Bolivya Günlüğü

7,5/10  (10 Oy) · 
40 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.310 gösterim
Gerilla yaşamı boyunca gözlemlerini bir günlüğüne nor etmek, Che'nin alışkanlığıydı. Sarp ve engebeli yollarda, nemli ormanlarda uzun yürüyüşlerden sonra, sırt çantalarının, silahlarının, cephanelerinin ağırlığı altında ezilen adamlar, bir dakikalık molalarda dinlenirken, ya da yorucu bir günün sonunda, kamp kurmak için yukarıdan emir aldıklarında, Che'yi (kübalılar baştan beri ona sevecenlikle böyle diyorlardı), küçük bir cep defteri çıkarıp doktorlara özgü okunaksız yazısıyla izlenimlerini yazarken görürlerdi.
(Önsözden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789757530213
 • Orijinal Adı:
  Bolivianisches Tagebuch
 • Çeviri:
  Nadiye R. Çobanoğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Xxxxc 
12 Tem 20:48 · Kitabı okumadı

" Thanks to Che's invariable habit of nothing the main events of each day, we have rigorously exact,priceless and detailed information on the heroic final months of his life in Bolivya "
- Fidel Castro

Umut Çalışan 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Biliyorum zamanlamam manidar ama durum sandığınız gibi değil. İş yerimde yaklaşık bir aydır okunmak için sürünüp duruyor bu kitap. Aslında kitap demek de pek doğru değil. Küba Devriminden sonra Güney Amerika'nın tamamında devrim gerçekleştirme hayali ile Bolivya'ya geçen Che'nin 7 Kasım 1966'dan öldürülmesinden bir gün önceye (7 Kasım 1966) kadar olan notlarından oluşan bir nevi günlük. Öldürülmesinden sonra bir şekilde kurtarılan bu günlük hızlıca çoğaltılarak, yayınlanmış.

Günlüğün girişinde Fidel Castro'nun yazdığı uzunca bir önsöz var. Yaklaşık 20 sayfa. Önsözde opturnist, emperyalist, anti kapitalist, marksist, leninist bir sürü terim var. Tek satır anlamadım. Tek çıkarımım adamın Amerikalıları pek sevmediği...

Kitap on iki bölümden oluşuyor, her bölüm bir ayı kapsıyor ve neredeyse iki cümle bile olsa her gün bir şeyler karalanmış. Her bölümün sonuna bir de "ayın değerlendirmesi" kısmı konulmuş. Benim sarı-beyaz kulak seviyesindeki gerillacılığımla her ayın değerlendirmesi bir öncekinin aynı gibi ama çok da emin değilim. Bolivya, Bolivyalılar, Arjantinliler gibi kelimeler ısrarla küçük harflerle yazılmış. Nedendir bilemedim, diğer özel isimlerde durum böyle değil.

İddialı sayılabilecek derece sade bir ön kapağa sahip kitabın arka kapağında dünyanın en ünlü resmi olarak kabul edilen Che'nin portre fotoğrafı var. Baskı eh işte, tekrarlar, yazım hataları var. Ama neredeyse okunaksız bir el yazısından uyarlandığı ve orjinaline sadık kalındığı düşünülürse, yanlış mı, aslının aynı mı anlamak zor. Kişisel olarak bana bir şey ifade etmemekle birlikte notların bir anlam ifade etmesi için genel olarak devrimciliğe aşina olmak gerektirdiğini düşünüyorum. Yani bir "Gerillacılığa Başlangıç: 1" kitabı değil. Ancak adamın zahmetlerle dolu son 11 ayına ait detaylar içermekte.

Bendeki baskısının yüksek çözünürlüklü bir görseli internette yok. Akşama eve gidince ilk fırsatta kendim Ilgın'la birlikte bir resim çeker, bloğuma koyarım. Benim açımdan keşke okumasaydım kategorisinde olmakla birlikte eminim okumadan ölme diyecekler de çıkacaktır.

Kitaptan 22 Alıntı

Ertuğrul 
21 Mar 09:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Askerlerin morallerinin nasıl bozulduğunu anlamak için bildirilere göz atmak yeter, gelenlerin anlattıklarına bakılırsa bıkkınlık baş göstermiş.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
24 Nis 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çeşitli belgelerimiz ve fotoğraflarımız da ellerine geçmiş. İndirdikleri en ağır darbe bu oldu; biri mi konuştu? Kim? Belirsiz.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
31 Mar 10:02 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlginç olan şey, ülkedeki siyasal keşmekeş, politik arenada kıyamet kadar gruplaşma ve karşı gruplaşma var. Gerillanın hızla büyüme ihtimali bu kadar açık biçimde çok az görülmüştür.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
22 Şub 10:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kısa sükunet anlarında, eklemlerindeki uyuşmayı biraz olsun hafifletmeye çabalayarak, karısının eşlik ettiği çocuklarıyla, ailesiyle ,Arjantin'inden,Küba'sından, dünyadaki en yakın dostlarıyla ve Fidel ile çevrili hatıralarıyla vedalaşıyor. Çarpışmadan sağ çıkmayı başarmış olanları bekleyen kaderden ötürü endişeli, düşünüyor....

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
12 Mar 22:26 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beş dakika içinde bütün umudumuzu yitirdik. Zayıf ve beceriksiz bir oğlan olmakla birlikte,büyük bir kazanma arzusuna sahipti. Ama bu kadarı gücünü aşmıştı böylece ilk ölüyü saçma bir biçimde Rio Grande sularında verdik.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
31 Mar 10:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

14 Haziran
Bugün 39 yaşıma bastım; Gerillacılıktaki geleceğim hakkında kaygılarımın başlayacağı yaşa doğru amansızca ilerliyorum şimdilik "tam"ım.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
27 Mar 13:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir basın konferansında Barrientos, Debray'in gazetecilik niteliğini kabul etmediğini ve Kongre'den ölüm cezası isteyeceğini açıkladı. Hemen hemen tüm gazeteci ve yabancılar, ona Debray hakkında soru sordular. Kendini, inanılmayacak kadar zayıf dayanaklarla savundu. Bu adam tahmin ettiğimizden de aciz.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
Ertuğrul 
12 Mar 22:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

11 nisan
Şilili bir gazeteci, kampımızın ayrıntılı bir tanımını yaptı. Benimde sakalsız ve pipolu bir resmimi bulmuş. Nasıl ele geçirdiğini araştırmamız gerekiyor. Yukarı sığınağı keşfettiklerine dair belirtiler var, ama bu kesin değil.

Bolivya Günlüğü, Ernesto Che GuevaraBolivya Günlüğü, Ernesto Che Guevara
3 /