Bulut Atlası

8,7/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
965 gösterim
Bulut Atlası Tom Tykwer'ın yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı.Başrollerini Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant, Hugo Weaving ve Susan Sarandon'ın paylaştığı filmin 2012 yılına damga vurması bekleniyor.

Her öykünün farklı bir dil, üslup ve teknikle anlatıldığı Bulut Atlası, roman olmaktan çok öte, insanoğlunun iktidar uğruna türdeşlerine ve doğaya verdiği zararların ve yol açtığı "kıyamet"in ele alındığı bir destan....


British Book Edebiyat ödülü
Geoffrey Faber Memorial ödülü
Richard & Judy Yılın Kitabı ödülü...
Booker finalisti
Nebula finalisti
Arthur C. Clarke finalisti

Her şey birbiriyle bağlantılı

Birbiriyle iç içe geçen altı hayat ve muhteşem bir macera...

David Mitchell, tüm dünyayı dolaşarak, 19. yüzyıldan başlayıp kıyamet sonrası geleceğe uzanıyor. Zaman, tür ve dil sınırlarını yıkan bir anlatıyla, insanoğlunun iktidar mücadelesinin bizi nereye sürükleyebileceğine dair çarpıcı bir kehanet sunuyor.

"İnsana 'Nasıl da yazmış adam' dedirten modern klasiklerden biri. Çağdaş edebiyata ilgi duyan herkesin mutlaka okuması gerek."
Dave Eggers

"Bulut Atlası insanın zihnini harekete geçiriyor, hem çok hareketli olaylar, hem de ürpertici derin düşünceler var."
People
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  640
 • ISBN:
  9786050902969
 • Orijinal Adı:
  Cloud Atlas
 • Çeviri:
  Bilge Nur Gündüz
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Kerim Aydın 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Oldukça ilginç yapılı bir roman, içeriğinde beş farklı zaman dilimine ait beş farklı öykü barındırıyor ve bu öyküler kendine has bir dizilimle okuyucuya aktarılıyor.

Önce birinci öyküden başlayıp bu öykü anltılırken yarısında ikinci öyküye geçiliyor ve sıralama bu şekilde devam ediyor. Yani 1-2-3-4-5 şeklinde ilerleniyor ve beşincisi hariç tüm öyküler yarıda kesiliyor. Beşinci öyküden sonra ise sıralama bu kez 5-4-3-2-1 şeklinde ilerliyor ve kitap sonlanıyor. Okuması zevkli bir roman.

Kitaptan 2 Alıntı

Ne kadar insan varsa o kadar da doğru vardır. Zaman zaman, kendi noksan suretlerinin arasına gizlenmiş, daha doğru bir Doğru'yu görür gibi oluyorum ama yaklaştığımda kımıldıyor ve muhalefetin dikenli bataklığının derinlerine iniyor.

Bulut Atlası, David Mitchell (Sayfa 31)Bulut Atlası, David Mitchell (Sayfa 31)

Barış, Rabbimiz tarafından ne kadar sevilse de, ancak komşularınız da sizin gibi vicdanlıysa esas erdemlerden biri sayılır.

Bulut Atlası, David Mitchell (Sayfa 29)Bulut Atlası, David Mitchell (Sayfa 29)

Kitapla ilgili 2 Haber

David Mitchell'in yeni kitabının yayın tarihi 2114
David Mitchell'in yeni kitabının yayın tarihi 2114 Sinemaya da uyarlanan Bulut Atlası romanının İngiliz yazarı David Mitchell, son eserini tamamladı; fakat 2114 yılına kadar kimse kitaptan tek bir satır dahi okuyamayacak!