Bu Toplumun Çıkmazları (Felsefi Bir Yaklaşım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
23
Gösterim
Adı:
Bu Toplumun Çıkmazları
Alt başlık:
Felsefi Bir Yaklaşım
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akademi Kitabevi
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
"Bir toplumun düzeyini anlamak mı istiyorsunuz? Televizyonuna ve gazetelerine bakın. Gelişmiş bir ülkede böyle televizyon pencereden dışarı atılır. Ya gazeteler, kirli diye ambalaj kağıdı bile yapmazlar."
Türk tv'si insanını öyle yüzeyselleştiriyor öyle düşünmeden uzaklaştırıyorki, ciddi programlar onu sıkıyor. Ciddi bir tiyatro, ciddi bir bale, bir konser, ciddi bir filim bile onu sıkıyor.
Bir felsefesi yok ki...Bir kültür zinciri oluşmamış. Bardağın nereye kadar dolu olduğu belli değil. Felsefenin, sanatın, eğitimin hatta konuştuğumuz, yaşadığımız dilin bir geleneği yok. Kurumlar köksüz, havada; şunun bunun elinde oyuncak... Bir gözlüğü yok. Ağır miyop... Dünyadaki gelişmeleri göremiyor. Gördüğünü izleyemiyor. Sanki derin uykuda. Aya çıkılınca, Körfez Savaşındaki gelişmiş silahları görünce esnemeye, gözlerini ovmaya başlıyor. Ama uyku tatlı. Anadolu'daki uyku. Yüzyılların uykusu...
Dilini yitiren, dilden fazla şeyini yetişir. Çünkü insan bir dilde yaşar. Kültür bir dilde vardır. Tanrı dilde, metafizik dilde, epistemoloji dilde, madde dilde.
BU TELEVİZYON
Bir toplumun düzeyini anlamak mı istiyorsunuz? Televizyonuna ve gazetelerine bakın. Gelişmiş bir ülkede böyle televizyon pencereden dışarı atılır. Ya gazeteler, kirli diye ambalaj kağıdı bile yapmazlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bu Toplumun Çıkmazları
Alt başlık:
Felsefi Bir Yaklaşım
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
153
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akademi Kitabevi

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Orhan İyinç
  • Cihan

Kitap istatistikleri