Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi Genlerimizin Hikayesi

6,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
6 beğeni  · 
253 gösterim
BUGÜNE DEK YAŞAMIŞ HERKESİN KISA BİR TARİHİ - ADAM RUTHERFORD

İnsanoğlunun hikâyesi genlerin ağzından tekrar anlatılıyor.

Bu sizin hikâyeniz...
Bu hikâye kim olduğunuzun ve nasıl var olduğunuzun hikâyesi. Sadece size, hatta dünya üzerinde nefes almayı başarabilmiş milyarlarca insana özel bir hikâye. Ayrıca kolektif bir çalışmanın ürünü, öyle ki türümüzün geçmişi boyunca her bir genomumuz bize tarihimizi anlatan izler taşıyor: Ölümler, doğumlar, hastalıklar, savaşlar, kıtlıklar, göçler ve daha fazlası...

Bilim insanlarının genomları ilk okumaya başladığı 2001 yılından beri bu tartışma, birçok iddiaya konu olmaya devam ediyor ve bunun sonucunda bu iddialara karşı üretilen yeni iddialar ve mitler de türüyor. Adam Rutherford’un da anlattığı gibi tüm genomlarımızın bir kullanma kılavuzu olarak okunmaması, aksine destansı şiirler gibi değerlendirilmesi gerekiyor. DNA bize bireyler olarak çok şey anlatmasa da insan türü hakkında çok engin bilgilere ışık tutuyor.

Bu sürükleyici serüven, genetiğin sonsuza uzayan zemininde ilerliyor. Adam Rutherford, genlerimizin bizlere ne anlatmak istediğini açığa çıkartıyor ve tarihin de genomlarımız hakkında söylemek istediklerini anlatıyor. Neandartellerden cinayetlere, kızıl saçlılardan farklı ırklara, ölü krallardan büyük salgınlara, evrimden epigenetiklere kadar uzanan bu kitap, insanoğlunun yeni portresinin şifrelerini çözüyor ve kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi açıklıyor.


“Daha ilk sayfadan sizi içine alan bu kitap, zekice yazılmış ve kesinlikle eksiksiz bir araştırmanın sonucu. Rutherford daha önce hiçbir yazarın başaramadığı, genetiğin kafa karıştıran yapısını, modern genetiğin diliyle insan tarihini, kimliğini ve geleceğini anlatmayı başarıyor.”
Ed Yong

“Geniş bir yelpaze gibi açılan, zekice yazılmış ve sürprizlerle dolu bu eserde Rutherford, insan türünün DNA’sına kazınmış destansı hikâyesini anlatıyor.”
Alice Roberts

“Daha önce Genetik bilimini ve geçmişi hiç böyle okumadınız. Rutherford gen bilimi konusunda bir deha!”
Matt Ridley

“Son yılların en düşündürücü bilim kitaplarından biri. ”
Observer

“Harika! Okurların, kitabın sayfalarında yaşadığı şaşkınlığın tek sebebi doğanın mükemmelliği değil, Rutherford’un kusursuz kalemi de bu başarıda önemli rol oynuyor. Bu kitabın her sayfası tekrar tekrar okunmaya değer.”
Sunday Telegraph

“Geçmişimize ve geleceğimize yeni bir çerçeveden bakabileceğimiz kusursuz bir eser.”
Sunday Times
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786052361337
 • Çeviri:
  Gökçe Müderrisoğlu Aktaş
 • Yayınevi:
  İndigo kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Tuba Korkmaz 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

DNA kader midir?
Hiç kimse, hiçbir zaman "kötülük" için, güzellik için, müzikal deha için, bilimsel deha için bir gen bulamayacak ;çünkü böyle bir şey yok. Dna, kader değildir. Belirli bir genin, belirli bir değişkeni, belirli davranışların değişmesini sağlayabilir. Birçok gendeki küçük farklılıklar, belirli karakteristiklerin var olmasına etki edebilir ve bu da Dna dışındaki tüm her şeyi oluşturan çevrenizle bağdaşır.

Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi, Adam Rutherford (Sayfa 302 - Sola Unitas)Bugüne Dek Yaşamış Herkesin Kısa Bir Tarihi, Adam Rutherford (Sayfa 302 - Sola Unitas)