Bozgunda Fetih Rüyası

8,2/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
604 gösterim
Balkan Harbi, İttihat ve Terakki diktatoryası, Babıali Baskını, suikastlar, Birinci Dünya Harbi, dağılan koca bir imparatorluk, Mondros Mütarekesi ve Anadolu'da başlatılan Milli Mücadele... İnanılmaz bir hızla cereyan eden ve millet olarak kaderimizi derinden etkileyen bu trajik olaylar ve büyük acılar ortasında, yeni edebi iddialar ve kırık dökük şiirlerle Paris'ten henüz dönmüş Üsküplü genç bir şairin kendini gerçekleştirme çabası... Bozgunda Fetih Rüyası'nda, şair ve fikir adamı olarak kişiliği yakın tarihimizin bu en zor on yılında, 1912 - 1922 yılları arasında belirginleşen Yahya Kemal'in hayatı ve şiir dünyasının oluşumu Açık Deniz şiiri ekseninde bir roman gibi kurgulanarak anlatılıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2008
 • Sayfa Sayısı:
  418
 • ISBN:
  9789758950782
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
k.alparslan 
04 Eyl 02:16 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir biyografik roman. Sadece anlattığı Yahya Kemal ile okuyucuyu bunaltmadan dönemin tarihi olaylarına da yer yer değinilerekten yazılmış. Hem iyi hem de kötü yönlerini tarafsızca anlatması yazarın beni etkileyen yanlarından biri. Ayrıca ne divan edebiyatı gibi karmaşık bir üslup ne de aşırı sade bir üslubu var. Dönemin şartlarına uygun bir konuşma dili ile tüm kitap yazılmış lakin gayet anlaşılır bir anlatımı var.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bir biyografik roman niteliğinde. Romanın kahramanı ise ünlü şair Yahya Kemal Beyatlı. Romanda ağırlıklı olarak 1915'ten 1922'ye kadar yaşananlar yer alıyor. Yahya Kemal'in şahsi hayatına paralel olarak Osmanlı ve Türk tarihi de arka dekorda anlatılıyor. Romanda devrin edebiyatçı, gazeteci, siyasetçi, devlet adamı ve askeri kişilikleri de kendine yer buluyor. Bilhassa kaybedilen Balkan toprakları ve şairin içinde açtığı yaralar dikkat çekici. Döneme ve şaire ilgi duyanlar için önemli bir kitap.

Tubackr 
03 Haz 00:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yahya Kemal in hayatını anlatan muhteşem bir eser. Biyografik roman özelliği taşımasına rağmen çok akıcı. Ve Yahya Kemal ı anlamak için muhteşem bir fırsat