Budanın İntikamı

7,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
144 gösterim
Ünl ü yazar Fransa'nın Nantes kentinde 8 Şubat 1828'de doğdu. Avukat olan babası onun da avukat olmasını istiyordu. Jules Verne macera hevesi yüzünden on bir yaşında evden kaçtı. Değişik insanları ve değişik çevreleri görmek istiyordu. Fakat bindiği gemide babası tarafından yakalandı.Jules Verne hukuk öğrenimi görmeye başladı. Paris'e gitti. Orada Tiyatro oyunları yazdı. Çağın Ünlü yazarı Alexandre Dumas Pere ile tanıştı Dumas'rn yardımıyla tiyatroda iş buldu.Jules Verne yazarlığa başlamıştı. îlk kitabı olan Balonda Beş Hafta'yı 1863 yılında yayınlattı. Kitabın kazandığı basan üzerine, ard arda romanlar yazmaya başladı. Kırk yıl içinde altmışın üzerinde roman ve birçok öykü yazdı.Romanlarının en ünlüleri şunlardır: Gezgin Cambazlar, 15 Yaşında Bir Kaptan, 80 Günde Dünya Gezisi, Denizler Altında 20 Bin Fersah, Kaptan Grant'm Çocukları, Dünyanın Ucundaki Fener, Gökler Hakimi, Balonla Beş Hafta, İki Yıl Okul Tatili, Dünyanın Merkezine Seyahat.Jules Verne, yine Fransa Amiens kentinde 1905'de öldü. Bir süre sonra Nantes'a bir heykeli dikildi.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755172330
 • Yayınevi:
  Yuva Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Demek ki, kişinin mutlu olması için acı çekmesi gerekiyordu. Hiç olmazsa bir süre için! Yoksulluğun ve acının ne olduğunu tatmayan insan, zenginligin ve mutluluğun değerini asla bilemezdi.

Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 86 - Yuva Yayınları)Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 86 - Yuva Yayınları)

Ne der ünlü atasözü?
"Çiçek çiçekle, söğüt ağacı söğüt ağacıyla yaşam bulur. İki yüreğin birleşmesi de yüz yıl süreli bir bahar oluşturur."

Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 59 - Yuva Yayınları)Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 59 - Yuva Yayınları)

-Peki sence ben hiç mutlu olamayacak mıyım?
+Hayır... Kötülüğün ve mutsuzluğun ne olduğunu tatmadıkça sen mutlu olamazsın!

Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 9 - Yuva Yayınları)Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 9 - Yuva Yayınları)

Bir Çin atasözü şöyle der:
"Kılıçları paslı, tırpanları parlak, tapınaklarının basamakları dindar insanların ayaklarıyla aşınmış, mahkeme kapıları otlarla örtülü, hapishaneleri boş, tahıl ambarları dolu, doktorları yaya, emekçileri atlı bir ülke, iyi yönetilen bir ülkedir."

Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 19 - Yuva Yayınları)Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 19 - Yuva Yayınları)

Yaşamın yeknesaklığından kurtulmak için evlenmeye karar verdiğini söyledin. Bir insanın tek başına sıkılması gerçekten de kötü bir şeydir. Ancak iki kişi olup ta, birlikte sıkılmak çok daha kötü ve sakıncalı bir durumdur.

Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 9 - Yuva Yayınları)Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 9 - Yuva Yayınları)

"Filozofça düşünmeliyiz"
İnsan, sözgelimi, boğulma tehlikesine düşerek bugün ölümle karşı karşıya gelebilir. Yarın ise her şeyin şu şarabın tatlı yudumları gibi gelip geçtiğini görürüz. İşte yaşam budur aslında.

Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 7 - Yuva Yayınları)Budanın İntikamı, Jules Verne (Sayfa 7 - Yuva Yayınları)