Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor

·
Okunma
·
Beğeni
·
3533
Gösterim
Adı:
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Baskı tarihi:
Ekim 2009
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051114002
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Tehlike, tehlikeyi göze almadan yok edilemez...

Yeşil Gladio'nun dinci tetikçileri...
FBI'ın yetiştirdiği dinci istihbaratçılar...
CIA'in kefil olduğu dinci cemaat liderleri...
ABD'den maaş alan dinci köşe yazarları...
Utah'ta TSK aleyhine yayın yapan dinci yalan makineleri...
Kendini peygamber sanan Amerikalı şeyhe bağlı dinci milletvekili...
"Yahudi malları almayın" deyip Yahudilerle ticaret yapan dinci gazete...
İsim isim... Olay olay...

Ergenekonvari komplolar hangi ülkelerde nasıl sahneye kondu?
George Soros'un vakıfları, gazeteleri ve politikacıları bu oyunun neresinde?
Türkiye'de hangi gazetelere, hangi kanaldan para akıtılıyor?
TSK neden hedefte?
Solcu liberallerin New York'taki akıl hocaları kimler?
Uluslararası Yazarlık Programı (IWP) Türkiye'den nasıl yazar devşiriyor?
Kim bu ödüllü edebiyatçılar?
İsim isim... Olay olay...
(Tanıtım Bülteninden)
440 syf.
Soner Yalçın'ın ilk okuduğum kitabı...

İlk başlarda gayet akıcı lâkin Ergenekon olaylarını anlatırken o konuları pek bilmediğim için sıkıldım ve geçtiğim yerler oldu.
Kitabın 440 sayfa olması siyasetle ilgisi olmayanların okuyacağı türden değil.

Yazar bir buçuk yılını vermiş bu kitap için detaylı bilgiye ve derin araştırmalara yer vermiş.Bu kitaptan sonra da hapse girmiş demek ki kitap da birilerinin 'bam teline' dokunmuş.

Nurettin Topçu hakkındaki görüşlerine katılıyorum kendisi sağ kesimin idol alması gerektiği biridir.Lakin Nurettin Topçu hayattayken pek değeri bilinmemiştir.

Cemaatler hakkında söyledikleri fikirler okunmaya değer.
Öyle isimler söylemiş ki şaşırmamak elde değil.
Arkadaki ülkeler, diyalog ve hoşgörü kavramının hangi ülkelerden geldiği açıkça beyan edilmiştir.

Halil İnalcık'ın söyledikleri bilgiler, kitabında yer verilmesi çok başarılı.Çünkü tarihi olayların anlatıldığı bir kitapda bu ismin olmaması büyük eksikliktir.

Kitabında şöyle bir söylem bulunmaktadır.

"Nezihe Araz dindardı, bir dergaha bağlıydı ama hayatı boyunca saçını örtmedi. Beş vakit namaz kılmadı, oruç tutmadı.
Erkek meclislerinden kaçmadı. Kendini hiç ikinci sınıf görmedi. Meyhaneye gidip rakı da içti. Nesimi'den türkü de söyledi. kimsenin günlük yaşamına, hayat felsefesine karışmadı. siyasete ilgi duymadı; kendini hep partiler üstü gördü.
Şimdi söyler misiniz Nezihe Araz kimdir?
Nezihe Araz Türkiye'dir. "

Ben bu düşünceye katılmıyorum çünkü gömleğin bir düğmesini yanlış iliklenmesi gerisinin de yanlış olması anlamına gelir.

Kendisini sol kesimin bireyi olarak belirtmiş ve yeri geldiğinde kendi kesimini eleştirmekten geri kalmamış.
Eleştiri de bulunması güzel lâkin, kendisini bir yazar olarak kalıplara sokması,bence doğru bir durum değil çünkü bir kalıba girdiğinde o kesimdeki bir kimse, yanlış bir eylem yapıyor ve bu eylem size de atfediliyor.

'Eee yani siz solcular zamanında böyle yapmadınız mı?'

Diye bir soruyla muhatap olursa;

Ya sol kesimin yanlış olduğunu söylemek zorunda kalacak ya da yanlış bir durumu koruma durumunda bulunacak.

Bu nedenle kendini bir kalıba sokması özgür kalemini kısıtlar.

Türban hakkındaki söylemlerine katılmıyorum.
Başörtüsünü İslâm ile bağdaştırmamış ve takılmasını gerekli bulmamıştır hatta başörtüsünün bizi Araplaştırdığını düşünmektedir.

Katılmıyorum.

İşte bu düşünceler beni korkutuyor.Yazar kendisini sol kesim olarak betimliyor ve başörtüsüne karşı ön yargıları var.

Eğer birgün güç sol kesime geçerse tesettürlü kesim yine üçüncü sınıf insan olmaya zorlanacak ilkel düşünceler silsilesi...

Sağ kesimi,sosyalizm ve komünizmle barıştırmaya çalışmış hatta Üstad'ın birkaç sözünü de araya atmış, güzel bir tez olmuş ama 'İslâm' başlı başına kendi başına bir ideolojidir başka bir ideolojiye gerek yoktur.

Kısacası bana göre tek yol İslâm!..

Kendisini Yılmaz Özdil'in kalemine benzetmişler kabul etmiyorum çünkü Soner Yalçın eleştiriye daha açık ve sağ kesime karşı daha ılımlı,ayrıca yazdığı kitapta ayrıntılara yer verilmiş ve inceleyerek daha derin bir kitap yazdığı belli.

Kitabın 179. sayfasında
"Her fırsatta Yahudi düşmanlığı yapıyorlar.
Yahudi malı almak kesinlikle günah diyecekler neredeyse..."diye bir cümle kullanmış ve biraz daha alt satırlarda da dincilerin cahil olduğunu ve Kur'an'ı bile okumadığını söylemiştir.Bende aynı eleştiriyi yazara yapmak istiyorum çünkü Kuran'da Maide Süresi 51.Ayette açık bir ifadeyle Yahudilerle dost olunmaması konusunda uyarmıştır.
Ayrıca eleştirisini de haklı buluyorum biz sadece sağ-sol olarak değil, millet olarak az okuyoruz.

Kitap entelektüel bir kitap kokain kullanan ünlülerden,ruh çağıran gazetecileri, şairlerin evlat ve aşk acılarına, yeşil gladyodan, Amerikanın yetiştirdiği polislere kadar bir çok derleme mevcut.

Katıldığım yerler oldu-olmadı orası tartışılır bir konu, lâkin okunması gereken bir kitap.

Hatta korsanını almayın orijinalini alın.

Esenlikle kalın.

İyi günler :)
440 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Yıkıcı bir dönemden geçiyoruz diyor Soner Yalçın.Bu ülkenin yıkıcı bir dönemden geçmediği yılları hatırlayanınız var mı? Ben hatırlamıyorum da. Okuyanlar hemen her sayfasında bir tartışma konusu bulabilirler. Okumaya başladıktan bir süre sonra okuyucu olamayı bırakıp araştırmacı okuyucu olduğunuzu görüyorsunuz.Birçok kişinin aynı zamanda okuyup uzun uzun tartışabileceği bir kitap.
440 syf.
·Beğendi·7/10
“Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor”. Soner Yalçın tarafından yazılan 440 sayfalık kitap Doğan Kitap tarafından 2009 yılında yayınlandı. Soner Yalçın Türkiye Politika konularında çok deneyimli bir gazeteci ve yazar. Benim de daha önce okumuş olduğum “Efendi”, “Bay Pipo”, “Beyaz Türkler’in Büyük Sırrı”, “Siz Kimi Kandırıyorsunuz” gibi kendi alanında haftalarca çok satanlar listesinde kalmış kitapların da yazarı. Hal böyle olunca kitaptan beklentiler haliyle yükseliyor. Peki kitap beklentileri karşılayabiliyor mu? Kitap tabii ki çok ciddi araştırmalar sonucunda yazılmış. Bunu kitabın her satırında görebiliyorsunuz. Kitabın ilk bölümleri okumak için biraz daha zahmetli. Ciddi anlamda dikkat ve konsantrasyon gerektiriyor. Hatta ben isimler arasında kaybolmamak için not almayı tercih ettim. Dinci liberal ittifaklar, sağ sol çatışmaları, solun yok olması için çeşitli ülkelere yapılan müdaheleler ve bunun sonucunda sağ kanadın ve “dinci” kesimin geliştirilmesi çok detaylıca anlatılıyor. Bizim yakın geçmişimizde yaşadıklarımızın aslında başka ülkelerde de nasıl benzer senaryolarla hayata geçirilmiş olduğunu okumak bazı kesimler için şaşırtıcı olabilir. Ancak kitap sonlara doğru ismiyle ve başlardaki konularla hiç ilgisi olmayan bir yöne sapıyor. Oğullarını kaybetmiş edebiyatçı babalar ve bu kayıpların onların hayatlarına etkisi ile Lenin’in soy araştırması kitabı değişik bir yöne götürüyor. Her ne kadar okuması daha kolay ve ilgi çekici konular olsa da kitaptaki anlam bütünlüğünü bozması sebebiyle benim çok hoşuma gitmedi. Ne okuyordum ben diye kitabı kapatıp başlığına baktığım oldu. Yine de araştırma- politika tarzı kitaplardan hoşlananlar için okunması gereken bir kaynak.
440 syf.
·8 günde·7/10
Yazarın kalemini Yılmaz Özdil kalemine benzettim.Yılmaz Özdil okuyup beğendiyseniz tavsiye ederim.Şunu da belirtmek isterim kitabı okumak isterseniz yanınızda not defteri ve kalem bulundurun.

Recep Tayyip Erdoğan,Nurettin Topçu,Cemil Meriç,Fehmi Koru,Ertuğrul Özkök,Ayşe Böhürler,Abdullah Gül,Nazım Hikmet,CIA ve daha nice isim hakkında bence çok derin olan birçok bilgi veriliyor.

Kitabı okurken birçok kitap hakkında da bilgi sahibi oluyor ve o kitapları da okumak için can atıyorsunuz.O kitap neden yazılmış,kime yazılmış gibi merak uyandırıcı bilgiler dahilinde anlatım yapılıyor.

Kitapta birçok isim,kitap ve bilgi olduğu için bazen konudan saptığınızı düşünüyorsunuz ancak bu kitabın biraz yorucu tarafı.Bende kitabı okurken bazen yorulduğumu hissettim.Kitabı parça parça veya uzun bir zamana yayarak okursanız sizin için daha kolay ve anlaşılır olur.

Benim beklentimi karşıladı.Birçok kişi hakkında bilgi sahibi oldum ama bunları da araştırmak uzun sürüyor.
440 syf.
·Puan vermedi
Yazarın neden tutuklanmadan önce yazdığı son kitabı olduğunu okudukça anlıyorsunuz.
440 syf.
·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir araştırma eseri. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki İslamcı insanlardan sosyalizme, yazarların baba oğul ilişkilerinden Marx'a, Lenin'den Darwin'e, Ergenekon'dan Amerika'da eğitim gören polislere, Abdulhamit Han'ın servetinden, zararlı ve yararlı polis ve vali listelerine, cemaat kavgalarından Ziverbey'e pek çok konuda detaylı bilgi veren güzel bir kitap. Konuya ilgisi olanların mutlaka okuması gerekenlerden.
440 syf.
·Puan vermedi
Kitap siyasi araştırma kitaplarından diyebiliriz.Adında da geçtiği gibi isimler , listeler,siyasi ilişki bağları ,okurken yorucu gelebilir ,ama bilgi ve öğrenmek ise amacınız sabretmelisiniz. Zamana yayıldığı takdirde iyi bir araştırma kitabı okumuş olursunuz.
440 syf.
·11 günde·4/10
Kitap Soner Yalçın'ın babasının yaşadığı bir olaydan yola çıkarak başlıyor. Kitap önemli bir ölçüde "Müslümandan kaçtım İslam'a sığındım" vurgusuna baskı yapmakla birlikte, yazar ideolojik tarafını da vurgulayarak olaylara bakışını açıklıyor. Kitap bazı bölümlerde ise konudan uzaklaşıyor ve başka konulara geçiyor.
512 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bu kadar detaylı bilgi ve derin araştırmalar yapılarak yayınlanan bu eserden sonra, 2011 yılında Soner Yalçın’ın 682 gün içerde tutulması normal. Kendisinin de türlü iftira ve yalanlarla suçlanmak istendiği Oda tv ve Ergenekon davası diye uydurulan aslında Türkiye Cumhuriyetini yıkmak ve Türk Silahlı Kuvvetlerini bitirmek amacıyla, tarikatların, dış güç ve içerdeki yerli işbirlikçilerin işbirliğiyle yapılan sivil darbeyi anlatıyor. Bunun gibi yakın tarihte değişik ülkelerde yapılan sivil darbeleri de örnekler ile belirtilerek aslında aynı senaryonun ülkemizde de oynandığını söyleyebiliriz. Yapılan darbelerden sonra, sözde demokratik rejime geçilmesiyle, dinci faşist ittifakların ülkede nasıl tekrar hortlatılabileceği devamında, solun her zaman farklı yorumlandığını!! anlatan aslında zamanla daha iyi anlaşılabileceğini inandığım bir eser.
440 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Çok sürükleyici, insanda merak ve araştırmaya sevk eden bilgi dolu bir kitap. Kitabı okurken neredeyse her sayfada durup anlatılan kişileri ve olayları araştırma isteği doğuyor insanda. Eser İslam dini anlayışının zaman içinde nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. Osmanlıda ve Cumhuriyet döneminde ki toplumun İslam anlayışı ile 60lı 70li yıllara gelindiğinde değişen anlayışı, cemaatlere onların rant kavgalarına, ergenekon yapılanmasına kadar pek çok şeyi örnekleriyle isim isim anlatıyor yazar. Dediğim gibi her sayfasında bahsi geçen olayları araştırırken buluyorsunuz kendinizi. Bir solukta okunacak bir eser değil yavaş yavaş sindire sindire araştıra araştıra okunacak bir eser.
Tamam kitabı okumaya koyulmalıyım bakalım kitap gerçekten bekleneni verecekmi yorumlara baktım ve ilgi çekici buldum yılmaz özdilin kaleminden yazılmış edası uyandıran istihbarat haberciliği ve sırları deşifre eden bir kitap gibi gözüküyor okuyalım görelim
440 syf.
·41 günde·Beğendi·9/10
Yeşil Gladio’nun dinci tetikçileri…
FBI’ın yetiştirdiği dinci istihbaratçılar…
CIA’in kefil olduğu dinci cemaat liderleri…
ABD’den maaş alan dinci köşe yazarları…
Utah’ta TSK aleyhine yayın yapan dinci yalan makineleri…
Kendini peygamber sanan Amerikalı şeyhe bağlı dinci milletvekili…
“Yahudi malları almayın” deyip Yahudilerle ticaret yapan dinci gazete…
İsim isim… direkt konuya girse daha güzel bence
İşte bizim "demokrasi" anlayışımızın özetidir bu: çokpartili bir siyasal yaşam başlayıp sandıklar kurulunca demokrasinin geldiğini sanıveririz!
Yurtseverliğin azı enternasyonelizmi zayıflatır, yurtseverliğin çoğu enternasyonalizmi güçlendirir; enternasyonalizmin azlığı yurtseverliği zayıflatır, enternasyonalizmin çoğu yurtseverliği güçlendirir. (Jean Jaurès)
"Ben, Fatih Sultan Han burada tüm dünyaya duyururum ki, bu fermanla tüm Bosna Fransiskanları benim korumam altındadır. Ve; kimse bu insanları veya kiliselerini incitmeyecek ve zarar vermeyecektir. Benim ülkemde barış içinde yaşayacaklardır."
Bunlar cam arkasından sakal öperek hırka takdis etmede dindarlık var sandılar,
insanın nefesinden şifa umdular. Medeni nikâhı eksik bulup imam nikâhında keramet aradılar. Tespih sayısında hikmet buldular. Günahları rakamlarla ölçtüler. Duaları sesli yaptılar. Merasimle ruhlarını tatmin ettiler. Böylelikle eşyanın hayatına sayıları tatbik etmekle muazzam bir dini matematik sistemi meydana çıktı. Bu matematiğe sadakat imamın şartı oldu. Dinden bütün ruh sıyrılarak kendisiyle hiç alakası kalmayan bir iskelete iman adı verildi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Baskı tarihi:
Ekim 2009
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051114002
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Tehlike, tehlikeyi göze almadan yok edilemez...

Yeşil Gladio'nun dinci tetikçileri...
FBI'ın yetiştirdiği dinci istihbaratçılar...
CIA'in kefil olduğu dinci cemaat liderleri...
ABD'den maaş alan dinci köşe yazarları...
Utah'ta TSK aleyhine yayın yapan dinci yalan makineleri...
Kendini peygamber sanan Amerikalı şeyhe bağlı dinci milletvekili...
"Yahudi malları almayın" deyip Yahudilerle ticaret yapan dinci gazete...
İsim isim... Olay olay...

Ergenekonvari komplolar hangi ülkelerde nasıl sahneye kondu?
George Soros'un vakıfları, gazeteleri ve politikacıları bu oyunun neresinde?
Türkiye'de hangi gazetelere, hangi kanaldan para akıtılıyor?
TSK neden hedefte?
Solcu liberallerin New York'taki akıl hocaları kimler?
Uluslararası Yazarlık Programı (IWP) Türkiye'den nasıl yazar devşiriyor?
Kim bu ödüllü edebiyatçılar?
İsim isim... Olay olay...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 619 okur

  • Ali Onur Kaylan
  • Eylem Çelik Özkılıç
  • Ömer Akbaş
  • ümit kara
  • Baki Demirbilek
  • Hasan Tunç
  • Emre öztürk
  • KİTAB - I AŞK
  • ᗩɎキɆ₭ł₦
  • Ali Rıza Özkeles

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5.6
25-34 Yaş
%25.2
35-44 Yaş
%38.5
45-54 Yaş
%23.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.7
Erkek
%68.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.7 (35)
9
%20.3 (38)
8
%24.6 (46)
7
%19.3 (36)
6
%5.3 (10)
5
%5.3 (10)
4
%1.1 (2)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%1.1 (2)