Bu İşte Bir Yalnızlık Var

·
Okunma
·
Beğeni
·
6641
Gösterim
Adı:
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
197
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759918019
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Kahramanımız Memet Olcay adında bir gitaristtir. Başarısız bir evliliğin ardından, yalnız bir hayatın içinde bulmuştur kendini. Haftanın bir günü görüştüğü kızı, karısı, karısının yeni kocası ve öğrencileri vardır hayatında. Bir de aynı apartmanda oturduğu iki arkadaşı: Ayşe ile Orhan. Onların da evliliği bir dönüm noktasına gelmiştir.
“Bu İşte Bir Yalnızlık Var”, işte tam bu noktada başlıyor. Bir ayrılık hikâyesi giriyor devreye. Kocası tarafından terk edilen Ayşe, kahramanımızın yalnız dünyasına sığınıyor. Böylece yanlış bir aşk da gün yüzüne çıkıyor.
Müziğin, bir müzisyenin hayata tutunma çabalarının, bir erkeğin zayıf ve güçlü yanlarının, bir kadının terk edilme acısının, gizli kalmış aşkların, yarım kalmış bestelerin, hayallerin, mutluluk arayışlarının romanı bu. Ve elbette yalnızlığın...
"Git Kendini Çok Sevdirmeden" adlı ilk romanıyla geniş bir okuyucu kitlesine seslenen Tuna Kiremitçi, yeni romanında da insanlık halleri üzerine yazmayı sürdürüyor ve akıcı üslubu, gerçekçi diyaloglarıyla Türk okuyucusunun vazgeçilmez yazarları arasında kendine sağlam bir yer ediniyor.
197 syf.
·Beğendi·9/10
Sayfalarına dokundukça romanın kahramanı gibi kah yeri gelecek hüzünleneceğimiz, kah yeri geliyor gönül mabedimizin kıyısına ulaşan duygusal yönüyle, kalbi selin anlatımıyla muazzam içtenlikle anlatılan aşk hikayesi...Tuna Kiretmitçinin yürek kalemini sevenlerin mutlaka okuması gereken devasa kitaplardan biri...Aşkı gönülden yaşayıp yarım bırakılmış,terkedilmiş, burukluğunu,kırgınlığını ,mutluluğunu,sevinçlerini derununda hissetmek isteyenlerin okumasını tavsiye ederim.

Kitap Hakkında

Kahramanımız Memet Olcay adında bir gitaristtir. Başarısız bir evliliğin ardından, yalnız bir hayatın içinde bulmuştur kendini. Haftanın bir günü görüştüğü kızı, karısı, karısının yeni kocası ve öğrencileri vardır hayatında. Bir de aynı apartmanda oturduğu iki arkadaşı: Ayşe ile Orhan. Onların da evliliği bir dönüm noktasına gelmiştir. “Bu İşte Bir Yalnızlık Var”, işte tam bu noktada başlıyor. Bir ayrılık hikâyesi giriyor devreye. Kocası tarafından terk edilen Ayşe, kahramanımızın yalnız dünyasına sığınıyor. Böylece yanlış bir aşk da gün yüzüne çıkıyor. Müziğin, bir müzisyenin hayata tutunma çabalarının, bir erkeğin zayıf ve güçlü yanlarının, bir kadının terk edilme acısının, gizli kalmış aşkların, yarım kalmış bestelerin, hayallerin, mutluluk arayışlarının romanı bu. Ve elbette yalnızlığın... "Git Kendini Çok Sevdirmeden" adlı ilk romanıyla geniş bir okuyucu kitlesine seslenen Tuna Kiremitçi, yeni romanında da insanlık halleri üzerine yazmayı sürdürüyor ve akıcı üslubu, gerçekçi diyaloglarıyla Türk okuyucusunun vazgeçilmez yazarları arasında kendine sağlam bir yer ediniyor.

Yazar Hakkında:

1973 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi yıllarında Varlık’ta yayımlandı. İlk şiir kitabı “Ayabakanlar” ile, 1994 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nü kazandı. 2002’de yayımlanan ilk romanı “Git Kendini Çok Sevdirmeden”, o yılın en önemli edebiyat olaylarından biri oldu. Daha sonra yayımlanan “Yolda Üç Kişi”, “Dualar Kalıcıdır” ve “Selanik’te Sonbahar” gibi romanlarıyla da geniş bir okur kitlesiyle buluştu. İlk romanları Prof. Gürsel Aytaç tarafından “edebiyatımızda romantik ironi örnekleri” olarak değerlendirilen yazarın son çalışmalarında, fantezi ve kara mizah öğeleri de görülmektedir. Edebiyatın yanı sıra sinema ve müzik çalışmaları da olan Tuna Kiremitçi’nin romanları, Fransa’dan Brezilya’ya, 10 ülkede yayımlanıyor.
197 syf.
·Puan vermedi
Birkaç yıl önce okumuş ve inceleme yazma fırsatı bulamamıştım. Yazarın başka kitaplarını da okudum. Kitabın sade bir dili var. Roman kahramanı müzisyen Mehmet'in yaşamından bir kesitin anlatıldığı ortalama bir kitap.
197 syf.
·7/10
Genel olarak bakıldığında kitap çabuk ilerliyor. Hikayesi pek abartılı olmasa da yazarın dili akıcı, basit, vasat cümleler yok. Memet`in iç savaşları, düşünceleri insana olduğu gibi yansıyor.
Beğenmediğim kısım benden kaynaklanıyor galiba. Küfür çoktu. Ben " asil " kitapları severim. :) Bunun için çok seçiciyimdir. Bilmiyorum belki normaldir ama ben kaldıramadım...

Keyifli okumalar.
197 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Bu İşte Bir Yalnızlık Var, 2003 yılında Türk yazar, şair ve müzisyen Tuna Kiremitçi tarafından yazılan romandır. Kiremitçi, bu romanda müzisyen bir erkeğin yaşamının bir bölümüne odaklanmıştır. Boşanmış ve bir kızı olan Memet adlı karakterin mutluluk arayışı içinde geçen yaşamı ele alınmaktadır. Romanın genelinde Memet'in hem kendi iç dünyası hem de müzisyen yaşamı ele alınmaktadır. Roman, Memet ve kocası kayıp olan Ayşe arasındaki yakınlaşmayı temele almasının yanısıra Memet'in duygusal yaşantısını da okuyucuya aktarmaya çalışmaktadır.
197 syf.
Lise dönemimde okuduğum bir çırpıda bitirdiğim ve hala arada kitaplığımdan çıkarıp sayfalarını söyle bi yokladığım kitap.. Yıllar önce okudum -en az 5 sene oldu - ama herşeyiyle o kadar yer etti ki zihnimde. Yıllar sonra eski mahallenize gider ve eski komşuları görürsünüz ya hani işte tam öyle hissettim bu platformda bu kitabı görünce. Kesinlikle okunası bir kitap. İçindeki küfürler ise hayatın gerçekleri. Filmini izlemedim,izlemeyeceğim. Zaman geçtikçe filmi değil kitabı hatırlayıp mutlu olmak istiyorum.
197 syf.
·5 günde·6/10
Başladığınız zaman akıp giden kitaplar vardır. Basit cümleler içeren, olay örgüsüne çabuk adapte olduğunuz. Onlara güzel bir örnek. Fakat kitabın sonunda yaşadığım yarım kalmışlık hissi tarifsiz. Sanki son 20-30 sayfa öylesine, kitabı bitirmek için yazılmış ve aceleye gelmiş gibi. Bu İşte Bir Yalnızlık Var Tuna Kiremitçi
197 syf.
Üzerinden çok zaman geçtiği halde sonunun bir yarım kalmışlık hissi uyandırdığını hatırlıyorum. Buna rağmen okuduğum diğer kitapları gibi yalın bir dille yazılmış ve dingin bir havası olan bir kitap.
197 syf.
·8/10
Bugün kitabi okuyup bitirince sicagi sicagina filminide izlemeye karar verdim, fakat kitap ne kadar güzelse filmide bir o kadar SIKICI geldi bana :-/ Kitabi begendim fakat filmini hic begenmedim, hatta filmi yarida kapattim... "Bu iste bir yalnizlik var"i izlemeyi düsünenlere diyebilecegim tek sey, önce kitabi okuyun, cünkü eger filmini izlerseniz kitabi okuma isteginiz yok olabilir.. Herkese iyi okumalar ;)
197 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Adini her dafasinda bu iste bir yanlişlik var diye hatirladigim kitabi sonunda okuyabildim .Bence dili cok akici ve oyku cok tanidikti aslinda hepimizin ne kadar da yanliz olduguna guzel bir gondermeydi.
197 syf.
·5 günde·6/10
Kitabı okurken pek fazla bir beklentim yoktu, arkadaşımın vermesi üzerine okudum. Fakat konuya pek dahil olamadım, içine çekmedi beni, kaybolmadım. Düz bir yazı ve karşılıklı sohbet ediliyormuş havası verdi. Ama okunabilir o kadar emek verilmiş..
197 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kadar ince bir kitabın üstelik bilimsel olmadığı halde elimde bu kadar uzun kalmasının sebebi;sanırım yetersiz oluşu. Ne bir sosyal mesaj ya da öğreti ne de bir olay vardı. Anlatım da sürükleyici değildi. Evet,akıcı bir gündelik dil kullanılmış;hepsi o kadar. Sanki ticari kaygı için yazılmış bu kitabı okumak zaman kaybı olarak nitelendirilebilinir.
197 syf.
·Puan vermedi
Hayatın doğal akışı içerisinde olayların geliştiği,abartısız,son bölüme geldiğinizi pek fark edemeden bitiveren keyifli bir kitaptı hatırladığım kadarıyla..Üzerinden çok zaman geçtiği halde sonunun bir yarım kalmışlık hissi uyandırdığını hatırlıyorum. Buna rağmen okuduğum diğer kitapları gibi yalın bir dille yazılmış ve dingin bir havası olan bir kitap.Yolda Üç Kişi kitabının ilk hikayesi olan Yakup'un hikayesi kadar akılda kalan bir hikayesine rastlamamış olsam da diline ısınabildiğim bir yazar Tuna Kiremitçi ve karakterleri okura sevdirmeyi başarabildiğini düşündüğüm yazarlardan.
.


Birden, o hiç sevmediğim duyguya kapıldım yine. Sanki geçmişin belli bir anında, bir şeyi başka türlü yapmış olsam her şeyin farklı olabileceği duygusuydu bu.


.
.

İnsan aynada gördüğü kişiye karşı hayatı boyunca değişik duygular besleyebiliyor. Bazen nefret ediyoruz kendimizden bazen neredeyse şefkat duyuyoruz. Varolmanın anlamlı bir şeymiş gibi göründüğü anlar var, bir de aldığımız tek bir nefes için bile bahane bulamadığımız zamanlar. Bunlar hayatımız içinden akıl sır ermez bir sırayla, fener alayları gibi geçip gidiyor.

.
.

İnsan bir yaştan sonra sıkılıyordu. Arkamızda çok fazla yıkılmış hayal bıraktığımızda, aletin düğmesini usulca kapatıyorduk. Gençken en küçük titreşime açık olan antenlerimiz, belleğin kirli donlarını asmaya yarayan iki direğe dönüşüyordu böylece.

.
.

Avlunun duvarına konmuş güvercinlere baktım biraz. Altlarında eğilip doğrulan bize hiç aldırmadan, bambaşka bir telaşla geziniyorlardı.

Ölümden korkmuyorlardı. Ölümün farkında bile değildiler. Bu yüzden göğe ve sonsuzluğa aitti kanatları.

.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
197
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759918019
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Kahramanımız Memet Olcay adında bir gitaristtir. Başarısız bir evliliğin ardından, yalnız bir hayatın içinde bulmuştur kendini. Haftanın bir günü görüştüğü kızı, karısı, karısının yeni kocası ve öğrencileri vardır hayatında. Bir de aynı apartmanda oturduğu iki arkadaşı: Ayşe ile Orhan. Onların da evliliği bir dönüm noktasına gelmiştir.
“Bu İşte Bir Yalnızlık Var”, işte tam bu noktada başlıyor. Bir ayrılık hikâyesi giriyor devreye. Kocası tarafından terk edilen Ayşe, kahramanımızın yalnız dünyasına sığınıyor. Böylece yanlış bir aşk da gün yüzüne çıkıyor.
Müziğin, bir müzisyenin hayata tutunma çabalarının, bir erkeğin zayıf ve güçlü yanlarının, bir kadının terk edilme acısının, gizli kalmış aşkların, yarım kalmış bestelerin, hayallerin, mutluluk arayışlarının romanı bu. Ve elbette yalnızlığın...
"Git Kendini Çok Sevdirmeden" adlı ilk romanıyla geniş bir okuyucu kitlesine seslenen Tuna Kiremitçi, yeni romanında da insanlık halleri üzerine yazmayı sürdürüyor ve akıcı üslubu, gerçekçi diyaloglarıyla Türk okuyucusunun vazgeçilmez yazarları arasında kendine sağlam bir yer ediniyor.

Kitabı okuyanlar 1.476 okur

  • Sinem
  • Harun Yörük
  • Hewal Cengiz
  • Gözde Demir
  • Bayram Tosun
  • S.YILMAZ
  • Serhat serhat
  • Şahin yedipınar
  • İlker Gökşen
  • Enes Saraç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (2)
9
%3 (8)
8
%1.5 (4)
7
%4.1 (11)
6
%4.5 (12)
5
%1.9 (5)
4
%1.9 (5)
3
%1.1 (3)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları