Broca'nın Beyni Bilim Aşkı Üzerine Düşünceler

8,7/10  (12 Oy) · 
14 okunma  · 
10 beğeni  · 
726 gösterim
Carl Sagan bu kitabında bilim, sahte bilim, dünya dışı zekâ ve uzay araştırmaları, din ve Tanrı'nın varlığı gibi konuları canlı ve akıcı bir dille ele alıyor. Sagan bir yandan Paul Broca ve Albert Einstein gibi, kuramları gözlem ve deneylerle kanıtlanmış bilginlerin hayatı ve eserlerini çarpıcı bir üslupla özetlerken, öte yandan Immanuel Velikovsky gibi, varsayımları spekülasyon olmaktan öteye geçemeyen sahte bilginlerin çalışmalarını eleştiriyor.

Bilimin sahte bilginler ve şarlatanların iddialarını yok farz etmek yerine titizlikle eleştirmesi gerektiğini vurgulayan Sagan'a göre, dinler de bilimle çatışmaya bir son vermelidir. Evrim kuramını reddedenler bir zamanlar, Güneş'in Dünya'nın çevresinde döndüğüne inanmakta direnenlerin durumuna düşmemek için öğretilerini yenileyerek bilimle uzlaşmalıdır.

Sagan, evrenin sırlarını gerçekten keşfedebilmek istiyorsak, bilimin kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini, bunun için de bilginlerin görüşlerini, herkesin anlayabileceği şekilde halkla paylaşması gerektiğini belirtiyor. Broca'nın Beyni sizi tarih, antropoloji, psikoloji, felsefe ve fizik alanlarında keyifli bir gezintiye çıkaracak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786050200072
 • Orijinal Adı:
  Broca's Brain: Reflections on the Romance of Science
 • Çeviri:
  Volkan Yazman
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
faruk iskenderoğlu 
17 Şub 18:36 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kıtabın bazı bölümleri sıkıcı olsada kitabin büyük bir bölümü aydınlatıcı ve bilgi dolu . bilimi seviyorsanız tavsıye ederim. carl sagan la dünya daha güzel bir yer.

Kâmil 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Carl SAGAN, bilimi yalnız ve kesin bir gerçek olarak gören ve yanına başka hiçbir disiplin sokmayan inançsız bir bilim İnsanı... Yapmış olduğu çalışmaları okuyunca 20' nci Y.Y.ın dünyasının kimler tarafından şekillendirildigini de çok net görebiliyorsunuz. Bir tarafta özden uzaklaşıp teferruatla insanı boğan yobaz din adamları, bir tarafta ateist bilim insanları, bir tarafta hem dini hem bilimi bünyesinde toplayabilmiş eskinin bilim insanları... İnsanın kafası daha çok karışıyor. Şimdi ki din adamlarını görünce Carl SAGAN sonuna kadar haklı diyorsun... Eski bilim insanlarının inançlarına sonuna kadar bağlı yaşarken keşfettikleri ve bilimin bugünkü haline gelmesine temel teşkil eden hipotez ve sistemleri üretmelerine bakınca Allah olmadan bilim olmaz diyorsun... Okuyun kararı kendiniz verin.

Umut Can Çalınak 
24 Tem 01:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

20.Yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri olan Carl Sagan'ın yazdığı, bilimle popüler düzeyde ilgilenen meraklı okuyucular için okuması oldukça uygun olan bir kitaptır Brocanın Beyni.
Sagan kitapta birçok konu üzerinde durmuş ve bu konularla ilgili verdiği ayrıntılarla da bilimin güzel tarafını gözler önüne sermiş. Jüpiterin uydularından başlayarak, aydaki ve marstaki yeni keşfedilen kreterlere hangi yol ve yöntem ile isimler verildiğine, bilimi kendi çıkarları için kullanıp yozlaştıran Velikovsky gibi sahte bilimcilerden, insanlığa çağ atlatan Einstein gibi gerçek bilim adamlarına kadar birçok karaktere ve konuya değinmiş.
Bu kitabın ufkunuzu açacağı ve sizi düşünmeye, merak etmeye sevk edeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Kesinlikle okumalısınız.

Kitaptan 1 Alıntı