Bu Yurdu Bize Verenler

8,6/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
8 beğeni  · 
578 gösterim
Yurdumuzun her ilinde, ilçesinde Atatürk''ün heykelleri vardır. Ama hiçbirinde, Burhaniye'de olduğu gibi, heykelin yakınına tabanca, boru konulmamıştır. Burhaniye'deki Atatürk heykelinin önüne bu tabancayla boru neden konulmuştur? Burhaniye'ye gelip de, ordaki tabancayla boruyu gören herkes bunu merak eder...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9789754180473
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Zagor 
14 Nis 16:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Koca Seyit
"Cevat Paşa, Koca Seyit'in 276 kiloluk top mermisini sırtında taşırken resminin çekilmesini istedi. Fotoğrafçı geldi. Seyit'in mermiyi o günkü gibi sırtında taşıması gerekiyordu. Ama Seyit nice zorlandıysa da boşuna, bir türlü o koca mermiyi bir daha sırtında taşıyamadı. Demek, mermiyi sırtında taşıdığı o gün, şehit olan, yaralanan arkadaşlarının acılarıyla nasıl coşkulanmışsa, üzerine insanüstü bir güç gelmişti.
O büyük başarının bir belge olarak saptanması için, tıpkı o mermi büyüklüğünde, o merminin biçiminde, odundan bir mermi yaptırıldı. Koca Seyit, bu tahtadan mermiyi sırtına aldı. Arkadaşı Niğdeli Ali'yle birlikte, fotoğraf makinesinin karşısına geçip durdular. İşte böylece o tarihi resim çekildi."
http://i.hizliresim.com/brEG0V.jpg

Bu Yurdu Bize Verenler, Aziz Nesin (Sayfa 18 - Adam Yayınları Özel Basım Ocak 2005)Bu Yurdu Bize Verenler, Aziz Nesin (Sayfa 18 - Adam Yayınları Özel Basım Ocak 2005)
Zagor 
 15 Nis 02:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hasan Tahsin
"Bizde en çok düşünülecek bir sınıf varsa, o da kuşkusuz alt tabakadır. Çiftçi, makineci, dükkancı, kısacası emekçilerin oluşturduğu bu sınıf ahali, alnının teriyle ekmeğini kazanır, devletin hazinesini emeğinden ayırdığı hisseyle doldurur. Asker olur, kan vergisini de öder. Böyleyken çoğunlukla düşünülmesi ihmal edilir. Hatta bir siyasi oya, bir seçim hakkına bile sahip olmaz."

Bu Yurdu Bize Verenler, Aziz Nesin (Sayfa 57 - Adam Yayınları Özel Basım Ocak 2005)Bu Yurdu Bize Verenler, Aziz Nesin (Sayfa 57 - Adam Yayınları Özel Basım Ocak 2005)