bir lağımda boğuyor. Kısa öykü okurlarındansanız bu yazarı kaçırmayın derim.