Bridget Jones'un Günlüğü Bridget Jones 1

7,4/10  (33 Oy) · 
229 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.222 gösterim
Modern kadının efsanevi ikonu!

Kilo 59 (belki bugün yemeyi bırakırsam yarına 2 kilo veririm), sigara 21 (ama yarın bırakıyorum, gerçekten), yüzümde kırışık var mı diye aynaya bakarak geçirilen dakika sayısı 230 (hayır, henüz çıldırmadım), bugün alınan kalori 2650 (yazıklar olsun), sevgili 0

İşte karşınızda Bridget’in bekâr hayatı. Karbonhidrata veda etme hayaliyle güne başlayıp geceyi pizzayla kapatıyor, haftada üç gün spora gitme kararı ancak rüyasında gerçekleşiyor ve her ne kadar yalancı, bencil erkeklere geçit yok dese de dönüp dolaşıp en belalılarına rastlıyor… Eh, tüm bunlar size de bir yerlerden tanıdık geliyorsa sayfaları çevirmeye başlayın. Çünkü bu çılgın kadının hayatına ortak oldukça aslında hiç de yalnız olmadığınızı anlayacak ve başınızı kitaptan şaşkınlıkla kaldırıp şu cümleyi kuracaksınız:
“BRIDGET JONES BENİM!”

“Bizi kolayca kendisine bağlayan başka bir kadın karakter var mıdır acaba? Ondan vazgeçmek mümkün değil!”
Sunday Express

“Bu kadına bayılıyorum! Günlük hayatta uğraşıp durduğumuz basit şeyleri öyle güzel yüzümüze vuruyor ki…”
Jilly Cooper

“Delicesine komik ve her sayfası zekâ fışkıran gözlemlerle dolu. Hayata bir de Bridget’in renkli gözlükleriyle bakın, pek çok şeyin değiştiğini fark edeceksiniz.”
The Times
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053435969
 • Orijinal Adı:
  Bridget Jones's Diary (Bridget Jones #1)
 • Çeviri:
  Bige Turan
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
 20 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bridget Jones'un Günlüğü
Helen Fielding'in kaleme aldığı ilk baskısı 1996 yılında olan tam 336 sayfa kadınca olayların yaşandığı komik ama bir o kadar da romantik bir eser ...

Kitabın iyi yönleri eğlenceli mizahi ve en çokta hayattan gerçek kesitlerle yazılmış kurgusu akıcı dili ve tatlı mı tatlı çılgın mı çılgın bir karakteri olması ...

Kitabın kötü yönleri yok ama şunu da söylemek gerekirse fazla ciddi biri iseniz bu kitap sizi sıkabilir ...

Kitabın konusu ise bildiğiniz üzere Bridget Jones'un Günlüğü anlatıyor bugün bu örneğin çok taklit olanı var olsa da mesela Pucca kitapları gibi vesaire bizim sevgili Bridget biraz evde kalmış yaşı geçmek üzere umduğunu bulamamış yani bizim Bridget'ın annesi onu hep evlenmeye ikna etmektedir ama karşısına istediği gibi bir erkek çıkmaz annesi onu eski komşusu olan olan bir genç ile tanıştırır ama o genç Bridget'ı istemez üstüne bir de aşağılar ama ilerde çok pişman olacaktır yaptıklarına bizim Bridget gider patronuyla çıkar patronu da onunla sadece gönül eğlendirir vesaire ama bu olaylar kitapta öyle güzel ve eğlenceli anlatılmış ki gülmekten yerlere yatarsınız tam keyif almalık bir kitap ...

Sonuç olarak romantik hoş bir kitap üstelik eğlenceli ve sıcak bir hikaye sonu da çok hoş bitiyor ve Bridget'ı okuduktan sonra şöyle diyorsunuz o mu o artık bizden biri evet gerçekten keyifli okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok popüler olduğu zamanlarda okumuştum. Eğlenmiştim sanırım. Aklımdan hiç çıkmayan bir de cümlesi vardır. " asla topuklu ayakkabılar üzerinde uzaklara bakarak havalı havalı yürüyen kızlardan olamayacağım." İşin komik tarafı topuklu ayakkabı tüm kadınlarda tam da bu hissi yaratır :D

A. Melissa CÜMRÜ 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aslında ben Artemis Yayınlarının bastığı kitabı okumuştum ama sitenin çoklu edisyon özelliği olmadığı için bu kitaba -ve diğer okuduğum kitaplara- yazmam gerekiyor. Ayrıca Artemis Yayınevi kadar işi yarım yamalak yapan bir yayın evi daha görmedim. Hayır arkadaşım, madem bir kitap serisini basacaksın neden sadece bir kitabını basıyorsun insafsız?! Aynı durumu Mark Gatiss'in yazdığı Vezüv Kulübü içinde geçerli. En azından bu kitabın basımı yine bulunuyor. Vezüv Kulübü'nün sadece birinci basımı oldu ve onuda hiç bir yerde bulamıyorum! (Ki Mark Gatiss'in yazdığı bu seri yanlış hatırlamıyorsam üç kitaptan oluşuyor.)

Sitemimi ettikten sonra incelemeye gelirsek; belki bu söylediğime çok kızacaksınız ama ben önce filmini izlemiştim. (Aslında ikinci filmini izlemiştim. Bu kitabın filmi bile değil. :D Colin Firth'i ilk görüşümdür de. :) ) Ama kitaptan haberim bile yoktu. İnternet'te araştırınca buldum. Fırsatım olunca da aldım.

Kitap beni çok sardı. Ayrıca filminde etkisi olsa gerek Bridget Jones'u çok severim. Yani ne bileyim, çok samimi, çok içten...

Başından söylüyorum, eğer kafa dağıtmak istiyorsanız, biraz da gülmek ve sadece sürükleyici bir kitap arıyorsanız Bridget Jones'un serisi bu konuda iyidir. Diğer serilerini alıp okumak istiyorum ama tabii Artemis'in yarım yamalak işleri yüzünden Pegasus'un basımlarını alıp okuyacağım.

Bu arada Bay Darcy gibi burada da Mark Darcy var. Hehehe. :D Helen Fielding'in de bir Gurur ve Önyargı hayranı olduğunu hepimiz biliyoruz. (Şaşırdık mı? Hayır.) Kitap bana kalırsa Gurur ve Önyargı'nın modern parodisi. Tabii burada her ne kadar filmde karakteri canlandıran Hugh Grant etkisi olsa da ben yine Mark Darcy diyeceğim. Ah Austen, bunu bize neden yaptın?

Dipnot: Artemis Yayınevi, buraları okuyorsun, biliyorum. O Vezüv Kulübü'nün ikinci basımı çıkacak, ona göre!

Merve Akpınar 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bugün biraz da can sıkıntısıyla artık bu kitabı bitirmeliyim diyerek başlayıp bitirdim.
Evet karşınız da neredeyse herkesin bildiği bir günlük olan hatta filmleri de çekilen Bridget Jones'un Günlüğü. Açıkçası bu kitapla ilgili ne söylemeliyim bilemiyorum çünkü pek sevemedim. Sevmediğim kitapları anlatmak her zaman daha zor olmuştur. Öncelikle Bridget Jones Filmlerinden tanıdığım ve çok sevdiğim neredeyse aileden biri dediğim bir karakter. Bridget'ı artık kendi cümleleriyle görmek istediğim için almıştım kitabını. Aslında film ve kitap arasında genel olarak çok büyük farklar yok. Ben kitabı daha düz yazı şeklinde hayal ederken tam bir günlük şeklinde çıktı ve bu biraz sıkıcı geldi bana ama gene de olaylar ve olayları değerlendirme şeklinde her zamanki gibi harikaydı. Bilmiyorum ilk önce filmi izlememiş olsam belki daha çok etkilenirdim ama yine de fena değildi. Okuyup okumamak konusunu size bırakıyorum. Açıkçası önerecek kadar çok sevemedim.

Merve 
 26 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Filmini izleyip sevememiştim, acaba kitabı hakkında ne düşüneceğim diye kütüphaneden alıp okumuştum zamanında.
Kitap akıcı, zaten basit cümlelerle yazılmış; edebi bir yanı yok. Konu aşk hayatında umduğunu bulamayan, yaşı geldiği halde evlenememiş bir kadının günlüğü çerçevesinde ilerliyor. Her günün başındaki kilo verme hedefleri ve buna uyup uymama, sigara içme ve alkol alma durumlarını kaydetme komik olmuş. Onun dışında basit bir konu, romantik-komedi tadında.

Ama büyük bir eleştirim var, ki okurken rahatsız olmuştum. Yazar Türkiye ve Türkler hakkında yapayanlış bilgilere sahip ve araştırmadan bunları kitabında kullanmaktan da kaçınmamış. Yazar ne mi diyor Türkiye hakkında; mesela develerle filan geziyormuşuz. Kadınların dışarı çıkması da yasakmış, pencereler ardında izliyormuşuz dünyayı. Türkiye ile Arabistan'ı karıştır, yanlış bilgi ve donanıma sahip ol; sonra da bunu araştırmadan gel kitabına yaz. Tek bir yerde de değil iki yerde filan geçiyordu bu mevzu. Kitabı 3 sene önce filan okumuştum, o yüzden tam cümleleri hatırlamıyorum; ama böyle şeylerdi işte.

Elinize geçerse bir yerlerden okuyabilirsiniz. Ama basit bir konusu ve anlatımı var, çerezlik bir kitap. Para verip almanızı tavsiye etmem.

Yaselimin 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 31 günde · 7/10 puan

Okuduğum dönemde oldukça keyif aldığım bir kitaptı. Eğlenceli, komik, kolay okunur olduğunu söyleyebilirim. Yabancı bir kültüre ait bir kadının penceresinden anlatılan olaylar zinciri olmasına rağmen kendimden çok şey bulmuştum...
Kocan kadar konuş filmini izleyince bu kitabı hatırladım.
20 li yaşlarının sonlarını sürenlere okumalarını tavsiye ederim.

Zeynep 
22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın benim bildiğim ilk kitabı. Akıcı içten ve romantik komedi dilinde yazı uslubuyla kendini hemen okuyucuya bağlattı. O zamanlar pek böyle yazarlarla karşılaşmadığımıza farklılıl ve yumuşak anlatımıyla kendisine bağlandık.

DERYA... 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İlk çıktığında popülaritesinden dolayı okuduğum eğlenceli ve komik bir kitaptı...yazarın kolay anlaşılır sade bir dille yazmış kitabı...daha çok gençlik kitabı tarzında...okunabilir...

şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bridget Jones’un Günlüğü çoğu kişinin filmleriyle tanıdığı bir seri. Ben de yıllar önce serinin ilk iki filmini izlemiştim(Geçen sene çıkan Bridget Jones’un Bebeği filmini izlemedim). Romantik komedileri seven biri olarak filmleri beğenmiştim. Bu yüzden kitaplarını da okumak istedim. Serinin ilk kitabı Bridget Jones’un Günlüğü’nü de birkaç gün önce bitirdim.

Kitapla film arasında çok büyük farklar yok çünkü kitapların yazarı aynı zamanda filmlerin senaryosunu yazmış. Bu yüzden filmden aldığım zevkin aynısını hatta fazlasını kitaptan aldığımı söyleyebilirim.

Kitapta 30 yaşına gelmiş ama hâlâ evlenememiş, bir kariyer sahibi olamamış Bridget’in öyküsünü okuyoruz. Her kadının kendinden bir parça bulabileceği biri Bridget. Bu yüzden onu okuması çok eğlenceli.

Kafa dağıtmak ve eğlenmek için bir kitap okumak istiyorsanız Bridget Jones’un Günlüğü doğru tercih. Ben serinin ikinci kitabına başladım bile.

Kitapta Colin Firth’in BBC dizisinde Bay Darcy’yi canlandırması ve Hugh Grant’in hayat kadınıyla basılması konularına da değinilmiş. Bildiğiniz gibi serinin filmlerinde de bu iki oyuncu oynadı. Kitap, filmlerden yıllar önce yazıldığı için bu tesadüf bana çok ilginç geldi. Belki yazar bu iki oyuncunun filmde olmasını özellikle istemiştir.

SKY İRON 
09 Tem 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Seridir.
...........................................................
1-)Bridget Jones'un Günlüğü
2-)Bridget Jones Mantığın Sınırı
3-)Bridget Jones Deliriyorum Bu Çocuğa
............................................................

2 /

Kitaptan 12 Alıntı

Hilal Atak 
13 Şub 11:31 · Kitabı okudu · 5/10 puan

11 Kasım
Gerçekten paniğe kapılmaya ve bir yandan da bir dramın merkezinde olmaktan hoşlanmaya başlıyorum.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 264)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 264)
şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Diğer insanların da hayatı kötü giderken her şey daha güzel oluyor.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 366 - Artemis Yayınları)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 366 - Artemis Yayınları)
şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir insanın adının Bay Darcy olması ve bir partide tek başına dikilip kibirli görünmesi bana oldukça gülünç geldi. Adeta adınız Heathcliff diye bütün geceyi bahçede dolanıp “Cathy” diye bağırarak geçirmeniz ve kafanızı bir ağaca vurmanız gibi.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 15 - Artemis Yayınları)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 15 - Artemis Yayınları)
şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fark ettim ki ne yaparsam yapayım, başka bir şey yapmam gerektiğini düşünüyorum hep.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 186 - Artemis Yayınları)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 186 - Artemis Yayınları)
Hilal Atak 
11 Şub 12:11 · Kitabı okudu · 5/10 puan

4 Nisan Salı
Siyah opak çorap bulma işine girişme. Birincisi çorap kaçık, delik ve bileğin oldukça üzerinde. İkinci çorabı giyme, arkasından kaçmış olduğu görme ve çöpe atma. Üçüncü çorabın topuğu delik ama kaçığın yukarı tırmanacağını söylemek hiç zor değil.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 100)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 100)
Merve Akpınar 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

1 Şubat Çarşamba

Kilo 57, alkol 9, sigara 28 ( ama yakında sigaramın markasını değiştireceğim, böylece daha pis kokan bir şeyle iyice kendimden iğreneceğim ), kalori 3826.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 41)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 41)
şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Araştırmalar aşkın, paranın ya da gücün mutluluk getirmediğini, ulaşılabilir hedefleri kovalamanın insanı asıl mutluluğa taşıdığını kanıtladı: Diyet dediğiniz de ulaşılabilir hedef değilse başka nedir?

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 21 - Artemis Yayınları)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 21 - Artemis Yayınları)
şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir kadın olmak çiftçi olmaktan zor. Yapılacak bir yığın biçme ve spreyleme işi var: Bacaklara ağda, koltukaltlarına tıraş yapılmalı, kaşlar alınmalı, topuklar ponzalanmalı, cilt temizlenmeli ve nemlendirilmeli, siyah noktalar sıkılıp temizlenmeli, dip boyası yapılmalı, kirpikler kıvrılmalı, tırnaklar törpülenmeli, selülitler masajla eritilmeli, mide kasları çalıştırılmalı. Tüm bu performans o kadar yüksek enerji istiyor ki insan birkaç gün ihmal etse tüm mahsul telef oluyor. Bazen merak ediyorum, doğada ilkel halime bırakılsam ne olurdum? Sakallı, bacaklarımın arası orman gibi, saç gibi kaşlar, suratım ölü deri mezarlığı, siyah noktalar volkan gibi fışkırmış, cadı gibi uzun kıvrık tırnaklar, lens takmadığımdan gündüz yarasa gibi kör ve aptal, sarkık vücudum sağa sola yalpalayarak gezerdim. Öğh, öğh. Kızların kendine güveni olmadığına şaşılır mı?

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 37 - Artemis Yayınları)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 37 - Artemis Yayınları)
şule uzundere 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hiç yararı yok. Biri sizi terk ettiğinde, onu özlemenin yanında, birlikte yarattığınız o küçük dünyanın yıkılmasının yanında ve yaptığınız ya da gördüğünüz her şeyin size onu hatırlatmasının yanında en kötüsü, sizi denediklerini ve sonunda bedeninizi oluşturan her bir parçanıza sevdiğiniz o kişi tarafından “REDDEDİLDİ” damgası vurduğunu düşünmektir.

Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 244 - Artemis Yayınları)Bridget Jones'un Günlüğü, Helen Fielding (Sayfa 244 - Artemis Yayınları)
2 /