Boruotu Cinayeti

7,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
463 gösterim
"Evet, toplum yüz yıl öncesine göre daha ileriydi. Peki, daha mı iyiydi? Teröristleri binlerce kilometre uzaktan tespit edip kafalarını uçuran insansız hava araçları geliştirmiştik. Mahkemelere bile ihtiyacımız yoktu artık. Güvenlik algoritmalarının yanılgı payı sıfıra yakındı ne de olsa. Toplum artık adalet, eşitlik, özgürlük değil daha fazla güvenlik istiyordu. Daha hızlı savaş uçakları, daha uzun süre havada kalabilen insansız hava araçları, karanlıkta daha iyi gören kameralar… Anlıyordum Umut'un topluma savaş açma nedenini. O beni anlıyor muydu? Onların kurallarını kabul etmeden kölelerin arasında yaşanamayacağını..."
(Kitaptan)
Gezi Direnişi sırasında işten atılan, Sabah gazetesinin eski Yazı İşleri Müdürü Barış Soydan, ilk polisiye romanı Boruotu Cinayeti'nde, politik polisiyenin ülkemizde az görülen iyi örneklerinden biriyle karşımıza çıkıyor. KCK ve Ergenekon operasyonları; medyaya "içeriden" bir eleştiri ve gerçeküstü bir cinayet! Gerçeklerle yüzleşmeye ne kadar hazırız?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9786055055189
 • Yayınevi:
  Labirent Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
03 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir polisiye roman. Bir gazetede çalışan Ufuk, arkadaşı olan Aydın Karakalem'den bahsettiği bir kitabı yayınlar ve hayatı tamamen değişir. KCK ve Ergenekon operasyonları manşetlere taşınırken bir tanıdığı, Aydın'ın ölümünün normal olmadığını iddia eder ve Ufuk bir fanzin dergisinden yola çıkarak Işıl ile tanışır. Gerçeği öğrendiğinde her şey için çok geç olacaktır. İdare eder diyebileceğim bir polisiye roman olmuş.

ÜMİT YILMAZ 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bu kitap için polisiye yerine bir dönem kitabı desek daha doğru olur sanıyorum.Kendi deyimiyle çalıştığı gazeteden atılan Barış Soydan, ülke gerçeklerini mesleki ustalığını konuşturarak lafı dolandırmadan polisiye sosuyla birlikte anlatıyor.Çok rahat,kısa sürede okunan,iyi bir kitap.Labirent yayınların -Pipo serisi-olarak Türk polisiye edebiyatına destek vermesi de övgüye değer.

Kitaptan 2 Alıntı

ÜMİT YILMAZ 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dünya bize ait değil.Onu bu haliyle sahiplenmek isteyecek kadar aptal bir efendisi varsa,bırakın onun olsun.Binaların olması gereken yerdeki yıkıntıları,şehirlerin olması gereken yerdeki mezarlıkları,ırmakların olması gereken yerdeki çamuru,denizlerin olması gereken yerdeki pis kokulu tortuyu o saysın.Dünyadaki en büyük sihirbaz gösterisi artık bizi büyülemiyor.

Boruotu Cinayeti, Barış Soydan (Sayfa 43)Boruotu Cinayeti, Barış Soydan (Sayfa 43)
ÜMİT YILMAZ 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ama Zamyatin'in dediği gibi,insanlar romanlara benzer,son sayfaya kadar nasıl biteceklerini bilemeyiz.

Boruotu Cinayeti, Barış Soydan (Sayfa 142 - labirent yayınları-pipo serisi)Boruotu Cinayeti, Barış Soydan (Sayfa 142 - labirent yayınları-pipo serisi)