·
Okunma
·
Beğeni
·
108,7bin
Gösterim
Adı:
Böğürtlen Kışı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759997199
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blackberry Winter
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Baskılar:
Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı
Böyürtkənli Qış
"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
312 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir annenin çocuğu için neler yapabileceğini anlatan böğürtlen kışı konu, dil ve olayların kurgulanışı ile tam anlamıyla mükemmel. Kitap harika bir anlatıma sahip olup, okuyucunun sıkılmasına kesinlikle izin vermiyor.
Böğürtlen kışı, herkesin okuması gereken bir kitap.
360 syf.
·1 günde·8/10 puan
Son zamanların popüler yazarlarından Sarah Jio'nun en çok okunan romanıdır. Böğürtlen Kışı, Amerika'da ilkbaharın son aylarında sık sık yaşanan soğuk havanın halk arasındaki adıdır. Evet soğukluk başta olumsuz gibi gözükse de böğürtlenlerin açması için o soğuğu yemesi lazım.

Bir annenin gizemli bir şekilde kaybolan çocuğu için neler yapabileceğini harika bir şekilde anlatan roman duygusal açıdan hüzünlendirse de hayatımızdakilerin kıymetini bilmemiz açısından dersler veriyor. Sıkmadan okunabilecek macera-dram türü romandır. Bundan sonra yazarın Mart Menekşeleri kitabını da okumayı düşünüyorum.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
 • Senden Önce Ben
  8.4/10 (5,3bin Oy)5,3bin beğeni21,3bin okunma4.454 alıntı136,5bin gösterim
 • Piraye
  8.1/10 (5,8bin Oy)5,9bin beğeni32bin okunma6bin alıntı91,2bin gösterim
 • Yüreğim Seni Çok Sevdi
  7.5/10 (4.460 Oy)4.983 beğeni26,2bin okunma4.267 alıntı113,4bin gösterim
 • Mart Menekşeleri
  8.3/10 (3.235 Oy)3.364 beğeni15,4bin okunma2.772 alıntı51,1bin gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.2/10 (6,6bin Oy)6,2bin beğeni28bin okunma6,7bin alıntı96,3bin gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  9.0/10 (16,4bin Oy)18,1bin beğeni63,5bin okunma32,9bin alıntı209,6bin gösterim
 • Sol Ayağım
  8.6/10 (10,6bin Oy)10,9bin beğeni48,7bin okunma21,1bin alıntı172,6bin gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.8/10 (17,5bin Oy)17,6bin beğeni63bin okunma53bin alıntı146,6bin gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (11bin Oy)11,7bin beğeni50,8bin okunma16,3bin alıntı165,3bin gösterim
 • Empati
  8.4/10 (5,6bin Oy)5,5bin beğeni23,6bin okunma6,9bin alıntı90bin gösterim
360 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
"Böğürtlen Kışı ne demek? O akşam eve döndüğümüzde, biraz araştırma yapmak için masamın başına geçtim. Bu ifadenin, mevsim sonu görülen ani soğuklar için kullanılan eski bir meteoroloji terimi olduğunu öğrendim." diyor yazarımız Sarah Jio. Evet romanımızın ortaya çıkış noktasını bu doğa olayı oluşturuyor. Sarah Jio okuduğum ilk iki romanındaki gibi, Böğürtlen Kışı'nda da iki farklı dönemde yaşayan, benzer yaralara sahip iki kadının kesişen hikayelerini ele alıyor. Uzun zamandır okumak istediğim, kapağı ve konusu nedeniyle kış aylarına denk getirdiğim bu kitabı tek kelimeyle açıklayacak olsam, o kelime "kusursuz" olurdu.

Sarah Jio ülkemizde oldukça sevilen bir yazar ve bana sorarsanız gösterilen ilgi ve sevgiyi hak ediyor. Ben de yazarın kitaplarını dilimize çevrilme sırasına göre okumak istedim. Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası'nın ardından sıra dillerden düşmeyen Böğürtlen Kışı'na geldi. Mart Menekşeleri ve Yağmur Sonrası genel itibariyle aşk temasını ele alırken; Böğürtlen Kışı daha farklı bir konuya sahip. 1933 yılında başlayıp günümüze uzanan bir köprü, Vera Ray ve Claire Aldridge isimli iki kadının hayatları... 1933 yılının Mayıs ayında karlar altında kalan Seattle şehrinde Vera Ray oğlu Daniel'ı büyütmek için gece çalışan bir kadındır. Bir sabah işten eve döndüğünde oğlunun yatağını boş bir şekilde bulur. Öte yandan bundan yıllar sonra yine aynı şehirde ve yine karlar altında muhabir Claire Aldridge patronunun isteğiyle bu doğa olayı hakkında makale yazmak zorundadır. Claire araştırmaları sırasında şu gazete küpürü ile karşılaşır: "Üç yaşındaki Daniel Ray'in 2 Mayıs sabahı Seattle'daki evinde kaybolduğu bildirildi." Çocuğunu kaybetmenin nasıl bir acı olduğunu bilen Claire'in yapmak istediği tek bir şey vardır: Vera ve küçük oğluna ne olduğunu bulmak.

Böğürtlen Kışı bir annenin çocuğu için neler yapabileceğini anlatan, umudun ve umutsuzluğun karakterler aracılığıyla neredeyse hissedilebilir hale geldiği bir kitap. Sarah Jio okuyanlar bilir, yazarın oldukça duru bir dili var ve bu da kitaplarında akıcılığı ve okurun sıkılmamasını sağlıyor. Açıkçası ben bu kitabı okurken tek bir paragrafta bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Okuduğum kitapları genelde yaşarım ve bu kitabı okurken özellikle son sayfaları gözlerim dolu dolu okudum. Bir kitap bende bu hisleri uyandırabiliyorsa o kitap için eleştiride bulunabileceğim bir nokta yoktur. Konu, kullanılan dil, olayların kurgulanışı, tamamı mükemmeldi. Birbirinden güzel alıntılarla, dopdolu bu 353 sayfayı okumak, hissetmek harika; sonuna gelmek ise üzücüydü.

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor: Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız. Ve evet ben bu kitabı yüreğimden uzun süre silip atamayacağım...
360 syf.
·Beğendi·10/10 puan
sarah jio muhteşem kalemiyle anlatıyor duygusal ve akıcı bir kitap.Üç günde okudum hiç sıkılmadan diğer sayfalara geçebiliyorsunuz hikaye yaratıcı.Kesinlikle okunması gereken bir kitap
360 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Sonunda vera nin kaybolan cocugu için makale yazmaya karar veren claria araştırmaya baslar kendisine bir çocuk kaybettiği için bu hikaye onu etkiler ...çocuğunu kaybetmenin ardından kocasi ethamla arası açılır.. Kocasının eski sevgilisiyle vakit gecirmesi claria derinden uzer. Abby hemen makale için bir araştırma yapar eski arşivlerde gazete manşetleri bulur. sonra polis eski arşivlerini tarayan claria birsey bulamaz aramalar sonunda Vera nin arkadasinincorolinenim kızını bulur yaslanmis ama hafıza hala yerinde ve neşeli bir bayan... makale yazılarını yazmak için bol bol kafelavontayo giden claria Dominique vakit gecirir ve dertleşir sonunda makale yazısı ilginç gelir arkadaşı babası ünlü bir arattır ve sakladığı evraklardan herkesi öğrenir claria bayan ray davasını alir ve orda önemli komşusu bay ivonofff herkesi anlatan duruşma tutanakları ve danieli bulur ...bu arada bu adam bayan vera rayin josephine Charles kardeşi rahatsiz bencil ve hastalıklı bir kız verenin hayatını mahveder danieli o kaçırmış vereyim charlesten ayıran o olmuştu sonunda clarie makaleyi tamamlar ve patronunun önüne koyar ama nakale yayinlanmaz iptal edilir. kocası Erhan makalenin büyükbabasiWaren asil adi daniel di o yayinlatmaz.zavalli vera mutluluğu bulmadan oldu. veriyi öldürene Charles kizkardesi oldu...iyi okumalar
360 syf.
·Puan vermedi·Ne Okusam'dan
Şöyle kış günlerinde çerezlik, içinizi ısıtacak türden bir kitap. Yer yer de titretecek. Ben sevdim. Dili, anlatımı, olay örgüsü, geçmişle bugünü harmanlaması ve yaptığı geçişler bence oldukça okutuyordu kendini. Macera-dram türüne sahip ve sıkmadan okutacak bir roman olduğu fikrindeyim.
312 syf.
·10/10 puan
Çok güzel insanın içini sıcacık eden bir kitaptı. İçinde yıllar sonra bir cinayet çözülsede, için de saflığı ve kötülüğü barındır. Kitabı her gördüğümde kar ' ı anımsatır bana .
360 syf.
·33 günde·Beğendi·10/10 puan
Muhteşem bir yazardan, muhteşem bir kitap. Bir kitap, bir insanın içine bu kadar işleyebilir mi? 6 sene önce okumama rağmen tekrar okuduğumda bile aynı etkiyi yeniden hissettim. Bu kitap gerçekten insanın yüreğine dokunabilecek muhteşem bir eser. Kitabı bitirdikten sonra gözlerimi kapatıp kalbimin üzerine koyduğum nadir eserlerden biri oldu. Okuyacak olan herkese şimdiden iyi okumalar. Umarım aynı güzel duyguları hissederiz.
360 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Sıcak bir kahve ile soğuk kış günlerinde, battaniyeye sarılıp da bambaşka bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.
Sarah Jio’dan her kitaptan farklı bir şey öğreniyorum. Böğürtlen kışı ilkbaharın son aylarında sık sık yaşanan soğuk havanın halk arasındaki adıdır.
Bir böğürtlen kışında gece evde 3 yaşındaki oğlunu daniel’i bırakmak zorunda kalan çaresiz Vera Ray döndüğünde oğlunu bıraktığı evde bulamaz.. Seksen sene sonra yeniden yaşanan Böğürtlen Kışı’nda gazeteci olan Claire önceki böğürtlen kışını araştırır ve karşısına Vera Ray’in hikayesi çıkar ve bu hikayeyi çözmeye karar verir.
Başladığınız anda elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Dili sade ve yalın olmasına karşın olayların birbirine bağlanması kitabı heyecanlı hale getirmiş. Bir çok duygunun harmanlanarak okura sunulduğu harika bir kitap.
360 syf.
Tek kelime ile mükemmeldi. Keşke her kitap böyle akıcı olabilse. Geçmişte Vera'nın ve günümüzde ki Claire'n olayı çok güzel bağlanmış. Okuduğum ilk Sarah Jio kitabı olarak çok beğendim. .:)
360 syf.
·Beğendi·9/10 puan
O kadar etkili akıcı bir kitap ki tadı damağımda kaldı diyebilirim.
Olaylar birbirine mükemmel bir üslupla zincirlenmiş. Bir kez daha Sarah Jio ya hayranlıkla imrendim.
...çoğunun aksine gerçek dostun zorlu bir yoldan geçerken sana yardım eden kişi olmadığını söyler...Bunu herkes yapar...
Gerçek dostluk, kendin mutlu değilken başkasının mutluluğuna sevinebilmektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Böğürtlen Kışı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759997199
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blackberry Winter
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Baskılar:
Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı
Böğürtlen Kışı
Böyürtkənli Qış
"Canım Daniel'ım,

Kaybolduğun gün dünyam sona erdi, canım oğlum. Seni her kim alıp götürdüyse, seninle birlikte kalbimi, hayatımı da çaldı. Ben senin gülümsediğini görmek, kahkahalarını duymak, mutluluğunu paylaşmak için yaşıyordum."

Vera Ray 1933 yılının o karlı mayıs akşamında üç yaşındaki oğlu Daniel'ı son kez öptüğünü bilmiyordur. Her ne kadar oğlunu yalnız bırakma düşüncesinden nefret etse de hayatlarını devam ettirmek için çalışmak zorundadır. Tek avuntusu, gün ağardığında küçücük oğluna sarılacak olmasıdır. Ancak Vera geri döndüğünde karşılaştığı manzara, Daniel'ın boş yatağıdır. Bir de karlar içine gömülmüş olan oyuncak ayısı.

Seksen sene sonra Seattle yine mayıs ayında karlar altındadır. Köklü bir gazetede muhabir olan Claire Aldridge, bu doğaüstü olayı haber yapacaktır. Araştırmalarına devam eden Claire, küçük çocuğun bu zamana kadar sonuçlanmamış kaçırılma davasıyla karşılaşır. Evlat kaybetmenin ne demek olduğunu çok iyi bilen Claire, bu olayı çözmeye karar verir. Ancak çözdüğü her düğümün, onu Vera'yla olan bağlantısına yaklaştırdığından habersizdir…

Böğürtlen Kışı aşkı, umudu ve umutsuzluğu derinden anlatan muhteşem bir kitap. Bu öyküyü yüreklerinizden kolay kolay silip atamayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 26,2bin okur

 • Şükriye öztin
 • Gamze nur öztin
 • zeynep öztürk
 • İrem ETÇİ
 • Hande KURNAZ
 • Lavinia
 • Merve
 • EW
 • Uzlet
 • Gamze

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%21.2
13-17 Yaş
%12.3
18-24 Yaş
%23.6
25-34 Yaş
%17.9
35-44 Yaş
%16.8
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.5
Erkek
%7.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.7 (2.191)
9
%15.2 (958)
8
%15.8 (997)
7
%8.7 (552)
6
%4.4 (279)
5
%2.7 (169)
4
%0.9 (57)
3
%0.5 (29)
2
%0.3 (16)
1
%0.4 (28)

Kitabın sıralamaları