Bostan Seçme Öyküler

·
Okunma
·
Beğeni
·
6507
Gösterim
Adı:
Bostan Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
131
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752610315
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zafer Yayınları
Bir Kimse, bir öküzün ayağına batmış olan bir dikeni çıkardı. Bir zaman sonra da, vefat edip gitti. Vefatından sonra Hoca Sadrı namınâaki büyük bir Allah dostu onu rüyasında gördü. O adam, Cennette gülistanlık bir yerde gezinmekteydi ve diyordu ki:

"O diken yüzünden, benim için burada ne güller ekildi!"
193 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Sadi Şirazi aynı zamanda islam alimi bu hikaye tarzı kitabında mutluluk, iyilik, bilgelik gibi konuları ele almış. Ve hikayelere hadisleride katarak dini açıdan daha iyi anlamaya, hafızada kalmasına özen göstermiş. Kendi yaşam tecrübelerinide katmış hikayelere. Her yaşa hitap eden anlaşılması kolay sade bir eser olmuş.
288 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Herkesin okuması gereken bir eser olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Bunun sebebine gelince de, gel gelelim kitabı derinlemesine ele alalım...

Vol 1) Eser içerisinde farklı konuları ele almış. Misal nedir bu konular; iyilik mutluluk, bilgelik gibi konuları çok güzel hikayelerle kısa kısa anlayıp verilmek istenen mesajı yazar net bir şekilde güzel, sade ve anlaşılır bir üslupla veriyor.

Vol 2) Her yaşa hitap ediyor. Bunun sebebi birincisi yazarın normal yaşamı ele alışı ikincisi de herkesin yaşamında mutlaka sıklıkla karşılaştığı veya farkına varamadığı şeyleri ele alıyor.

Vol 3) Yazar aynı zamanda bir İslam alimi. Söz konusu din olunca genelde dini baz alarak bu hikayeleri ele almış. Daha doğrusu dinin hayatın her alanında geçerliliğini ispatlayan bir eser olmuş.

Vol 4) Sadi Şirazi, hikayelerini anlatırken hikayelerine uygun olan bazı hadisleri de bazen hikâyeye katarak, dini daha iyi anlamaya yol açıp okura hatırda kalır ifadeler kullanıyor.

Vol 5) Yazar kendi yaşam tecrübesini de hikayelerine katmış. Her ne kadar yazılan hikayeler hep başkalarının başına gelmiş yaşanmış olaylar olsa da, yazar da kendi yaşam hikayesinden kesitler sunuyor okura. Ve güzel olan şeyse, yazarın koca bir İslam alimi olması. Yani bunun bile insana katacağı bilgeliği siz düşünün.

Vol 6) Her ne olursa olsun, doğruluk iyilik ve dürüstlüğe dair çok güzel öğütler veriyor. İnsan okuyunca gerçekten ne olursa olsun iyilikten doğruluktan şaşmamak gerektiğini öylesine güzel anlıyor ki...

Vol 7) Her kim olursa olsun, sonuç olarak öğrenmenin yaşı olmadığından sizleri Sadi Şirazi'yi okumaya davet ediyorum. Her kesime ve her konuda size güzel öğütler verip hayatınızı daha güzel bir şekilde yoluna koymanıza yardımcı olur.

Başucunda durulup sık sık okunması, okundukça ders alınması ve ders alındıkçada hayatı daha güzel yaşamak için okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar dilerim. Esen kalın...
288 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı Sadi Şirazi olunca kitap ismine bakmanın gereği kalmıyor. Daha önceden Gülistan kitabıyla tanımıştım. Bütün kitaplarını da bitirmeye niyetliyim. Bostan kitabı dini bir kitap değil, nasihat kitabıdır. Hayatın feleğinden geçmiş bir zatın altın nasihatleriyle süslenmiş bir eser. Çoğu eseri okuduğunuzda içinde anlamsız çok sayfa olur. Bostan'da anlamsız cümle bile bulmak mümkün değildir. Fakat altı çizilen yerlerin hayata tatbik edilmesi gerekir. Roman gibi okunacak bir eser değil. Kitapta en sevdiğim cümle: ''Midesi geniş olanın yüreği dar olur'' Herkese keyifli ve bol okumalar..
288 syf.
·Beğendi·8/10
Farklı ebatta ve yayınevinden de olsa okunan kitap " Bostan ve Şadİ-i Şirazi " olunca deyim yerindeyse akan sular duruyor.On bölümden oluşan bu kitabı sakin bir kafayla okumak şart.
Onüçüncü yüzyılda yaşamış olan yazar,konuları yalın ve gerçekci bir şekilde anlatıyor.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
288 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Öğüt ve ders veren hikâyelerle dolu bir kitaptı.
Nefsini eğitmek isteyenlere tavsiyemdir.
Hayat boyunca kullanacağım cümleleri de alıntıladım aşağıya.
Kitaptan alıntılar
Anlayışlı insanlar kusuru değil güzelliği ararlar.
Senin iyiliklerin söze sığmaz, dil bunların şükründen acizdir.
Allah'ım beni güzelliğe yönelt.Senden güç alamazsam kimseye bir hayrım erişmez. (Âmîn)
Varlığın yüreğine sızmak... İnsana yakışan budur.
İddiayı mânâ ile diriltmek gerekir.
Benzerini bulamayacağın bir şeyi terk etme.
Tanenin özü sağlamsa, niteliğini yitirmez.
Büyümek istersen küçülmelisin kendi gözünde.
Kusur arayan göz güzelliğe kördür.
YÜREĞİ MUM GİBİ YANMAYAN MECLİSİ AYDINLATAMAZ.
Yücelmek istiyorsan, alçak gönüllülük yokuşundan in.
Damdan düşmeyen, düşenin halinden anlamaz.
Anılarda kalan tuz yaramı tazeledi.
Ey akıllı kişi, Allah'a şikâyet et, Allah'tan şikâyet etme.
Gerçek misk insanlar arasında kolayca ünlenir.
Beden semirdikçe ruh güçsüzleşir.
Gönül, gizleri saklayan bir hisardır.
Gül devşirdiğin ağacın dikenine katlanmalısın.
Hem ışık hem ateş saklayan bir kıvılcımdır sözlerim, toplumu aydınlatır.
Yüreğini temiz tut.Bulanık ve paslanmış ayna iyi göstermez.
Boş kafesin değeri yoktur.Ruhunu korumaya çalış.
Gözündeki gaflet sürmesini temizle.Yarın oraya toprak dolacak.
Aynaya karşı ah çekersen buğularsın onu.İyi göstermez, kararır.Gönül aynası böyle değildir.Ah çektikçe parlar.
Varlığım ve yokluğum birdir katında.Bağış güneşinden bir kıvılcım bağışla, o ışıkta boğulayım. ( Âmîn )
Nur'unun onuruna beni ateşte yakma. ( Âmîn )
Rahmet yağmurlarınla yıka kirlerimizi. ( Âmîn )
ALLAH'IM BAĞIŞINDAN UMUDUMU KESTİRME. ( ÂMÎN )
288 syf.
·Beğendi·10/10
Ders alınacak , hayat yolunda ışık tutacak bir kitap. Ama okuyan feyz almalı. Yoksa sadece kitap okumuş olur.
312 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10
Adalete ve Hükümdarlığa Dair, Cömertliğe Dair, Aşka Erenlerin Yollarına ve Muhabbetlerine Dair, Gönülsüzlüğe Dair, Rızaya Dair, Kanaate Dair, Terbiyenin Önemine Dair, Şükretmeye Dair, Tövbe Etmeye Dair ve son olarak da Mücanat ve Dua ile içerikli kısa kısa hikayelerle nasihatlerle dolu güzel bir kitap
288 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İnsanların en akıllısı,dünyadakilerle değil kendisiyle meşgul olan kimsedir..
Şirazli Sadi bu kitabında hikayelerle nasihat ediyor..
Gerçekçi bir anlatımla Adalet,ahlak,doğruluk,alçakgönüllülük gibi konuları işleyerek bir nevi insanı kendine getirmeyi amaçlamış akıcı bir kitap..
128 syf.
·1 günde·9/10
Kitap ince olup içinde insana yönelik güzel öğütler bulunmaktadır. Ahlakın, güzel insan olmanın, iyi davranışların insanlar için önemine değinir. Okumanızı tavsiye ederim.
272 syf.
·Beğendi·8/10
İran lı olan Sadi, bu eserinde; Adalet,ihsan,aşk, tevazu,rıza, kanaat,terbiye,şükür, tövbe, münacat, hatm-i kitab olarak bölümler den oluşan güzel bir eseri bize sunmuştur...Bir çok hikâyelerin bulunduğu kitap size soyut anlam da, somut getirileri olacağı kanaatindeyim...
342 syf.
·6/10
Bostan'ın içindeki öğütler hem kitabı okunmaya değer kılarken hem de kulaklara küpe olunası öğütler bizleri önceki hâlimizden daha iyi bir insan olmamıza olanak sağlıyor. Merak edip okumanızı tavsiye ederim.
"Kimseler benden daha günahlısını görmüş değildir. Senin dostluğuna beslediğim güvenden, senin merhametine bağladığım ümitten gayrı beğenilecek hiçbir şeyim yok. Allah'ım, ümitten başka sermaye getirmedim; affına bağlandım ümidimi kırma..."
Bir fakirin açlıktan kan yuttuğunu gören bir zengin ağzına aldığı lokmayı nasıl çiğner ?
Şeyh Sadi Şirazi
Sayfa 43 - Elips Kitap
— "Sen çirkinsin!"
— "Ben, kendi şeklimi kendim yapmış değilim ki fena yapmışım diye ayıplanasın. Yüzüm çirkinse bundan sana ne? Güzeli, çirkini nakşeden ben miyim?"
İyi düşünen insanın yanında dünya çer çöp gibi değersizdir.Çünkü her zaman başka kimseye mekan olmuştur.
Şeyh Sadi Şirazi
Sayfa 43 - Elips Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bostan Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
131
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752610315
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zafer Yayınları
Bir Kimse, bir öküzün ayağına batmış olan bir dikeni çıkardı. Bir zaman sonra da, vefat edip gitti. Vefatından sonra Hoca Sadrı namınâaki büyük bir Allah dostu onu rüyasında gördü. O adam, Cennette gülistanlık bir yerde gezinmekteydi ve diyordu ki:

"O diken yüzünden, benim için burada ne güller ekildi!"

Kitabı okuyanlar 601 okur

  • Funda

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları