Bugünü Yaşama Arzusu (Schopenhauer Tedavisi)Irvin D. Yalom

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.502
Gösterim
Adı:
Bugünü Yaşama Arzusu
Alt başlık:
Schopenhauer Tedavisi
Baskı tarihi:
Mart 2005
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759970079
Orijinal adı:
The Schopenhauer Cure
Çeviri:
Zeliha İyidoğan Babayiğit
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
İki insanın anlam arayışının büyüleyici hikâyesi.

Julius eski hastası Philip Slate'i arayıp bulur. Philip için insanlarla ilişki kurmanın tek yolu sayısız kadınla yaşadığı cinsel ilişkilerdi ve Julius'un terapisi de bunu değiştirememişti. Philip kötümser ve insansevmez filozof Arthur Schopenhauer'i okuyarak kendisini iyileştirdiğini iddia etmektedir. İnsanları umursamayan, kendi içine gömülmüş Philip gerçekten de ustası Schopenhauer'i anımsatmaktadır.

Julius ve Philip en sonunda pazarlık yaparlar. Philip, Schopenhauer öğretecek, buna karşılık da Julius onu terapi grubuna alıp insanlarla ilişki kurma yeteneklerini geliştirmeye çalışacak. Arayış peşindeki bu iki insan acaba birbirlerinin hayatlarını nasıl etkileyecek?

Irvin Yalom bu son romanında Schopenhauer'in psikolojik hayatının gerçek hikâyesini zarif bir biçimde romanına dahil ederek felsefe ve hayatı sorguluyor.
(Arka Kapak)
Ölmek üzere olan bir psikolog. Kendi danışma tekniğini oluşturmus bir danısan adayı. Bir birine zit iki danışma tekniği ve bir grup danismasi ornegi. Bir insanın düşüncelerinin danışma seanslariyla değişmesinin öyküsü.
Birçoğumuz Yalom"dan bir Nietchzse Ağladığında kıvamında birşeyler arzu ediyoruz sanırırım, kitap kurgusal anlamda o tadı barındırmasada verdiği çapraz eşleştirmeli örnekler sebebiyle ben kafa yorarım , şu aralar zihnim buna müsait diyebilenler için ideal ölçüdedir.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.093 Oy)17.479 beğeni39.468 okunma2.114 alıntı165.290 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.852 Oy)8.140 beğeni26.001 okunma622 alıntı126.607 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.221 Oy)8.140 beğeni23.963 okunma1.895 alıntı102.374 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.461 Oy)8.411 beğeni22.816 okunma1.449 alıntı105.499 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.999 Oy)12.468 beğeni31.722 okunma2.779 alıntı132.455 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.054 Oy)7.326 beğeni19.824 okunma3.220 alıntı116.502 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.532 Oy)5.810 beğeni15.232 okunma2.224 alıntı78.525 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.823 Oy)7.365 beğeni20.610 okunma687 alıntı79.634 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.853 Oy)6.549 beğeni18.885 okunma580 alıntı106.842 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.249 Oy)5.355 beğeni18.131 okunma687 alıntı92.201 gösterim
Muhteşem bir eser. Hem danışan hem danışman gözünden.. Kitap biterken bitmesin diye üzüldüğünüz bir kitap. 'Kendimi bir böcek gibi hissediyorum' derken değişen fikirleriniz.. Kesinlikle okuyun
Bu kitapla birlikte Shopenhauer'a olan ön yargılarımdan arındım.Adeta hem felsefenin içindeydim hem de ölümle yüzleşen bir adamı okurken hayatın içinde...
Psikoloji ile uzaktan yakından ilgili herkesin okuması gereken bir kitap. Yalom özellikle terapi yoluyla tedavi yöntemleri hakkında çok güzel örnekler veren bir kitap yazmış.
Nietsche ağladığın da, okuyup günlerce etkisinde kaldığım kitap. Bu kitaba da o beklentilerle başlayınca az bi hayal kırıklığı olmadı diyemem. Lakin yine de zevkle okuyup bitirdiğimi eklemeliyim.
Belirli bir kışkırtma yokken bile, olmayan tehlikeleri aradığım huzursuz bir endişe hâli içerisindeyim,bu durum benim için en ufak dertleri sınırsız derecede büyütüyor ve insanlarla ilişkiyi çok zor hale getiriyor.
Irvın yalom
Felsefe ve psikolojinin biraraya getirilip nasıl da insan hayatının gerçekleri üzerine inşa edildiğini resmettiğini ve karşılaştığımız günlük bir çok kavramı romanlaştırarak bizlere sunmuş Yalom bu kitabında...

Kitapta, Yalom'un aynı zamanda bizlere, Nietzsche, Schopenhauer vb. düşünürlerin de hayatın içinden insanlar oldukları izlenimini vermeye çalıştığı da görülüyor aslında...

Kitabın asıl kahramanlarından birinin kendini Schopenhauer okuyarak tedavi etmiş olması olgusu ön plana alınarak, aslında sanki Schopenhauer  günümüzde yaşıyormuş gibi kurgulanarak hem onun yaşam öyküsü verilmiş hem de roman kahramanı ile bir özdeşleştirme gerçekleştirilmiş.
Öyle ki Schopenhauer'in yaşam öyküsünde baskın olan sevgisizlik, depresyon durumları, şefkate açlık ve yalnızlık temaları roman karakterine giydirilmiş, grup terapisi yöntemiyle bu sorunlarla nasıl başa çıkılırın yolları aranmış.

Schopenhauer'in felsefesine giriş sayılabilecek nitelikte, Yalom'un yazımı dolayısıyla akıcı, fikir veren, düşündüren, araştırmaya teşvik edici bir kitap.
Bugünü Yaşama Arzusu, Irvin Yalom'un okuduğum ilk eseri oldu. Eserin kısaca özetini yapmak gerekirse, ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen psikoterapist Julius, eski hastalarından Philip ile iletişime geçer. Fakat Julius, Philip üzerinde çalışırken başarısız olmuştur. Philip ise hastalığına şifasını 19. yüzyılın en büyük dahilerinden olan Arthur Schopenhauer'ın felsefesinde bulmuştur. Daha sonra Julius belirli nedenlerle Philip'i terapi grubuna davet eder. Philip gruptaki diğer üyelere katılır. Bu sırada hikayeye eklenen diğer karakterler ve bu karakter arasındaki ilişkiler ile hikaye iyice akıcı hale gelir.

Bir felsefe öğrencisi olarak bu kitabı çok beğendim. Epiktetos, Arthur Schopenhauer, Nietzsche, Heidegger, Spinoza, Platon, Immanuel Kant, Buddha gibi önemli düşünürlerin ve fikir önderlerin düşünceleri hikayeye çok başarılı bir şekilde yedirilmiş. Ayrıca hikayenin akışına ek olarak, bazı kısa bölümlerde hikayeye mola verilerek dahi Arthur Schopenhauer'ın hayatı hakkında kısa özetler verilmiş.
Ana karakterimiz psikiyatrist Julius un birbirinden farklı karakterlere sahip bir terapi grubu vardır. bir gün kansere yakalandığını ve bir senelik ömrünün kaldığını öğrenir.Bunun üzerine geçmişini sorgulamaya vicdani bir muhasebeye başlar ve başarısız olduğu vakıaları düşünür ve en başarısız olduğunu düşündüğü vakıa olan Philiple tekrar iletişime geçmek onun neler yaptığını hala aynı tür sıkıntıları yaşayıp yaşamadığını merak eder ve Philipe ulaşır.Fakat Philipte Kendisi gibi bir terapist olduğunu söylemezmi...:) kitap bu şekilde başlıyor ve artık philipinde bulunduğu terapi grubunda yaşanan olaylara tanıklık ediyoruz. her bir karakter özenle seçilmiş iç dünyaları hayata bakışları yaşantıları düşünceleriyle romana renk katıyorlar.. Peki kitabın ikinci başlığı olan Schopenhauer nerede derseniz kitabın neredeyse yarısı schopenhauer a ayrılmış. terapi grubunda yaşananlara paralel olarak kronolojik sıralamayla schopenhauer un hayatınıda okuyoruz kitapta..
Ben biraz Schopenhauer okumuş biri olarak kitabın ikinci başlığı olan schopenhauer tedavisi kısmını merak ettiğimden almıştım ve memnunda kaldım. Schopenhauer için yapılan karamsar, melankolik filozof kavramlarının bence haksız olduğu doğruluk payı varsa bile kitaptaki hayat hikayesine bakarak kendisine hak vereceğiniz durumlar olduğu açık...
Son olarak kitap kesinlikle bir Nietzsche Ağladığında değil...
psikiyatriye ya da psikologa gitmeye gerek yok..!! ırvin yalom'un grup terapisi içerisinde kurguladığı ve geriye dönük olarak arthur schopenhauer'ın hayatını ve felsefeni anlatarak kahramanlarını -ya da bizleri- tedavi ettiği romanıdır.. giriş, gelişme ve sonuç bölümleri sürpriz ters köşelerle sizi hayrete düşürebilir.. en önemlisi, geçmişteki kahramanımız ile günümüz kahramanları arasındaki geçişlerinde aktarılan düşünceler muhakkak iç dünyanıza huzur verecek ve düşünce gücünüzü arttıracak, diye düşünüyorum.. şerh okuyucuya aittir
Konusu güzeldi fakat okurken biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü olaylar hızlı bir şekilde ilerlemiyor. Ama yinede okunmaya değer son kısmı çok güzeldi.
Usta terapist ve psikiyatrist Dr.Irvin Yalom'dan ilk gerçek grup terapisi romanı. İki insanın anlam arayışının hikayesi. Saygın psikoterapist Julius Hertzfeld sağlık kontrolünde öleceğini öğrenir ve bundan sonra hayatını ve çalışmalarını gözden geçirmeye başlar. Hastalarının yaşamında bir farklılık yaratabilş midir? Başarısız olduğu hastalar olmuş mudur ve şimdi ne yapıyorlardır?
Julius eski hastası Philip Slate'yi bulur. Philip kötümser ve insan sevmez filozof Arthur Schopenhauer'u okuyarak kendisini iyileştirdiğini iddia etmektedir.
Julius ve Philip bir pazarlık yaparlar ve konular böylece ilerler.
Irvin D.Yalom bu romanında Schopenhauer'un psikolojik hayatının gerçek hikayesini romanına dahil ederek felsefe ve hayatı sorguluyor.
Muhteşem bir eser...
Ne zaman insanların arasına çıksam daha az insan olarak geri dönüyorum.
Irvin D. Yalom
Sayfa 218 - Kabalcı Yayınevi
Büyük acılar daha önemsizlerinin hissedilmesini engeller, büyük acıların yokluğunda en küçük dertler ve sıkıntılar bile bize büyük acı verir.
Irvin D. Yalom
Sayfa 159 - Kabalcı Yayınevi
Gençliğin bakış açısından bakıldığında hayat sonsuz derecede uzun bir yolculuktur: yaşlılıktan bakınca çok kısa bir geçmişe benzer.
Hayat tarafından yaşamak yerine hayatını yaşamak zorundaydı. Bir başka değişle kaderini sevmeliydi.
Irvin D. Yalom
Sayfa 20 - Kabalcı Yayınevi
Arkadaşlığın mutlu bir hayat için en önemli unsur olduğunu ve yakın bir arkadaş olmadan yemek yemenin bir aslan ya da kurdun hayatını yaşamaktır.
Aldığımız her nefes bizi sürekli etkisi altında olduğumuz ölüme doğru çeker...Nihai olarak zafer ölümün olacaktır,çünkü doğumla birlikte ölüm zaten bizim kaderimiz olmuştur ve avını yutmadan önce onunla yalnızca kısa bir süre için oynar. Bununla birlikte, hayatımıza olabildiğince uzun bir süre için büyük bir ilgi ve özenle devam ederiz, tıpkı sonunda patlayacağından emin olsak da ,olabildiğince uzun ve büyük bir sabun köpüğü üflememiz gibi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bugünü Yaşama Arzusu
Alt başlık:
Schopenhauer Tedavisi
Baskı tarihi:
Mart 2005
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759970079
Orijinal adı:
The Schopenhauer Cure
Çeviri:
Zeliha İyidoğan Babayiğit
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
İki insanın anlam arayışının büyüleyici hikâyesi.

Julius eski hastası Philip Slate'i arayıp bulur. Philip için insanlarla ilişki kurmanın tek yolu sayısız kadınla yaşadığı cinsel ilişkilerdi ve Julius'un terapisi de bunu değiştirememişti. Philip kötümser ve insansevmez filozof Arthur Schopenhauer'i okuyarak kendisini iyileştirdiğini iddia etmektedir. İnsanları umursamayan, kendi içine gömülmüş Philip gerçekten de ustası Schopenhauer'i anımsatmaktadır.

Julius ve Philip en sonunda pazarlık yaparlar. Philip, Schopenhauer öğretecek, buna karşılık da Julius onu terapi grubuna alıp insanlarla ilişki kurma yeteneklerini geliştirmeye çalışacak. Arayış peşindeki bu iki insan acaba birbirlerinin hayatlarını nasıl etkileyecek?

Irvin Yalom bu son romanında Schopenhauer'in psikolojik hayatının gerçek hikâyesini zarif bir biçimde romanına dahil ederek felsefe ve hayatı sorguluyor.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 363 okur

 • talha
 • Humre Gazale
 • Sırma Altuntaş
 • Aysel Kahvecioğlu
 • Aybike Begüm OKUR
 • Evrim Boyraz
 • Çiğdem Karataş
 • Mehtap
 • Zeynep
 • Gencay ALP

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%14.7
25-34 Yaş
%31.6
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%16.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.8
Erkek
%34.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (39)
9
%33.3 (44)
8
%25 (33)
7
%6.8 (9)
6
%3 (4)
5
%1.5 (2)
4
%0
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları