Bu Ümmetin Fidanları Çocuklarımız

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.243
Gösterim
Adı:
Bu Ümmetin Fidanları Çocuklarımız
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059494618
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Odak noktasına çocuk eğitiminden ziyade çocukların neden önemli olduğu, anne-baba için iki dünyada ne ifade ettikleri konusunu alan eser "bir çocuk sahibi olmak" ile başlayan maceranın öncesi ve sonrası hakkında Müslüman ebeveynin haritasını, hangi mantıkla yol alacağını tarif etmektedir.Çocukları Müslüman toplumun yarınlara dair en önemli "yatırımı" şeklinde tanımlayan yazar aynı zamanda en fazla özenilecek varlığın da yine çocuklar olması gerektiğini hatırlatmaktadır.

Peki bu hangi zihin yapısıyla başarılacaktır?

Kitap bu sorunun cevabında ilerlemek isteyenler için önemli bir başvuru eseri olacaktır.
176 syf.
·4 günde·10/10
Her anne babanin hatta anne baba adaylarinin, ögretmenlerin okumasi gereken bir kitap oldugunu düsünüyorum. Çocugu bu dünyanin kaygilarindan koparip nasil cennet sermayesi olarak görecegimizi anlatan çok güzel bir kaynak olmus. Sanki Nurettin hocanın sohbetini dinliyormuşcasına akıcı ve samimi bir dilide vardı. Nurettin hocamdan Allah razi olsun.
176 syf.
·185 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kendi kendime düşündüğüm bir örnek vardır hep. Müslümanca şuuru bir sonraki nesle aktarabildiğin ve onların hidayetine vesile olabildiğin vakit çok önemli bir zincirin halkası oluyorsun. Arkandan gelenler senin aracılığınla oraya tutunabiliyor.

Hele hele senden önceki nesil tam anlamıyla o şuurda değilse ve sen Rabbinin başka şeyleri vesile kılmasıyla "İslâm budur, başka yol yoktur" dediysen, o zaman bu zinciri başlatan ilk halka oluyorsun. Lideri oluyorsun hareketin adeta.
Senden sonra gelen nesilden büyük insanlar çıkıyor; büyük büyük ninemiz, dedemiz şöyle Mü'min karakterli insanlardı, onlar sayesinde biz de böyle olduk diye dua ediyorlar. Melekler de kayda geçiyor hepsini tabi. Cennette, belki de orada olmanı sağlayan ve amel defterine sen öldükten sonra dahi salih ameller yazdıran bilmem kaç yıl sonraki torunlarınla kucaklaşıyorsun, gülüşüyorsun, seviniyorsun.

Sanırım birçoğumuzun hayalleri bu yönde seyrediyor. Rabbim dileyen herkese o zincirde yer almayı hak edecek bir yaşantı nasib etsin

İşte bu kitapta, hayali kurulan isteklerin gerçekleşebilmesine yardımcı olacak birçok madde ele alınmış Nureddin Yıldız hocamız tarafından. Medyada Hoca hakkında çıkan(uydurulan dememek için) haberlerle ilgili şüpheleri olanlara muhakkak tavsiye ediyorum. Buradan konuyla ilgili soruları olan birkaç kardeşle istişare ettiğimiz olmuştu. Batı medyasının Müslümanlardan yana olmadığını biliyoruz. Ben ve birçok kardeşim Nureddin Yıldız hocadan öğrendik belki de kız çocuğunun cennet vesilesi olduğuyla ilgili hadisleri. İslam'ın kadına kazandırdığı şahsiyeti ondan izlediğimiz derslerle kavradık. Bunları söylemezsem içimde kalacaktı, o yüzden hocamızın bu tarz savunmalara hiçbir ihtiyacı olmamasına rağmen, yine de düşüncelerimi ifade etmek istedim.

Bu kitabın yeri bende her zaman ayrı olacak. Özellikle annelere ve anne olacaklara çok şiddetle tavsiye etmekteyim
Yorumum bu kadardı, Allah'a emanet olunuz
Kübra
Kübra Bu Ümmetin Fidanları Çocuklarımız'ı inceledi.
176 syf.
·Puan vermedi
Değerli hocamın değerli kitaplarından biri...
Annenin , babanın , ablanın , abinin ve aile fertlerin hepsinininde okumasında faydası olan bir kitap çok severek okuduğum kitapları arasında , önemli dersler veriyor . Rabbim hakkıyla anlayıp hayatımıza geçerime umuduyla...
selametle
176 syf.
·21 günde·Beğendi·Puan vermedi
Nurettin Yıldız' ın okuduğum ilk kitabı, (sohbetlerini dinliyordum) ilk defa kitabını okudum. Müslüman bir anne - babanın derdi, müslüman evlat daha doğrusu müslüman bir insanın yetişmesine vesile olmak istiyor ise bu kitap birçok ipucu veriyor. Akıcı bir dile sahip, vermiş olduğu örneklerle de zihinlere yerleştiriyor. Rabbim yaşayıp yaşatabilmeyi nasip etsin inşaallah. Tekrar tekrar okunası bir kitap, malum insan unutkandır.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Peygamber Efendimiz (sav) ‘den
öğrendiğimiz,dinimizin ayrıntılarından biri de insanın yetiştirdiği salih bir çocuk sayesinde ölümünden sonra mezarında namaz kılmaya,oruç tutmaya,haccetmeye devam edebileceği gerçeğidir.
İnsan ruhunu teslim edip öldüğü hâlde bu sayede ibadete devam eder ölünce çocuğu sayesinde hâla sadakalar dağıtan biri gibi kıyamete kadar yaşayabilir.
Bu bakışa sahip anne-baba mezarın altındaki menfaatlerine göre düşünür...
“Bir çocuk doğurmak” mezarda hayattır...
Bu hissiyat diri olduğu sürece çocuğun ağlaması bile kulaklarına ninni gibi gelir...


• |Nureddin Yıldız|
176 syf.
·23 günde·Beğendi·Puan vermedi
Güzel bir eser. Nureddin Yıldız; Anne - baba sorumluluğunu evlat yetiştirme bilincini güzellikle anlatmış. Okurken sanki sohbetini dinliyormuş gibi bir his bıraktı. Bir evlada sabırlı davranmayı her koşulda onu Allah’ın emaneti olarak görmeyi her yönden temiz yetiştirmeyi güzel örnek olmayı öğretti.
Ahir zamanda ahlaklı evlat yetiştirmeyi nasip etsin bize Allah
176 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Esselamu aleykum ve rahmetullah
Bir eğitimci olarak bana ışık tutan, beynimde düşünceler fırtınası oluşturan ve bana fazlasıyla faydası dokunduğuna inandığım bir kitabın incelemesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
•Öncelikli olarak şunu söylemek istiyorum: Bu kitabi; Meryem(a.s)'ın annesi Hanne annemiz gibi çocuğumu Allah'a adayan bir anne olmak istiyorum,Hatice(r.anha) gibi bir anne olmak istiyorum,ümmetin fidanları olacak çocuklar yetiştirmek istiyorum diyen her anne ve anne adaylarının okuması gereken bir kitap.
•İkinci olarak da;çocuğumu Kuran insanı olarak yetiştirmek istiyorum,ümmete faydalı(hayırlı)bir çocuk olarak yetiştirmek istiyorum diyen her annenin,anne adaylarının ve muallimlerin okuması gerektiği bir kitap.
•Üçüncü olarak ise,Peygamberimiz(s.a.v) gibi bir eğitimci olmak istiyorum,Allahu Teâlâ'nin ana-babalara emanetçi olarak bıraktığı çocuklarının emanetçisi olarak emanete sahip çıkan bir muallim/muallime olmak istiyorum,bana emanet edilen çocukları Islam dini üzere yetiştirmek istiyorum diyen her muallim/muallimenin okuması gereken bir kitap olduğu düşüncesindeyim.
Gelelim kitabin ana başlıklarına,
- Bir Çocuk Doğurmak
- Allahın Fidanları
-Çocuğun Sahibi Allahtır
-Çocuk Insandır
-Cocuklarımız
-En İyi Çocuk
-Ha Çocuk Ha Cennet
-Ibadet Donanımlı Cocuk
-Işte Cennet
-Kuran Aşısı
-Medinede Çocuk Olmak
-Musab Gibi Anne
-Kız Çocuğu Rehberi
-Mümin Genç Kız
-Namaz Eğitimi olmak üzere 15 ana başlığı var.
□□Her ana başlığın altı dolu dolu,okuyacağınıza ve vakit ayıracağınıza değecek bir kitap. Kitabı fazla anlatmak istemiyorum çünkü bu başlıklar kitabı almak için yeterli bir sebep bence□□
176 syf.
·Puan vermedi
Okurken bin ahh çektiğim, sarsıldığım, silkindiğim, çaresiz hissettiğim, umutla dolduğum, coştuğum, durulduğum, bir cümleyle uzaklara bakıp daldığım bir kitapla buradayım. Bugün; minibüste giderken, yağmurlu sokaklarda yürürken, ıhlamurumu yudumlarken hep bu kitaba ait cümleler geçti içimden. Kitabı okurken şimdiye kadar okuduğum ebeveyn kitaplarının damıtılmış ve özünün bütün gerçekliğiyle önüme konulmuş olduğunu gördüm.
İtiraf edelim ki fidan adını verdiğimiz çocuğumuzu yetiştirirken onu nelerle besleyip büyüteceğimize, hangi toprağı kullanacağımıza, yeterli miktarda güneş ve su almasını sağlayacak doğal bahçe ortamını nasıl sağlayacağımıza genellikle dünya minvalinde cevaplar veriyoruz. Oysa özümüz, yaratılış gayemiz, fıtratımız bambaşka şeyler fısıldıyor bize. Fısıltı diyorum çünkü duymamak için çırpındığımız çok mevzu var.
Mesela çocuğumuzu bir emanet olarak, kendimizi de emanetine Allah rızası ekseninde sahip çıkacak bir emanetçi olarak görme bakış açısını elde edebiliyor muyuz? Çocuğumuza olan sabrımız, şefkatimiz, her ne yaparsa yapsın kabullenişimiz gerçekçi mi? Onu; ümmetin bir umudu, yenilenişi, müjdecisi gibi idealleri olan bir birey olarak yetiştirme gayretimiz var mı? En önemlisi de biz anne babalar olarak ne kadar kaliteli bir modeliz onun gözünde?Peygamberimiz (sav) karşısındaki çocuğa, kaç yaşında olursa olsun, ileride görmek istediği konumun sahibi gibi hitap eder ve ona karşı ümitvâr davranırmış. Biz bu hoşgörünün, bu sahiplenmenin ve bu inceliğin neresinde duruyoruz?

Bu değerli kitap ışığında, yukarıdaki gibi birçok soru çoğaltabiliriz derdimize dair. Önemli olan dertlenmek değil mi zaten? Cevaplarını kitabın içinde bulabiliriz, işimize gelmeyen birçok noktayla karşılabiliriz ama kitapta da sık sık söylendiği üzere "Çocuk yetiştirmek bir imtihan meselesidir." Bu imtihanda fidanımızı çiçekli bir bahçede de büyütebiliriz ruhsuz bir sera ortamında da. Eğer anne baba olarak idealimiz, davamız büyükse bu uğurda yapacağımız fedakârlıklarımız ve imtihanlarımız da o denli güç olacaktır.
Kitaptan bahsettiğim bazı noktalar bizi karamsarlığa itiyor gibi görünse de kitabın tamamı okunduğunda ümitvâr bir tabloyla karşılaşıyoruz.
Bu yüzden her anne babanın okumasını yürekten dilediğim bir kitap. Evladımızın umut dolu tomurcuğumuz, bizim de o tomurcuğu yeşerten bir güneş olmamız duasıyla...
176 syf.
·14 günde·3/10
Kitabı genel olarak orta derecede buldum.
Katıldığım yerler olduğu gibi katılmadığım yerler vardı, açıkçası kitap pek umduğum gibi olmadı. Zaten genel olarak nureddin hocanın kitapları sohbetleriyle aynı, sohbet kitaba çevriliyor yani , bu sohbet olarak da dinlenebilirdi.
Kitap kendini çok tekrar ediyor sevmediğim yönü bu oldu hatta bazı tekrarları atladım . İyi yönden de *rutin olarak yaptığımız şeyleri sevaba dönüştürme* bakış açısını vermesi oldu, bazı şeyleri gerçekten yüzeysel yaptığımızı içselleştiremediğimizi farkettim .
Ama kitapta bazı bölümler vardı ki keşke yazılmasaymış dedim çok üzüldüm o bölümlerin olmasına 153-155 sayfalarında, her kesimin okuyacağı bir kitap ayarlanıyorsa daha dikkatli olunup *ötekileştirme sinyali* verilen bölüm göz önünde olmalıydı ona göre ayarlanmalıydı diye düşünüyorum . Bn bunu nureddin hoca dan da beklemezdim çok şaşırdım ve üzüldüm o sayfaları okuyan açık bi bayan ne hisseder ? Resmen mikroba benzetilmiş tamamen iter bu cümleler o kitleyi ki bizim amacımız zaten o insanları kazanmak daha da itmek değil. O bölüme kesinlikle katılmadım ki zaten bu mümkün değil toplumun çoğu açık nasıl çocuklarımızı onlardan sakındırıcaz ki zaten bu mantıklı ve doğru bi yaklaşım değil tamamen dışa odaklı müslüman düşüncesi , kalpleri allah bilir sonuçta. Bn de nureddin hocayı yıllardır takip ediyorum severim sayarım sayısız videolarını izledim kitaplarını okudum ama bi insana olan sevgimiz o insanın yanlışını görmemize engel olmamalı.
155. Sayfada ki bölüm de 3-4-5 yaşlarda allah cennet ve cehennem mefhumları konuşulmalı diyor evet allah ve cennet konuşulmalı ama pedagojik olarak cehennem bu yaştaki çocuğa anlatılır mı ? Yani keşke kitap yazılırken bi pedagogla beraber yazılsaydı ya da onayından geçseydi bu yanlışlar duzeltilirdi diye düşünüyorum.
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İnsanları parayla doyuramazsiniz tatlı söz ve güler yuzunuzle doyurun.
Çocuk büyüten cocuklassin
Analarımız Allah dedirtmeyi bildikleri sürece İslam kıyamete dek payidardir.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuk doğurmaya ve yetiştirmeye yönelik Müslümanın bakış açısının nasıl olması gerektiğini anlatan bir kitap. İçerik olarak Nureddin Yıldız Hocanın sohbetlerinin yazıya dökülmüş hali. Çocuklarımızın bizim için bir imtihan olduğu ve çocuğun Allah'ın emaneti olarak görmemiz gerektiğini, Müslümanın çocuk yapmak diye bir kavramının yanlış olduğundan bahsediyor. Çocuk gelişimi alanında dini bakış açısı kazanmak için okunulabilir.
"Ey Havva'nın kızları kadınlar! Sizin bir adağınız, Allah'a açılmış elleriniz, dualarınız ve emekleriniz bütün insanlığın kıyamete kadar ki yürüyüşüyle oynayacak güç ve kudrettedir. Kendinizi bilin.
Ey anne adayları! Kadrinizi bilin, Allah'a bu şekilde dua edin "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bu Ümmetin Fidanları Çocuklarımız
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059494618
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Odak noktasına çocuk eğitiminden ziyade çocukların neden önemli olduğu, anne-baba için iki dünyada ne ifade ettikleri konusunu alan eser "bir çocuk sahibi olmak" ile başlayan maceranın öncesi ve sonrası hakkında Müslüman ebeveynin haritasını, hangi mantıkla yol alacağını tarif etmektedir.Çocukları Müslüman toplumun yarınlara dair en önemli "yatırımı" şeklinde tanımlayan yazar aynı zamanda en fazla özenilecek varlığın da yine çocuklar olması gerektiğini hatırlatmaktadır.

Peki bu hangi zihin yapısıyla başarılacaktır?

Kitap bu sorunun cevabında ilerlemek isteyenler için önemli bir başvuru eseri olacaktır.

Kitabı okuyanlar 255 okur

 • esvednur
 • Ebru
 • Beyza peköz
 • Halime
 • Rumeysa Gümüş
 • Büşra
 • Esvedu
 • Filiz Kaçar
 • Bir okur
 • Sinem Demirtaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%69.9 (58)
9
%14.5 (12)
8
%4.8 (4)
7
%7.2 (6)
6
%1.2 (1)
5
%1.2 (1)
4
%0
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%0