Bu Şehir Güzelse Senin Yüzünden

9,0/10  (3 Oy) · 
28 okunma  · 
5 beğeni  · 
748 gösterim
Nâzım Hikmet ve Vera Tulyakova 1955'te tanışmalarının ardından Ocak 1960'ta birlikte yaşamaya başlarlar. Bu süreç içinde Nâzım Hikmet, Vera Tulyakova'ya seyahat ettiği şehirlerden telgraflar ve posta kartları da gönderir. Vera Tulyakova Hikmet'in arşivinde ilk çalışmaları başlatan, Nâzım Hikmet'in edebî asistanı ve nikâhlarının tanığı Antonina Sverçevskaya'nın (Tosya olarak bilinir) dikkatini çeken ve "Rusça yazım hataları nedeniyle daha da sevimlileştiğini" belirttiği kartpostallar başlarda Ekber Babayev aracılığıyla ya da Vera Tulyakova'nın iş adresine gönderilmiş. Vera Tulyakova, kurşunkalemle bile olsa üzerlerine birşey yazmama dikkatini göstermiş ve tarihleri ayrı bir kağıt parçasında kartpostallara iliştirmiş. Nâzım Hikmet'in kısa ve net tümceler kullandığı görülen kartpostallarda Nâzım Hikmet'in kitaplarına girmemiş bir şiiri de bulunmakta. Prof. Dr. Svetlana Uturgauri'nin desteğiyle yapılan Türkçe çeviride Rusça'daki üslup korunmaya çalışıldı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  79
 • ISBN:
  9789750820755
 • Yayınevi:
  M. Melih Güneş
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Bora Harut 
07 Mar 16:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lanet olsun, ne muazzam şey seni sevmek!
...
Bu şehir güzelse senin yüzünden...

Bu Şehir Güzelse Senin Yüzünden, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 15 - YKY, 2017, 3. baskı)Bu Şehir Güzelse Senin Yüzünden, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 15 - YKY, 2017, 3. baskı)
Bora Harut 
07 Mar 16:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her gün şaşırtıcı güzellikte bir şeyler görüyorum ama
en güzelini görmüyorum ve onsuz çok zor
Ne yapıyorsun?

Bu Şehir Güzelse Senin Yüzünden, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 53 - YKY, 2017, 3. baskı)Bu Şehir Güzelse Senin Yüzünden, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 53 - YKY, 2017, 3. baskı)

Lanet olsun, ne muazzam şey seni sevmek! Sen benim aşkım, sen benim kızım, sen benim yoldaşım, sen benim küçük annemsin. Canım, bir tanem, seni sevmeden önce dünyayı sevmesini bile bilmiyormuşum. Bu şehir güzelse senin yüzünden , bu elma tatlıysa senin yüzünden, bu insan akıllıysa senin yüzünden...

Bu Şehir Güzelse Senin Yüzünden, Nazım Hikmet RanBu Şehir Güzelse Senin Yüzünden, Nazım Hikmet Ran