Bu Vatana Kastedenler (Ali Elverdi Paşa Anlatıyor)

·
Okunma
·
Beğeni
·
472
Gösterim
Adı:
Bu Vatana Kastedenler
Alt başlık:
Ali Elverdi Paşa Anlatıyor
Baskı tarihi:
Ocak 1976
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Asya Yayınları
95 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Zamanında devleti yok saymaya çalışan birçok kesim tarafından kahraman ilan edilen kişilerin mahkemeye çıkarılması ve sonunda kalem kırılması sonucu verilen bir kitap. Bunun karşıt kitabı olan Darağacında üç fidan kitabını da okudum. Her 2 tarafın da haklı tarafları var
Mahkemeye geldi; mahkemede saz çaldırdık, dinledik adamı. Kan kusuyor adam, zehir kusuyor. Ama biz yaptıramıyoruz. Çünkü milliyetçi saz şâirimiz yok.
21 Mayıs' ın sıkı yönetim devrinde bir komutan, bir solcu yazarı çağırmıştı. Tesadüfen ben de oradaydım. Komutan; << Yahu, senin yaptığın bu rezalet nedir? >> dedi. <<Paşam>> dedi. << Biz sanatkârız. Biz aktörüz.>> dedi. << Bize parayı kim verirse onun davulunu çalarız. Öteki parayı verir, ötekinin davulunu çalarız. Bizim kusurumuza bakmayan. Biz sanatkârız. >>dedi. İşte yazarın durumu bu. Fikir adamı değildir yazaraların çoğu.
SOLA AÇIK YA...
Sola açık halk iktidarı komünizmin başlangıcıdır. Bir ülkeye komünizmi sokmak için, o ülkenin özel teşebbüsünü, hür teşebbüsünü yıkmak gerekir. Bu da ancak 'Sola açık halk iktidarı' dediği sayın Ecevit'in 'Sola açık halk iktidarı' ile yıkılabilir veya 'Demokratik sol' fikirde kurulacak bir iktidarla yıkılabilir. Nasıl yıkar?
Ben soruyorum köylüye, konuşurken: "Bak" diyorum. "Senin genel başkan ne diyor?.. 'Ben öyle bir iktidar kuracağım ki' 'Halk iktidarı' kuracağım. Ve bu halk iktidarı sola açık olacak. Halkım nerede 'Dur!' derse ben orada duracağım." diyor. "Hadi bak ben şimdi -Allah korusun ya!- halk iktidarını ilan ettim. Şimdi başlıyorum icraata. Sola açık ya... Sola doğru gidiyorum. Hadi gel, sigorta şirketlerinin hepsini devletleştirelim. Şahıslar kazanacağına devlet kazansın."
Köylü diyor, "Ben anlamam." Yahu sen, "Dur!" diyeceksin... "Peki kamulaştıralım." diyor. Yani kamulaşmanın ne olduğunu da bilmiyor, anlatıyorum halka...
Madem öyle, dış ticareti de kamulaştıralım. Bak diyorlar ki, "Bunları, yahudiler, ermeniler yapıyormuş ticaretini, kârı onlara kalıyormuş, hem de kaçırıyorlarmış. Gel, bunu da biz yapalım. Bunun ticaretini Rum, Ermeni, Yahudi yapacağına, devlet alsın ticaretini, ne dersin?.." diyorum.
"Anlamam paşam" diyor. "Ben anlamam." diyor.
Peki kim anlayacak?.. Anlamaz.
"Gel." diyorum şimdi adama: "Bankaları kamulaştıralım.(onların deyimine göre, senin liderinin deyimine göre) Tefecilik yapıyor. Tefeciliği o-bu yapacağına devlet yapsın. Nasıl?.. Ne dersin?" diyorum. "Paşam." diyor. "Günahı, vebali boynuna. Ben anlamam. Onu yapan yapsın. Bana ne?" diyor.
İşte arkadaşlarım, halk bu. Bankaları da kamulaştıralım ama, onu dese, kamulaştıralım dese, arkadan "Fabrikaları da kamulaştıralım." diyeceğim. Sonra "Senin tarlanı da kamulaştıralım." diyeceğim. "Kolhozları, komünleri kuralım." diyeceğim. Mustafa Ok yapmıştı planlarını.Çünkü sola açık halk iktidarı, halkın dur diyeceği yere kadar sola gidecek. Halk iktidarı nerede durdurulur... Tahmin ederim komünler, kolhozlar kuruluncaya kadar. Adına da 'Devlet Kooperatifleri' deriz.
Siz onların ortakları oldunuz. Sabahleyin sizi köyünüzden alacaklar, götürecekler çiftliklere. Tütün kıracaksınız, pamuk toplayacaksınız.
-Hasta mısınız?
Allah korusun!.. Yine götürür seni kırbaçla.
Kamulaşmayan ne kaldı?
Bir çocuklarımızla avradımız kaldı! Sosyalizmde zaten bu da var. Onlar da kamulaşacak.
Halk iktidarı denen nesne; sola açık halk iktidarı işte budur. Sonunda sizi böyle alır. Sola doğru gider.
Solun en ucunda ailelerin kamulaştırılması var.
Rusya tatbik etti. 1917'den 1925'e kadar, aileleri kamulaştırdı. Müşterek koğuşlarda, erkek-kadın bir arada, hayvanlar gibi yattılar. Bugün Kastro'nun ülkesinde bu vardır.
Şimdi halkla bunları konuştuğumuz zaman, halk bunların hiçbirisini anlamıyor. Ama ne yapacaktı geleydi iktidara? Yapacağı buydu. Bunu yapacaktı. "Halk evet dedi." diyecekti. "Bize her tarafı evet dedi." diyecekti. Yapacaktı, yapacaktı, yapacaktı, bizim köylünün elindeki bir karış toprağına varıncaya kadar kamulaştıracak ve bu memleket de komünist olup gidecekti.
İşte 'Sola Açık Halk İktidarı' nın da iç yüzü budur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bu Vatana Kastedenler
Alt başlık:
Ali Elverdi Paşa Anlatıyor
Baskı tarihi:
Ocak 1976
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Asya Yayınları

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • MERVE DEMİR
  • Yasin Bektaş
  • Mehmet Y.
  • pandanın kitaplığı
  • NâMütenâhi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (1)
9
%0
8
%50 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0