Bozkırın Sırrı Türk Peygamber

8,8/10  (40 Oy) · 
97 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.033 gösterim
Üç bin yıl önce Bozkırdaki yarı-göçerler henüz "Türk" adıyla bilinmezken doğdular... Erkek: 'Çadırı tutan ana direk' olması için "Öktem" diye çağrıldı. 'Yüz yirmi dört bin Peygamber'den biriydi o... İkizi; Müjdelenen 'Yoldaş'ın eşi ve 'sırrın anası'ydı. Tarihçiler onu "Aşena" diye andı... Ahmet Turgut'un kaleme aldığı "Bozkırın Sırrı, Türk Peygamber" kayıtsız kalınamayacak bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789759962494
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuyana kadar bir Türk peygamberin olduğunu bilmiyordum.Tarihi kurgusu,şamanlıkta ki beylik düzeni ve bilmediğim bir çok alışkanlığımızın atalarımızdan bu güne kadar geldigini öğrenmiştim...Yazarın okuduğum ilk kitabıydı...

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zaman zaman anlatımların sıkıcı geldiği yerleri olsada bütünü itibariyle kitaptan hoşlandım. Özellikle ön-Türklere ilişkin bilgilerin bulunduğu bölümler epeyce ilgimi çekti.
"Gelmişmidir bozkırdaki Yafes'in torunlarına bir Öktem artık Allah bilir."

Esra Dalkılıç 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sürükleyici ve etkileyici bir roman....Bir kez daha okumayı istiyorum...

Şah Şkr 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orta Asya Türk Devlerini ve özelliklede bu devletlerin kültürel özelliklerini roman içine serpeleyerek anlatan tarihi bir roman. Bir çok yeni bilgi öğrendim, sıkılmadan zevkle çok kısa sürede okudum. Tarihi roman severler bu kitap tam size göre.

Ömer ŞAH 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eseri sadece roman tadında ve havasında okumak yanıltıcı olabilir. Eser kendi içinde ve muhtevasında bir çok tarihi olaya da ışık tutup bazı bilgiler üzerinde düşündürüyor. En azından Türkün ve Türklüğün tarihteki yerinin ve tarih sahnesinde isminden hangi çağ ve yıllarda söz edildiğinede hayret verici şekilde işaret etmektedir. Ayrıca romanın ana konusu ve kahramanları ve yaşanılan zaman ve coğrafya son derece güzel betimlenip canlı bir şekilde yansılıtılmış. Tşkler Ahmet TURGUT

Tuncer KAHRAMAN 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

440 Sayfayı okuyup bitirdiğim de Türklere inen Peygamberin kitabın neresinde olduğunu ve ne alaka olduğunu anlamış değilim sadece kitap satsın diye Türk Peygamber demenin espirisini de anlamadım içeriği boş olmasa da gerçekten uzak zaman harcamaya değmez,,,,,,,,

Vildan eyupoğlu 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türklerin kültürel kökenine dair arkeolojik bir kazı bu kitap . Roman için özetle aşk, irfan ve tarih diyebilirim. Keşke biraz daha uzun olsaymış veya devamı da yazılsaymış.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dini hassasiyetleri olan bir kişi olarak öncelikle isminden doalyı kitaba önyargı ile yaklaştığımı ifade etmeliyim. Acaba, dine uzak bir ulusalcı zihniyetle yeni bir din mi icat etmeye çalışıyordu? Ancak kitaba başlayınca hiç de öyle olmadığını bilaksi eserin tamamen İslami gerçeklere sırtını dayadığını gördüm.

Konudan bağımsız oalrak şunu da söylemek lazım, eserin edebi değeri oldukça yüksek. Yani iyi bir roman. Propagandacı, basit bir roman değil.

Eski Türk kültürüne ait verdiği bilgiler ( çoğunu biliyor olsam dahi ) güzel ve önemliydi. Sonra Kuran ayetleriyle de desteklenen kutluluk/nebilik hallerinin yaşanması ve bunun romana iyi bir şekilde yedirilmesi de gayet iyiydi.

Karakterler iyi işlenmişti, yalnız sonunun pek de beklediğim gibi olmadığı düşüncesindeyim. Çok erken bir veda oldu her ne kadar dava devam etse dahi. Ayrıca sonrasındaki delillerin Türk tarih bütünlüğü içinde incelendiğinde oldukça geçerli olduğu kanısındayım. Özetle, güzel ve etkileyici bir romandı.

Sefa Mehmet 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap aracılığıyla eski tüklerin yaşamı ve örf adetleri gibi bir çok bilgi edindim. Rahatlıkla tavsiye edebileceğim kitaplar listesinde :)

Muharrem Armağan 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bence herkesin kesinlikle okuması gereken bir roman.Kuranı Kerimdeki "biz her millete kendi dilinden peygamberler gönderdik" sözünden yola çıkılarak Kuranı Kerimdeki ayetler ışıgında Türklere gönderilen peygamber nasıl olurdu cevabını buluyoruz bu romanda.Okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederim kitabın sonunda yazarın roman için ilham aldığı ayetler de belirtilmiş.

2 /

Kitaptan 2 Alıntı

saadet 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Akıl" dedi, üzerine bastıra bastıra; "şehrin bekcilerine benzer. Aşk ise her dem parlayan güneşe...Şimdi sen söyle bana! Güneş şehre uğradığında ve her yan ışıl ışıl aydınlandığında gece bekçilerine ihtiyaç kalır mı? "

Bozkırın Sırrı Türk Peygamber, Ahmet TurgutBozkırın Sırrı Türk Peygamber, Ahmet Turgut