Böğürtlen Kışı

8,6/10  (1.958 Oy) · 
5.946 okunma  · 
1.920 beğeni  · 
47.579 gösterim
"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789759997199
 • Orijinal Adı:
  Blackberry Winter
 • Çeviri:
  Duygu Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 17 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Böğürtlen Kışı ne demek? O akşam eve döndüğümüzde, biraz araştırma yapmak için masamın başına geçtim. Bu ifadenin, mevsim sonu görülen ani soğuklar için kullanılan eski bir meteoroloji terimi olduğunu öğrendim." diyor yazarımız Sarah Jio. Evet romanımızın ortaya çıkış noktasını bu doğa olayı oluşturuyor. Sarah Jio okuduğum ilk iki romanındaki gibi, Böğürtlen Kışı'nda da iki farklı dönemde yaşayan, benzer yaralara sahip iki kadının kesişen hikayelerini ele alıyor. Uzun zamandır okumak istediğim, kapağı ve konusu nedeniyle kış aylarına denk getirdiğim bu kitabı tek kelimeyle açıklayacak olsam, o kelime "kusursuz" olurdu.

Sarah Jio ülkemizde oldukça sevilen bir yazar ve bana sorarsanız gösterilen ilgi ve sevgiyi hak ediyor. Ben de yazarın kitaplarını dilimize çevrilme sırasına göre okumak istedim. Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası'nın ardından sıra dillerden düşmeyen Böğürtlen Kışı'na geldi. Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası genel itibariyle aşk temasını ele alırken; Böğürtlen Kışı daha farklı bir konuya sahip. 1933 yılında başlayıp günümüze uzanan bir köprü, Vera Ray ve Claire Aldridge isimli iki kadının hayatları... 1933 yılının Mayıs ayında karlar altında kalan Seattle şehrinde Vera Ray oğlu Daniel'ı büyütmek için gece çalışan bir kadındır. Bir sabah işten eve döndüğünde oğlunun yatağını boş bir şekilde bulur. Öte yandan bundan yıllar sonra yine aynı şehirde ve yine karlar altında muhabir Claire Aldridge patronunun isteğiyle bu doğa olayı hakkında makale yazmak zorundadır. Claire araştırmaları sırasında şu gazete küpürü ile karşılaşır: "Üç yaşındaki Daniel Ray'in 2 Mayıs sabahı Seattle'daki evinde kaybolduğu bildirildi." Çocuğunu kaybetmenin nasıl bir acı olduğunu bilen Claire'in yapmak istediği tek bir şey vardır: Vera ve küçük oğluna ne olduğunu bulmak.

Böğürtlen Kışı bir annenin çocuğu için neler yapabileceğini anlatan, umudun ve umutsuzluğun karakterler aracılığıyla neredeyse hissedilebilir hale geldiği bir kitap. Sarah Jio okuyanlar bilir, yazarın oldukça duru bir dili var ve bu da kitaplarında akıcılığı ve okurun sıkılmamasını sağlıyor. Açıkçası ben bu kitabı okurken tek bir paragrafta bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Okuduğum kitapları genelde yaşarım ve bu kitabı okurken özellikle son sayfaları gözlerim dolu dolu okudum. Bir kitap bende bu hisleri uyandırabiliyorsa o kitap için eleştiride bulunabileceğim bir nokta yoktur. Konu, kullanılan dil, olayların kurgulanışı, tamamı mükemmeldi. Birbirinden güzel alıntılarla, dopdolu bu 353 sayfayı okumak, hissetmek harika; sonuna gelmek ise üzücüydü.

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor: Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız. Ve evet ben bu kitabı yüreğimden uzun süre silip atamayacağım...

Merve Özdemir 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

O kadar etkili akıcı bir kitap ki tadı damağımda kaldı diyebilirim.
Olaylar birbirine mükemmel bir üslupla zincirlenmiş. Bir kez daha Sarah Jio ya hayranlıkla imrendim.

Münzevi Okur 
 02 Tem 2015 · Kitabı okudu

Tek kelime ile mükemmeldi. Keşke her kitap böyle akıcı olabilse. Geçmişte Vera'nın ve günümüzde ki Claire'n olayı çok güzel bağlanmış. Okuduğum ilk Sarah Jio kitabı olarak çok beğendim. .:)

Sule 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Araya iki kitap sıkıştırmış olsam da iki oturuşta bitti aslında. Yakın zamanda anne yarısı teyzemin oğlunu kaybettik. Ve bu kitap üzerine tuz biber oldu.
.
.
"Bir evlat annesinden önce ölmemeli" Bunu teyzeme her bakışımda düşünüyorum. Biz ne kadar üzülürsek üzülelim, evladını kaybetmiş bir annenin duygularını asla anlayamayız bence... Aslında benim okumakta geciktiğim bir kitap, ama ben bir kitabı en popüler olduğu zamanda okuyamıyorum nedense İtici geliyor. Hâlâ benim gibi okumamış olanlar varsa kitaba başlarken mendilleri hazırlayın...

kitapları seven 
 02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarının bugüne kadar okuduğum kitaplar arasında en etkileyici kitaptir. Böyle etkileyici kitaplara da pek rastlamak mümkün olmuyor, hele söz konusu yeni yazarlar olunca. Kitap okuyunca duygularıma hakim olmadığım. kitabın son sayfası okuduğum zaman haftalarca kitaptan ayrılmak istemediğimi çok iyi hatırlıyorum. Benim için Unutulmayacak kitaplar arasında yer alan böğürtlen kışı okumayan kaldiyse kesinlikle tavsiye ederim.

Rıdvan Ayaz 
21 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu romanı okurken acının tarifini,insan kalbine nasıl ilmek ilmek işlediğini hissettim.İnsanın kısacık ömründe kaybettikleri yüzünden bütün ömrünün harap olması ve kaybedilenin tekrar kazanılamaması yüzünden cehenneme dönen hayatlar var...Ne kadar acı! Elbette ki kitaptan kendi hayatımızda olup bitenlere yönelince daha iyi anlarız bu duyguyu.
Yazar Sarah jio dan mükemmel bir roman. Sarah Jio'nun insanın hayatında kaybettiklerinin geride bıraktığı acılar,çaresizlikler,gözyaşı ve hayal kırıklıklarını duygulu tonlarla ve içtenlikle okurlarıyla paylaştığı bu değerli romanı okumanızı dilerim.

Beyza Yuksel 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sarah Jio her zamanki gibi harika. Inanilmaz sıcak samimi içten bir kitap sevgi dolu bunu hissedebiliyorum. Gözyaşlarıma engel olamadım. Çok etkileyici insanın içine işleyen bir kitap. Teşekkürler Sarah Jio tüm kitapların için.

Semiha E. 
07 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

1000k nın en sevdiğim yönü yeni yazarlarla tanışma fırsatımın olmasıdır. Sarah Jio da bu yazarlardan biri. Dili sade ce çok sürükleyici bir kitap. Bir sonraki sayfayı, bir sonraki bölümü okumak için sabırsızlanıyorsunuz. Dram, aşk, umut, sevgi, bağlılık, çaresizlik her şey var. Bazı sayfalarda göz yaşlarınızı tutamayacaksınız.
Konu olarak güzel düşünülmüş ancak son bölümlerinde sanki biraz fazla tesadüf olmuş olaylar ya da denk getirilmiş. Ama yine de tavsiye edilebilecek bir kitap.

Sema Öztürk 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap gerçekten insanın yüreğine dokunabilecek muhteşem bir eser..Vera'nın acılarını hissedebilir,Claire kadar gerçekleri bulmaya çalışabilir,Warren diğer adıyla küçük Daniel kadar şaşırabilirsiniz..Kitap beni benden aldı.Gerçekle bağdaştırabileceğim çok hoş şeyler buldum.Böğürtlen kışı zamanı yüreğinizi sımsıcak eder bu kitap..Okumak isteyen herkese yürekten öneriyorum.

ESRA KADIOGLU 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba 1K DOSTLARIM :) Bir kitabımızın daha sonuna geldik. Sarah JIO'nun okuduğum ilk kitabı. Sıcacık, içinizi ısıtan, kah ağlamaklı , kah gülümseyerek okuduğum bir kitap oldu. Kitap , başarılı bir şekilde beni içine aldı, duygusunu yürekten istedim. Çok aman aman değişik bir hikaye değil, ya da mucizeler, inanılmaz şaşırtmalar yok ama gerçekten çok sevdim. Böğürtlen Kışı'nın anlamını bilmiyordum. Ama artık asla unutmayacağım. Okuyun ve sevgiyle kalın....

Kitaptan 183 Alıntı

Aysel 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Gerçek arkadaş, kendisi mutlu değilken, senin mutlu olmana sevinen, hatta mutluluğunu kutlayan kişidir!

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
zeynep 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hangisi daha zor, bilmiyorum," dedim. "Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?"

Böğürtlen Kışı, Sarah JioBöğürtlen Kışı, Sarah Jio
Damla Köseoğlu 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her çocuk pasta tatmayı hak ediyordu...

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 24 - Arkadya Yayınları)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 24 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

(...) Gerçek arkadaş, kendisi mutlu değilken senin mutlu olmana sevinen kişidir.

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 178 - Arkadya Yayınları)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 178 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuğunu kaybetmenin nasıl bir şey olduğunu hayal bile edemiyorum.

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 78 - Arkadya Yayınları)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 78 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
15 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zor zamanlar geçiriyoruz. Pek çok insan fazlasıyla talihsiz.

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 28 - Arkadya Yayınları)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 28 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eski yapılara zararlı otlarmış gibi davranıyorlar. Onları yıkıp yerlerine çok katlı, lüks binalarını dikmek için sabırsızlanıyorlar.

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 174 - Arkadya Yayınları)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 174 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
17 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekler er ya da geç ortaya çıkmaya mahkûm.

Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 303 - Arkadya Yayınları)Böğürtlen Kışı, Sarah Jio (Sayfa 303 - Arkadya Yayınları)
19 /

Kitapla ilgili 5 Haber

Sarah Jio: “Geçmişle Gelecek Arasında Gidip Gelerek Yazıyorum.”
Sarah Jio: “Geçmişle Gelecek Arasında Gidip Gelerek Yazıyorum.” Adını Türkiye’de en çok Böğürtlen Kışı kitabıyla duyduğumuz ve daha çok romantik hikâyeler işleyen Sarah Jio şu sıralar yeni kitabı için kolları sıvamış durumda. Türk okurları tarafından büyük ilgi gören yazar, son Türkiye ziyaretinde de hatırı sayılır bir kalabalıkla karşılaşmıştı. Özellikle bu coğrafyadaki okurlarıyla organik bir bağ kurabilmeyi başaran Jio’yla kitaplarını, gelecek projelerini ve hatta bir anne olarak yazar olmayı konuştuk.