Bozkurt Yazarı Ajan Armstrong ve Casusluk Örgütleri

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
132 gösterim
Yüzbaşı Armstrong'un "Entelligence Service"deki görevi Anadolu'ya silah kaçıran yurtseverlerin bu çabalarını İstanbul ve Anadolu içinde çeteler kurmak propaganda ile Kuvayi Milliye hareketini önlemek yolunda, Yüzbaşı Bennet ve Teğmen Bled ile çalışıyordu.
Sözü edilen Bennet ve arkadaşları Kroker, Arapyan ve Bostancı zindanlarında yüzlerce masum Türk'ü işkenceden geçirtmiş, onca masumu ipe çektirmişti. Şu satırlar da, Necmettin Sadak'ın Armstrong'la ilgili yazdıklarıdır.
"Zevk ve sefahete düşkün bu yüzbaşı Cercle d'Orient'in bakara masalarından ayrılmazdı. Dost olduğu sefih adamlarla Sait Molla ile rabıta ve ilişkisi, Beyoğlu'nun levanten muhitinde türlü türlü tefsir edilmektedir.
Muhammet Çelik 
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 7/10 puan

Bir İngiliz'in ağzından Bozkurt'a benzetilen Atatürk'ün hem taktir hemde kıskançlıkla saldırıların olduğu kitabı. Bu kitap ile ilgili belkide yüzlerce sayfa eleştiri yazılabilir ancak Ergün Göze bunu bize bırakıyor galiba.Benim elimdeki nüshada birçok isim baş harfleri ile anılmış. Bir kısmını anlamamış olmamda kitap için eksi bir puan.