Britanya Adaları Tarihi

6,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
205 gösterim
İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler.

Nüfusu, dünya tarihindeki yeri, dili ve kültürüyle Britanya Adaları’nın öne çıkan ulusu İngiltere’dir. Ancak İngiltere de aslında tıpkı Galler, İskoçya ve İrlanda gibi Birleşik Krallık’ın bir bölgesidir. Bu doğrultuda, Britanya Adaları tarihini İngiltere tarihiyle sınırlandırmanın yanlı ve yanlış bir yaklaşım olacağını savunan Hugh
Kearney, Britanya Adaları Tarihi’nde, sadece İngiltere’nin değil, adaları oluşturan tüm ulusların tarihini; birbirleriyle siyasi, dini ve kültürel etkileşimlerini geniş ve tarafsız bir bakış açısıyla sunmaktadır.

Britanya Adaları Tarihi’nde Kearney, Kelt toplumlarından adalardaki Roma etkisine, adaları istila eden Vikinglerden Normanlara, İngilizlerin dünya hâkimiyetinden Sanayi Devrimi’ne, mezhepler arası çatışmalardan etnik farklılıkların yarattığı kültürel sorunlara, etnik siyasetin yükselişinden milliyetçiliğin sonuçlarına,
emperyalizmden sendikacılığa ve göçlere kadar Britanya Adaları tarihinde değinilmesi gereken her konuyu, çeşitli kaynaklarla destekleyerek irdelemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789751035639
 • Çeviri:
  Özgür Umut Hoşafçı
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Özgür Çağan 
 03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hugh Kearney'in Büyük Britanya'nın tarihini anlattığı kitap. Adanın ilk yerlileri olan Keltlerden başlayarak Büyük Britanya'nın kuruluşundan, Sanayi Devrimi'nden bahsederek 2. Dünya Savaşı'na kadar anlatıyor. 4 devleti de ayrı ayrı ele alarak detaylı bir şekilde anlatıyor lâkin detaylara o kadar iniliyor ve anlatım dili, o kadar ağır ki bir süre sonra okuyucuyu sıkıyor. Özellikle tarihe yeni başlayanları sıkabilecek bir kitap. Tarihle uzun süredir ilgilenen kişilere tavsiye edebilirim.