·
Okunma
·
Beğeni
·
3820
Gösterim
Adı:
Bozkırın Sırrı : Türk Peygamber
Baskı tarihi:
7 Mart 2019
Sayfa sayısı:
500
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Bozkırın Sırrı  Türk Peygamber
Bozkırın Sırrı : Türk Peygamber
Üç bin yıl önce
Bozkırdaki yarı-göçerler henüz
“Türk” adıyla bilinmezken doğdular…

Erkek,
‘Çadırı tutan ana direk’ olması için “Öktem” diye çağrıldı.
‘Yüz yirmi dört bin Peygamber’den biriydi o…

İkizi,
Müjdelenen ‘Yoldaş’ın eşi ve ‘sırrın anası’ydı.
Tarihçiler onu “Aşena” diye andı…

Ahmet Turgut’un kaleme aldığı Bozkırın Sırrı – Türk Peygamber sağlam kurgusu, görkemli hikâyesi ve dilsel keşifleriyle bizleri Orta Asya bozkırlarına götürüyor.

Törelerine sıkı sıkıya bağlı ve kendine özgü bir yaşam kurmuş bozkır göçerlerinin her kavim gibi bir Peygamber eliyle ilahi mesajla tanışması…

Soluk soluğa okuyacağınız, baştan sona ‘organik’ bir hikâye...
440 syf.
·44 günde
Değişikti evet çok farklı geldi.Korkmayın size çok derin bir inceleme yapmayacağım.
Kitaptan pek çok şey öğrendim,hatta sayesinde birçok ayeti de aklıma sabitledim(mini bir meal)Din içerikli Bir kitap değil yanlış anlaşılmasın.Türklere gönderilen bir peygamber ama Türk anane ve göreneklerini de asla elden bırakmayıp o kadar güzel bilgiler veriyor ki mesela , şamanizmle gök tanrı dininin (tengricilik) aynı olmadığı. hatta kitap türklerin şamanizmden tengricilik'e geçişini bile anlatıyor ve tamda ben Şamanlık hakkında yeni yeni araştırmalara başlamışken.Hala devam eden bazı geleneklerin ,kullanılan birçok kelimenin nasıl ve nedenini anlatıyor ve öğretiyor çaktırmadan bir öğretmen edasıyla.
Ve bu kitap en çok satanlar listasindeymiş geçmiş yıllar da , şaşırdım.Yoo kitap kötü,dili anlatımı bozuk,sıkıcı asla diyemem.Birseyler eksikti,kitap alıp beni doruklara çıkarmadı,Hadi şimdi nolacak bakalım deyip de kitabı elimden bıraktığımda bana senaryolar yazdirtmadı.
Okuduğuma memnun oldum.Bilgilendim fazlasıyla.
440 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı okuyana kadar kurgu da olsa bir Türk peygamberin olabileceğini hiç düşünmemiştim.Tarihi kurgusu,şamanlıkta ki beylik düzeni ve bilmediğim bir çok alışkanlığımızın atalarımızdan bu güne kadar geldiğini öğrenmiştim...Yazarın okuduğum ilk kitabıydı...
440 syf.
·7/10
Zaman zaman anlatımların sıkıcı geldiği yerleri olsada bütünü itibariyle kitaptan hoşlandım. Özellikle ön-Türklere ilişkin bilgilerin bulunduğu bölümler epeyce ilgimi çekti.
"Gelmişmidir bozkırdaki Yafes'in torunlarına bir Öktem artık Allah bilir."
440 syf.
·34 günde·Beğendi·10/10
Türk tarihi bir hikayeye ancak böyle güzel uyarlanabilirdi... Çok değerli bir öneri üzerine başladığım bu yolculuk beni benden alıp bozkırın kalbine sürükledi resmen... Aşena'dan gelen yüce soyumuz var olsun! Gök girsin, kızıl çıksın!!!
440 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Uzun zamandır kitaplığımda bekliyordu nihayet okumak nasip oldu beklediğimin cok cok üstunde bir kitaptı bozkır yasantısı hakkında daha önce bilmediğim çok şey öğrendim Kitapta dini ögretılerle çokça yer verilmemiş sadakat teslimiyet saf sevgi ve annelik ön planda. Kitapta üzerinde düşünülmesi gereken cok guzel cumleler var şunu diyebilirim kesinlikle kayıtsız kalınamayacak bir eser piyasadaki binlerce satan eserlerden bence daha kıymetlı ve degerli kesinlikle okumalısınız.
440 syf.
Kurtlar vadisi izleyenler bilir bu kitabı :) Eski Türklere özgü bir çok kelime öğrendim. diyebilirim bu kitap için.
Yazarın ilk romanı olmasına rağmen gayet başarılı.
>> Romanda milli değerler dini değerleri bastırmış. Peygamberlikten ziyade Türklük esas alınmış. İnanç bakımından çok büyük beklentilere girmeyin :) #kitabınkonusu ^^ Hz.Muhammed (s.a.v) kendisinden evvel 124 bin peygamber olduğunu rivayet etmiştir. Zaten Kuran-ı Kerimde: "Andolsun ki: Biz, her ümmete: «Allah'a kulluk edin ve Tağuttan sakının!» diye uyaran bir peygamber gönderdik. Sonra içlerinden kimine Allah hidayet nasip etti, kimine de sapıklık hak oldu..." NAHL/36
diye geçer. E hal böyleyken Ahmet Turgut da bundan ilham alarak nasıl bir Türk Peygamber olurdu'nun kurgusunu yapmış. Romanda Kuran-ı Kerim'i referans almış. Lakin referans aldığı ayetleri kitabın sonunda toplaması yordu beni :( bi yandan oku bi yandan arkadan ara ki bulasın.
Roman "Öktem ve aşena (ikiz kardeşler) etrafında gelişiyor" tabi peygamberlik yerine "kutlu" kavramı geçiyor. Kut anlayışının da burdan geldiği, hatta; ıslıklı ok, Turan, üzengi gibi bi çok türklere özgü detay var. Tabi benim en ilgimi çeken yer Türklerin daima mazlumun yanında zalimin karşısında oluşunun Türk Peygamberden ileri gelişi oldu :) #Alıntı ^^ Mazlumlara umut verip zalimlere kılıçlarımızı göstermeyi nasip eden Tanrı'ya şükürler olsun.
Sakın unutmayın insan, Tanrı'nın en büyük delilidir, kutsaldır. Bu yüzden aman dileyene el kaldırmak yakışmaz bize. ^^
440 syf.
·11 günde·7/10
Kitabın satın alınmasını teşvik etmek amacıyla, çarpıcı kelimeler içeren kitap isimlerinden uzak durmaya çalışıyorum aslında. Bu nedenle "Türk Peygamber" ifadesini rafta görsem almayı kesinlikle tercih etmezdim. Bir arkadaşımın okumam için getirmesinden dolayı O'nu kırmamak için okuduğumu öncelikle vurgulamak isterim.

Tarihi roman tarzında yazılmış bu kitabı, edebi açıdan, roman tarzı ve sürükleyicilik anlamında (beklentimin üzerinde) başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Yazar konuyu ve karakterleri sürekli bir bütünlük içinde ve heyecanı koruyarak kitabın sonuna kadar başarıyla taşıyor. Birçok kitapta rastladığımız zaman zaman tekrara düşme ve bıkkınlık hissinden uzak bir anlatım tarzı olduğunu söyleyebilirim.

Yalnız içerik hakkında aynı olumlu ifadeyi kullanamayacağım. "Bir Türk Peygamber" in tarihte Hanif dini akaidi üzerinde uyarıcı olarak gönderilmiş olduğu fikri kitabın ana temasını oluşturuyor. Buna dayanak olarak vurgulanan "124.000 Peygamberin gönderilmiş olduğuna dair" hadis-i Şerif ve Türklerin Gök-Tengri dininde domuz etinin yasak olduğu gibi argümanların gönderilen peygamberlerden birinin Türk olduğuna delil olarak gösterilmesi son derece temelsiz göründü bana. Sadece bir kurgu olarak edebi açıdan değerlendirilebilir.

Bununla birlikte, yazarın ciddi bir ön-çalışma ile geçmiş peygamberler ve Hanif dinini aktarma konusunda başarılı olduğunu ve ayetlere yapılan ithaflarda dini akaide vakıf olduğunu kabul edebiliriz.

Benim açımdan kitabı okumakla elde ettiğim en somut bilgi; Issık Tiginine ait olan altın elbisenin 3000 yıl toprak altında kaldıktan sonra 1970 yılında Kazakistan' da bulunmuş olması ve elbisenin halen Alma-Ata Devlet Müzesi'nde sergilenmesi oldu.

Son olarak söyleyebileceğim; Tarih yönüyle başarılı, akaid açısından sorunlu, üzerinde çok çalışılmış, edebi açıdan kayda değer fakat kurgudan ibaret bir eser olduğunu ve bütün olumlu ve olumsuz yönlerine rağmen okumaya değer bulduğumu belirtmek istiyorum.
440 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Tarihte neden bir Türk peygamber olmasın ki... şimdilerde unutulan bazı cümlelerin nerden geldiği nasıl kullanıldığının yer aldığı Harika bir roman olmuş... sıkılmadan okuyabilecek Kitaplar arasında
440 syf.
Kitabı bundan 1 sene evvel okumuştum. Türklere gelen Öktem adlı bir peygamberden bahsediyor Türklere demiri işlemeyi öğreten ve Kızıl Elma ülküsünü anlatan ayrıca bunun dışında Türklerin kazandığı pek çok meziyeti anlatıyor. Türklerin asil bir millet olduğunu ince bir dille anlatmış bu kitap.
440 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10
Huylarimiz, ağzımizdaki dişlere benzer diyordu Öktem. Tanri'nin bahşettiği nimetleri öğütür, bedenlere gıda olmalarini sağlar. Ancak huylar bir kez bozulunca çürümüş dişler gibi cana eziyet eder. Kişi-evladinin varligina hastalik karar. Tipki gipta etmenin zindelik vermesi ama hasetligin güçsüz düşürmesi gibidir bu. Sabretmek direncini artirir, miskinlikse bitirir bedenini. Açıksözlü olursan güven uyandirirsin, patavatsizsan kimse istemez seni. Üstelik çürüyen disler, bir zaman sonra yanindakileride bozar. Onlari iyilestiremiyorsan cektirmen gerekir. Birak ki o çürük dişini, bu isi bilen biri ceksin. Acilarina da yanma sakin. Şukret çürüklerini cekene. Bil ki bunu yapan senin iyiliğin icin, seni cokca sevdigi icin acilarini gormezden geliyor. Yoksa kör degildir disini ceken. Sizi nedir, aci ne? O da bilir; en az senin bilip de tattigin kadar...
440 syf.
·Beğendi·10/10
Sürükleyici ve etkileyici bir roman....Bir kez daha okumayı istiyorum...
440 syf.
·Beğendi·8/10
Bir çok insan gibi Kurtlar Vadisi denen ömür törpüsünde görüp, merak edip aldığım kitap. İçeriği kurgudan ibaret olsa da, Türk töresi ve kültürü adına çok güzel anlatımlar yapan eser. Okurken bazen gerçekmişcesine bir kabullenme yaratabilir. Bu illaki bildiğiniz Türk adetlerinin geçmişle olan bağlantılarını görmenizden kaynaklıdır. Bir Türk peygamber olsa nasıl olurduyu anlatmaya çalışmış, İslami gömleği, asyalı Türklere giydirmiş bir eser. Fenada olmamış. Öktem'in davranış şekillerinin Hz. Muhammed (S.A.V)'i çağrıştırması kaçınılmaz. Tasvir olaraksa izleyenler için daha ziyade "Mongol(Cengizhan-Temuçin)" adlı Kazak - Rus yapımı filmi anımsatmakta. Aslında kitabın kendi rahatlıkla bir filme uyarlanabilir. Konu ve karakter bolluğu açısından çok rağbet görecektir. Bunların haricinde Türklerde peygamberlik meselesine meraklı olanlara Bilge Kağanı ve Kanturayı araştırmalarını tavsiye ederim.
... en aciz halini kuşanarak"ey beni yaratan"dedi.

Yalnızlığımla baş başa bırakıp yardımsız koyma beni.
Ahmet Turgut
Sayfa 28 - Profil Yayıncılık
Ön-Türklerde yeni evlilerin hayat boyu kullanacağı çadırı kız babası tedarik eder, bizzat kurup dayayıp döşerdi içini. Yeni olan bu çadırlara "Gerdek" denir ve gençlerden ilk gecelerini muhakkak burada geçirmeleri istenirdi.Erkek tarafının gerdek çadırıyla ilgili bir sıkıntısı veya talebinin olmadığına tüm konuklar şahit kılınır. Olası itirazların önü peşinen kesilirdi. Bozkır töresindeki bu adet; kız tarafının yatak odası takımını hazırlaması şeklinde günümüzde de devam edegelmektedir. " Yuvayı diş kuş yapar" deyişinin kökeninde de bu gerdek töresi vardır..
Cesaret sadece er meydanında değil her an, her yerde lazımdı. Düşmanı görüp üzerine naralarla atılmak kurdun kuşun da işiydi. Sırra talip olmak hepsinden daha fazla cesaret istiyordu.
Ahmet Turgut
Sayfa 264 - Kapı Yayınları
Aslını inkar eden katırlara benzer. Bir yanı eşeksin sen boşver dörtnala koşturmayı diyor. Öte yanı atsın sen yakışır mı sana yük çekmek diyor.
Üze kök, asra yağız yir kılındıkta, ikin ara kişi-ogli kılındi. Acunu, kişiyi, kemmisini kılan Bir-Törütgen'dir. Ol Tengri, Bengüdir, Bayatdir. Hemmi tayda Diri ve Erki bolan Mungsuzdir Ol. Ogan'dir Tengri...
Ahmet Turgut
Sayfa 167 - Kapı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bozkırın Sırrı : Türk Peygamber
Baskı tarihi:
7 Mart 2019
Sayfa sayısı:
500
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107970
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Bozkırın Sırrı  Türk Peygamber
Bozkırın Sırrı : Türk Peygamber
Üç bin yıl önce
Bozkırdaki yarı-göçerler henüz
“Türk” adıyla bilinmezken doğdular…

Erkek,
‘Çadırı tutan ana direk’ olması için “Öktem” diye çağrıldı.
‘Yüz yirmi dört bin Peygamber’den biriydi o…

İkizi,
Müjdelenen ‘Yoldaş’ın eşi ve ‘sırrın anası’ydı.
Tarihçiler onu “Aşena” diye andı…

Ahmet Turgut’un kaleme aldığı Bozkırın Sırrı – Türk Peygamber sağlam kurgusu, görkemli hikâyesi ve dilsel keşifleriyle bizleri Orta Asya bozkırlarına götürüyor.

Törelerine sıkı sıkıya bağlı ve kendine özgü bir yaşam kurmuş bozkır göçerlerinin her kavim gibi bir Peygamber eliyle ilahi mesajla tanışması…

Soluk soluğa okuyacağınız, baştan sona ‘organik’ bir hikâye...

Kitabı okuyanlar 603 okur

  • Kutay Alpdoğdu
  • Ferda Dnc
  • İbrahim Nevruzoğlu
  • ceylan ovalı
  • Bleda Gençay SÖNMEZ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%0
8
%0.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları