Bu İşte Bir Yalnızlık Var

6,3/10  (96 Oy) · 
536 okunma  · 
44 beğeni  · 
2.619 gösterim
Edebiyatıyla olduğu kadar müzik çalışmalarıyla da tanınan Tuna Kiremitçi, Bu İşte Bir Yalnızlık Var'da iyi bildiği bir dünyayı, bir müzisyenin dünyasını anlatıyor. Eskiden bir rock grubunda çalan, besteler yapan ve zamanında parlak bir gelecek vaat eden, 30'lu yaşlarının sonundaki Memet, boşanmış, geçimini gitar tamir ederek ve özel ders vererek sağlamaya çalışan bir adamdır. Parasızdır, yalnızdır, yakın çevresindekiler gibi o da mutluluk arayışındadır. Memet'i hayata bağlayan en önemli şey, haftada bir gün görebildiği 9 yaşındaki kızı Ezgi'dir. Yakın arkadaşı Orhan hiç kimseye gittiği yeri söylemeden, anlaşılmaz bir biçimde evini ve karısı Ayşe'yi terk edince Memet hayatında yeni bir dönemece gelir. Kocasını arayan Ayşe ile Memet'in arasında bir yakınlaşma başlar. Bu iki yalnız insan, her şeye rağmen bütün bağlarına sırt çevirip bir araya gelebilecekler midir?

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Burak Göral'ın senaryosuyla beyazperdeye uyarlandı. Yönetmenliğini Hakan 'Ketche' Kırvavaç'ın yaptığı filmin başrollerini Özgü Namal ve Engin Altan Düzyatan paylaştı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  197
 • ISBN:
  9786054764846
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Aysel 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Genel olarak bakıldığında kitap çabuk ilerliyor. Hikayesi pek abartılı olmasa da yazarın dili akıcı, basit, vasat cümleler yok. Memet`in iç savaşları, düşünceleri insana olduğu gibi yansıyor.
Beğenmediğim kısım benden kaynaklanıyor galiba. Küfür çoktu. Ben " asil " kitapları severim. :) Bunun için çok seçiciyimdir. Bilmiyorum belki normaldir ama ben kaldıramadım...

Keyifli okumalar.

Üzerinden çok zaman geçtiği halde sonunun bir yarım kalmışlık hissi uyandırdığını hatırlıyorum. Buna rağmen okuduğum diğer kitapları gibi yalın bir dille yazılmış ve dingin bir havası olan bir kitap.

Nur-AL 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bugün kitabi okuyup bitirince sicagi sicagina filminide izlemeye karar verdim, fakat kitap ne kadar güzelse filmide bir o kadar SIKICI geldi bana :-/ Kitabi begendim fakat filmini hic begenmedim, hatta filmi yarida kapattim... "Bu iste bir yalnizlik var"i izlemeyi düsünenlere diyebilecegim tek sey, önce kitabi okuyun, cünkü eger filmini izlerseniz kitabi okuma isteginiz yok olabilir.. Herkese iyi okumalar ;)

Bengi 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatın doğal akışı içerisinde olayların geliştiği,abartısız,son bölüme geldiğinizi pek fark edemeden bitiveren keyifli bir kitaptı hatırladığım kadarıyla..Üzerinden çok zaman geçtiği halde sonunun bir yarım kalmışlık hissi uyandırdığını hatırlıyorum. Buna rağmen okuduğum diğer kitapları gibi yalın bir dille yazılmış ve dingin bir havası olan bir kitap.Yolda Üç Kişi kitabının ilk hikayesi olan Yakup'un hikayesi kadar akılda kalan bir hikayesine rastlamamış olsam da diline ısınabildiğim bir yazar Tuna Kiremitçi ve karakterleri okura sevdirmeyi başarabildiğini düşündüğüm yazarlardan.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç kişinin hayatı. Ayşe'nin eşinin ve Orhan'ın hikayesi. Okurken çabucak ilerlesem de filmi çıktığında izlerken çok sıkıldım. Kitabın size müziğin de kapısını açacağını düşünüyorum :)

Cem YÖYEN 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap Güzel Aslında ama Sonunu Hiç Beğenmedim , Askıda Kalmış gibi bir anda kestirilip atılmış gibi bir his biraktı bende.

Esra Akgun 
04 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Neden bilinmez bu kitaptan etkilenmiştim . Bu tarz sevenler rahat okur bence . kitabın tadı hala damağımda .

Kitaptan 45 Alıntı

Aysel 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Hani ıssız bir yoldan geçerken
Hani bir korku duyar da insan
Hani bir şarkı söyler içinden,
İşte öyle bir şey."

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi (Çiğdem Talu)Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi (Çiğdem Talu)
Aysel 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Galiba insan kendi bencilliğiyle en çok bir mezarı ziyaret ettiğinde yüz yüze geliyor. "

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Aysel 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Hiçbir duygusunu tek başına yaşayamayan bir kızdı Ayşe; içinde olup bitenleri etrafına yaymadan, tüm dünyayı kendisine dahil etmeden nefes bile alamazdı. "

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Mâsiva 
19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ama zengin olmayı kafaya koymuş" dedi gülümseyerek. "Biz de kendisine acil şifalar diledik."

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Aysel 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Bense hayatta bir şeyleri becermeyi galiba sadece annem için istedim. Sırf onun yüzünde keder dışında bir ifadenin nasıl duracağını merak ettiğim için."

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Aysel 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Bence hepimiz kalbimizin derinliklerinde aynı şeye ihtiyaç duyuyoruz. Bir şey kalbimizi yakalasın, yalnızlığımızı gidersin istiyoruz. "

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Aysel 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Müzik yapmanın insanlar üzerindeki iyileştirici gücüne defalarca şahit olmuştum, insanın elindeki aletle bir bütün haline geldiği bazı anlar vardı. O zaman tek başımıza bir varlık olmaktan çıkıyorduk. Etrafımızdaki dünyanın iyi kötü bir parçası haline geliveriyorduk. Gitarı doğal bir uzantımız gibi hissedersek eğer, gitarın yapıldığı ağacı, ağacı besleyen toprağı, toprağı var eden suyu da hissedebilirdik. Ben böyle düşünüyordum. "

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
5 /