Bozkır Rüzgarı (Siyah Kalem)

·
Okunma
·
Beğeni
·
93
Gösterim
Adı:
Bozkır Rüzgarı
Alt başlık:
Siyah Kalem
Baskı tarihi:
Ocak 1985
Sayfa sayısı:
54
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754380354
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ada Yayınları
Baskılar:
Bozkır Rüzgarı-Siyah Kalem
Bozkır Rüzgarı
112 syf.
·Puan vermedi
Kitap, Sevket İşpiroğlu'nun Siyah Kalem üzerine yaptığı sanat tarihi çalışmalarını kapsıyor. Kitabın önsözünden bölümleri internet üzerinden görüntülemek mümkün. Panteist ve şamanist öğeler içeren minyatürler yapmış. Bozkırın gündelik yaşam özellikleri hakkında izlenimler edinebilirsiniz.
Demonların yüz ifadelerini özellikle dikkat çekici buldum.
Siyah Kalem'in resimleri göçebe bozkır toplumlarında resim sanatının varlığını kanıtlayan biricik belgelerdir.
Sanatçının Yaşamı ve Yapıtlar

Üstad Mehmed Siyah Kalem'in yaşamı ve kimliği bilinmiyor. Tarih kaynaklarından hiçbiri ondan söz etmiyor. Gerçek adı bile belli değil. Kimi resimlerin üstüne "Karı Üstad Mehmed Siyah Kalem" (Üstad Mehmed Siyah Kalem'in İşi) yazılmış. Doğu'da sanatçının kendisini "üstad" diye tanımlaması olağan değildir. Ayrıca bu adın, sanatçının kendi eliyle, resimlerin belli bir köşesine attığı bir imzadan çok, gelişigüzel şuraya buraya, hatta kimi zaman resimlerine ters düşecek biçimde çiziktirilmiş olması, bu yazının , resimlerin kaydı yapılırken sonradan eklenmiş olduğunu düşündürüyor. Nitekim ismin başındaki "kar" sözcüğüde bunu kanıtlıyor. Bilindiği gibi Siyah Kalem ya da Kara Kalem deyimi, renk kullanılmayan belli bir resim tekniğini tanımlar. Renkli oldukları halde bu resimlere bu adın verilmiş olması, çizginin alışılmadık bir anlatım gücü göstermesinden ileri gelmiş olabilir. Demek ki genellikle Ortaçağ'da görüldüğü gibi, burada da, adı sanı belli olmayan bir sanatçının yapıtları ile karşılaşıyoruz. Bununla beraber sanatçıya sonradan verilen bu takma ad benimsenmiş ve sanat tarihine böylece yerleşmiş bulunuyor.

Bu sanatçının yaşamış olduğunu tek kanıtlayan belge yapıtlarıdır. Onlar da elimize bölük pörçük geçmiş. Bu resimlerin rulo olarak yapıldıklarını ve sonradan parçalanarak albümlere yapıştırıldıklarını, 1977'de yayımladığım Siyah Kalem monografisinde açıklamıştım. Bunlar bir araya getirildiklerinde büyük boşluklar ortaya çıkmaktadır. Parçaların çoğu kaybolmuş, pek azı elimizde kalmış. Bu yüzden rulolar eldeki parçalarla yeniden düzenlenerek eski haline getirilemiyor. Siyah Kalem'in sanatıyla uğraşan sanat tarihçisi, bağlamından koparılmış bir resim yığını üzerinde çalışmak zorunda kalıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bozkır Rüzgarı
Alt başlık:
Siyah Kalem
Baskı tarihi:
Ocak 1985
Sayfa sayısı:
54
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754380354
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ada Yayınları
Baskılar:
Bozkır Rüzgarı-Siyah Kalem
Bozkır Rüzgarı

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Otomatik Kitap

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0