·
Okunma
·
Beğeni
·
87498
Gösterim
Adı:
Böğürtlen Kışı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759997199
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blackberry Winter
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Baskılar:
Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı
"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
360 syf.
·1 günde·8/10
Son zamanların popüler yazarlarından Sarah Jio'nun en çok okunan romanıdır. Böğürtlen Kışı, Amerika'da ilkbaharın son aylarında sık sık yaşanan soğuk havanın halk arasındaki adıdır. Evet soğukluk başta olumsuz gibi gözükse de böğürtlenlerin açması için o soğuğu yemesi lazım.

Bir annenin gizemli bir şekilde kaybolan çocuğu için neler yapabileceğini harika bir şekilde anlatan roman duygusal açıdan hüzünlendirse de hayatımızdakilerin kıymetini bilmemiz açısından dersler veriyor. Sıkmadan okunabilecek macera-dram türü romandır. Bundan sonra yazarın Mart Menekşeleri kitabını da okumayı düşünüyorum.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
360 syf.
·Beğendi·10/10
sarah jio muhteşem kalemiyle anlatıyor duygusal ve akıcı bir kitap.Üç günde okudum hiç sıkılmadan diğer sayfalara geçebiliyorsunuz hikaye yaratıcı.Kesinlikle okunması gereken bir kitap
 • Senden Önce Ben
  8.4/10 (4.156 Oy)4.218 beğeni16.020 okunma984 alıntı112.480 gösterim
 • Piraye
  8.0/10 (4.393 Oy)4.450 beğeni23.905 okunma1.367 alıntı67.777 gösterim
 • Yüreğim Seni Çok Sevdi
  7.4/10 (3.594 Oy)4.064 beğeni20.450 okunma987 alıntı99.029 gösterim
 • Mart Menekşeleri
  8.3/10 (2.458 Oy)2.573 beğeni11.140 okunma552 alıntı39.219 gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.2/10 (4.984 Oy)4.634 beğeni20.589 okunma1.181 alıntı78.600 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  9.0/10 (11.280 Oy)12.590 beğeni43.101 okunma5.230 alıntı150.032 gösterim
 • Sol Ayağım
  8.5/10 (7.180 Oy)7.363 beğeni32.101 okunma4.537 alıntı124.282 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.8/10 (11.356 Oy)11.536 beğeni39.705 okunma5.150 alıntı104.483 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (8.800 Oy)9.548 beğeni39.196 okunma3.743 alıntı136.169 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (4.243 Oy)4.274 beğeni17.726 okunma1.386 alıntı74.134 gösterim
360 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
"Böğürtlen Kışı ne demek? O akşam eve döndüğümüzde, biraz araştırma yapmak için masamın başına geçtim. Bu ifadenin, mevsim sonu görülen ani soğuklar için kullanılan eski bir meteoroloji terimi olduğunu öğrendim." diyor yazarımız Sarah Jio. Evet romanımızın ortaya çıkış noktasını bu doğa olayı oluşturuyor. Sarah Jio okuduğum ilk iki romanındaki gibi, Böğürtlen Kışı'nda da iki farklı dönemde yaşayan, benzer yaralara sahip iki kadının kesişen hikayelerini ele alıyor. Uzun zamandır okumak istediğim, kapağı ve konusu nedeniyle kış aylarına denk getirdiğim bu kitabı tek kelimeyle açıklayacak olsam, o kelime "kusursuz" olurdu.

Sarah Jio ülkemizde oldukça sevilen bir yazar ve bana sorarsanız gösterilen ilgi ve sevgiyi hak ediyor. Ben de yazarın kitaplarını dilimize çevrilme sırasına göre okumak istedim. Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası'nın ardından sıra dillerden düşmeyen Böğürtlen Kışı'na geldi. Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası genel itibariyle aşk temasını ele alırken; Böğürtlen Kışı daha farklı bir konuya sahip. 1933 yılında başlayıp günümüze uzanan bir köprü, Vera Ray ve Claire Aldridge isimli iki kadının hayatları... 1933 yılının Mayıs ayında karlar altında kalan Seattle şehrinde Vera Ray oğlu Daniel'ı büyütmek için gece çalışan bir kadındır. Bir sabah işten eve döndüğünde oğlunun yatağını boş bir şekilde bulur. Öte yandan bundan yıllar sonra yine aynı şehirde ve yine karlar altında muhabir Claire Aldridge patronunun isteğiyle bu doğa olayı hakkında makale yazmak zorundadır. Claire araştırmaları sırasında şu gazete küpürü ile karşılaşır: "Üç yaşındaki Daniel Ray'in 2 Mayıs sabahı Seattle'daki evinde kaybolduğu bildirildi." Çocuğunu kaybetmenin nasıl bir acı olduğunu bilen Claire'in yapmak istediği tek bir şey vardır: Vera ve küçük oğluna ne olduğunu bulmak.

Böğürtlen Kışı bir annenin çocuğu için neler yapabileceğini anlatan, umudun ve umutsuzluğun karakterler aracılığıyla neredeyse hissedilebilir hale geldiği bir kitap. Sarah Jio okuyanlar bilir, yazarın oldukça duru bir dili var ve bu da kitaplarında akıcılığı ve okurun sıkılmamasını sağlıyor. Açıkçası ben bu kitabı okurken tek bir paragrafta bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Okuduğum kitapları genelde yaşarım ve bu kitabı okurken özellikle son sayfaları gözlerim dolu dolu okudum. Bir kitap bende bu hisleri uyandırabiliyorsa o kitap için eleştiride bulunabileceğim bir nokta yoktur. Konu, kullanılan dil, olayların kurgulanışı, tamamı mükemmeldi. Birbirinden güzel alıntılarla, dopdolu bu 353 sayfayı okumak, hissetmek harika; sonuna gelmek ise üzücüydü.

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor: Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız. Ve evet ben bu kitabı yüreğimden uzun süre silip atamayacağım...
360 syf.
·Beğendi·9/10
O kadar etkili akıcı bir kitap ki tadı damağımda kaldı diyebilirim.
Olaylar birbirine mükemmel bir üslupla zincirlenmiş. Bir kez daha Sarah Jio ya hayranlıkla imrendim.
360 syf.
Tek kelime ile mükemmeldi. Keşke her kitap böyle akıcı olabilse. Geçmişte Vera'nın ve günümüzde ki Claire'n olayı çok güzel bağlanmış. Okuduğum ilk Sarah Jio kitabı olarak çok beğendim. .:)
312 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Sarah Jio'dan okuduğum ilk kitap ama galiba diğer kitaplarını da hemen okuyup bitireceğim. :) Öncelikle akıcı ve kolay dili olmasıyla birlikte, ders çıkara bileceğimiz konulara değinmiş. Özellikle aile bağlarının önemine, kadın olmanın, anne olmanın zorluklarına yer verilmiştir. Dram-macera tarzı bu kitabı okurken iki ayrı zamanlarda ama kaderleri benzeyen iki güçlü kadının hayatına ve hayatında yaşadığı zorluklara tanık olacaksınız. Annelik duygusunun ne kadar özel ve yeri doldurulmaz olduğuna, çocukların aile sevgisine ne kadar ihtiyacı olduklarına, paranın mutluluk getirmediğine şahit olcaksınız . Sevdiklerimize değer verip, onlar için gerektiği fedakarlığı göstermek dersini çıkaracaksınız. Kitabın ismi farklı ve ilginç, anlamını kitabı okuyunca anlayacaksınız. :) Umarım benim gibi sizin de kalbinize dokunacak bir kitap olur.
Herkese tavsiye ederim, keyifli okumalar.
360 syf.
·3 günde
Eveet.. Son incelememde bu kitabı okuyacağım dedim ve yazarın 2. kitabını da okudum.. Kitap muhteşem bir şekilde güzel ve akıcıydı.. Sarah Jio hakkaten çok güzel yazıyor hayran kaldım valla.. Galiba yazarın bütün kitapları geçmiş ve günümüz olmak üzere iki kişiyi bağdaştırıyor ki bu kitaba ayrı bi güzellik katıyor.. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı çok istiyorum..

Yazarın notundan bir kısım:
Hikâye aklımda çok hızlı ve gerçekçi bir biçimde canlanmıştı: Vera, Daniel ve 1930'lu yıllarda yaşadıkları küçük apartman dairesi; Daniel'ın karda yüzüstü yatan sevgili ayıcığı; Claire'in meraklı gazeteci ruhu ve derin acısı; kiraz çiçeklerinin üzerine konan kar taneleri...
Kitabı ve yazarı kesinlikle öneririm.. Kitapla kalın..
312 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
BU DÜNYANIN NEYİ VAR BÖYLE ?

Sarah Jio'nun okuduğum 3.kitabi ve beni yine çok şaşırttı. Sade üslubu ve romandaki gizemi sürekli artırması okuyucuyu kitaba gömülmesini sağlayacak düzeyde. Romanın ismi ile olay örgüsünün arasındaki bağlantı ve yaptığı çağrışıma hayran kaldım. Aşkın çekiciliği etrafında aynı şehirde ama farklı dünyalarda yaşayan iki kahramanın etrafında şekillenecek olan aşkın sosyal eşitsizlikler yüzünden engellenmesi insanların kendinden başkasını düşünmeyecek kadar insani duygularını yitirmesi ve duyarsızlaşması anlatılmaktadır. Vera ve Charles aşkının meyvesi olan Daniel'in yıllar sonra anne ve babasının gizemini çözmesi bizleri heyecanlandırdığı gibi aynı zamanda da duygulandirmasi ve Vera'nın sevdiği adam için aşkından vazgeçmesi ve çocuğuna zor şartlar altında bakması kadının hayatta zor olan hayat mücadelesinin kadın olarak yürütmesinin daha da zor olduğunu göstermesi ve annelik duygusunun ne kadar kutsal olduğunu vurgulaması bakımından romandan fazlasıyla etkilendiğimi dile getirmek isterim. Okumak isteyen herkese öneririm çok güzel bir kitaptı.

Saygılar, sevgiler ve sağlıkla kalın
360 syf.
·Beğendi·10/10·
Sarah Jio'nun bugüne kadar okuduğum kitaplar arasında en etkileyici,duygu yüklü, yüreğinize dokunabilecek muhteşem bir eser..Annelik duygusuna erişenler ile anne olmayanların anneliğin ne kadar özel,mukaddes, derin bir duygu olduğunu bu kitabı okuduğunuzda hissedeceksiniz.Bir annenin yılmadan çocuğunu araması,ümidini kaybetmemesi..Rabbim hiç bir annenin yüreğini evlat acısı ile imtihan etmesin.

Tanıtım Bülteninden

2012 yılında Penguin Plume tarafından “Blackberry Winter” ismiyle yayımlanan roman “Mart Menekşeleri”, “Son Kamelya” gibi çok satan romanların yazarı Sarah Jio’nun üçüncü romanıdır.

New York Times Bestseller ve USA Today Bestseller listesinde yer alan roman, ülkemizde 2013 yılında “Duygu Parlasan”ın çevirisiyle Arkadya Yayınları tarafından “Böğürtlen Kışı” ismiyle yayınlanmıştır.

Böğürtlen Kışı, Güney, Orta-Batı ve Kuzey Amerika’da ilkbaharın son aylarında sık sık yaşanan soğuk havanın halk arasındaki adıdır.

Kitabın baş sayfasında Sarah Jio’nun Türk okurları için teşekkür mesajı dikkat çekmektedir.

Kitaptaki olaylar 1933 yılında Seattle’da geçmektedir. Vera Ray, üç yaşındaki oğlunu öperek uyutur ve yerel bir otelde gece vardiyasında çalışmak üzere çıkar. Vera, daha sonra şehrin karlarla kaplandığına ve çocuğunun ortadan kaybolduğuna tanık olur. Vera, karla kaplı sokakta oğlunun en sevdiği oyuncak ayısını bulur. Ne var ki kar, Vera’nın çocuğunun ve failin izlerini gizlemektedir. 

Sürükleyici anlatımıyla ve konusuyla okurları büyüleyen Böğürtlen Kışı, Sarah Jio eserleri arasında en iyilerden biri olarak yorumlanmaktadır. 
360 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarının bugüne kadar okuduğum kitaplar arasında en etkileyici kitaptir. Böyle etkileyici kitaplara da pek rastlamak mümkün olmuyor, hele söz konusu yeni yazarlar olunca. Kitap okuyunca duygularıma hakim olmadığım. kitabın son sayfası okuduğum zaman haftalarca kitaptan ayrılmak istemediğimi çok iyi hatırlıyorum. Benim için Unutulmayacak kitaplar arasında yer alan böğürtlen kışı okumayan kaldiyse kesinlikle tavsiye ederim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Böğürtlen Kışı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759997199
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blackberry Winter
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Baskılar:
Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı
"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 18.664 okur

 • Mia
 • Ferhan ATAN
 • Elif duran
 • Ayşe Feriha Aslan
 • Betül Gökçin
 • Meryem kaya
 • Seval Engin
 • İlayda Güllüoğlu
 • Mehtap Mart
 • Sevgi yurdakul

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%21.2
14-17 Yaş
%12.3
18-24 Yaş
%23.6
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%16.8
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.5
Erkek
%7.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.3 (1.766)
9
%15.9 (753)
8
%16 (759)
7
%9.4 (446)
6
%4.7 (222)
5
%3 (142)
4
%0.9 (43)
3
%0.6 (27)
2
%0.2 (10)
1
%0.5 (23)

Kitabın sıralamaları