Adı:
Bozkırda
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
Bozkırda
Bozkırda
Bozkırda
56 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Maksim Gorki, neden erişilmez olduğunu üç kısa hikayesinin bulunduğu bu kitapla yeniden gösteriyor. Öylesine derin, öylesine içtenlikli, öylesine baştan sona altı çizilecek cümlelerle dolu ki; herkes okumalı ve o dönem Rus Edebiyatının görkemine bir kez daha şahit olmalı. Kelimelerle adeta oynayan Maksim Gorki insanın iç coğrafyasında derinlemesine yolculuklar yaptırırken çıkıyor karşımıza bu kitapta. Ataol Behramoğlu’nun çevirisi ise tek kelimeyle şiir gibi.
384 syf.
·1 günde·8/10 puan
Maksim Gorki hikayesinin sonuna doğru insanlar bozuluyor vurgusunu yaptığında 1800 lü yılların sonu düşünün üzerinden yaklaşık 120 yıl geçmiş neredeyse insanlık hala bozuluyor. Nereye gidiyor bu insanlık bundan 120 yıl önce yağ, et ve ekmek için 2 küçük kızı ve bir karısı olan marangoz u bozkıkırın ortasında vurarak elinde avcunda ne varsa alan askerlerin hazin hikayesini Gorki bizlere aktarmış.
Düşüncenize böyle bir hikayeye ne Osmanlı nede Türk tarihinde veya hikayelerinde rastlayamazsınız. İşte bizi diğer Ülke vatandaşların ayıran güzelliğimiz.
384 syf.
·2 günde·9/10 puan
1000kitap.com'da yayınlanan Maksim Gorki'nin 'Bozkırda' başlıklı kitabı Evrensel Yayınları'na ait 384 sayfalı bu nüshasının kaç hikaye içerdiğini bilmiyorum fakat benim okuduğum (Cumhuriyet Gazetesi Dünya Klasikleri Dizisi, Haziran 2000) kitap, yazarın üç hikayesini içeriyor. Bu hikayelerin başlıkları; ''Boles, Malva ve Bozkırda''dır. Birbirinden kıymetli ve duygu yüklü hikayelerdir bunlar. Gorki'nin eserlerinde alışık olduğumuz sosyalizm ideolojisine buradaki hikayelerde rastlamamaktayız.
Güzel kitaptır, tavsiye olunur.
İyi okumalar...
112 syf.
·3 günde·9/10 puan
Kitap üç hikayeden oluşuyor: Boles, Malva ve Bozkırda. Üçü de birbirinden derin anlamlar ve tasvirler içeren harika hikayeler. Kalbime en çok dokunan ise sonuncu olan Bozkırda hikayesidir ve orada altını çizdiğim çok fazla cümle var. Bu hikayede Gorki, üç karakterin ruh analizini ve psikolojisini öyle güzel yansıtmıştır ki sanki buradaki üç karakterden biriymiş gibi hissedersiniz. Bunların yanı sıra, yazar doğa tasvirini çok çok iyi bir biçimde yapmıştır. Koku, görüntü ve tadı bile öylesine keskin bir şekilde yansıtmıştır ki bunu gözden kaçırmak mümkün değildir. Ayrıca, çeviri de Ataol Behramoğlu tarafından kusursuz bir şekilde yapılmıştır ve bu güzide eser ortaya çıkmıştır.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İçinde yazara ait üç adet hikaye bulunmakta. Gorki insanlarını olduğu kadar doğayı betimlemeye özen gösteriyor. Yazarın renkli düş dünyası ile acı gerçekler birlikte tatlı, tuzlu, zıt ve keskin bir tat veriyor. İnsanlığın noksanlığına karşın doğa hep mükemmel tasfir edilmiş.

- Boles
- Malva
- Bozkırda
112 syf.
Bozkırın ortasında, emek , mücadele , umut , sabır kokan kitap.Maksim Gorki’nin ifade tarzını , kelimelere olan hakimiyetini beğeniyorum.
Keyifli okumalar...
384 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Selim İleri ile başladığım yolculuğuma, Gorki de mola vermek ve edebiyatın sözcüklerin can alıcı cümlelerin akışına kendimi bırakmak. Harika. Gorki'nin hikayeciliği çok çok ötede. Büyük bir hazla okumaya devam...
201 syf.
·1 günde·9/10 puan
Gorkinin daha önce Ana ve Benim Üniversitelerim kitaplarını okudum. Ana kitabı beni derinden etkiledi. Bozkırda kitabı belki Ana kadar etkilemedi ama çok başarılı anlatımları olan 3 öyküden oluşuyor. İlk öykü Boles. Öyküde hayat kadınlarının da duyguları olduğunu, her normal insan gibi sevme ve sevilmeye ihtiyaçları olduğunu yani bizimle eşit olduklarını çok naif bir şekilde anlatıyor. İkinci öykü Malva. Kitaptaki en beğendiğim öykü. Burada hem kadınların erkeklerle eşitlik konusu vurgulanmış, hem kadına sadece cinsel obje olarak bakılmaması gerektiği, onun da bedeni kadar karakteri, kimliğinin önemli olduğu vurgulanmış ve aynı zamanda köyden kente gelen bir insanın duygu durumlarını, hırsını, oğulla babayı bile şehir hayatının rekabete sokabildiğini anlatmış. Son öykü Bozkırda. İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri olan yemek yeme için cinayete bile teşebbüs edebileceğini, kendi hırsları için ölmek üzere olan ve son isteği ailesini son bir kez görmeyi istemek olan bir insanı bile parası için nasıl hayattan koparabildiğini anlatmış. Gorkinin yazış şeklini işin içine siyasi fikirlerini harmanlasa da seviyorum harmanlamasa da. Bu öykülerde siyasetin s si bile yok. Yanlız eşitlik 3 öyküde de açık bir şekilde vurgulanmış. Gerçek hayatta eşitiz desek bile eşit olamıyoruz. Bari kitaplarda eşit olalım diyorum. En sevdiğim yabancı yazarlardan olan Gorkinin kitaplarını okuyun, okutun derim ;)
Bozkırda , Ana , Benim Üniversitelerim , Maksim Gorki
384 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Gorki" kelimesinin anlamı acı demekmiş, yazar kendine bu kelimeyi isim olarak almış. Kitapta ele alınan küçük hayatların tamamında bu ismin yansımaları var diyebilirim. Bana göre karakterlerin acıları iki yönlü: Açlık (karın açlığı, cinsel açlık) ve hayattaki, dünyadaki yerlerini anlama çabaları. Mide gurultularından ruhlarının seslenişlerini duymakta zorlanıyor karakterler. Bazıları -yazarın tabiriyle, deyim yerindeyse- hayvanlaşıp sesleri arada bir işitmeye devam ederken bazıları anlam veremedikleri bu seslere kulak kabartmaya uğraşıyor. Kulak kabartanların diğerlerinden ayrı durduğu hemen anlaşılıyor ama kulaç attıkları denizin dalgaları günün sonunda hepsini birden aynı kıyıya vuruyor. Yani farklı olmanın farklı olanlara hiçbir getirisi olmuyor.
Kısacası kitapta anlatılan üç küçük öyküyle bir ileri iki geri giden yaşamları gerçekçi betimlemelerle izleme imkanı bulduğumu söyleyebilirim. Bunun yanında, yazarın sosyalist gerçekçi olmasının doğal bir sonucu olarak, kitap boyu herkesin "insan" adı altında birleşerek eşitlendiğini, bu doğal eşitliği bizzat bizlerin bozduğunu takip ettim.
Gorki okumaya devam edeceğim.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gorki'nin her eserini okuduğumda yaşadığı zamanda bizzat yaşıyormuşum hissi uyandırması, halkı olduğu gibi anlatması, mümkün olduğunca siyasetten uzak durması hayatını sadece yaşamaya adadığını gösteriyor bence. Romanları roman değil sanki günlüğü gibi. Bu kitabı da öyle idi.
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bozkırda kitabı üç öyküden oluşmaktaıdr: Boles, Malva ve Bozkırda ....
#alıntı
*İnsan acıyı tattıkça şefkati daha çok arar… Ama köhnemiş erdemlerimizin duvarları arasına sıkışan, birbirimize tepeden bakan bizler bunu anlayamıyoruz.
 *İnsan, karakter demektir oysa...
384 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İçinde yirmi üç hikaye bulunan ve gorki hikayeciliğini iliklerine kadar hissettiren dönemin Rus çarlığını ve dönemin işçi, köylü ve başıboş kesime dönemine göre Harika bir perspektifte okuyucuya sunan gorki, yine kendine hayran bırakıyor okuyucuyu.
Dünyadaki her şey ve dünyanın kendisi de unutulmuşluğun karanlık uçurumuna, ölümün dipsiz girdabına sürüklenecektir...
Başka insanlar sensiz yaşıyorlar ve sensiz yaşayacaklar. Yoksa birilerine gerekli olduğunu mu sanıyorsun ? Sen ne ekmeksin ne de değnek, kimsenin sana gereksinimi yok.
Hiçbir şeye özenmiyorum çünkü ben bir şey yapmadan hiçbir şey olmayacağını biliyorum...Ben de ruh yok... Ruhu olmayan bir adam, adam sayılır mı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bozkırda
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
Bozkırda
Bozkırda
Bozkırda

Kitabı okuyanlar 197 okur

  • Duygu
  • Meraga
  • Gizem Doruk
  • Hüseyin Eriş
  • ulas metin
  • Sennur Uygar
  • Yasemin
  • müjde
  • mdh
  • Kemal Özen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2 (1)
9
%7.8 (4)
8
%5.9 (3)
7
%7.8 (4)
6
%5.9 (3)
5
%2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0