Bozkurtların Ölümü

9,2/10  (112 Oy) · 
373 okunma  · 
115 beğeni  · 
2.574 gösterim
Yağılar onun yiğit başını gövdesinden ayırıp Çin kağanına götürdüler. Çin kağanı bütün saray bütün Siganfu ondan tirtir titremişti. Bu titreyiş yalnız Kür Şad 'dan değil onu yetiştiren ırktan geliyordu. Kür Şad ölümüyle budunu kurtarmıştı.
Ertesi gün Siganfu 'da yargılar kuruldu. İhtilâlden haberi olmayan Urku güney vilayetlerinden birine sürüldü. Sarayın adamları Kür Şad 'ın ocağını söndürmek için bütün şehri adamları Kür Şad 'ın dört yaşındaki oğlunu bulsalar yok edeceklerdi. Konçuyu ve on üç yaşındaki kızı ihtilâlin çıkacağını biliyorlardı. Kızıyla kısa bir konuşma yaptıkları sonra konçuy oğlunu alarak bilinmedik bir yere doğru gitti.
(Kitap 'tan sf. 433)
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9753710542
 • Yayınevi:
  İrfan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
15 Ağu 21:00 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu güzelliğe, şu işleyişe bakar mısınız ? Atsız Ata gene kalemini konuşturmuş. Okurken hiç sıkılmadığım gibi, sayfaların ve zamanın nasıl geçtiğini bile bilmiyorum. Olayın başlangıcı da çok güzel. Arkadaşlar toplanmış oturuyorlar, muhabbet ediyorlar ve oradan bu kitabın konusunun asıl başlangıç noktası ortaya çıkıyor.
Kürşat ve 40 Çerinin en asil şekilde anlatılacak öyküsü. Çin ve politikasıyla verilen mücadeleler, onların ajanlarına karşı bizim insanımızın yaptıkları, savaştan başka şeyi düşünemeyen bir millet, esir olmayı kendine yediremeyen, esir olacaksa ölmenin daha güzel olduğunu anlatan muazzam bir eser.
Böyle eserleri günümüze kazandırdıkları için bu tarz işte Nihal Atsız olsun, Ziya Gökalp olsun bu insanların kitaplarını oldukça yaymak ve uçuk, abartılı fiyatlar vermemek lazım. Çünkü okuyan fazla insan yok ve o az olan topluluk da ve hatta ufak kardeşlerimiz de daha şimdiden neslini, tarihini öğrenmeye başlamalı, benliğini unutmamalıdır. Sağlıcakla kalın, iyi okumalar..

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

En az üç neslin Türkçülükle, Türk Milleti'nin de Kür Şâd adı ile tanıştığı kitap. Kaç kere okuduğumun sayısını ben bile unuttum. İlk defa ortaokul son sınıfta okumuştum ve o gün damarımda kan kaynamaya başlamıştı... hâla kaynıyor..

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okumuştum bu romanı. Şöyle bir başlayayım diye elime alıp gecesinde bitirmiştim. Çok da etkilenmiştim haliyle... Şimdi olsa o kadar etkilenir miyim bilmiyorum ama o dönemlerde mutlaka okunması gerektiği kanısındayım. Bir değil birkaç nesile damgasını vurmuş bir milli romandır bu. Kürşad'ın kaybedeceğini bile bile okumak ama onun açtığı kapının varlığını bilmek çok güzeldi...

Yasin Bektaş 
25 Mar 16:27 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman okumaya başladığım ve kitapseverliği yakaladığım ilk kitap olması belki beni bu kaliteli eserle başlamamı şanslı kılıyor. Akıcılığı ve anlatımlarıyla insan kendisini yüzyıllar öncesinde yaşıyormuş havası veriyor. Ikinci defa okuyuşumda kitabı bir günde bitirmiştim. Bunu okuduktan sonra devamı olan BOZKURTLAR DIRILIYOR kitabını da okumanız lazım. Iyi okumalar

Muhammet Çelik 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir günde okumuştum. Hatta gece 3de sonunu getirmeden yatmamıştım. Film gibi gelmişti bana. Yıllar geçse de üzerinden halen keyifle alırım elime bu kitabı. Onlarca kişinin de Okunmasını sağlamışımdır.

RESUL 
06 May 2015 · Kitabı okudu

İlkönce Bozkurtları okuyun ondan sonra bu kitabı okuyun böylece olay örgüsünü daha iyi kavrarsınız. Elinizden bırakamayacağınız iki kitap Göktürkler zamanını anlatan.

Merve Ayar 
08 Mar 22:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Baştan sona muhteşem daha ilk sayfalarda bile kalp krizi geçirmekteydim. Kitabı bir daha okumak istiyorum fakat yüreğim bu sefer kaldırmaz gibime geliyor. Okudukça insanın tarihe olan ilgisi artmakta aynı zaman da Türklük şuuru iyice yerleşmektedir. Gerek aşk gerek arkadaşlık hatta arkadaşı, andası için aşkını saklayanlar, atasıyla gurur duyup bununla övünmek varken boyu için susanlar.. daha bir çokları.. Okuyanların da dediği gibi "Her Türkün okuması gereken bir eser."

Hüseyin Düver 
06 Oca 14:00 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazar döneme uygun destansı bir hava katmak için eski türkçe bir dil kullanmış bu da akıcılığı pek hakim olamadığım için biraz azalttı. Ama Çin oyunları, eski türklerin toplum yapısı ve tarihimiz için önemli olan Kürşad ve çerilerinin yaptığı baskını görmek bakımından okunması gereken bir kitap

Hakan Aktaş 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okudukça milliyetçi duyguları arttıran bir kitap. Son derece sürükleyici ve akıcı bir olay örgüsü var. Türklerin yaşantıları ve töreleri çok güzel bir biçimde anlatılmış. Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir eser.

Rasim 
10 Ağu 17:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Yıllar geçsede ilk günkü tad ve heyecan hala hakim, dönüp defalarca okunacak kitaplardan biri. Türk'ün var olma mücadelesine tanıklık etmek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

Bozkurtlar Diriliyor
''Delinse yer; çökse gök; yansa, kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan;
Ölümle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!...''

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız

Almıla almıla gönül hırsızı
Doğu Türkistan'ın şafak yıldızı
Yiğit ışparanın en güzel kızı
Gece ay yüzüne vurduğu zaman

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir
Ölmezliği düşünmek, boşuna bir emektir
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.
Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız
Mine Yıldızhan 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kara Ozan, söz uzun...
Feryadı çok kopuzun.
Bir bir andıkça, gözün
Kanlı kanlı yaş olur...

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız

"En sonra ölüm kızı onun eline bir sağrak sundu. Kür Şad bu acı sağrağı gözünü kırpmadan içti. Atının yelesine kapandı. Başını dayadı. Sağ elinde kılıç hâlâ sımsıkı duruyor, sol eli sarkıyordu.

Kür Şad ölmüş, fakat attan düşmemişti.
Ölmüş, fakat yenilmemişti..."

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız
Atilay 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erlerin ikisi de aynı ustalıkta olduğu için başka bir deneme yapıldı.
Bu defa havaya atılan yumurtaları inmeğe başlamadan önce vuracaklardı.
Oklar vınladı. Yumurtalar beraberce delindi. İki yiğit de sanki bundan kıvanç duyuyorlardı. Birbirlerinin kazanmasını aynı yürekten istek ve hoş görüyorlardı. En sonunda kenarları birer arşın kadar görünen iki büyük tahta getirildi. Kür Şad ve Işbara Alp ellişer okla bu tahtalara “TÜRK” sözünü yazacaklardı.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50)
Yusuf Kaplan 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

En yüce hizmet; karşılık, kazanç beklemeden yapılan hizmettir.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 379 - Ötüken)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 379 - Ötüken)
Sadık Kocak 
15 Ağu 12:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çinliler Türk kanıyla aşlanarak canlanır, bahadırlaşırken biz de kanımıza Çin kanı katarak soysuzlaşacak mıyız?

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız
Yok yok 
11 Haz 04:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmüş Fakat Yenilmemişti
Kür  Şad,  ölmüş  Çinli  yığınları  üzerinde  tek  başına  Çin  kağanlığına  karşı  vuruşuyordu.  Yalın  kılıçtı.  Börkü düşmüş,  kaftanı  parça  parça  olmuştu.  Göğsü  açıktı.  Göğsünden,  alnından,  yanaklarından,  boynundan kan  sızıyor,  fakat  o  yine  vuruşuyor,  dövüşüyor,  çarpışıyordu. O şimdi  yarı  tanrı  gibi  bir  şeydi.  Ölümü  de  başka  türlü  olmalıydı.  Kırk  kahraman  birer  birer  düştükten sonra  o  hâlâ  ayakta  idi.  Uzun  saçları  omuzlarında  uçuyor,  gözleri  kıvılcımlar  saçıyor,  kolu  yıldırım hızıyla  kalkıp  iniyor,  her  inişte  bir  Çinliyi  deviriyordu. En  sonra  ölüm  kızı  onun  eline  bir  sağrak  sundu.  Kür  Şad  bu  acı  sağrağı  gözünü  kırpmadan  içti.  Atının yelesine  kapandı.  Başını  dayadı.  Sağ  elinde  kılıç  hâlâ  sımsıkı  duruyor,  sol  eli  sarkıyordu. Kür  Şad  ölmüş,  fakat  attan  düşmemişti. Ölmüş,  fakat  yenilmemişti… 

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 251)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 251)
4 /