Bülbülü Öldürmek

Harper Lee

Bülbülü Öldürmek Konusu

1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü “İstediğin kadar saksağan vur vurabilirsen, ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.” Tüm zamanların en sevilen hikâyelerinden biri olan, kırktan fazla dile çevrilen, Oscar ödüllü bir sinema filmi için temel oluşturan ve yirminci yüzyılın en iyi romanlardan biri seçilen Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika'nın acımasız bir önyargı ile zehirlenmiş güneyinde geçen, sürükleyici, yürek burkan ve dikkat çekici bir büyüme hikâyesi. Büyüleyici güzellikler ve vahşi eşitsizlikler dünyasında haksız yere korkunç bir suçla suçlanan bir “zenci”yi savunmak için her şeyi riske atan bir adamın hikâyesi çocuk kahramanın gözünden anlatılıyor. Şefkat dolu, dramatik ve düşündürücü Bülbülü Öldürmek okurları insan doğasının köklerine; masumiyet ve deneyime, nezaket ve zulme, sevgi ve nefrete, mizah ve pathosa götürüyor. Harper Lee'nin her zaman basit bir aşk hikâyesi olarak gördüğü romanı bugün Amerikan edebiyatının bir şaheseri olarak kabul ediliyor. “Lee estetiğin arkasına sığınmayı reddediyor. Kalemi öyle güzel, güçlü, ölçülü ki zor konuları doğrudan ele almak zorunda olmamasına rağmen Bülbülü Öldürmek'te tam olarak bunu yapmış.” –Chimamanda Ngozi Adichie “Yaşama sevinciyle dolu, dokunaklı ve nadiren rastlayacağınız türden bir roman.” –Truman Capote
Yazar:
Harper Lee
Harper Lee
Çevirmen:
Ülker İnce
Ülker İnce
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 12 dk.Sayfa Sayısı: 360Yayınlanma Tarihi: Şubat 2020İlk Yayınlanma Tarihi: 1960Yayınevi: Epsilon YayıneviOrijinal Adı: To Kill a Mockingbird
ISBN: 9786051736938Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.410 üzerinden
17,5bin Puan · 2729 İnceleme

Bülbülü Öldürmek Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Ceyda Çetin

Ceyda Çetin

@kizilkafalicey
·
14 Şubat 2021 20:29
9/10 puan verdi
Kitapla ilgili düşüncelerim ve bana hissettirdikleri tazeyken bunları yazıya dökmem akıl karı olacak sanırım. Kitabı bitireli yarım saat ya olmuş ya olmamıştır ama etkisi hala sürmekte. Sonu ile şaşırtan bir kitap sanmayın sakın. Daha çok uzun bir yolculuk, uzun soluklu bir film izlemek gibiydi.
360 etkileşim
Rahmi

Rahmi

@semtinazizi
·
20 Aralık 2022 17:37
Puan vermedi
Okurken o mahkeme duruşmasın da bulundum sanki, çok etkileyici... Özellikle öcü radleyin dünyasını merak ettim, yazar o insanin da hayatından birşeyler paylassaydi tadından yenmezdi :)
189 etkileşim
Sümeyya Badur

Sümeyya Badur

@sbadur
·
16 Temmuz 19:13
Puan vermedi
On üç yaşındaki ağabeyisinin kolunun kırılmasından dolayı futbol oynayamama korkusundan başlıyoruz Harper Lee’nin eserini okumaya. Scout’un ağzından anlatılıyor her şey. İki kardeşler Scout altı yaşında bir kız çocuğu ve abisi Jem var. Anneleri kalp krizinden ölmüş. Babaları, Atticus baroya kabul
5 etkileşim
gülcan kisak

gülcan kisak

@ysfglcn
·
08 Ocak 20:22
8/10 puan verdi
Amerika' daki maycomb ilçesinde geçen ırkçılık ve eşitsizliği konu almaktadır.bir babanın iyiliği dürüstlüğü ve adetli oluşunu çok iyi bir şekilde ele almış. 1960 yılında yayınlanan bülbülü öldürmek kitabı 1961 yılında pulitzer ödülü almış. Kitap ilk 50 sayfalara kadar durağan ilerliyor kitabı genel olarak beğendim vermek istedigi mesajları beğendim.
Harper Lee
Harper Lee
Bülbülü Öldürmek
Bülbülü Öldürmek
4 etkileşim
Asya Kaya

Asya Kaya

@Vadideki_Zambakk
·
19 Mayıs 14:19
Puan vermedi
Gerçekten güzel ve okuması çok keyifli bir kitaptı. Oldukça klişe ve öngörülebilir ama yine de çok çekici bir şekilde anlatılan güzel bir hikaye. Bu kitabın sevdiğim yanı, bir çocuğun bakış açısından yazılmış olması. Psikolojik açıdan çok ilginç. Çok güzel bir kitap, kesinlikle tavsiye edilir!
45 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 75.0
Erkek% 25.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Harper Lee
Harper LeeYazar · 8 kitap
Nelle Harper Lee (d. 28 Nisan,1926) ABD'li yazar. Alabama doğumlu olan yazar Harper Lee, Huntington Koleji ve Alabama Üniversiteleri'nde okudu. Bir süre Alabama'nın Oxford kentinde eğitim gördükten sonra, Eastern Air Lines'ta işe girdi. Birkaç kısa hikâye yazan Lee, 1960 yılında ünlü Bülbülü Öldürmek romanını yazdı. Yazarın tek romanı olan bu eser çok başarılı bulundu, büyük başarı kazandı ve filme çekildi. Ancak Harper Lee bir daha roman yazmadı. Fakat 3 Şubat 2015 tarihinde yaptığı açıklamayla, Go Set a Watchman adlı yeni romanının 14 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanacağını duyurdu. Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğindeki roman, ilk romanın 20 yıl sonrasında yine Alabama eyaletinde geçmekteydi ve ilk eserdeki küçük çocuğu büyüdükten sonra, siyahların verdiği mücadeleye verdiği destek etrafında gelişen bir örgüye sahipti. "Bülbülü Öldürmek" ilk yayımlandığında satış rekorları kırdı ve yazarını kısa sürede üne kavuşturdu. 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülü kazandı, bir yıl sonra Gregory Peck'in başrolünü oynadığı bir filmde beyazperdeye aktarıldığında da Oscar aldı. Bu romanın böylesine büyük başarı sağlamasının nedeni, olayların çocuk ruhuna ve hayal gücüne uygun bir şekilde değerlendirilmesiydi. Truman Capote'nin çocukluk arkadaşı olan Harper Lee, Capote (2005) filminde bu rolüyle Oscar adayı olan Catherine Keener, Infamous'ta ise Oscar ödüllü Sandra Bullock tarafından canlandırıldı. (2006)

Bülbülü Öldürmek Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Deniz G.

Deniz G.

@dnzgrl
·
01 Temmuz 21:10
"Hiçbir şey göründüğü kadar kötü değildir."
50 etkileşim
Deniz G.

Deniz G.

@dnzgrl
·
27 Haziran 10:00
"...arada kalmışlar, hiçbir yere ait değiller."
46 etkileşim
Müberra Yalçın

Müberra Yalçın

@ylcnmberra
·
27 Nisan 14:24
Değişiklik olsun diye, aklınızla mücadele verin... Öğrenmeye dirense de kafa denen şey iyi bir şeydir.
36 etkileşim
Deniz G.

Deniz G.

@dnzgrl
·
02 Temmuz 10:42
"Büyüdükçe hayatının her günü beyazların siyahileri ezdiğini göreceksin ama sana bir şey söyleyeyim. Bunu sakın unutma: Kim olursa, ne kadar zengin olursa ya da ne kadar iyi bir aileden geliyor olursa olsun, beyaz bir adam bunu siyah bir adama yapıyorsa beş para etmez demektir."
37 etkileşim

Bülbülü Öldürmek İletileri

Tümünü gör
Günaydın arkadaşlar mutlu huzurlu bir gün dilerim yoğun tempoma rağmen hayırlısı ile dün akşam
Bülbülü Öldürmek
Bülbülü Öldürmek
kitabı’nı bitirdim şükür yurdun dört bir yanın da coşkuyla kutlanmasını istiyorum bunun 😄 kitap biter bitmez hemen filmini izlerim TO KILL A MOCKİNGBORD gerçekten film çok etkileyici izlemeyen arkadaşlar varsa kesinlikle izlemelerini öneriyorum 👌
Ama hiçbir zaman yaşadığım hayatı, yaşamak istediğim hayat olduğu için yaşadığımı anlamayacaklar.
Bülbülü Öldürmek
Bülbülü Öldürmek