Bozkurtlar Diriliyor

9,0/10  (85 Oy) · 
258 okunma  · 
72 beğeni  · 
1.739 gösterim
“Bozkurtların Ölümü” romanının devamıdır ve 1949 yılında Atsız’ın işsizlik döneminde yazmış olduğu bir eserdir.

Kürşad ihtilalinden sonraki dönemde, Ötüken’in Türkler’e yeniden yurt oluşu ve bozkurtların dirliğe ulaşmaları Atsız’ın bu ikinci romanının temel konusudur.

İlk romanda aşırı soğuklar, kıtlık ve Çin işgali nedeniyle tükenmek üzere olan Türkler’in, yeniden kağanlık kurup dirilişi, romanda şu dörtlüklerle anlatılmaktadır:
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9753710550
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
RESUL 
06 May 2015 · Kitabı okudu

Göktürkler zamanını anlatan bu eserde Kürşat ve mahşeri 40 atlısıyla Çin sarayını basacaksınız, kara gökler kül renkli bulutlarla kaplı olacak, ölmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı :)

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bozkurtların Ölümünün hemen ardından Bozkurtlar Diriliyor'u okumuştum. Urungu adlı kahramanın şahsında Türklerin yeniden toparlanma süreci işleniyordu. Kürşad'ın kanı yerde kalmamıştı. Ay Hanım'a olan sevdası da o dönemde bizler için oldukça etkileyiciydi. Türk edebiyatının en büyük romanı değil belki ama en fenomen romanlarından birisi olduğu kesin.

Sadık Kocak 
20 Oca 17:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Atsız Ata gene yapacağını yaptı.
Kitabı okurken öyle bir an ara vereyim gibi düşüncelere giremiyorsunuz.
Keşke elimde daha fazla kitabı olsa ancak bulmamız şuan içimdeki en büyük aşk olsa da imkansız.
Kitabı okurken gerçeklik kurgusuna bu kadar yakın olduğunu görecek ve her kitapta bunu hissedemeyecek oluşunuza da anlayacaksınız ..

Hüseyin Düver 
06 Oca 14:02 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Devletin yeniden kuruluş sürecini anlatıyor. İlkindeki heyecan dozu biraz azalmış olsa da yine anlatımı güçlü destansı bir kitaptı. Askerlikte okumuş olmam ayrıca etkilenmemi sağladı.

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kürşad ihtilalinden sonraki dönemde, Ötüken’in Türkler’e yeniden yurt oluşu ve bozkurtların dirliğe ulaşmaları Atsız’ın bu ikinci romanının temel konusudur.

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarihi roman şeklinde olup Göktürkleri ve orta asyada yaşadığı mı z sıkıntıları anlatır. Kür-Şad ın çin baskınını çok güzel anlatan bir eser.

Muhammet Çelik 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bozkurtların Ölümü kadar etkili olmasa da yazanın elinden çıkan şaheserlerden biridir. Nispeten bir aşk romanıdır.

R.T 
28 Şub 18:14 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bozkurtların Ölümü'nün devamı sayılan bu romanı oldukça beğendiğimi söylemeliyim ancak ilk roman daha etkileyiciydi doğrusu. Bozkurtların yıllar süren Çin esaretinden kurtulmasını anlatan bir kitap. Bozkurtların Ölümü, Kür Şad'ın başarısız ihtilal denemesi ile son bulmuştu. Bu ikinci eserde Kür Şad'ın bilinmeyen oğlu Urungu'nun macerası anlatılmıştır. Tonyukuk, İlteriş Kağan gibi gerçek tarihi kişiler de yer alır.
Bozkurt ruhu dirilmekte, kağanlık kurulmakta, fakat Urungu bunu görememektedir. Dimağımdaki kelimelerin Atsız'ın 'romanlarını' anlatmakta yetersiz kaldığını söyleyebilirim sadece... Keyifli okumalar diliyorum değerli okur!

Fatih Boyalı 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bana göre ilk kitabı olan Bozkurtların Ölümü'nün biraz gölgesinde kalmıştır ancak hikaye ve barındırdığı yürek burkan olaylar bu kitabı hak ettiği yere getirmiştir. İlk kitabındaki kadar baskın bir kahramanlık vurgusu yerine daha baskın bir aşk vurgusu öne çıkmakta. Esas konu olarak KürŞad İhtilali sonrasında çin esaretinden kurtulan Türklerin 2.Göktürk Devletini kurma dönemi anlatılıyor. Bilge Tonyukuk, Kutluk Kağan gibi karakterlerin kitapta geçmesi, benim gibi hevesli ve ilgili okuyucuları mest etmiştir. Bu kitapta olaylara KürŞad'ın oğlu olan Urungu'nun gözünden şahit olacaksınız.

Çısuya Tutung 
 27 Mar 07:59 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Kür Şad'ın oğlu Urungu annesine verdiği söze sadık kalmak için büyük bir kahramanın oğlu olduğunu herkesten sakladı ve o sırrı taşıyarak öldü. Taçam babasının ölümünden sonra acaba ne yapacaktı? Nihal Atsız, Bozkurtlar'ın 3. kitabını yazmayı tasarladığı sırada vefat etmiş. Kim bilir, bundan sonra bir kitap daha yazacak olsaydı hikayeyi nasıl devam ettirecekti?

2 /

Kitaptan 16 Alıntı

Çısuya Tutung 
27 Mar 07:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yukarıda mavi gökle aşağıda yağız yer yaratılalı nice kahramanlar gelip geçmişti ama Kür Şad gibisini, şüphesiz, zamanlardan hiçbir zaman ve kişi oğullarından tek bir kişi görmemiş, bilmemişti."

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız

Siz Kür Şad'ı tanımazsınız. O bir ateş parçasıydı. Bozkurtlar soyunun övüncüydü. Bilmem ki onun gibi keskin bir nişancı bir daha yeryüzüne gelir mi?

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 107)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 107)
Çısuya Tutung 
27 Mar 07:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"...sonra görülmedik bir şeye takılan gözlerin mânâlı ışıltısı ile ileriye bakarak atını mahmuzladı. At son bir atılışla fırlarken Ay Hanım’ı deminkinden daha sıkıca kendine doğru çekti. Dudaklarını hiçbir zamanın görmediği, hiçbir çağın göremeyeceği o ilâhî yüze değdirerek öptü ve hâlâ sıcak olan mehtap kadar, güneş kadar güzel olan yüzden ayırmadan, bir an içinde bütün mazisini yıldırım hızıyla hatırlayıp “hoşça kal Ötüken” diye düşündükten sonra kendisini boşluğa bıraktı…"

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız
Yusuf Kaplan 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Sevgi mi üstündür, öç mü? Öç! Sevgiyi üstün tutmak olmaz mı? Böyle bir şey er kişiye yakışmaz!...

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken)
Çısuya Tutung 
 27 Mar 07:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Urungu’nun gözleri dumanlandı:
- Ne diye ona gitmiyorsun da çevrede dolaşan suçsuzlara saldırıyorsun?

- Babamı öldüren kıza gönül vermek alçaklık olmasın diye korkuyorum.

- Baban tuzakta, pusuda değil, savaşta öldürüldü. Kişi çadırda doğar çayırda ölür. Tanrı’nın koyduğu yasaya karşı gelinmez.

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız

Bilge Tonyukuk orduya döndü. Ormanda uğuldayan gür sesiyle şöyle haykırdı:
- Türk çerisi! Bugün Gök Türk devletini yeniden kuruyoruz. Kutluk Şad kağanımız olup İlteriş
Kağan adını almıştır. Eskiden olduğu gibi yine Ötüken’e varacak, atalarımızın buyruğunda olan
bütün boylara baş eğdirecek, Çin’den haraç alacağız. Biz İlteriş Kağan’ın buyruğunda
savaştıkça azlık budun çoğalacak, yoksul budun bay olacak, Gök Türkler’in adı sanı yeryüzünü
kaplıyacaktır.

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 66 - İrfan yayınevi)Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 66 - İrfan yayınevi)

"Dördü birden kılıçlarını çekerek uçurumun derinliklerinde kaybolan Ay Hanım'la Urungu'yu selâmladılar ve kılıçlarını eğdiler. Geri döndüler. Binbaşı Pars için de selâm durduktan sonra kılıçlarını kına soktular.

Uçurumdan hafif bir mırıltı, bir türkü sesi geliyordu. Dört Gök Türk, gözlerini Pars'tan kaldırıp bakıştılar. Dördünün de gözleri yaşlıydı..."

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız
Çısuya Tutung 
27 Mar 07:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yıkık bir mazgalın dibinde, bir merdivenin ilk basamağına yakın bir yerde Yüzbaşı Karabuka yatıyordu. Yanında, taşın çukurlaştığı yerde biriken kanı pıhtılaşmış ve bir eli kan birikintisi içinde kalmıştı. Geceleyin Çin ölülerini toplıyan Gök Türkler bu loş yerdeki yüzbaşıyı görememişlerdi. Karabuka ölmüş, ölmeden önce parmağını kanına batırarak duvarın temiz ve ak bir yerine şunları yazmıştı:

“ Buyruğunu yerine getirdim. Ötüken’e selâm...”

Bozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar Diriliyor, Hüseyin Nihal Atsız
2 /