Bridget Jones'un Günlüğü (Bridget Jones 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.519
Gösterim
Adı:
Bridget Jones'un Günlüğü
Alt başlık:
Bridget Jones 1
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435969
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Bridget Jones's Diary (Bridget Jones #1)
Çeviri:
Bige Turan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Modern kadının efsanevi ikonu!

Kilo 59 (belki bugün yemeyi bırakırsam yarına 2 kilo veririm), sigara 21 (ama yarın bırakıyorum, gerçekten), yüzümde kırışık var mı diye aynaya bakarak geçirilen dakika sayısı 230 (hayır, henüz çıldırmadım), bugün alınan kalori 2650 (yazıklar olsun), sevgili 0

İşte karşınızda Bridget’in bekâr hayatı. Karbonhidrata veda etme hayaliyle güne başlayıp geceyi pizzayla kapatıyor, haftada üç gün spora gitme kararı ancak rüyasında gerçekleşiyor ve her ne kadar yalancı, bencil erkeklere geçit yok dese de dönüp dolaşıp en belalılarına rastlıyor… Eh, tüm bunlar size de bir yerlerden tanıdık geliyorsa sayfaları çevirmeye başlayın. Çünkü bu çılgın kadının hayatına ortak oldukça aslında hiç de yalnız olmadığınızı anlayacak ve başınızı kitaptan şaşkınlıkla kaldırıp şu cümleyi kuracaksınız:
“BRIDGET JONES BENİM!”

“Bizi kolayca kendisine bağlayan başka bir kadın karakter var mıdır acaba? Ondan vazgeçmek mümkün değil!”
Sunday Express

“Bu kadına bayılıyorum! Günlük hayatta uğraşıp durduğumuz basit şeyleri öyle güzel yüzümüze vuruyor ki…”
Jilly Cooper

“Delicesine komik ve her sayfası zekâ fışkıran gözlemlerle dolu. Hayata bir de Bridget’in renkli gözlükleriyle bakın, pek çok şeyin değiştiğini fark edeceksiniz.”
The Times
336 syf.
·Beğendi·8/10
Çok popüler olduğu zamanlarda okumuştum. Eğlenmiştim sanırım. Aklımdan hiç çıkmayan bir de cümlesi vardır. " asla topuklu ayakkabılar üzerinde uzaklara bakarak havalı havalı yürüyen kızlardan olamayacağım." İşin komik tarafı topuklu ayakkabı tüm kadınlarda tam da bu hissi yaratır :D
336 syf.
·6/10
Bugün biraz da can sıkıntısıyla artık bu kitabı bitirmeliyim diyerek başlayıp bitirdim.
Evet karşınız da neredeyse herkesin bildiği bir günlük olan hatta filmleri de çekilen Bridget Jones'un Günlüğü. Açıkçası bu kitapla ilgili ne söylemeliyim bilemiyorum çünkü pek sevemedim. Sevmediğim kitapları anlatmak her zaman daha zor olmuştur. Öncelikle Bridget Jones Filmlerinden tanıdığım ve çok sevdiğim neredeyse aileden biri dediğim bir karakter. Bridget'ı artık kendi cümleleriyle görmek istediğim için almıştım kitabını. Aslında film ve kitap arasında genel olarak çok büyük farklar yok. Ben kitabı daha düz yazı şeklinde hayal ederken tam bir günlük şeklinde çıktı ve bu biraz sıkıcı geldi bana ama gene de olaylar ve olayları değerlendirme şeklinde her zamanki gibi harikaydı. Bilmiyorum ilk önce filmi izlememiş olsam belki daha çok etkilenirdim ama yine de fena değildi. Okuyup okumamak konusunu size bırakıyorum. Açıkçası önerecek kadar çok sevemedim.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında ben Artemis Yayınlarının bastığı kitabı okumuştum ama sitenin çoklu edisyon özelliği olmadığı için bu kitaba -ve diğer okuduğum kitaplara- yazmam gerekiyor. Ayrıca Artemis Yayınevi kadar işi yarım yamalak yapan bir yayın evi daha görmedim. Hayır arkadaşım, madem bir kitap serisini basacaksın neden sadece bir kitabını basıyorsun insafsız?! Aynı durumu Mark Gatiss'in yazdığı Vezüv Kulübü içinde geçerli. En azından bu kitabın basımı yine bulunuyor. Vezüv Kulübü'nün sadece birinci basımı oldu ve onuda hiç bir yerde bulamıyorum! (Ki Mark Gatiss'in yazdığı bu seri yanlış hatırlamıyorsam üç kitaptan oluşuyor.)

Sitemimi ettikten sonra incelemeye gelirsek; belki bu söylediğime çok kızacaksınız ama ben önce filmini izlemiştim. (Aslında ikinci filmini izlemiştim. Bu kitabın filmi bile değil. :D Colin Firth'i ilk görüşümdür de. :) ) Ama kitaptan haberim bile yoktu. İnternet'te araştırınca buldum. Fırsatım olunca da aldım.

Kitap beni çok sardı. Ayrıca filminde etkisi olsa gerek Bridget Jones'u çok severim. Yani ne bileyim, çok samimi, çok içten...

Başından söylüyorum, eğer kafa dağıtmak istiyorsanız, biraz da gülmek ve sadece sürükleyici bir kitap arıyorsanız Bridget Jones'un serisi bu konuda iyidir. Diğer serilerini alıp okumak istiyorum ama tabii Artemis'in yarım yamalak işleri yüzünden Pegasus'un basımlarını alıp okuyacağım.

Bu arada Bay Darcy gibi burada da Mark Darcy var. Hehehe. :D Helen Fielding'in de bir Gurur ve Önyargı hayranı olduğunu hepimiz biliyoruz. (Şaşırdık mı? Hayır.) Kitap bana kalırsa Gurur ve Önyargı'nın modern parodisi. Tabii burada her ne kadar filmde karakteri canlandıran Hugh Grant etkisi olsa da ben yine Mark Darcy diyeceğim. Ah Austen, bunu bize neden yaptın?

Dipnot: Artemis Yayınevi, buraları okuyorsun, biliyorum. O Vezüv Kulübü'nün ikinci basımı çıkacak, ona göre!
336 syf.
·4 günde·5/10
Filmini izleyip sevememiştim, acaba kitabı hakkında ne düşüneceğim diye kütüphaneden alıp okumuştum zamanında.
Kitap akıcı, zaten basit cümlelerle yazılmış; edebi bir yanı yok. Konu aşk hayatında umduğunu bulamayan, yaşı geldiği halde evlenememiş bir kadının günlüğü çerçevesinde ilerliyor. Her günün başındaki kilo verme hedefleri ve buna uyup uymama, sigara içme ve alkol alma durumlarını kaydetme komik olmuş. Onun dışında basit bir konu, romantik-komedi tadında.

Ama büyük bir eleştirim var, ki okurken rahatsız olmuştum. Yazar Türkiye ve Türkler hakkında yapayanlış bilgilere sahip ve araştırmadan bunları kitabında kullanmaktan da kaçınmamış. Yazar ne mi diyor Türkiye hakkında; mesela develerle filan geziyormuşuz. Kadınların dışarı çıkması da yasakmış, pencereler ardında izliyormuşuz dünyayı. Türkiye ile Arabistan'ı karıştır, yanlış bilgi ve donanıma sahip ol; sonra da bunu araştırmadan gel kitabına yaz. Tek bir yerde de değil iki yerde filan geçiyordu bu mevzu. Kitabı 3 sene önce filan okumuştum, o yüzden tam cümleleri hatırlamıyorum; ama böyle şeylerdi işte.

Elinize geçerse bir yerlerden okuyabilirsiniz. Ama basit bir konusu ve anlatımı var, çerezlik bir kitap. Para verip almanızı tavsiye etmem.
336 syf.
·31 günde·7/10
Okuduğum dönemde oldukça keyif aldığım bir kitaptı. Eğlenceli, komik, kolay okunur olduğunu söyleyebilirim. Yabancı bir kültüre ait bir kadının penceresinden anlatılan olaylar zinciri olmasına rağmen kendimden çok şey bulmuştum...
Kocan kadar konuş filmini izleyince bu kitabı hatırladım.
20 li yaşlarının sonlarını sürenlere okumalarını tavsiye ederim.
336 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarın benim bildiğim ilk kitabı. Akıcı içten ve romantik komedi dilinde yazı uslubuyla kendini hemen okuyucuya bağlattı. O zamanlar pek böyle yazarlarla karşılaşmadığımıza farklılıl ve yumuşak anlatımıyla kendisine bağlandık.
336 syf.
·Puan vermedi
Tipik bir Amerikan filmi. Niye okudum ki diye düşündüğüm belki tek kitaptır. Bir öğrencim hediye etmişti, üstelik korsandı. Ama kıyamadım, vefa göstermem gerekiyordu.
Seridir.
...........................................................
1-)Bridget Jones'un Günlüğü
2-)Bridget Jones Mantığın Sınırı
3-)Bridget Jones Deliriyorum Bu Çocuğa
............................................................
336 syf.
·5 günde·8/10
Bridget Jones’un Günlüğü çoğu kişinin filmleriyle tanıdığı bir seri. Ben de yıllar önce serinin ilk iki filmini izlemiştim(Geçen sene çıkan Bridget Jones’un Bebeği filmini izlemedim). Romantik komedileri seven biri olarak filmleri beğenmiştim. Bu yüzden kitaplarını da okumak istedim. Serinin ilk kitabı Bridget Jones’un Günlüğü’nü de birkaç gün önce bitirdim.

Kitapla film arasında çok büyük farklar yok çünkü kitapların yazarı aynı zamanda filmlerin senaryosunu yazmış. Bu yüzden filmden aldığım zevkin aynısını hatta fazlasını kitaptan aldığımı söyleyebilirim.

Kitapta 30 yaşına gelmiş ama hâlâ evlenememiş, bir kariyer sahibi olamamış Bridget’in öyküsünü okuyoruz. Her kadının kendinden bir parça bulabileceği biri Bridget. Bu yüzden onu okuması çok eğlenceli.

Kafa dağıtmak ve eğlenmek için bir kitap okumak istiyorsanız Bridget Jones’un Günlüğü doğru tercih. Ben serinin ikinci kitabına başladım bile.

Kitapta Colin Firth’in BBC dizisinde Bay Darcy’yi canlandırması ve Hugh Grant’in hayat kadınıyla basılması konularına da değinilmiş. Bildiğiniz gibi serinin filmlerinde de bu iki oyuncu oynadı. Kitap, filmlerden yıllar önce yazıldığı için bu tesadüf bana çok ilginç geldi. Belki yazar bu iki oyuncunun filmde olmasını özellikle istemiştir.
336 syf.
·Puan vermedi
Kitabi filmini sevdigim icin alip heyecanla okudum.film izler gibi akicilik va anlatim kolayligi vardi.artik olgun bir kadin olmus ama icindeki haylaz kizi birakmamisti.iyi okumalar.
Gerçekten paniğe kapılmaya ve bir yandan da bir dramın merkezinde olmaktan hoşlanmaya başlıyorum.
Mutluluğun aşktan, paradan ve sağlıktan değil, ulaşılabilir hedefler seçmekten kaynaklandığı araştırmalarla kanıtlandı. Peki diyet böyle bir hedef değilse nedir?
Bir insanın adının Bay Darcy olması ve bir partide tek başına dikilip kibirli görünmesi bana oldukça gülünç geldi. Adeta adınız Heathcliff diye bütün geceyi bahçede dolanıp “Cathy” diye bağırarak geçirmeniz ve kafanızı bir ağaca vurmanız gibi.
Helen Fielding
Sayfa 15 - Artemis Yayınları
Fark ettim ki ne yaparsam yapayım, başka bir şey yapmam gerektiğini düşünüyorum hep.
Helen Fielding
Sayfa 186 - Artemis Yayınları
Siyah opak çorap bulma işine girişme. Birincisi çorap kaçık, delik ve bileğin oldukça üzerinde. İkinci çorabı giyme, arkasından kaçmış olduğu görme ve çöpe atma. Üçüncü çorabın topuğu delik ama kaçığın yukarı tırmanacağını söylemek hiç zor değil.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bridget Jones'un Günlüğü
Alt başlık:
Bridget Jones 1
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053435969
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Bridget Jones's Diary (Bridget Jones #1)
Çeviri:
Bige Turan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Modern kadının efsanevi ikonu!

Kilo 59 (belki bugün yemeyi bırakırsam yarına 2 kilo veririm), sigara 21 (ama yarın bırakıyorum, gerçekten), yüzümde kırışık var mı diye aynaya bakarak geçirilen dakika sayısı 230 (hayır, henüz çıldırmadım), bugün alınan kalori 2650 (yazıklar olsun), sevgili 0

İşte karşınızda Bridget’in bekâr hayatı. Karbonhidrata veda etme hayaliyle güne başlayıp geceyi pizzayla kapatıyor, haftada üç gün spora gitme kararı ancak rüyasında gerçekleşiyor ve her ne kadar yalancı, bencil erkeklere geçit yok dese de dönüp dolaşıp en belalılarına rastlıyor… Eh, tüm bunlar size de bir yerlerden tanıdık geliyorsa sayfaları çevirmeye başlayın. Çünkü bu çılgın kadının hayatına ortak oldukça aslında hiç de yalnız olmadığınızı anlayacak ve başınızı kitaptan şaşkınlıkla kaldırıp şu cümleyi kuracaksınız:
“BRIDGET JONES BENİM!”

“Bizi kolayca kendisine bağlayan başka bir kadın karakter var mıdır acaba? Ondan vazgeçmek mümkün değil!”
Sunday Express

“Bu kadına bayılıyorum! Günlük hayatta uğraşıp durduğumuz basit şeyleri öyle güzel yüzümüze vuruyor ki…”
Jilly Cooper

“Delicesine komik ve her sayfası zekâ fışkıran gözlemlerle dolu. Hayata bir de Bridget’in renkli gözlükleriyle bakın, pek çok şeyin değiştiğini fark edeceksiniz.”
The Times

Kitabı okuyanlar 297 okur

  • Nebülöz
  • Tuba Doğan
  • Hande Saner
  • Zeynep Canözer
  • Pelin İnan
  • Meryem Şahin
  • Zeynep gun
  • burcu
  • M D
  • M D

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0.6
18-24 Yaş
%8.4
25-34 Yaş
%36.1
35-44 Yaş
%41.3
45-54 Yaş
%11.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.9
Erkek
%6.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.7 (7)
9
%7.8 (4)
8
%17.6 (9)
7
%25.5 (13)
6
%19.6 (10)
5
%5.9 (3)
4
%3.9 (2)
3
%0
2
%5.9 (3)
1
%0