Bozkırın Uzak Bahçeleri

7,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
508 gösterim
Son sigaranın kendi kendini içişine bakıyor. Ferdi Tayfur'un son sigarayla ilgili şarkısının sözlerini düşünüyor, hatırlayamıyor. Asuman hiç sevmezmiş Ferdi Tayfur'u. Ferdi'nin ne zorluklarla buralara geldiğini, ne acılar çektiğini, seven garibanların duygularını ne güzel
anlattığını bilse... "Çok karamsarmış." Akşama kadar masalar arasında dolaşıp tabak, çatal-bıçak, ekmek, yemek, bulaşık götürüp getirsen, hiç oturmasan, akşamları da şu daracık odaya, şu çıplak ampulün altına gelsen, şu kirli yatağa uzansan, çekirgelerden, köyün itlerinin havlamalarından başka yoldaşın olmasa...Şehrin eprimiş sokakları, uzak diyarların hemşerileri, yalancıktan naz yapan kadınlar, şakacıktan kızan ustalar, baygın düşmüş ceviz ağacı, yaylana yaylana giden İmpala... Gökyüzü derin, gökyüzü masmavi...Ethem Baran, candan hikâyeler anlatıyor. Konuşkan, cıvıltılı, bazen fıldır fıldır ve bazen buruk... Fırından taze ekmek, çeşmeden su...Bozkırın Uzak Bahçeleri, ateşe düşen kenarları konuşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  146
 • ISBN:
  9789750515767
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
tuba artan onat 
09 Şub 11:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine aynı naif dil, yine içimizden hikayeler. Üstelik farklı hikayelerin birbirlerine dokunuşlarını okumak çok hoş bir lezzet bırakıyor. Anlatacaklarını öykü ile anlatmak çok kolay değil ama öykünün kahramanlarına dair duyduğumuz merakın giderilmesi için yine bir öykünün seçilmesi ve bunu hep hatırlayabiliyor olmanız kalemin güçlülüğünü bir kez daha ortaya çıkarıyor. Yıllardan beri en sevdiğim yazar Ethem Baran, içten sıcak öyküleriyle her kitabı okunmayı hak ediyor.