Bozkurtların Ölümü

9,1/10  (67 Oy) · 
243 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.118 gösterim
Yağılar onun yiğit başını gövdesinden ayırıp Çin kağanına götürdüler. Çin kağanı bütün saray bütün Siganfu ondan tirtir titremişti. Bu titreyiş yalnız Kür Şad 'dan değil onu yetiştiren ırktan geliyordu. Kür Şad ölümüyle budunu kurtarmıştı.
Ertesi gün Siganfu 'da yargılar kuruldu. İhtilâlden haberi olmayan Urku güney vilayetlerinden birine sürüldü. Sarayın adamları Kür Şad 'ın ocağını söndürmek için bütün şehri adamları Kür Şad 'ın dört yaşındaki oğlunu bulsalar yok edeceklerdi. Konçuyu ve on üç yaşındaki kızı ihtilâlin çıkacağını biliyorlardı. Kızıyla kısa bir konuşma yaptıkları sonra konçuy oğlunu alarak bilinmedik bir yere doğru gitti.
(Kitap 'tan sf. 433)
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  436
 • ISBN:
  9753710542
 • Yayınevi:
  İrfan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

En az üç neslin Türkçülükle, Türk Milleti'nin de Kür Şâd adı ile tanıştığı kitap. Kaç kere okuduğumun sayısını ben bile unuttum. İlk defa ortaokul son sınıfta okumuştum ve o gün damarımda kan kaynamaya başlamıştı... hâla kaynıyor..

Muhammet Çelik 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir günde okumuştum. Hatta gece 3de sonunu getirmeden yatmamıştım. Film gibi gelmişti bana. Yıllar geçse de üzerinden halen keyifle alırım elime bu kitabı. Onlarca kişinin de Okunmasını sağlamışımdır.

RESUL 
06 May 2015 · Kitabı okudu

İlkönce Bozkurtları okuyun ondan sonra bu kitabı okuyun böylece olay örgüsünü daha iyi kavrarsınız. Elinizden bırakamayacağınız iki kitap Göktürkler zamanını anlatan.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarımda okumuştum bu romanı. Şöyle bir başlayayım diye elime alıp gecesinde bitirmiştim. Çok da etkilenmiştim haliyle... Şimdi olsa o kadar etkilenir miyim bilmiyorum ama o dönemlerde mutlaka okunması gerektiği kanısındayım. Bir değil birkaç nesile damgasını vurmuş bir milli romandır bu. Kürşad'ın kaybedeceğini bile bile okumak ama onun açtığı kapının varlığını bilmek çok güzeldi...

Hüseyin Düver 
06 Oca 14:00 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yazar döneme uygun destansı bir hava katmak için eski türkçe bir dil kullanmış bu da akıcılığı pek hakim olamadığım için biraz azalttı. Ama Çin oyunları, eski türklerin toplum yapısı ve tarihimiz için önemli olan Kürşad ve çerilerinin yaptığı baskını görmek bakımından okunması gereken bir kitap

Hakan Aktaş 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okudukça milliyetçi duyguları arttıran bir kitap. Son derece sürükleyici ve akıcı bir olay örgüsü var. Türklerin yaşantıları ve töreleri çok güzel bir biçimde anlatılmış. Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir eser.

Yusuf Kaplan 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Mükemmel bir anlatım, mükemmel bir olay örgüsü... Bu kitap Göktürklerin mücadeleleri, Çinlilerin entrikaları ve muhteşem bir başkaldırış öyküsünü anlatıyor. Okurken heyecanlanmamak mümkün değil. Atsız tarihi olayları çok güzel anlatıyor. O dönemin yaşayışı, gelenek görenekleri hakkında da bilgi sahibi olunabilir.
*** Yalnız bu kitapta anlamadığım bir şey var 'Onbaşı Pars' birbirine benzeyen iki kardeş mi yoksa başka bir şey mi anlamadım anlayan arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim :) Çözülen Bilmece bölümü

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Atsız’ın bu romanında, genel olarak Göktürkler dönemindeki Türk yaşantısı ve töresi, tarihi olaylarda canlandırılmıştır. Çin’e yapılan akınlar ve çerilik, romanın temelini oluşturmaktadır.

Fatih Boyalı 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk başta devamı niteliğinde olan Bozkurtlar Diriliyor ile ayrı ayrı neşredilen bu kitap, şimdilerde Bozkurtlar ismi ile tek kitap halinde basılmakta olup, bana göre Atsız Beyin romancılıkta zirveyi vurduğu noktadır. Genel olarak 1.Göktürk Devletinin yıkıldığı dönemi anlatan bu kitap, Türklerin çin içerisinde esaretini ve bu esareti nasıl kırdıklarını anlatır. Türkiye'de çin tarihi kaynaklarını inceleyip okuyacak yetkinliğe sahip olan Atsız Bey, bu kitabını yazarken de çin kaynaklarından esinlenmiştir ve bir çok ismi de Türkçe'ye kurgulamıştır. Kahramanlık, vatan ve millet sevgisi, Türk töresi, aşk, esaret ve özgürlük mücadelesi bu kitapta ağır basan konulardır. Ayrıca bazı üniversiteler, içerdiği halk şiirlerinden ötürü, bu kitaptan yardımcı kaynak olarak faydalanmaktadır.

Kaan Gürel 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çok güzel bir kitap. çok beğendim.
yazar konuyu güzel anlatmış. çok güzel anlatmış.
sonu biraz değişikti. psikolojisi değişik.
Kübra da çok beğenmiş.

Kitaptan 29 Alıntı

Bozkurtlar Diriliyor
''Delinse yer; çökse gök; yansa, kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan;
Ölümle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!...''

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız

Almıla almıla gönül hırsızı
Doğu Türkistan'ın şafak yıldızı
Yiğit ışparanın en güzel kızı
Gece ay yüzüne vurduğu zaman

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız
Mine Yıldızhan 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kara Ozan, söz uzun...
Feryadı çok kopuzun.
Bir bir andıkça, gözün
Kanlı kanlı yaş olur...

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız

"En sonra ölüm kızı onun eline bir sağrak sundu. Kür Şad bu acı sağrağı gözünü kırpmadan içti. Atının yelesine kapandı. Başını dayadı. Sağ elinde kılıç hâlâ sımsıkı duruyor, sol eli sarkıyordu.

Kür Şad ölmüş, fakat attan düşmemişti.
Ölmüş, fakat yenilmemişti..."

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız
Atilay 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erlerin ikisi de aynı ustalıkta olduğu için başka bir deneme yapıldı.
Bu defa havaya atılan yumurtaları inmeğe başlamadan önce vuracaklardı.
Oklar vınladı. Yumurtalar beraberce delindi. İki yiğit de sanki bundan kıvanç duyuyorlardı. Birbirlerinin kazanmasını aynı yürekten istek ve hoş görüyorlardı. En sonunda kenarları birer arşın kadar görünen iki büyük tahta getirildi. Kür Şad ve Işbara Alp ellişer okla bu tahtalara “TÜRK” sözünü yazacaklardı.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 50)
Atilay 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kıraç Ata:
- “Yağmur yağıyor... Irmağın kıyısında dövüşüyorsunuz” demişti.
Yağmurun yağdığı yağdığı doğru idi. Fakat işte ırmak kıyısında değil, sarayın içinde dövüşüyorlardı.
Artık iki tarafında okları bitmişti. Şimdi ne olacaktı? ihtilalciler yarılanmıştı. iş kılıca binse yirmi kat yağı ile uğraşmak gerekecekti. Bu sırada Kür Şad'ın buyruğu gürledi:

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 411)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 411)
Yusuf Kaplan 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

En yüce hizmet; karşılık, kazanç beklemeden yapılan hizmettir.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 379 - Ötüken)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 379 - Ötüken)
Atilay 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Gök girsin, kızıl çıksın!
Hepsi tekrarladı:
- Gök girsin, kızıl çıksın!
Kılıçlar hızla kınlara girdi. Şimdi Kür Şad yeniden söze başladı. Sözleri od parçası gibi gönüllere ve beyinlere yazılıyordu:

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 290)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 290)
Atilay 
 19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık yağıyı beklemekten başka yapılacak iş kalmıyordu. Zaten nal sesleri yaklaşıyordu. Kür Şad’ın sert sesi “Atlan!” buyruğunu verdi. Dizginsiz atlara sıçradılar. Bir Gök Türk için atın dizginli olup olmamasının değeri yoktu. Yazık ki sadaklarında ok kalmamıştı.
Yoksa daha nicelerini canlarından ayırır, belki de sular biraz durgunlaşıncaya kadar savaşabilirlerdi.
Yağmur çok yavaşlamıştı. Şimdi karşıdan gelen kalabalık yaklaşıyordu. Kür Şad kılıcını çekerek son buyruğunu verdi:
- Sonuna kadar!...
Bu son buyrukta bir veda âhengi vardı. On kişi kalmışlardı. Hepsi gönüllerinden gelen bir sesle içlerinden “Sonuna kadar” diye tekrarladılar.

Kür Şad hiç söz etmeden gelenlere doğru at saldı. Dokuz arkadaşı da öyle yaptılar. Karanlıkta, at üzerinde sert bir vuruşma başladı. Bu artık son çarpışma idi.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 429)Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 429)
Mehmet Arda 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

--Büyük günler geliyor!... Dokuz yıla kalmaz; olan olur. Dokuz yıl daha geçer.;katı kılıç kullanmak günü gelir... Kıtlık olunca ay parçalanacak!... Kara Kağanı öldürmeyeceksin... Onu tasa öldürecek... Bir ulu şehirde toplanmiş kırk er görüyorum... Aralarında sende varsın... Yağmur yağıyor. Irmağın kıyısında dövüşüyorsunuz. Budun kurtuluyor... Adınız unutulmuyacak... Bin üç yüz yıllık ölümden sonra dirileceksiniz... Acunun batımına dek adınız gönüllerde kalacak.

Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız
3 /